Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Hello! Asa cum scrie in titlu, vreau sa-mi impartasesc cu voi parerea despre Vectra C/Signum.
Eu detin un Signum FL din 2006, 1.9 150CP cu foarte multe dotari din fabrica si sunt super multumit. Are aproape 140.000 km, jumatate i-am facut eu si in tot acest timp am schimbat kitul de ambreaj cu tot ce tine de el, racordul flexibil si in rest nu am facut decat reviziile normale (filtre, ulei si distributia). Tija swirl este sarita, dar nu am probleme din cauza asta, cel putin deocamdata, DPF-ul si EGR-ul functioneaza normal si sunt la locul lor, dar cred ca ajuta faptul ca merg in regim mixt cu ea in fiecare zi si atunci cand se regenreaza filtru o las sa-si termine ciclul. Consumul mixt este de 6,1. Chiar sunt multumit.
Tatal meu detine o Vectra Combi din 2005, acelasi motor, full ca dotari si comandata si luata de la reprezentanta din Germania. Are acum 130.000 km si inafara de revizii si distributia nu a mai schimbat la ea decat un arc de la amortizor pe fata care a cedat stand pe loc. Ghinion. Nu a schimbat nici macar un bec pana acum. Tija swirl si la el este sarita, dar la ambele masini clapetele sunt fixate pe deschis. Consumul este tot de 6,1-6,2 mixt.
Suntem foarte multumiti de masini si nu cred ca le vom schimba. Raportat la calitate-pret-intretinere, la ora actuala, nu am cu ce sa o schimb si sincer, nici nu imi doresc.
O zi buna va doresc si multi km fara probleme!
Skip ads

  • Cbogdan88

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut dragi opelisti am nevoie de o parere pro si contra despre vectra c 2007 1.9 cdti 150Cp. Vreau sa imi achizitionez una sh pentru familie si vreau toate detalile despre acest motor consum, fiabilitate, probleme. Multumesc
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Gasesti pareri destule despre aceasta motorizare (z19dth) in paginile anterioare ale postarii.
Ca sfat, cauta o masina fara DPF si vezi sa nu aiba cazuta tija swirl ( asta daca vrei sa beneficiezi de cei 150 cp). In plus, daca ai familie cu cel putin 2 copii, mult mai utila este varianta caravan.
Poti citi si https://www.clubopel.com/vie...69&highlight=
sau
https://www.clubopel.com/vie...39&highlight=
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=128696, sau foloseste aplicatia cauta orice...
Succes!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am 2 copii (destul de mici, sub 5 ani) si berlina nu prea e suficient de incapatoare (ma refer aici la un concediu).
mi-ar fi trebuit un break (care e mai mare decat berlina, si ca lungime si ca volum).
momentan ma multumesc cu ce am si mai las din bagaje acasa cand plec in concediu.
cand vor creste copii mai mult ca sigur va fi necesar un "upgrade" la break sau ceva mai mare decat actuala berlina.
Skip ads

  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Vectra C SW Brake (impropriu mai este denumita Caravan) are un portbagaj foarte mare, super buna cand pleci in concediu cu bagaje voluminoase si copii. Din acest motiv eu o consider mult superioara berlinei. De fapt, tocmai de aceea este inclusa in clasa D (medie), adica o clasa peste compacta berlina, valoarea ei de catalog fiind mai mare. Plus de asta, distanta intre punti este mai mare (la fel ca si Signum), ceea ce o face mai stabila. Ca minus pot mentiona manevrabilitatea mai redusa in parcari si pe spatii inguste, dar daca te obisnuiesti cu o manevra in plus, e ok.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu zic ca pentru 22.8 cm in plus daca poti manevra o berlina poti manevra aproape in aceleasi conditii si un break.
eu am condus berlina mea dar si break (tot vectra c) si nu am avut probleme in a parca masina
nu e ca diferenta intre corsa si vectra...
trebuie doar sa te obisnuiesti cu gabaritul ei.
si te obisnuiesti dupa ce efectuezi prima parcare.
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pai atunci fa un upgrade la Vectra C Break, ce mai stai!?! Wink
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Crezi ca banii de alta masina cresc prin copaci?
Momentan nu am bani de investit in alta masina.
Ma limitez la ce am.
Skip ads

  • base

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
am o Vectra C Breack cu motor de 2,2 DTI cu 92 kw de aproximativ 5 ani si care are in bord 280000 km.
probleme cu masina nu am avut, am schimbat doar consumabile obisnuite, ulei ,filtre, bucse, un amortizor si arcul cu flansa cu tot si cam atat! Recomand Vectra C!
Am citit pe forum ca apar probleme dupa 200000 km la mine nu.... eu am facut cu ea peste 90000 km de cand o am.
Consumul mediu 6.3-6.5 l
Bafta la achizitionarea ei!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e diferenta destul de mare intre motoarele 2.0/2.2 dti si motorizarile 1.9 CDTI.
distributie, injectie, ambreiaj, cutii de viteze, etc...
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:eu am 2 copii (destul de mici, sub 5 ani) si berlina nu prea e suficient de incapatoare (ma refer aici la un concediu).
mi-ar fi trebuit un break (care e mai mare decat berlina, si ca lungime si ca volum).
momentan ma multumesc cu ce am si mai las din bagaje acasa cand plec in concediu.
cand vor creste copii mai mult ca sigur va fi necesar un "upgrade" la break sau ceva mai mare decat actuala berlina.


In situatie similara am fost si eu pana acum 2 cand am schimbat Vectra berlina cu Insignia ST, la Vectra aveam probleme serioase de spatiu daca trebuia sa plec cu familia( sotia si un copil) in concediu.
Acum sunt bine Smile
  • Cbogdan88

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri la caravan m-am gandit si eu dar nu prea gasesc aici in romania in germania am gasit dar cu km foarte multi
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu iti zic un lucru...
neamtul nu cumpara masina diesel sa mearga 5.000 de km / an.
cumpara diesel ca sa faca naveta (si face zeci de mii de km / an).

daca vezi in romania masina din 2008 cu 130.000 de km recent adusa din germania si cu motor diesel aia garantat nu are km aia ci are macar dublu...
nu te uita la numarul de km al masinilor diesel importate din germania ca garantat nu sunt reali (decat daca a adus omul masina pentru el si nu a vrut sa manareasca ca sa fie cinstit).
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cbogdan88 a scris:Va multumesc pentru raspunsuri la caravan m-am gandit si eu dar nu prea gasesc aici in romania in germania am gasit dar cu km foarte multi

Din propriile mele observatii, dar si din experienta iti spun ca numarul mare de km in bord are o foarte mica relevanta asupra motoarelor diesel in sine. Cunosc numeroase cazuri de motoare cu peste 300.000 km (unele peste 700.000!) care functioneaza fara probleme. La fel motoare stiu si motoare cu 150.000 care au clacat.
Probabil ca 500.000 km facuti in Germania echivaleaza cu 100.000 km facuti in Romanica noastra! De ce? Din cauza calitatii incomparabile a carburantului, a uleiurilor si a celorlalte consumabile si nu in ultimul rand al concentratiei mari de praf din aer de pe drumurile proaste ale patriei noastre! In Romania orice motor trage din greu comparabil cu tarile din Vest!
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:eu iti zic un lucru...
neamtul nu cumpara masina diesel sa mearga 5.000 de km / an.
cumpara diesel ca sa faca naveta (si face zeci de mii de km / an).

daca vezi in romania masina din 2008 cu 130.000 de km recent adusa din germania si cu motor diesel aia garantat nu are km aia ci are macar dublu...
nu te uita la numarul de km al masinilor diesel importate din germania ca garantat nu sunt reali (decat daca a adus omul masina pentru el si nu a vrut sa manareasca ca sa fie cinstit).

Gabi, eu am din 2008 cu 138.000 km ! Reali ! Din care eu i-am facut din august 2013 ~25.000km ! Mai sunt si masini asa, dar trebuie sa cauti !
  • Cbogdan88

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Asa e gasesti si cu km putini masini loate din reprezentanta dar nu prea sunt caravan
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, cristi, ai dreptate, nu te contrazic
dar tu ti-ai luat masina de afara nu de la un samsar din romania...
e o mica diferenta intre masinile care ajung in romania (cu 130.000 de km) si cele care le iei din germania (tot cu 130.000 de km).

pot sa-ti dau cazul unui baiat din braila (cred, pentru ca a venit in galati s-i fac o diagnoza) care a luat din romania o vectra c cu 140-150.000 in bord si in ecu avea in jur de 300.000.
asta e un caz in care a redus doar cu 150.000 de km in bord.
masina fusese cumparata de la un dealer de sh-uri din germania, insa la decodare vin ghici ce a iesit: pentru spania...
deci nu stiu cat de multa incredere mai poti avea in "germania", mai ales daca nu iei masina din fata casei prorpietarului ei...
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Adevarat !
  • Cbogdan88

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
ajutatima va rog cu o parere despre vectra c 1.9 cdti 74 kw 101 cp
nu gasesc nimic despre motorul asta
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
arachnid a scris:
Cbogdan88 a scris:Va multumesc pentru raspunsuri la caravan m-am gandit si eu dar nu prea gasesc aici in romania in germania am gasit dar cu km foarte multi

Din propriile mele observatii, dar si din experienta iti spun ca numarul mare de km in bord are o foarte mica relevanta asupra motoarelor diesel in sine. Cunosc numeroase cazuri de motoare cu peste 300.000 km (unele peste 700.000!) care functioneaza fara probleme. La fel motoare stiu si motoare cu 150.000 care au clacat.
Probabil ca 500.000 km facuti in Germania echivaleaza cu 100.000 km facuti in Romanica noastra! De ce? Din cauza calitatii incomparabile a carburantului, a uleiurilor si a celorlalte consumabile si nu in ultimul rand al concentratiei mari de praf din aer de pe drumurile proaste ale patriei noastre! In Romania orice motor trage din greu comparabil cu tarile din Vest!
Tu vrei sa ne spui cumva ca o masina cu 700.000km este super buna???Sa o cumperi tu pe aia ...chiar si pe aia cu 300.000km ..chiar facuti in DE....nu prea stii mare lucru despre masini daca le-ai cumpara la asa uzura??Crezi cumva ca se uzeaza doar motorul???..La cutie te-ai gindit ce uzura are ?? /..la toata caroseria te-ai gindit ce uzura are de la vibratii...vrei sa-ti mai enumar??? Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR