Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut.Am o mare problema legata de senzorul ax came la un x20xev 1998.Pe forum am vazut ca pt a verifica mufa care imi intra in senzor intre pinul B si C trebuie sa am 5 v eu am doar 2.4 V,bun pana aici dar problema e urmatoarea:logica imi spune ca pinul B ar trebui sa fie in mijloc si A intr-O parte B in cealalta,mie valoarea de 2.4 imi da intre pini din laterale,daca verific intre pinul din mijloc si oricare dintre cele 2 nimic.daca verific intre ,,margini" am 2.4v...de ce asa,un electrician de la un service autorizat mi-a spus ca nu e obligatoriu ca pini sa fie in ordine Mad Shocked e posibil?mie mi se pare cam tras de par.masina prezinta toate simptomele unui senzor stricat/ars(nu se tureaza peste 4500,pleaca greoi,imi da in nas daca o accelerez brusc,si pe tester imi spune ca e senzorul defect)dar dar ca sa nu dau banii pe alt senzor si sa persiste problema cum am mai vazut ca s-a intamplat pe aici am vrut mai intai sa verific si am descoperit aceasta ,,caricatura" daca ii pot spune asa,ceva sfaturi?deja mi-a facut peri albi masina.multumesc anticipat
Skip ads

  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
colegule autodata spune ca la pinul B se leaga un led si tre sa palpaie cand dai la automat dar trebuie sa scoti mufele de la injectoare.Led-ul vine intre B si sasiu iar fara contact pus intre C si sasiu =0ohmi,daca pui contactul intre A si sasiu=tensiunea din baterie
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Deci, pini ABC sunt exacr asa in ordine nu? Adica B in mijloc si eu ca sa gasesc A pun in unul dintre pini laturalnici si caroserie si cand gasesc rezistenta de 0ohmi ala este C si tot asa da? Multumesc frumos.revin cu detalii, dar am o banuiala ca nu sunt in ordine pinii, asta ar insemna ca e o problema la ecu banuiesc nu? Oricum verific si revin.ms frumos.
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
O intrebare, ledul care il conectez la B sa fie de cat? De 12v? Si teoretic B este pinul din mijloc nu?
Skip ads

  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Bun.Revin cu detalii.Am gasit ordinea pinilor, respectov pinul C este la extremitatea donspre faruri pt ca avea rezistenta 0 ohmi intre el si sasiu.dar intre B si sasiu am doar 2.4 V iar cand pun contactul intre sasiu si A nu am nimic.nici macar 1 v amarat.o sa ,, iau la mana" firul sa il verific pana la ecu, poate poate e firu intrerupt pe undv, mi-e frica sa ma candesc ca ar fi ecu ,, bolnav".multumesc frumos.revin cand am noutati.
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Revin cu inca o necunoscuta:am verificat cablajul de la senzorul de la axa cu came si ma lasat scarpinandu-ma in crestet....mufa are 3 pini iar cablajul care imi vine dinspre ecu are 4 fire, unul fiind ,, in pielea goala" nu stiu de ce, la vreo 15 cm de mufa toate cele 4 fire sund legate cu 4 fire care duc spre mufa si fiecare legatura este izolata individua cu tub termocontractibil,ca si cum au fost taiate toate si relegate, pana aici toate bune, insa la intrarea in mufa intra 3 fire si unul din ce am reusit sa vad este intors 1 cm si toate sunt acoperite cu tub termocontractibil.....de ce asa? Sper ca ati inteles explicatia mea
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Nimeni nimic?
  • Mka
  • *
  • 1 mesaje
  • din 06 Aug 2016
  • Vectra 2000 X20XEV
  • Constanta
  • Mka

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Am exact aceasi problema ca a ta .. Am fost cu masina la electrician si mi sa spus sa schimb mufa de la senzor(mufa care o am acum pe masina este in trei fire si trei pinii,teoretic ea trebuie sa fie in patru fire si trei pinii) ... Am cautat la toate dezmembrariile din zona si nu gasesc...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR