Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
pustiu-pst , e clar ceea ce trebuie sa fac multumesc pentru sfaturi. eu vroiam doar sa mai clarific treaba aici pe post pentru alti cititori. multe salutari.
Skip ads

  • razvan_78

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Pentru o astra G 1.2 ce jante trebuie sa cumpar? In caracteristici vad ca scrie ca se foloseste tipul de cauciuc: 175/70/14
  • andiradu

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2012

  • Mesaj Privat
@razvan_78 cum adica sa cumperi? nu are masina jante, o tii pe butuci?Smile) daca scrie doar dimensiunea aia in talon si pe masina ai alta dimensiune cumpara pe 14..
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Omu' probabil vrea sa-si cumpere inca un set de roti si nu stie ce j si et trebuie sa aiba jantele, respectiv diametrul gaurii de ghidaj.
Skip ads

  • andiradu

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Poate s-a mai discutat despre asta, dar nu am gasit. ( si nu, nu imi era lene sa caut Smile) ) Si eu am in talon doar un rand de anvelope 185/65R15 si am gasit in masina prin manualul masinii pentru fiecare motorizare anumite randuri de anvelope.. Pe 1.7dti sunt pe 14,15,16, (inaltimea si latimea nu le mai tin minte, doar R-ul), dar as vrea ceva pe 17 pentru ca am un rand de jante si as vrea sa le pun acelea. Aveti idee daca le-ar omologa RAR-ul+ ceva "cotizare" din partea mea Very Happy
  • andiradu

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2012

  • Mesaj Privat
@jgyprime, omul nu scrie nimic in post de distanta dintre prezoane, scrie doar ce jante sa isi cumpere. Daca se refera la distanta cel mai probabil e 4x100 fiind motorul de 1,2..
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu se omologeaza nimic fara foaie de la reprezentanta sau omologare separata (care probabil costa cat toata masina ta daca nu mai mult)
Poti sa dai ce vrei ca nu ti le mai omologeaza...

Et, j, diametrul inelului de centrare dar si distanta dintre prezoane sunt foarte importante cand cumperi jante.
  • razvan_78

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
normal ca vreau sa-mi cumpar inca un rand daia am intrebat...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@andiradu, ce naiba vrei sa faci cu jante pe 17 la 1.7dti? Sa o tii parcata in fata blocului sa ti-o admire vecinii? Ca de miscat de pe loc... suta la ora in 8.4 minute...
Cat despre omologare.. cum zicea si jgyprime, poti sa le dai si palme, nu mai merge.

@razvan_78, nu il fa pe ofticatul, ai pus o intrebare criptica, ti s-a raspuns pe masura. Pe viitor formuleaza intrebarea integral, si vei primi raspunsuril complete. Vrei sa iti cumperi inca un rand de ce? De jante, de anvelope... de manusi? De ciorapi?
  • andiradu

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2012

  • Mesaj Privat
@jE mersii frumos. Cat despre miscatul masinii nu stiu ce sa zic, am un vecin cu 1.7 si jante pe 17 deaia am zis + ca aveam jantele de la masina anterioara, deci o sa le vand.. Ce-i drept nu am testat masina lui sa vad cum trage
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Difera si alti factori.
Acum am pus table pe partea dreapta 15"si pe stanga a ramas 17" rh zw1 8.5 j si masina trage in dreapta...
Deduc ca este mai grea tabla pe 15 decat janta aliaj pe 17. Deci ma gandesc ca mai mare nu inseamna neaparat mai greu.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
masa rotii + anvelopei nu cred ca e relevanta la acest test.
ce dimensiune au anvelopele de pe 15 si cele de 17?

daca cele de 15 au diametrul mai mic decat cele de 17 e logic sa traga spre cele de 15.
explicatie:
diferentialul din cutia de viteze incearca sa tina ambele roti tractoare cu aceeasi viteza unghiulara (sper sa nu gresesc termenul).
adica la 1000 de turatii ale motorului ambele roti sa faca acelasi numar de turatii.
daca anvelopa de 15 e mai mica in circumferinta decat cea de 17 e logic ca pe sosea cea de 17 parcurge o distanta mai mare decat cea de 15, ele rotindu-se de acelasi numar de ori.
cea de 15 ramane in urma, deci masian trage spre roata de 15.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
15"este mai mare. 195/65
17"are 195/40

Le-am cantarit si a iesit cum spuneam. diferenta de 1.3kg
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
4.6 cm in diametru diferenta mai mari cele de 15 fata de cele de 17...
cam mare diferenta...
te fura la vitezometru grav...

ar mai merge un test, inversate rotile de 17 cu cele de 15 (adica stanga-dreapta) si sa vezi daca trage in directia opusa...
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Incercat, trage in partea opusa, unde este tabla.
Am mers asa din cauza unei pene. Dar era doar ca idee ca o janta de 17 nu incurca un motor intotdeauna. Exista si situati in care o jante pe 17 este mai usoara ca una originala si nu avecteaza puterea cu ceva.
Chiar o sa incerc zilele acestea daca o sa am acelas demaraj cu table de15"fara de aliaje pe 17"
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
dupa calculatoarele de pe net diferenta e de 7 (si ceva) %
adica daca in bord ai 100 km/h cu jantele de 17 vei avea in realitate 92-93 km/h
ceea ce e bine pentru ca nu mai exista riscurile sa prinzi radarele...
  • razvan_78

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
@andiradu cine se oftica? doar ceream ceva lamuriri ceilalti au tinut cont ca sunt nou pe forum si au incercat sa ma ajute.Imi cer sz daca am deranjat
*
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am probat azi cu table 15" pe toata masina demarajul a scazut considerabil. Deci cele pe 17" au castigat Smile aspect si performante:))
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:masa rotii + anvelopei nu cred ca e relevanta la acest test.
ce dimensiune au anvelopele de pe 15 si cele de 17?

daca cele de 15 au diametrul mai mic decat cele de 17 e logic sa traga spre cele de 15.
explicatie:
diferentialul din cutia de viteze incearca sa tina ambele roti tractoare cu aceeasi viteza unghiulara (sper sa nu gresesc termenul).
adica la 1000 de turatii ale motorului ambele roti sa faca acelasi numar de turatii.
daca anvelopa de 15 e mai mica in circumferinta decat cea de 17 e logic ca pe sosea cea de 17 parcurge o distanta mai mare decat cea de 15, ele rotindu-se de acelasi numar de ori.
cea de 15 ramane in urma, deci masian trage spre roata de 15.


Din contra, diferentialul permite ca rotile puntii motrice sa se roteasca cu turatii diferite, d-aia ii zice si diferential (permite turatii diferite pe viraje, invartirea in gol a unei roti ...) Daca ar fi fost diferential blocabil, atunci rotile s-ar fi invartit cu aceasi turatie, caz in care, daca ai avea 2 roti de dimensiuni diferite masina ar lua-o inspre roata cu dimensiunea mai mica. In cazul colegului @pustiul_pst masina trage intr-o parte din cauza greutatii mai mari a unei roti. Daca rotile ar fi avut aceiasi greutate, masina ar fi tras spre cea cu diametru mai mic, din cauza inclinarii masinii pe acea parte, ci nicidecum din cauza diferentialului.
  • mihaitza237

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2014

  • Mesaj Privat
salutare. pentru opel astra g fabricatie 2002 ce dimensiune sa pun anvelopele de iarna? Ma gandeam 185/65R15 ce parere aveti.
cele de vara le am 195/60R15. Imi spunea cineva sa iau cu h-65 finca ii mai ridic 5mm garda la sol si iarna la zapada conteaza.
ce distanta au prezoanele intre ele 4X100? sa stiu ce jante de tabla sa iau. Multumesc anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR