Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
parere personala: +-3
daca te indepartezi mult de et49 (ca de exemplu et37 anvelopele vor sta mai in afara caroseriei si risti sa-ti atinga la curbe.
Skip ads

  • danezu09

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Deci cu cât ET este mai mare jantele stau în interior și cu cât este mai mic stau în afarã...?
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Exact
Ti-am zis..cu et 37 nu iti va atinge in aripa, decat in carenajul de plastic(asta cand ai greutate pe spate si intra masina in balans)...daca pui 205\50\16 nu va mai atinge in nimic...dar ca sa fie treaba buna cauta et mai mare de 37.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
danezu09 a scris:Deci cu cât ET este mai mare jantele stau în interior și cu cât este mai mic stau în afarã...?

poza urmatoare ar trebui sa te lamureasca despre ce e vorba:

cu cat ET-ul (zis si offset) este mai mare cu atat roata intra mai spre interiorul masinii (intra sub aripa daca putem sa zicem asa)
cu cat ET-ul e mai mic, cu atat roata iese mai in afara masinii (iese de sub aripa).
Skip ads

  • danezu09

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Am priceput Smile multumesc colegii, drumuri bune !
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
va salut!
niste jante pe 15' 7j si et 33 oare as putea sa pun pe un astra g caravan fara sa fie probleme?
cu anvelope 185/65/15?
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Posibil sa ti atinga in aripa pe spate cand ai greutate,depinde si ce dimensiune sunt anvelopele
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
salutari. am o intrebare. la masina am maximul anvelopelor admise 205-50-16 (astra g 3 usi din 2001 motorizare z16se). aveam pe masina 215-45-17 spate 205-40-17 fata. nu vor sa le omologheze la rar. vreau sa stiu cum sau unde se poate modifica scrisul cu dimensiunea cauciucurilor de pe ele (fasifica dimensiunea) sau daca pur si simplu slefuiesc stantele si p....i de la rar nu le pot citi ce dovada au pentru a-mi lua din nou certificatul.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Degeaba faci treaba asta...ei te resping ca nu pot afla...
Este ca si cum tu ai serie in talon dar pe motor o stergi...
Fix pix, au nevoie de treaba aia sa o citeasca...

Nu poti sa faci rost de un set de roti normale te duci iti iei talonu si dupa pui 17 inapoi ?..
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
am inteles. mersi colegu. dar de falsificat stanta se face?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Din ce stiu se poate, dar se cunoaste de la o posta ca nu este turnat din fabrica si pica si varianta asta
Stiu ca se practica acum 2,3 ierni de baietii cu anvelope sh ca sa vanda ce mai au le stantau ei M+S dar pica...
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
am schimbat rotile. am luat talonul. dar stau cu rotile pe 17 in garaj la expozitie. as vrea sa le pun dar controlu rar vine frecvent prin zona mea si nu preai sunt simpatic ca a trebuit sai aduc aminte de toti sfinti.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
M...da, ai si 1.6 motor si e mai greu
Dar dute la tine la OPEL si vb "frumos"cu ei sa iti de-a foaia aia cum ai voie cu dimensiunile alea.
Eventual 215/40 r17 stiu ca pe astra G asta exista dar la 1.8. Dar daca vb frumos cred ca iti dau foaia aia
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
practic punand o anvelopa 205-40-17 langa una 205-50-16 nu am vazut diferente de dimensiuni in afara de raza cercului. cand am fost la rar sa-mi iau talonul leam cerut sazi zica ce trebui sa fac pentru a le omologa, si mi-au zis ca se poate numa daca duc masina la nustiu ce teste la bucuresti unde costa 3000-4000 ron si nu-mi comvine, si alta cale mi-au zis ca nu mai este.

ps. mi-au spus ca leau venit nustiu ce cu noi legi legate de omologari si nus posibile omologarile xenon pentru masinile care nu le au omologate din fabrica , mi se pare o prostie si asta.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ratati..Smile
Du foaie de la reprezentanta si le pui dop la gura te asigur eu.
Ca idee acum ceva timp am vazut omologare pe xenon pe bmw din 91 care nu are din fabrica:) autolevel lupa originala si spalatoare si bam omologare fara sume astronomice:)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pentru anvelope te duci la reprezentanta, ceri o foaie prin care pe masina cu seria de sasiu xxxxxxxxxxxxxxx se pot monta urmatoarele dimensiuni de anvelope ( x y z t ). Asta unii o dau moca, altii cer bani...
cu hartia aia te duci la RAR si cu aprpximativ 100 de lei si iti trec in CI a masinii dimensiunile de anvelope care se pot monta pe masina...

http://www.etyres.co.uk/tyre-size-calculator
http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html

205/40/17 are un diametru de 596 mm
205/50/16 are un diametru de 611 mm
diferenta e de 15 mm (adica roata pe 16 e cu 15 mm mai mare decat cea pe 17).
diferenta poate nu pare mare dar apar erori in ceea ce priveste viteza de deplasare comparativ cu ce apare in bord.

PS: 205 este latimea anvelopei, din aceasta cauza anvelopele au aceeasi latime dar inaltime diferita...
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
iuly,iuly,iuly a scris:practic punand o anvelopa 205-40-17 langa una 205-50-16 nu am vazut diferente de dimensiuni in afara de raza cercului. cand am fost la rar sa-mi iau talonul leam cerut sazi zica ce trebui sa fac pentru a le omologa, si mi-au zis ca se poate numa daca duc masina la nustiu ce teste la bucuresti unde costa 3000-4000 ron si nu-mi comvine, si alta cale mi-au zis ca nu mai este.

ps. mi-au spus ca leau venit nustiu ce cu noi legi legate de omologari si nus posibile omologarile xenon pentru masinile care nu le au omologate din fabrica , mi se pare o prostie si asta.

Buna colegu,
1.Pt anvelope care nu sunt trecute in cartea masinii nu-ti va da nici o reprezentanta Opel hartie,si nu poti pacali nici un RAR,pentru nimicuri din astea nu si risaca nimeni un servici bun si libertatea.
2.Reprezentanta iti da doar hartie cu dimensiunile anvelopelor ce sunt acceptate de producator,atat reprezentantele cat si Rar-ul,au o baza de date in care pot verifica si pe baza acestor date fac modificarile respective.Chiar daca ai otine o adeverinta de la o reprezentanta nu faci nimic cu ea,are si registrul si politia baza de date si verifica.
3.Nu merita cheltuiala si efortul pentru niste cauciucuri,cu banii care -i cheltui pe prostiile astea cumperi anvelopev foarte bune de dimensiunea corecta ,le treci in acte fara probleme si circuli llegal.
4.Sa sti ca cei care au pus anumite dimensiuni de anvelope pe masina nu au facut-o intamplator.
5.Nu e bine sa te joci cu lucrurile astea,in caz de accident poti avea probleme serioase,cei de la asigurari pot refuza plata daunelor,din acest motiv,avelope neconforme cu cele mprevazute de producator.
Bafta.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
alti 2 colegi de mai sus au zis lucrurile diferit. care este adevaru pana la urma? cine a facut omologarile respective sa ne dea niste idei concrete?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:pentru anvelope te duci la reprezentanta, ceri o foaie prin care pe masina cu seria de sasiu xxxxxxxxxxxxxxx se pot monta urmatoarele dimensiuni de anvelope ( x y z t ). Asta unii o dau moca, altii cer bani...
cu hartia aia te duci la RAR si cu aprpximativ 100 de lei si iti trec in CI a masinii dimensiunile de anvelope care se pot monta pe masina...
asta e solutia.
eu am facut acum 3 ani asa ceva.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Tu faci ce crezi Smile...eu ti-am scris in p.m. solutia...
Cat despre treaba cu baza, sa o crezi tu ...cand am facut eu identificarea acum ceva timp aveau probleme ca aveam stopurile cu semnalul fumuriu ...si asa vin din fabrica...
Daca aveau baza aia de care spui, verificau inainte sa se contrazica nu ?...Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR