Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut am si eu un opel astra 1.4 twinport 2008, de cand am facut ultimul plin, dimineata cand o ponesc plec cu ea si timp de 2 3 minute cand schimb vitezele imi smuceste ca si cum nu ar mai primi benzina, mentionez ca schimb vitezea pe la 2300 2500 de ture. Cateodata ramane si 1 2 sec turata si mai da cate un rateu. Aveti idee e de la benzina? sau s-a mai intamplat la cineva asa ceva? Inca o am in garantie si daca mai face si la al doilea plin asa as vrea sa o bag la o verificare. Multumesc
Skip ads

  • bogdan3l

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.4XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai observat imediat dupa ce ai pus benzina inseamna ca de acolo e problema. Incearca sa schimbi mai sus cel putin la 2800 si mai indicat la 3000-3500.
O explicatie ar fi ca ai dat de o benzina foarte proasta cu o cifra octanica mica. Cand schimbi viteza la 2300 turatia scade la ~1500 deci turatie mica. Tu accelerezi => sarcina mare. Exact asta regimul unde apar detonatii ( turatii mici si sarcini mari) pe care calculatorul le detecteaza si ia masuri - micsoareaza avansul. De aici => datul in nas.
Asta poate fi o explicatie dar nici vre-o defectiune tehnica nu poate fi exclusa. Incearca un test pseudoagrafa.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am un Astra cu motor Twinport de 1,4 din 2007 si tot asa i-mi face atunci cand este motorul rece. Accelerez si calculatorul parca ii taie alimentarea si nu raspunde la comenzi pentru cateva miimi de secunda, apoi, pleaca in tromba.Dupa ce se incalzeste bine raspunde normal la acceleratie.
  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Azi am vrut sa plec cu ea si tot asa mi-a dat in nas sa aprins becu de noxe ala cu robinetu si dupa aceea mi sa aprins ceck engine masina cu cheita si mi-a ramas aprinsa.Maine o sa sun la di bas sa imi fac o programare deoarece masina e in garantie.
Skip ads

  • bogdan3l

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.4XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sa ne spui si noua care a fost problema.
  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am fost azi am bagat masina pe tester si nu a aparut nici un cod. Au spus ca e posibil sa fie de la benzina, sa consum benzina care o am in ea si dupa aceea sa alimentez de la alta benzinarie. Azi nu mi-a mai facut figuri. Asta e benzina din romania nu o verifica nimeni.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dar de unde ai pus benzina inainte? ...si eu patesc asa, acum am trecut pe alta si sa vedem. eu am un c14nz
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tu verifica aici sa vezi daca ai furtunul.
  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
De la rompetrol efix am pus acum o sa bag de la petrom si omv sa vedem cum o sa mearga. Ce am observat este ca relantiu nu mai sta la 750 cum statea inainte, sta pe la 850 de ture chiar daca motorul este cald. Sa vedem daca se schimba situatia cand fac urmatorul plin.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR