Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Caz concret...spaga 1000 eur la RAR acu 1 an pentru un BMW din 98.
"Raristul" l a plimbat (maine, saptamana viitoare) 2 luni dupa care i a spus ca nu poate face nimic.
Final: 1000 eur pierduti, masina vanduta bucati.
Mai bine stai linistit.
Nu vreau sa te descurajez dar din ce se aude pentru o calibra din 95 taxa speciala de inmatriculare dupa aderarea la "U"E va fi in jur de 5500 eur.
Cred ca nu va fi nici o restrictie de import (libera circulatie a marfurilor) dar taxa speciala ii va descuraja pe multi; si importatorii trebuie sa traiasca.

bafta
Skip ads

  • addy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa mai astepti pana in ianuarie 2007! Daca se intra in ue o sa poti aduce fara probleme o calibra de afara numai ca o sa ai niste taxe de platit (destul de scumpe se aude)! In momentul de fata ca cetetean roman daca ai adus o masina de afara esti obligat ca in 120 de zile sa o inmatriculezi. Deci practic masina are voie sa circule doar 4 luni dupa care
ori o inmatriculezi ori o tii in garaj! La limita dintre legal si ilegal mai sunt niste trucuri dar sunt foarte costisitoare si nu se merita. Crede-ma ca stiu ce spun!
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Intrucat tocmai am luat numere provizorii pentru masina mea si inspirat de gestul lui alexandrudicu, in speranta ca va avea cineva vreodata nevoie de asta o sa va spun ce acte sunt necesare pentru obtinerea numerelor rosii:
- traduceri legalizate ale cartii de identitate si ale contractului de vanzare-cumparare original si copie. pe mine m-au costat 95 ron. originalele raman la proprietar pentru inscrierea definitiva iar copiile raman la politie;
-taxa numere rosii la cec, 13 ron;
-taxa numere rosii la trezorerie, 7 ron;
-asigurare pentru o luna, originalul ramane la proprietar si o copie merge la politie;
-copie carte de identitate proprietar;
-cerere tip pentru inmatriculare provizorie, pe care eu am luat-o de la un xerox de langa politie;
Cu actele de mai sus se merge la biroul de inmatriculari de la politie unde se mai plateste o taxa de 40 ron reprezentand contravaloarea placutelor de inmatriculare. Placutele se dau pe loc impreuna cu un fel de certificat de inamtriculare provizoriu.
E bine ca la actele de mai sus sa aveti si ceva copii pentru ca unele vor mai fi necesare la inmatricularea definitiva. Succes!
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salutare,

ma rod si pe mine niste intrebari. Pe 17 Decembrie expira numerele de Germania si cam trebuie sa ma apuc de umblat pentru numerele provizorii.
Eu avand domiciliul stabil in Piatra Neamt, se poate sa obtin numere provizorii in Iasi?

Se poate sa fac RAR-ul in Iasi si sa inmatriculez masina in Piatra?

multumesc!
Skip ads

  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Se paote sa am probleme la RAR tinand cont de faptul ca am ceva zgarieturi pe spoilere? (asa am cumparat-o)
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
ionelangel a scris:Se paote sa am probleme la RAR tinand cont de faptul ca am ceva zgarieturi pe spoilere? (asa am cumparat-o)


in nici un caz, mergi linistit
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
taxele necesare inmatricularii (provizorii sau definitive) se pot plati in orice oras? in special taxa de prima inmatriculare?

Multumesc!
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
chestia asta cu domiciliul chiar nu am idee cum e. si eu stau in bucuresti, ca sunt student dar domiciliul il am in buzau. si acolo am facut toate actele, RAR-ul si am si inmatriculat-o. am facut vreo 2 drumuri la buzau. s-au simplificat lucrurile si cartea de identitate o obtii in aceeasi zi la RAR (cel putin asa e la buzau) iar la politie daca nu vrei numere preferntiale iti dau pe loc ce e la rand. adica, cu putin noroc termini totul intr-o zi.
Skip ads

  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
si inca ceva. nu esti obligat sa mai iei si numere rosii. o poti inscrie direct cu numere normale. doar daca vrei sa mai amani platitul taxei de inmatriculare (la numere rosii nu trebuie sa o platesti) care dupa 1 ianuarie va fi putin mai mic fiindca nu iti va mai calcula euro cu 3,5lei cum am patit eu si cu 3.3 sau cat a fost la 1 octombrie 2007.
  • internetix

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mi-am luat si eu numere rosii pentru tigrisorul meu, caci vreau sa o inmatriculez in curand. care vrea sa afle tot ce trebuie sa stie despre numerele rosii sa dea click aici: http://invatacum.blogspot.c...zorii-numere.html
eu de aici am invatat pas cu pas ce trebuie facut... pacat ca nu poti sa iesi cu ele din tara
  • djluci

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: bistrita
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2007

  • Mesaj Privat
tocmai mi-am luat un opel tigra si am nr rosii de satu mare expirate la rar doar in 13 septembrie am programare pt inmatriculare cica nu se mai dau nr rosii inca o data ce sa fac ca si mor sa stiu ca am masina infata blocului si nu pot sa circul cu ea nu se poate face nimic ? astept sugestii mersi

  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Esti bun daca ai in septembrie eu am in octombrie pe 8 Smile chiar sunt curios daca se mai pot lua numere ..pe diferite siteuri gasesti fel si fel de variante ..ba ca se dau de 3 ori ba ca nu se dau ...sau daca o vinzi la altcineva poate sa isi scoata numere rosii...dar la politie cand am fost nici nu ma bagau in seama ..oricum parerea mea e ca tre sa ai pile sa iti mai dea iar numere
Skip ads

  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am verificat azi povestea, am fost la politie.

Din 22 aug se dau numere pe 90 de zile, este sigur! Eu luni merg sa fac numerele rosii, pana acuma am stat fiind programat pe 15 oct in TM la RAR Smile
  • Ciufy22

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2008

  • Mesaj Privat
chiar am sa vad si eu cu numerele rosii , eu am avut deja miau expirat si nu le pot face din nou, la mine cand leam facut nu o cerut nicaieri sa fie traduse in romana, am dat actele italiene totu in limba italiana am platit acei 13 lei sau 14 si 7 lei care ia mentionat mai sus, si am mai dat 40 pt numere atat aa si asigurarea..care e in fct de masina, in total o fost 90 lei , am sa merg sa vad cu numerele pe 3 luni daka sau schimbat Smile cat despre pile....hmmm am si eu pile mari ... si tot cu ce ma putut ajuta e sa nu iau amenda sau dosar penal cand ma opreste, dar nu le poate prelungi...
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mie mi-au expirat numerele rosii pe 21.08; programarea la rar o am pe 2 septembrie, am fost la politie in audienta la comandantul de la inmatriculari, bineinteles cu toate actele necesare pe care trebuie sa le ai in acest caz, si vreau sa va spun ca fara sa am pe cineva la inmatriculari mi sa aprobat inca 30 zile sa am numere rosii. Si inca ceva stand acolo la rand am auzit vorbind ca ministrul de interne a abrobat un ordin prin care se aproba prelungirea numerelor rosii pe o perioada de 90 zile in cazul in care ai dosarul complet necesar aprobarii acestui fapt.
  • Ciufy22

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2008

  • Mesaj Privat
buna dami si mie idul tau sau dami add la al meu flipper_xxs sa discutam mai pe lung putin:)
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
alexandru.cristian51
(id. meu)
  • Tudor01

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Poti posta te rog care sunt documentele necesare in dosarul respectiv pentru prelungire, mersi Wink
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ca sa te prezinti la audiente trebuie sa ai:taxa de 52 ron la posta, 30 de ron la cec, copii xerox dupa aceste chitante( originalele ti le va trebui la inmatricularea definitiva) ,dupa actele masinii, c.i. a ta, act doveditor precum ai masina declarata la primarie pentru a fi luat in evidenta pentru plata impozitului si bineinteles cerere de prelungire numere rosii( tip).Conform ultimului ordin al ministrului de interne nr. rosii se prelungesc timp de 90 zile.Daca iti va aproba trebuie sa reiei dosarul de numere rosii;adica: taxa cec 13 ron, taxa posta 7 ron , asigurare 30 zile, acte masina ,cerere si sa ai garantia placute, adica 40 de ron( sa ai copii xerox dupa :ci, acte masina, asigurare.C-am atata.Multa rabdare necesita acest fapt.
  • Tudor01

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mersi mult, cred ca ai ajutat multi soferi ca mine care au programare la rar tocmai peste 2 luni Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR