Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • dilaritza

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
da! si eu am luat inainte
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da, cu conditia sa nu se faca si la voi programare. De exemplu in judetul meu se dau 180 numere pe zi. Cererile sunt mult mai mari asa ca se fac programari. Eu am intrat in posesia lor abia peste 7 zile de la data de la care m-am dus sa fac cererea.
  • dilaritza

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu e cu programare in buc
  • vectra_

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare : Daca eu am cumparat masina de la cineva care a adus-o dar nu ia scos numerele rosii , mai trebuie s-o declare la circa financiara ?
Skip ads

  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La financiar o declari la inmatricularea finala ....pentru numere rosii platesti la cec 13 lei parca si la financiar 7 lei...
  • Sima Alexandru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu un opel . Lam luat de vreo 3 saptamani si imi expira numerele rosii. Programare la RAR am prin 27 . In mare parte am cam vazut in posturile voastre ce e de facut ,,Dar am totusi o dilema: eu sunt din Baia Mare si stau in cluj,,pot sa imi fac dosarul in cluj si sa il duc aici pentru prelungire ,sau trebuie facut in Baia Mare si dus tot acolo, sau se poate face aici si dus acolo? Masina are numere provizorii de cluj,pentru ca de aici am luat-o si era adusa pe platforma din Germania .. Va rog care ma poate ajuta cu acesta informatzie..
  • vectra_

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sima Alexandru a scris:Am si eu un opel . Lam luat de vreo 3 saptamani si imi expira numerele rosii. Programare la RAR am prin 27 . In mare parte am cam vazut in posturile voastre ce e de facut ,,Dar am totusi o dilema: eu sunt din Baia Mare si stau in cluj,,pot sa imi fac dosarul in cluj si sa il duc aici pentru prelungire ,sau trebuie facut in Baia Mare si dus tot acolo, sau se poate face aici si dus acolo? Masina are numere provizorii de cluj,pentru ca de aici am luat-o si era adusa pe platforma din Germania .. Va rog care ma poate ajuta cu acesta informatzie..


Daca ai domiciliul in cluj poti daca nu , nu cred
  • Sima Alexandru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am domiciliu in Baia mare
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
N-am inteles prea bine intrebarea ta... Eu locuiesc in Timis si am facut RAR-ul in Mehedinti. Restul de acte le-am facut in judet, nu am incercat sa le fac in alt judet ca nu am de ce.
  • Sima Alexandru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca vreau sa prelungesc numere rosii ..cu cele vechi ce fac ca am auzit ca iti dau altele.. Cele vechi trebuie sa le duk la ei?
  • vectra_

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
le pastrezi ca amintire .... tot vei plati alti 40 de ron pt numere NOI . Bafta
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
vectra_ a scris:le pastrezi ca amintire .... tot vei plati alti 40 de ron pt numere NOI . Bafta

+ circa 45 ron asigurare pe 1 luna. (in functie de cilindree)
Skip ads

  • mizuno
  • *
  • 1 mesaje
  • din 04 Jul 2007
  • Vectra 1990 c20ne gadilat putin ;)
  • Prahova
  • mizuno

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1990 c20ne gadilat putin ;)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pt auto cu numere italia imi mai trebuie si actu de radiere din italia?
  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut, va cer si eu ajutorul pt. inmatricularea masinii.
Ce este acel document vamal auto sau dovada taxei speciale ?
Am vazut ca pt a 2 inmatriculare se cere copie dupa fila din pasaport su stampila punctului vama pe unde a intrat masina.
Se mai cere si asa ceva ?
Mersi.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@mizuno, orice act e binevenit. Ideea e ca iti trebuie contractul de vanzare-cumparare si actele provizorii (daca a avut numere provizorii).
@Lucian_bv, ce vama? De unde aduci masina?
Daca e din UE nu exista vama, nu exista stampila la punct vamal, mai exact, asa cum vama nu se mai trece cu pasaportul in n-spe tari ci doar cu buletinul. Intrebarile tale sunt cam ambigue si am impresia ca nu te exprimi cat sa inteleg ce vrei de fapt.
Dovada taxei speciale? De ce taxa vorbesti? De prima inmatriculare in RO?

Spune-mi de unde aduci masina si o data adusa in RO daca vrei sa o inmatriculezi definitiv. Poate nu merita sa o inmatriculezi in RO si atunci ai varianta BG.
  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
masina a adus-o cineva din Spania pe numele meu (contractul a fost facut pe numele meu in Spania dar nu am condus eu ) si am luat un formular de la politie pt nr rosii iar la punctul 7 scrie : document vamal auto (daca este cazul) si/sau dovada achitarii taxei speciale (pentru autovehicule la prima inmatriculare in RO" .
Masina are acum nr de Spania.
Mai citeam pe un forum cum ca la intrarea masinilor in tara se declara ca masina va fi inmatriculata in tara, se cere un formular EUR 1 parca.
Ideea este ca eu nu am asa ceva si ma intreb daca pot inmatricula masina.
Multumesc
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Poti inmatricula masina linistit. Am un prieten care a adus 2 masini din Spania si le-a inmatriculat in RO.
Cum Spania e tara integrata in UE ca si Germania banuiesc ca legea e una si aceeasi.
Iti faci programare la RAR pentru identificare (citirea seriilor) si ITP, de unde pleci cu CIV-ul romanesc si cu un cert. de autenticitate. Dupa asta iti faci niste traduceri la actele de Spania si impreuna cu CIV-ul si cert. de autenticite mergi la Finainte pentru calculatie taxa de prima inmatriculare. Nu uita sa faci si xerox-uri.
Foarte bine ca masina e trecuta pe numele tau (pe contractul de vanzare-cumparare) pentru ca impunerea la primaria BV se face mai usor - direct pe numele tau fara alt intermediar (cumparator si apoi vanzator).
Dupa plata taxei mergi la biroul de inmatriculari si depui actele si astepti sa se elibereze CIV-ul pe numele tau si talonul masinii (care arata execrabil - modelul nou). Actele de Spania ti se retin.
Sa nu uiti ca numerele verzi mai si expira. Scoate-ti din timp rosii. Smile
Lucian_bv a scris:
Mai citeam pe un forum cum ca la intrarea masinilor in tara se declara ca masina va fi inmatriculata in tara, se cere un formular EUR 1 parca.

Nu ai cui sa declari masina la intrare in tara. Mai mult nu e treaba nimanui daca tu inmatriculezi masina in Romania, sau, daca vrei sa o inmatriculezi anul asta sau anul viitor.

Asa ca singurii pe care ii intereseaza, vad CLAR cand a intrat masina in tara dupa data contractului de vanzare-cumparare. Iar data primei inmatriculari pentru calcului taxei de prima inmatriculare e trecuta in actele masinii (de Spania in cazul tau).
  • corsa rkv

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare... daca masina a fost adusa din germania si pe contractul de vanzare cumparare de acolo apare o persoana iar pe brieful mic apare numele altei persoane e o problema la inmatriculare? cu cine ar trebui facut contractul de vanzare cumparare in tara... precizez ca vanzatorul e cel care apare pe contractul de germania iar explicatia pentru celalalt nume de pe brief e ca a luat 2 masini iar asta a fost adusa de acel prieten al lui in tara... sunt actele in regula?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
corsa rkv a scris:daca masina a fost adusa din germania si pe contractul de vanzare cumparare de acolo apare o persoana iar pe brieful mic apare numele altei persoane e o problema la inmatriculare?

NU!
Brifful mic inseamana cert. pentru numerele provizorii. Mai exact, oricine merge cu masina cat are inca numerele de tzol si ia un radar de genul scrisoare acasa, va sosi acasa la persoana care e pe briff-ul mic.
Important e ce persoana e trecuta in actul de vanzare-cumparare. Ala care e trecut la rubrica "Kaufer" e actualul propietar si cel de la rubrica "Verkaufer" e fostul propietar. Intre cei doi exista acest contract, unul fiind vanzator si celalalt cumparator.

corsa rkv a scris:cu cine ar trebui facut contractul de vanzare cumparare in tara...

Asta nu o inteleg! Cum adica cu cine ar trebui facut contractul vanzare-cumparare in tara? Pai tu cate contracte vrei sa faci?
E sau nu numele tau pe contractul de vanzare-cumparare?

corsa rkv a scris:precizez ca vanzatorul e cel care apare pe contractul de germania iar explicatia pentru celalalt nume de pe brief e ca a luat 2 masini iar asta a fost adusa de acel prieten al lui in tara... sunt actele in regula


Logic ca vanzatorul apare pe contractul de Germania, altfel nu ar exista cine sa vanda X produs.
N-am inteles nimic din precizarea ta. Asa mi se intampla mie cand cineva imi spune ca sora unchiului din partea bunicii al carui nepot si-a cumparat masina... blabla - eu de aici am inteles ca cineva din familie a cumparat o masina! Laughing

Oricum, actele sunt in regula chiar daca sunt 2 nume pe 2 acte.

----------------------

L.E. Acum inteleg -cred- ce vrei sa spui.
Ion a plecat cu Gheorghe in Germania de unde a luat o masina de la Klauss. Asta e masina ta. Ion apare ca si cumparator la masina ta si Klauss e vanzatorul. Totusi pe aceasta masina Gheorghe si-a pus numele lui pe numerele de tzol (briff-ul mic) pentru ca Ion mai cumparase inca o masina de la Adolf (Laughing) cu care facuse si contractul si numerele de tzol.
Este, am prins scenariul?

In cazul asta exista 2 variante si iti sugerez sa mergi la o firma de intermedieri auto ca ai mult de umblat. Oricum, singura diferenta e cand se face impunerea la primarie, in rest lucrurile decurg cum am spus mai sus la Lucian.

Varianta 1: se face impunerea pe Ion la primarie dupa care se scoate de pe Ion si se face din nou pe tine (inca un contract la firma de intermedieri intre tine si Ion). Pentru cele 2 impuneri lasa-i pe aia de la primarie sa umble ca doar deaia e indicat sa mergi la firme de intermedieru.

Varianta 2 (nu prea legala) dar se practica des. Se reface contractul (distrugandu-se cel vechi) direct intre Klauss si tine. Totul e ok, masina e aia, seriile corespund si totul e bine - deasta zic ca se practica. Ce nu e legal te intrebi? Pai semnatura neamtului (Klauss) o veti falsifica, pentru ca ma indoiesc ca merge Ion in Germania sa il caute pe neamt sa mai semneze inca o data.


Sper ca din raspunsurile astea lungi pe care le-am dat sa mai inteleaga si atii ca nu ma pun sa mai scriu inca o data ditamai scenariul cu Klauss si Adolf!
Bafta.
  • corsa rkv

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ms mult pentru explicatii... pana la urma asta am vrut sa spun dar nu cred ca m-am exprimat prea clar... aveam un car de nervi... iar de contract intre cine trebuie facut d-aia am intrebat, pentru ca am auzit si eu varianta cu refacerea contractului direct intre neamt si mine sa zicem...(masina nu e a mea,ci a unui prieten bun). oricum iti multumesc ca m-ai lamurit... auzisem prea multe variante.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR