Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare dragilor, iata ca din nou pofta de condus la bordul confortabilei Agile m-a facut sa indraznesc sa plec intr-o calatorie de 3000 de km spre Cardiff, WALES, adica in sud-vestul Marii Britanii. In mare acest lucru inseamna traversarea Europei continentale in totalitate si traversarea Marii Britanii de la est la vest. Observand ca inca sunt multi care nu stiu cum sa plece in Europa si ce trebuie sa faca sa fie in regula, voi relua toate informatiile necesare.

1. Pregatirea masinii pentru drum
Avand in vedere varsta masinii mele (10 ani) si numarul de km (186 000), sunt necesare cateva verificari/inlocuiri necesare atacarii unei distante atat de mari prin tari straine. Avand in vedere faptul ca eu mai si raman cu masina aici, in incercarea de a evita cheltuieli mari legate de manopera, iata cum am pregatit masina:
- verificare frane, integritate articulatii (ITP)
- tester motor (debitmetru, sonde lambda, injectoare), si altele pe care Dan le stie
- schimbat senzor cranckshaft
- verificat punct inghet agent racire (la mine este minus 28 de grade, mai mult decat suficient in Anglia)
- schimbat ulei, luat 1 l ulei in plus pentru completare (nu a fost cazul, am pus doar 400 de ml la 3000 de km de forja). Cumparat inca 2 filtre de ulei si unul de aer sa le schimb singur. Am si cheile necesare.
- verificat becuri, cumparat trusa becuri semnalizare, pozitie, etc Philips plus 1 bec Extreme Power H4 (cele de pe masina au 2 ani deja)
- trusa medicala, triunghi, stingatorul in habitaclu neaparat, altfel amenda.
- montat cauciucuri de iarna, verificat presiune rezerva.
- cumparat set complet de sigurante.
- 5 litri lichid spalare parbriz.

2. Alegerea traseului
Traseul de iesire din tara plecand din Braila are ca si cea mai buna varianta: Buzau-Brasov-Sibiu-Deva-Arad-Szeged
Eu am ales din cauza festului di din motive de drum mai bun varianta Buzau-Brasov-Sighisoara-Turda-A3-Oradea
In exterior Budapesta-Viena-Passau-Nurnberg-Aachen-Brussel-Oostende. Este varianta cea mai dreapta, cu cele mai ieftine taxe de autostrada.
Ca sa treci in Anglia, cea mai uzitata varianta este prin Eurotunel. Daca imi platea altcineva drumul, as fi ales varianta asta. Costa 105 euro si dureaza 30 de minute, cu trenuri la 30-60 de minute. Trenul pleaca de la Calais si merge la Dover. Pe deasupra trenului, peste canal, aveti feribot tot asa, din jumatate in jumatate de ora. Eu am ales Oostende pentru ca era cel mai ieftin, mergam 4 ore timp in care aveam timp sa dorm, si imi convenea ora de plecare deoarece aveam treaba in Londra in jurul pranzului si mi se potrivea manusa si cu ora de plecare din Regensburg...

3. Drumul propriu-zis
Braila-Oradea in 2 zile (aveam mult concediu, nu avea rost sa fortez). Recomand Braila - Oradea intr-o zi (660 Km), cu oprire seara in Oradea (e perfect in Fellix pentru ca sunt preturi mici de cazare si din Felix faceti pe centura pana la Bors maxim 20 de minute.
Rrezervare din timp la ETAP Regensburg (locatia perfecta de mijloc). Costa 40 de euro si e la 1 minut de autostrada, ceea ce inseamna ca nu pierdeti timp pe drumuri prin orasele. Aveti tot ce trebuie la ETAP, pat, masa, net wireless, dus, toaleta, mic dejun moka (6 eur/pers).
Plecati din Oradea la 8 dimineata, nu uitati micul dejun. Inainte de granita, pe dreapta, o sa aveti gherete care fac ad-hoc asigurari de sanatate si vignete Ungaria si Austria. Preturile sunt ok. Aveti pe centura, de la Oradea la Bors, toate benzinariile posibile, faceti plinul. Benzina mai iesftina mai gasiti doar in Elvetia Shocked
Cand iesiti din tara, nu uitati sa aveti:
- buletin/pasapost
- asigurare medicala/carte verde masina/alte asigurari
- vigneta Ungaria
- 5-10 euro, cateva bancnote spaga la unguri pentru viteza sau altele
Ungaria se face repede, 3-4 ore. Opriti la Paprika Restaurant, chiar la granita Ungaria/Austria. Nu veti regreta. Luati pranzul.
De aici pana la Regensburg mai aveti cam 5 ore de mers lejer.
De la Regensburg plecati cand vreti, cum aveti feribotul. Mai sunt 860 de km. Eu i-am facut cu Agila (vit max 160 am mers) in 7 ore, cu oprire la Aachen de masa. Puteti avea insa ghinionul de stau si sa pierdeti 2-3 ore in trafic.
Revin maine cu episodul Olanda-Belgia-Marea Britanie
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Episodul 2 ! Ca ep.1 l-am citit pe nerasuflate. Wink
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Stau foarte prost cu netul. O sa scriu documentul in word si o sa il postez cand pot.... Scuze de intarziere dar sunt cam busy in primele zile cu tot ce este de invatat nou aici.
Keep in touch!
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Apropo, tre' sa schimbi farurile micutei?
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, da, cum e cu farurile? Trebuie sã lipeºti sticker peste cel din dreapta? La ale mele am ºi linia indicatã pentru treaba asta.

În ceea ce priveºte povestea, nu te stresa, take your time, dar nu uita de noi, eu cel puþin sunt abonat al secþiunii ãsteia. Wink

Greetings for the Queen!
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vazand ca suneti avizi de informatii, am sa scriu chiar acum, chiar daca sunt dupa o zi de munca istovitoare.
In Germania am circulat foarte bine, chiar daca se lucreaza in draci. Se refac poduri, se latesc autostrazi, ritmul este demential. Unde au 3 benzi pe sens fac 4, unde au 4 fac 5 si tot asa. Benzina in Germania am luat-o cu 1,4 euro in medie, in Austria undeva la 1,3. Daca intrati in orase puteti sa alimentati cam cu 15 centi mai ieftin decat pe autostrada. La cat consuma Agila, nu mi-am facut griji.....
In Olanda autostrazi cu 2 benzi pe sens plus urgenta, curate, iluminate, cu limita de 120 la ora. Am avut deosebita placere sa ma abat 10 km pana la Maastricht sa imi revad verisoarele gemene de 22 de ani pe care nu le-am mai vazut de 6 ani. Am plecat apoi catre Brussel si de aici catre Oostende. Nimic deosebit nici aici, am circulat foarte bine. Limita de 120 pe majoritatea portiunilor.
Am ajuns in Oostende, am identificat locul de unde pleaca feribotul, am fost mirat de cat de nepoliticos s-a purtat tipa de la Feribot, o fi avut ceva probleme personale, cine stie.CUM AM REZERVAT FERIBOTUL. Dai search
pe net si cauti "Oostende ferry" sau "Calais ferry" si gasiti tot felul de rute si oferte, vedeti care va satisface dorintele. Rezervati din timp, eu am rezervat si platit online cu 3 saptamani inainte. Cand ajungeti in Oostende, aratati doar buletinul si se ocupa ei de toate alea. Nu poti rezerva fara sa platesti.
Eu am rezervat aici, am ales Ld lines pentru ca imi placea ora de ajungere in UK http://www.directferries.co.uk/ostend_ferry.htm
Accesul pe ferry se face cam cu jumatate de ora inainte de plecare, nu am inteles inca de ce au plecat dupa ora Angliei daca noi eram pe continent. Adica trebuia sa plecam la ora 1 noaptea CET si am plecat la 2 noaptea CET, adica la 1 noaptea ora UK. Cert este ca dupa 4 ore si jumatate am ajuns la Ramsgate in Anglia. Pe ferry am avut pentru 20 de lire o cabina de 2 persoane (doar asa aveau), cu dus, toaleta, chiuveta si 2 paturi supraetajate. Nu am putut rezerva cabina pe net, nu am inteles de ce, dar oricum au o gramada de cabine disponibile. Au si baruri, restaurant, absolut tot ce ai nevoie.
Eu am tras un pui de somn binemeritat, apoi m-am trezit, un dus si eram pregatit sa infrunt mersul pe stanga.

UK TIME!
Ajuns la Ramsgate, ne-au mai tras aia un ID check si un look in portbagaj, ne-au intrebat din nou scopul si durata vizitei si ne-au lasat sa mergem mai departe. Am mers circa 20 de km pe drum cu 2 benzi si apoi am intrat pe M25, autostrada care taie tara de la est la vest.
Cum se merge? Haotic dupa parerea mea, fiecare isi alege o banda si merge pe acolo parca e numai a lui. Adica nu depasesc si trec pe o banda spre marginea drumului, pur si simplu merg ca vitele pe o banda cu 100, pe una cu 130, pe una cu 90, dar nu neaparat in ordine..... se circula haotic. La un moment dat mergeam cu 140 pe banda de langa cea de urgente, depasint tot ce era pe benzile din dreapta mea, care mergeau cu 100 la ora si nimeni nu se dadea la o parte de pe banda de viteza ca sa am pe unde depasi.
Nu am gasit rostul volanului pe dreapta, cel putin pe autostrada nu va foloseste la nimic. Agila are oglinzi foarte mari, in cea din dreapta se vede destul de bine pe autostrada ce trafic vine din spate, si cu putin ajutor de la retrovizoare pe care o dati mai spre dreapta nu e nicio problema.
M-ati intrebat de faruri. Farurile sunt aceleasi, am intrebat pe Ferry daca dau vreun autocolant ceva, au spus ca nu, ca nu ii intereseaza. Avand in vedere ca toate drumurile sunt iluminate si ca in general nu merg noaptea pe drumuri cu 2 benzi, nu am de gand sa fac nimic in legatura cu asta.... Le-am dat pe cea mai joasa pozitie, nu deranjeaza pe nimeni. Eventual pot cobori cu vreo 2 ture farul din dreapta si sa il am pe cel din stanga pe pozitie normala...
In prima zi aici in UK am avut deosebita neplacere sa conduc prin Londra, chiar cu destinatie centrala, la ora de supertrafic, adica intre 7 si 9 dimineata. Raliu frate, nu alta! Pedal to the metal! Se pleaca de la semafor ca la Formula 1! Ritmul este infernal. Tre sa fii tot timpul pregatit sa ii dai jet, ca altfel se suie aia din spate pe tine. Mersul pe stanga nu e greu, cel mai ciudat mi s-a parut sa fac la dreapta...... imi venea tot timpul sa intru pe contrasens. Acum, dupa 10 zile de condus aici m-am obisnuit.
CARDIFF este un oras mai mic, un fel de Iasi mai intins pentru ca are numai case la acelasi numar de locuitori... Se circula absolut relaxat, ca in Iasi duminica la ora 15. Orasul e strabatut de 2 autostrazi de mici dimensiuni (2 benzi pe sens) pe care se merge cu 80 la ora, facand foarte facil accesul intre zone indepartate din oras. Soferii sunt fair play, cedeaza trecerea, asteapta rabdatori sa iesi din parcare, dau INTOTDEAUNA prioritate la pietoni.
Cam atat pentru seara asta, astept intrebari de la voi.
Cu drag, George.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Foarte frumoasa descrierea. Si foarte utila pentru mine pentru ca e posibil sa urmeze un drum la Londra. Succes pe acolo. Cred ca pana la urma o sa emigram toti. Sad
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
George, ai nota 10 de la mine. Foarte tare descrierea. Deci chiar nu e mare fenta circulatia asta pe stanga? Ai mai ochit Agile pe-acolo pana acum?
Iti urez succes in tot ce faci acolo si astept sa vii si cu informatii despre oamenii per-pedes, preturi (chiar asa scumpete, dupa cum se vorbeste?), curatenie, obiceiuri ciudate insulare, etc.
Cat ramai acolo?
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari George asa cum probabil nu am apucat sa iti spun la Felix, sunt mandru de tine ca ai reusit (ti-aduci aminte cum si la Durau ti-am zis sa pleci fara sa stai pe ganduri);
Iti doresc succes si realizari!
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc de urari. Bucuros sa va fiu de folos.
@Byke: nu e niccio smecherie cu mersul pe stanga, sunt aceleasi legi, aceleasi semne de circulatie, semafoare, etc...
Oamenii sunt respectuosi, mereu zambitori, dornici sa te ajute. Colorati multi, fete frumoase, imbracate frumos. Nu stiu ce mananca frate, au niste "inaintari" de mai mare dragul....
Preturile in 90% din cazuri sunt mai mici decat la noi. Din cele mai mari spicuiesc: benzina 1,2 lire, chirii 1 camera 350-400, 2 camere 500-600, 3 camere 700-900, fructe cu 40% mai scumpe decat la noi, vinurile cam cu 60-100% mai scumpe dar excelente, parcarea de la 1 lira pe ora la 10 lire pe 12 ore. Telefonia mobila te ajunge 20-30 de lire pe luna.
Din cele superieftine fata de la noi, parcare 24 de ore in weekend 4 lire, car vash de la 2,5-3 lire, haine la jumatate de pret, jucarii jumatate de pret.
Revin si maine ce altele.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
george_fusneica a scris:... fete frumoase, imbracate frumos. Nu stiu ce mananca frate, au niste "inaintari" de mai mare dragul....



Silicon Question Wink Laughing
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Negativ. Se misca natural. Shocked
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
George, ma bucur ca nu ne-ai uitat. Se pare ca te-ai acomodat repede la noua locatie.
M-a distrat chestia cu virajul la dreapta. Cred ca pe acolo, se uita lumea la tine cam in acelasi fel in care ne uitam noi aici la cei cu volan pe dreapta. Smile
Apropo, stii de ce in UK se circula pe stanga? Daca nu ma insel este o regula ramasa din epoca medievala, cand se mergea calare. Regula a fost impusa pentru a permite calaretilor sa scoata sabia si sa lupte mai usor cu adversarul. Chestie de ergonomie.

Va doresc numai bine si astept si alte "tips&tricks".
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Te vei obisnui in scurt timp cu stilul lor de condus si avand experienta de soferie adevarata in RO, iti va fi foarte usor .
Am locuit 1 an acolo, in care am parcurs cu masina ~50.000 de km.Englezii sunt destul de linistiti in trafic, de multe ori nepasatori fata de ce intampla in jurul lor .

Un alt lucru bun e ca ai scapat de vanatori ascunsi dupa boscheti cu radarul. Radarele fixe din UK se vad de la distanta si pe langa asta, ele actioneaza doar pe o bucata(marcata pe sensul de mers cu linii) a drumului.


Nu ai mentionat nimic de sensurile giratorii Smile)) .

Asteptam urmatoarea parte.

Multa bafta!
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare dragutilor, am ceva poze sa impartasesc din excursiile mele de aici.
Orasul statiune Bath, Stonehenge, muntii Breacon, Wales.
Foto aici:
http://picasaweb.google.com...rge.fusneica/Bath
http://picasaweb.google.com...neica/Stonehenge#
http://picasaweb.google.com...econSiCaerphilly#
Enjoy!
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu pot sa cred k este o tara,undeva in lume,unde nu ai grija zilei de maine.....si este,doar ca nu se cheama ROMANIA !
  • adyman

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Bravo domnu George...la mai multe de astea....nice... reaaaaally nice (cum zice englejii Very Happy ) !

Salutari!
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Frumos, domnule doftor... Wink Salutarile noastre si toate urarile de bine la inceput de an 2011, atat tie cat si d-nei Alice. "Neamtul"(stii tu cui ii zic eu..."Fritz" Very Happy ) inca nu l-ati adus in sanul familiei?

L.E. Vezi ca prin zona este si SteluBr(cel cu vorba..."in puii mei"de la Moeciu). Si el e cu sotia, insa in Scotia. Poate puneti de o intalnire a..."ursilor englezi". Wink
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu uragane, Fritz vine pe 16 februarie aici. Venim in tara sa il luam pe 12 feb. Sa vad, poate trag o fuga si prin Iasi .
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nene, foarte frumos acolo.


(Aia nu mananca nimic ca sa faca gunoaie, sau ce? Parca e incredibil de curat, mai mai zic ca-s taramuri nelocuite)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR