Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • WST

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Va rog sa ma ajutati sa aflu daca merge motorul in parametrii normali (pana ma duc la service). In drum spre [...] verificati si voi la ale voastre ce viteza aveti in treptele respective la turatiile date.

viteza a 2-a la 2500rpm = 45km/h
viteza a 3-a la 2400rpm = 60km/h
viteza a 4-a la 1750rpm = 60km/h
Skip ads

  • anndy

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2008

  • Mesaj Privat
WST a scris:Va rog sa ma ajutati sa aflu daca merge motorul in parametrii normali (pana ma duc la service). In drum spre [...] verificati si voi la ale voastre ce viteza aveti in treptele respective la turatiile date.

viteza a 2-a la 2500rpm = 45km/h
viteza a 3-a la 2400rpm = 60km/h
viteza a 4-a la 1750rpm = 60km/h
este normal.sa nu mergi cu a 4-a cu 60/h.cand reduci viteza sub 70 treci in treapta a 3-a chiar daca mergi mai turat.sant discutii despre cum schimbam vitezele la um 1,7ydt,cum protejam turbina sau cum evitam mersul subturat al motorului .Cauta si vei gasi!
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Dar ce treaba are "functionarea in parametrii normali" a motorului cu turatia la diferite viteze?
Daca ambreiajul nu iti patineaza atunci in aceeasi treapta si la aceeasi viteza vei avea tot timpul aceeasi turatie indiferent daca motorul functioneaza "in parametrii normali" sau nu!

Ce vroiai sa intrebi de fapt?
  • WST

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
vreau sa imi satisfac o curiozitate si de aceea am sperat ca POATE se va "risca" cineva in drumul lui spre scoala, servici, service, carrefour samd sa compare niste date. nimic mai mult. intradevar e prea mare riscul, tocmai de aceea vad ca nu prea se simt miscari in sensul asta.
pe alt topic tocmai ma sfatuieste un user sa apelez la cei din orasul meu eventual (bucuresti) pentru testarea unor piese inainte de a le cumpara, pentru a identifica daca cele in cauza sunt defecte si trebuiesc schimbate. imi dau seama ce suport voi primi, deja observ 2-3 masini jos in fata casei asteptand in frig un nesimtit (eu) sa coboare mai repede sa inlocuim tot ce imi doreste inima. si io uite ce fac...... ii tin in strada cu capotele deschise........
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu te supara dar cu ironia nu rezolvi nimic.
In alta ordine de idei, alea sunt vitezele pe care trebuie sa le ai la turatiile respective.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@WST: eu doar ti-am semnalat ca turatiile la o anumita viteza si intr-o anumita treapta nu sunt dependente de functionarea corecta a motorului.
  • WST

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
titro a scris:Dar ce treaba are "functionarea in parametrii normali" a motorului cu turatia la diferite viteze?
Daca ambreiajul nu iti patineaza atunci in aceeasi treapta si la aceeasi viteza vei avea tot timpul aceeasi turatie indiferent daca motorul functioneaza "in parametrii normali" sau nu!

Ce vroiai sa intrebi de fapt?




cam ce mi-ai zis tu mai sus, (in caz ca am inteles bine), cu rugamintea sa detaliezi :


"in aceeasi treapta si la aceeasi viteza vei avea tot timpul aceeasi turatie"
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ca sa-ti raspund la intrebarea ta de la inceput, da si la mine la fel e cu vitezele in trepte si turatii. Dar la ce defecte te referi ? ce ti se pare ca nu merge cum trebuie ?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
... am si eu o neclaritate in sensul daca e normal la Astra mea y17dti . Daca rulez incet pe un drum mai rau sa zicem sau prin parcare, cu treapta 1, am observat ca la apasarea ambreiajului creste turatia vreo 3-4 secunde. Practic se tureaza singura pana la vreo 1200-1300 ture. La viteze mai mari nu mai apare fenomenul. Asa fac toate sau doar a mea ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Este din soft, solutia anti-phrost sa nu moara la blonde stc mai cu vacuum
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Laughing ..intuiam ceva de genu' dar nu eram sigur. Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR