Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In perioada 29.12.2008-02.01.2009 am facut o mica excursie la Viena. Sa va povestesc un pic..... Ruta aleasa: Buzau-Intorsura Buzaului-Brasov-Sibiu-Deva-Arad-Nadlac-Budapesta-Viena. Fix 1100 km!. Ger de crapau pietrele intre Intorsura Buzaului si Sibiu, -20 gr C, se pusese o pojghita groasa de gheata pe masina de nu imi venea sa cred. Abia spre Arad s-a topit. Am plecat la 21.30 din Buzau, in jur de 11 eram la Parndorf la 50 km de Viena. La vama nici o pbl, vamesii maghiari ne-au urat drum bun in romaneste....nici nu am ridicat portbagajul, nu am coborat din masina. Am oprit de am luat vigneta ptr Ungaria, 7 Euro. Fratele meu a avut proasta inspiratie sa ceara si ptr Austria, au zis ca nu au decat pe 10 zile, am platit 11 Euro, in loc de 7. Asta e din comoditate, sa nu mai oprim si in Austia am platit in plus. Culmea este ca la o ghereta alaturata am vazut cum nesimtitul ala i-a luat altui turist 11 E ptr Ungaria! pretinzand ca nu mai au pe 4 zile. Asadar, in Parndorf plin de romani, preturi spuneau ei reduse si cu 50% totusi maricele ptr buzunarele romanilor. Mentionez ca fara GPS e ff greu in Ungaria, deoarece se schimba autostrada de cateva ori, se trece pe M0 sa se ocoleasca Budapesta, sunt niste inele si etajari in care este indispensabil GPS-ul zic eu.
Ne-am cazat la Hotelul Etap (face parte din lantul hotelier Accor), in zona Erdberg. Curat, tv in camera, cald, mic dejun optional ptr 5 e de persoana (la noi nu a fost cazul, aveam mancare la noi de saturam tot hotelul 3 zile). Masinile le-am lasat intr-o parcare etajata aflata f aproape deoarece la hotel cereau 11 e pe zi, iar la parcarea respectiva 3 e pe zi. Mentionez ca rezervarea la hotel si sigestia cu parcarea au fost facute de un prieten al fratelui meu, cetatean roman stabilit la Viena.
Apoi, cu pliantele in mana gasite la hotel, cu harta Vienea si a metroului vienez care este absolut superb (unele statii sunt etajate si pe 3 niveluri, altele sunt chiar pe poduri peste Dunare (Kaisermuhlen) dar si cu sugestiile binevenite gasite chiar aici pe forum am colindat de-a lungul si de-a latul Viena. Plecam in jur de 9.30 de la hotel si ne intorceam in jur de 19-20.
Cel mai mult m-a impresionat Catedrala Sf. Stefan, sau Stefandom din Stefanplatz. Extraordinara, majestuoasa, luminata superb noaptea! Construita in stil gotic, cu un turn f inalt, este monumentul care mi-a taiat respiratia. Citisem pe net despre catacombele de sub catedrala si am intrat cu un grup de italieni si un ghid. Se coboara 6 m in catacombe, inainte este o sala unde sunt sicriile cu multi imparati ai imperiului austro-ungar, apoi in catacombe sunt cateva incaperi pline de oasele celor morti de ciuma. Impresionant. Deasemenea timp de 40 de ani aici a fost cimitirul Vienei pana cand din cauza mirosului nu se mai putea tine slujba in catedrala. Turul catacombelor a costat 4.5 e de persoana.
2 poze, sper sa va placa:




Am mai vizitat Hofburgul si apartamentele imperiale, Schonbrunul sau micul Versailles, Turnul Vienei sau Donau Turn, Opera, Primaria si Parlamentul Vienei alte 2 cladiri superbe dar si Praterul, cam dezolant iarna, insa nu am ratat ocazia de a ne da in celebra roata cu 8.5 e de persoana. In Turnul Vienei am dat 5.5 e de persoana, la Schonbrun parca 13.5 e, cam atat imi amintesc ca preturi. Atat la Turn cat si la Prater esti fotografiat cand intri apoi la iesire, daca vrei cumperi fotografia cu tine si respectivul obiectiv. Foarte frumos, elegant mod de a face turism. Totul este foarte curat, lumea foarte amabila, ne-am descurcat bine in engleza, cu persoanele de varsta aproximativ cu a noastra. Pe scarile rulante se circula doar pe partea dreapta, stanga fiind libera ptr cei care se grabesc. Nu am auzit nici macar un claxon in Viena, doar zgomotul copitelor de la caii ce trageau calestile in promenade. Pe autostrada nici un claxon, nici un flash, depaseai pe banda 2 chiar daca venea cineva ff tare astepta linistit pana te dadeai la o parte, m-a impresionat bunul simt si calmul de acolo. Lumea pe strazi ff degajata, imbracata normal fara sa epateze cumva, lipsita de stres, ce mai, o alta lume. Am fost si pe Hilfe Maria Strasse, un bulevard plin de magazine de firma unde daca aveai rabdare si cautai gaseai lucruri de calitate la pret rezonabil.
Revelionul l-am petrecut chiar in Stefanplatz (un fel de Piata Universitatii la noi) unde se crease un cerc in care lumea dadea artificii, restul asteptand cu un pahar de sampanie sau o cana de vin fiert noul an. Simplu dar frumos . Apoi am dansat pe strazi unde se auzea si Dragostea din tei. Doar pana pe la 1.30. Apoi ne-am retras in camere, eram si f obositi, urma o noua zi grea. Dupa o tuica fiarta am dormit dusi.
Am mai vizitat Khalenberg, o manastire infiintata de Sobieski aflata pe o colina deasupra Vienei. Din cauza cetii nu se vedea orasul, drumul pana acolo e super, deasemenea manastirea.
Mai jos atasej cateva poze:
Turnul Vienei




Palatul Schonbrun



Primaria Viena



Cladirea parlamentului din Viena




Roata din parcul Prater


Hofburgul






Biblioteca din Viena



Viena noaptea


Deja m-am lungit cam mult. Altadata va povestesc despre Budapesta si despre costuri daca intereseaza pe cineva.



Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Superbe pozele si fff reusita excursia mai ales in perioada sarbatorilor. C-am cati bani ai cheltuit cu tot?
Si cand ai timp astept si partea cu Budapesta. Smile

Bafta
  • deleted-22328

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si eu vreau sa merg in viena Smile
  • georgea

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sa ma scuze colegul pentru ca postez pe topicul lui, dar in data de 03.01.2009 eram si eu pe acolo Razz - poate am trecut unul pe langa altul Smile


si


si


Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Intr-adevar erau multi romani in Viena, e posibil sa ne fi intersectat drumurile vreodata.
Sa mai atasez o poza cu o Corsa OPC care mi-a placut tare mult


Sa continui cu Budapesta: am ajuns destul de tarziu in capitala maghiara, deoarece am intarziat in Parndorf. In jur de 16 am ajuns la Budapesta. Am vizitat in special partea centrala, zona cu cele 2 hoteluri Sofitel si Intercontinental, celebrul pod peste Dunare luminat frumos, apoi de-a lungul Dunarii spre cladirea parlamentului maghiar. Am mai oprit si la Universitate care era in renovare si am intrat in bazar unde mai totul era inchis. Arhitectural mi-a placut tare mult Budapesta, insa ca si civilizatie ...se simtea ca ne apropiem de Romania. Am fi vrut sa avem mai mult timp sa vizitam Budapesta, insa era si un frig patrunzator astfel ca dupa 2 ore si jumatate am plecat. In Romania fulguia, intre Sibiu si Intorsura Buzaului viscolea de-a binelea, am mers usor, nu era aglomerat deloc drumul, am ajuns cu bine acasa spre ora 7.15 dimineata.
Cateva poze din Budapesta:









P.S. Ms de aprecieri Daddy. Ca si costuri, 160 E hotelul, 60 E benzina (jumatate), am fost 4, alte cheltuieli, inclusiv suveniruri, vignete, intrari la diferite obiective turistice - 150-17- E. Deci cam 380-400 E, sper sa nu fi gresit. Viena imi va ramane mereu in suflet, va fi mereu locul in care voi dori sa ma intorc.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am in plan anul asta sa merg pana in Austria dar nu stiu exact cum voi face ca in Mai o sa apara bebeul Smile si nu stiu cum sa fac dar daca este poate in Septembrie. Sanatate sa fie ca restul...le rezolvam noi.
Frumoasa excursie si e si mai ok ca ati mers in 4.

Drumuri bune.
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
da si eu am fost tot pe acest traseu numai ca am mers un pic mai sper vest dupa vienna de unde am luat o amneda ustaratoare ca am parcat pe locul de parcare a unui localnic 100 Euro am mers si in salzburg o minunatie de oras dupa innsbruck dupa munchen oras in care nu ai ce vedea decat probabil Alianz Arena .o sa revin si cu poze .merita sa de mers mai ales in vienna salzburg si innsbruck ...ai ce vedea nu mai vorbesc de budapesta Very Happy
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
lucio a scris:.....munchen oras in care nu ai ce vedea decat probabil Alianz Arena ......


banuiesc ca ai vizitat orasul vechi... si "Alte Pinakotek" ...

in rest deacord cu Viena/Salzburg/Innsbruck ... superbe... de Paste o sa fac o excursie pe acolo, Viena sau Salzburg (Innsbruck cred ca e cam frig in aprilie) daca sunt amatori poate ne ducem impreuna incolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR