Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca ti-am fost de folos si mai ales ca ai inteles... ca nu stiu cum as mai fi putut sa iti mai explic pe inteles! Razz
Skip ads

  • radutu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sal! obtinerea celui de-al 4-lea set de nr rosii se poate face schimband proprietarul? de ex: acum masina este inmatriculata pe tata kre o sa obtina 3 seturi de nr rosii...dak fac act de vanzare cumparare intre el si mn eu as putea obtine alte numere rosii ptr aceeasi masina ? ms Question
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic da, practic nu... numere se dau pe actele masinii nu pe numele propietarului.
Daca ai relatii, e altceva!
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
iuliansiflorentina a scris:La financiar o declari la inmatricularea finala ....pentru numere rosii platesti la cec 13 lei parca si la financiar 7 lei...
La financiar o declari in maxim o luna de la cumparare, altfel platesti penalizari.
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sima Alexandru a scris:Daca vreau sa prelungesc numere rosii ..cu cele vechi ce fac ca am auzit ca iti dau altele.. Cele vechi trebuie sa le duk la ei?
le pastrezi ca amintire .... tot vei plati alti 40 de ron pt numere NOI . Bafta
Nu chiar... esti obligat sa le distrugi pe cele vechi (le rupi in doua si le arunci) Smile
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mda, tot asa la unele firme de intermedieri ti se cer numerele de tzol iar la altele nu... hai sa fim seriosi, daca mi le cumpara politia (biroul de inmatriculari) le distrug, daca nu sunt banii mei - amintirea mea, iar daca cumva mi le pun pe o alta masina, e dosarul meu penal.

Nimeni nu te poate obliga sa distrugi ceva pe care tu ai platit o suma de bani (factura sau dovada actelor e ca un titlu de proprietate). Eu unul nu am permis nimanui sa imi ia/distruga numerele rosii de RO sau cele de tzol.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Mie la buzau mi-au spus ca pot sa le iau acasa sau sa le tai si sa le las acolo... asa ca le-am luat acasa...
  • giany_m

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si ce ai facut cu ele? Shocked
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu le-am pus la colectie. Stau pe dulap si se prafuiesc...
  • faraon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
...jale s-a marit taxa de ma ustura cand am adus-o din germania calculasem cam 600 euroi...acum zicese ca-i de 3 ori mai mult. Intrrebare dupa ce trec de r.a.r in cat timp trebuie platita taxa de prima inmatriculare-poluare(sau cum dreaq i-o mai zice)si in cat timp trebuie sa o inmatriculezi definitiv?-ca-mi cam tremura buzunarele- Sad
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Dupa ce treci de RAR ai 60 zile sa mergi la circa financiara sa platesti taxa deoarece, dupa cele 60 zile expira cert. de autenticitate a masinii. Daca totusi expira, atunci trebuie sa mergi din nou la RAR sa iti citeasca seriile si, sa iti elibereze alt certificat de autenticitate, contracost bineinteles.

Dupa ce ai platit taxa de mediu, nu cred ca ai vrea sa mai tragi de timp pentru ca grosul l-ai dat deja... depui dosarul care contine si chitanta de la finante la biroul de inmatriculari ca sa iti completeze numele in CI si sa iti elibereze numerele si talonul... a si trebuie sa iti inchei asigurarea RCA.
  • faraon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
multumesc de lamurirea de mai sus. cred ca sunt mai multi in situatia mea:ce sa-i faci dupa sarbatori bugetu-i mic Shocked
Skip ads

  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ce solutii aveti pt taxa auto...nu as fi nebun s adau 3000 s ainscriu o tigra din 2000 cand am dat 2300 pe ea..mai bine o vand de piese...sau ii dau foc...nenorocit de Tariceanu...sa vadem dupa revelion daca modific aceva scarbele astea...!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Aline, eu zic sa mai stai ca sigur nu ramane varianta asta de calcul. Pana cand se va regla treaba cu taxa, daca nu ai masina, ia-ti numere rosii sau de tzol.
Ultimile noutati AICI.
  • fanex_2000

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2008

  • Mesaj Privat
stie cineva daca se poare radia din romania sa nu ma mai duc pina in ger.si unde anume? masina este inmatriculata pe numele lui fratele meu in germania iar el este acum in tara. imi poate da careva un sfat? va multumesc mult.
  • BimbOOO85

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
da.dupa ce ai facut rar-ul platesti taxele si aduni toate chitantele si documentele masinii in original mergi la politi pt inmatricularea definitiva.acolo la un secretariat sau unde te vor trimite ei va trebui sa faci o cerere in vederea radierii masinii de catre ei doar ca va trebui sa platesti o taxa de exemplu eu am platit pt radiere din italia 250 ron acum ca e la fel si din germania nu stiu dar cel mai bine mergi inainte la politie cauta un ofiter de serviciu din cadrul inmatriculari si iti va da el toate detaliile.multa bafta.
  • adidi

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare. vreau sa iau o masina adusa de afara care are nr. rosii. intrebarea este: cel de la care o iau trebuie sa-i faca RAR si sa plateasca ceva impozit inainte de a o vinde? multumesc
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai problema este a ta cu RaR-ul...masina inainte de a fi inscrisa [e Romania trebuie sa treca prin RAr si mai nou s-a reenit la varianta veche pt nr rosii in care se cere sia everinta e la circa fiscala cum ca e inregistrata pt impozit pt a reobtine alte nr rosii!
  • englezu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am o mare nelamurire...am fost sa iau ultimul set de nr rosii, iar cei de la politie mi-au zis sa circul cu nr straine pana o inmatriculez doar sa fac asigurare. Nu stiu daca e corect asa ceva. Are cineva un raspuns? astept urgent, va multumesc anticipat
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
poate asigurare pe tara respetiva d e unde ai luat masina...dar pe romania in nici un caz ca poti circula cu nr straine si asigurare pe tara noastra...aia sunt si vai de cap lor...habar nu au d enimic..asa am patit si eu la mine..imi aberau niste chestii numai sa scape de tine!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR