Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ioan_francezu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Curand am cumparat o masina cu numere rosii de bucuresti (primul set); mentionez ca masina a fost inmatriculata in franta inainte. Deci teoretic eu am cumparat-o de la romanul care a cumparat-o de la francez. Am urmatoarele acte: Certificatul de inmatriculare provizoriu pe numele baiatului de la care am luat-o cat si asigurarea si toate chitantele, mai am si placutele de franta, talonul de franta, si certificatul de vanz-cum al francezului cu romanul de la care am luat-o eu. Ce imi trebuie ca sa imi iau numere rosii iar, eventual sa o inmatriculez? Banuiesc ca talonul de franta, certificatul de vanz cumparare intre francez si samsar, si certificat de vanz cump intre samsar si mine? PLS HELP
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
in mare ai spus tu actele care-ti trebuie ... cel mai bine intreaba-l pe cel de la care ai luat masina ce acte i-au trebuit sau trage o fuga pana la rutiera si intreaba ...
de fapt .. iti trebuie: talonul francez, contract v/c francez-samsar, contract v/c intre samsar si tine (asta-l faci la rutiera - alt tip de contract NU mai e valabil), RCA in termen de valabilitate (sa nu te iei dupa astia care au xeroxuri si asigurari pe langa rutiera cand o sa-ti spuna ca-ti trebuie asigurare pe 1 luna - vor sa te jecmaneasca ), chitanta de la CEC (taxa de autorizare provizorie) - 13 lei (parca), chitanta de la finante (contravaloare autorizatie provizorie) - 7lei, copie dupa buletin (al tau), cererea tip pt autorizare provizorie si 40 lei pt placute (achiti direct la rutiera cand depui actele).
  • ioan_francezu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:in mare ai spus tu actele care-ti trebuie ... cel mai bine intreaba-l pe cel de la care ai luat masina ce acte i-au trebuit sau trage o fuga pana la rutiera si intreaba ...
de fapt .. iti trebuie: talonul francez, contract v/c francez-samsar, contract v/c intre samsar si tine (asta-l faci la rutiera - alt tip de contract NU mai e valabil), RCA in termen de valabilitate (sa nu te iei dupa astia care au xeroxuri si asigurari pe langa rutiera cand o sa-ti spuna ca-ti trebuie asigurare pe 1 luna - vor sa te jecmaneasca ), chitanta de la CEC (taxa de autorizare provizorie) - 13 lei (parca), chitanta de la finante (contravaloare autorizatie provizorie) - 7lei, copie dupa buletin (al tau), cererea tip pt autorizare provizorie si 40 lei pt placute (achiti direct la rutiera cand depui actele).


Problema mea e mai nasoala da o sa se rezolve; vroiam sa ma interesez un pic sa stiu ce am de facut. De samsar nu mai pot sa dau insa am o copie dupa buletinul lui... am pe cineva la acte auto, si ma gandeam ca o sa fac un contract de vc intre samsar si mine.. da o sa incerc direct la inmatriculari Smile in fine... ms oricum Smile ma intereseaza mai precis daca a fost cineva in situatia de a lua o masina deja cu numere rosii si daca a mers treaba cu contract intre samsar si cumparator... nu de alta dar imi e cam greu sa dau de fantuzoaica din talon Very Happy - mersi oricum
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
fara "pile" nu cred ca o sa-ti accepte dosarul fara contractul dintre francez si samsar ...
intrebare ... rar-ul il are facut ? (autentificare, itp si omologare) daca-l are ... stii ca e valabil 60zile, nu ? daca expira si n-ai pile la rar ... stii ca nu se uita la tine daca n-ai toate actele ... nu ? Smile
Skip ads

  • ioan_francezu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:fara "pile" nu cred ca o sa-ti accepte dosarul fara contractul dintre francez si samsar ...
intrebare ... rar-ul il are facut ? (autentificare, itp si omologare) daca-l are ... stii ca e valabil 60zile, nu ? daca expira si n-ai pile la rar ... stii ca nu se uita la tine daca n-ai toate actele ... nu ? Smile


pai, am contractul intre francez si samsar, nu am contractul intre samsar si mine, dar ala nu e greu de facut ca doar suntem in romania; nu are rar, nu are autentificare decat primul set de numere rosii.
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pentru a putea sa o inmatriculezi definitiv(asta dupa ce ai toate contractele acelea de vanzare-cumparare gata), trebuie sa mai obtii de la samsarul de la care ai luat masina si un certificat fiscal de la administratia financiara de care apartine acesta(daca si-a declarat-o la administratia financiara) care atesta ca este cu datoriile platite la zi, fara acest certificat tu nu poti sa o inmatriculezi.
Iti urez bafta,vad ca nu mai poti da de samsar.
  • aLex.dNd

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
daca am avut numere rosii pe 3 luni,mai pot sa merg pana in germania sa scot numere de tzol? macar pe 1 luna pana reusesc sa vand masina?
  • nickart

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1997 X1.8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pun si eu o problema:
daca o masina a avut un rand de numere rosii scoase si se face o intrerupere de cateva luni de zile, se mai pot scoate restul de numere?
Multumesc.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Da! Se poate!
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
englezu a scris:[..] iar cei de la politie mi-au zis sa circul cu nr straine pana o inmatriculez doar sa fac asigurare. [..]
asta stiam si eu ca e posibil, si m-a batut gandul sa incerc, dar am zis sa nu aflu pe barba mea daca e ok sau nu.

m-am uitat pe toate partile in carticica aia verde de la numerele de tzol, si nu scrie nimic cum ca numerele ar expira. banda aia rosie pe care scrie cand expira numerele, reprezinta defapt data la care iti expira asigurarea.
si te duci la noi si iti faci o asigurare "pentru numere rosii" sau "in vederea inmatricularii" pe seria sasiului, si poti circula.
REPET: IN TEORIE!
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Autorizatia de circultie provizorie
(art.15 din Ordinul MAI nr.1501/2006)


Pâna la înmatriculare, serviciile publice comunitare regim permise de conducere si înmatriculare a vehiculelor competente - autorizeaza provizoriu circulatia autovehiculelor si a remorcilor neînmatriculate, pentru o perioada ce nu va depasi 30 de zile, dar nu mai mult de data la care expira asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule.

DOCUMENTE NECESARE:
a) cererea solicitantului;
b) dovada încheierii unei asigurari obligatorii de raspundere civila pentru prejudicii produse tertilor prin accidente de autovehicule, în termenul de valabilitate a acesteia, pe numele solicitantului;
c) dovada platii taxei de autorizare provizorie a circulatiei – 7 lei (vezi si sectiunea Taxe);
d) copii ale documentelor care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;
e) actul de identitate al solicitantului, în original si în copie, sau, în cazul persoanei juridice, documentele care sa ateste dobândirea personalitatii juridice, denumirea si sediul, în copie;
f) dovada platii contravalorii placutelor cu numar provizoriu – 40 lei (se achita la ghiseu);
g) dovada platii contravalorii autorizatiei de circulatie provizorie – 13 lei (vezi si sectiunea Taxe);;
h) copia declaratiei vamale pentru vehiculele de provenienta straina la care se solicita înmatricularea în România, cu exceptia primei autorizari.

Vehiculului caruia i s-a acordat autorizatie de circulatie provizorie - i se pot atribui succesiv, în aceleasi conditii, mai multe autorizatii provizorii care nu pot cumula mai mult de 90 de zile.Autorizatia de circulatie provizorie da dreptul titularului acesteia de a circula numai pe teritoriul României.

Autorizatia de circulatie provizorie si placile aferente se elibereaza pe loc la ghiseu.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut

vreau sa achizitonez o masina cumparata de un tip de la german
treaba e ca acest tip a scos deja cele 3 numere provizorii rosii
daca eu cumpar masina de la el mai pot scoate la randul meu 3 numere sau macar 1 numar provizoriu ?
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca 3 randuri de numere ai voie pe masina pe an, deci in 2010 cred ca poti.

LE: 3 x 1luna
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult ,
mai astept o confirmare de la cei care se mai pricep
  • sorin ion

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2005

  • Mesaj Privat
gxg_tm a scris:salut

vreau sa achizitonez o masina cumparata de un tip de la german
treaba e ca acest tip a scos deja cele 3 numere provizorii rosii
daca eu cumpar masina de la el mai pot scoate la randul meu 3 numere sau macar 1 numar provizoriu ?



numai poti scoate nr rosii.
nr. se dau pe masina si numai poti scoate indiferent in ce oras au fost eliberate cele trei seturi de nr rosii.
baza de date este comuna.
caz concret:am fost la ghiseu sa scot nr rosii(al 2 lea)iar nenea ala zice:stii ca e al 2 lea set?primul set
a fost scos in Satu mare (de cel care a adus masina in tara).nu a fost problema, stiam de ele.

concluzia:daca te hotarasti sa o cumperi trebuie sa o inmatriculezi.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
putin cam nasol , alta solutie nu mai este ?!
chestia e ca trebuie sa o aduc de la snagov si chiar vroiam sa merg cu ea de acolo si nu sa vina pe platforma pt ca masina e ok dpdvd tehnic si optic ..
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu se scot decat 3 randuri de numere provizorii si se dau pe datele masinii nu pe proprietar ,am fost cu un amic la Inmatriculari si am auzit asta de la ghiseu...alta solutie nu este ,daca ai de gand sa o aduci cu numerele alea sa stii ca politistii cunosc ce combinatie de numere e valabila pe luna in curs(inceputul) si risti inutil oricum de 3 ori mai mult decat o platforma.
De ex in decembrie s-au dat inceputul B0768XXX tot ce nu incepe cu variante asemanatoare e tras pe dreapta.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ok , am inteles , va multumesc pentru raspunsuri
masina daca o cumpar cred ca o sa o inmatriculez , pentru ca tipul i-a facut itp-ul si autentificarea iar acestea sunt inca valabile
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR