Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca e 101 cp e z19dtl
e acelasi motor cu z19dt (120 cp) insa difera softul.
Skip ads

  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
tase a scris:
arachnid a scris:
Cbogdan88 a scris:Va multumesc pentru raspunsuri la caravan m-am gandit si eu dar nu prea gasesc aici in romania in germania am gasit dar cu km foarte multi

Din propriile mele observatii, dar si din experienta iti spun ca numarul mare de km in bord are o foarte mica relevanta asupra motoarelor diesel in sine. Cunosc numeroase cazuri de motoare cu peste 300.000 km (unele peste 700.000!) care functioneaza fara probleme. La fel motoare stiu si motoare cu 150.000 care au clacat.
Probabil ca 500.000 km facuti in Germania echivaleaza cu 100.000 km facuti in Romanica noastra! De ce? Din cauza calitatii incomparabile a carburantului, a uleiurilor si a celorlalte consumabile si nu in ultimul rand al concentratiei mari de praf din aer de pe drumurile proaste ale patriei noastre! In Romania orice motor trage din greu comparabil cu tarile din Vest!
Tu vrei sa ne spui cumva ca o masina cu 700.000km este super buna???Sa o cumperi tu pe aia ...chiar si pe aia cu 300.000km ..chiar facuti in DE....nu prea stii mare lucru despre masini daca le-ai cumpara la asa uzura??Crezi cumva ca se uzeaza doar motorul???..La cutie te-ai gindit ce uzura are ?? /..la toata caroseria te-ai gindit ce uzura are de la vibratii...vrei sa-ti mai enumar??? Shocked

M am referit strict la motoarele diesel care sunt rezistente in timp daca au carburant si aer de calitate, nu la caroserie sau alte componente mai mult sau mai putin consumabile!
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu consider caroseria este un consumabil care din fericire la Opel-Vauxhall este mult peste caroseria grupului VAG la capitolul rugina! Nu mai vorbesc de Daewoo si Dacia, la care apare rugina in praguri, usi si aripi dupa 2 ani.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Era vorba desigur de motoare diesel....dar ai idee la numarul ala de km cit de uzate sunt imbinarile caroseriei?Se pare ca nu prea ai habar! Sudurile structurii de rezistenta sunt praf....nu spune ca nu ca nu te crede nimeni...de fapt nu te cred cei care se pricep la masini!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am vazut o vectra c cu ochii mei care avea 450.000 in ecu (la momentul cumpararii).
si am o oarecare incredere in km din ecu (masina nu fusese cumparata din romania ci de la o licitatie din franta, fosta masina a unei sectii de politie din franta sau belgia).
pretul a fost unul derizoriu (putin peste 1000 de euro in 2009 pentru o masina din 2005)...

masina respectiva a mai circulat inca vreo 100.000 de km la proprietarul actual (din care minim 90000 in romania).
masina este o vectra c 1.9 cdti 120 cp, cutie de viteze automata, dotari la minim: ac manual, abs, esp, tc, si cam atat).
a fost zgariata, lovita (chiar si de actualul proprietar) si tabla de pe ea nu rugineste...
se incapataneaza sa reziste masina respectiva...
cand am citit eu cu op-com-ul informatia din oddometer din ecu erau vreo 520.000 de km.


Ultima modificare facuta de jgyprime la Vin 27 Feb, 2015 11:18 pm
  • Cbogdan88

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
nimeni nici o parere
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai ce parere?
sunt sute de pagini in care se dezbat avantajele si dezavantajele motorului diesel...
eu am 1.9 si 120 cp si sunt multumit de masina.
insa urmatoarea masina clar nu va mai fi diesel.
vreau sa trec pe benzina sau hibrida, sau de ce nu daca finantele sunt de acord sa pastrez actuala masina si sa iau pentru oras una electrica.
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Bine dl Tase, daca tii tu neaparat o sa ma repet - caroseria cedeaza mai repede in timp decat motorul ...dar nu asta era contextul discutiei . Cbogdan88 pe pagina 20, voia sa afle detalii despre motorul diesel vectra c de 150 cp - consum, fiabilitate, probleme...
jgyprime - confirm cele scrise
Skip ads

  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pãrerea mea 2.2dti reiese din pozã
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu am motor de 1.9cdti.120 Hp ridicat la 160 Hp ,am avut probleme cu ambreiajul (masina fiind condusa inaintea mea de o doamna) pe care l-am schimbat la 180.000km deci e bine ,injcetoarele reparate la 224.000km ,distributia nu se pune ca face parte din consumabile,si pina in vara trebuie sa vad ce e cu turbina...a inceput sa fluiere intre 1200-17--Rpm ...in rest masina este buna....arachnid scuze daca noi am dat-o in alti parametri in afara de motor...una peste alta masina e buna la a mea si la motorizarea asta am un consum in jur de 7l/100 in capitala iarna (dar nu foarte inzapezita) si daca mergi linistit 5,5-6l/100 in afara!1
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Tase turbina asa fluera ea pe rece nu te-ai obisnuit cu ea ,eu am 265.000km, remapata de la 170.000km am schimbat volanta care batea inainte de remapare si a cazut pompa de motorina din rezervor cam astea is problemele majore care le-am avut, o am de la 155.000km.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
E un fluierat...nu enervant dar totusi si aude si la cald si la rece...la cald mult mai putin iar in sarcina (peste 2000rpm0 nu se aude decit fisiitul specific ...acum nu stiu ce sa cred!
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
O sa fac o filmare cum suna la mine sa vezi daca e accelasi sunet, eu stau relax fiindca l-am auzit N vectre dimineata, se aude mult mai tare din afara masini decat din masina, ma refer la motarele 1.9 cdti
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Da ...am ascultat si de afara cu,capota ridicata:((
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am facut azi un filmulet da fiind 9 grade cu plus se aude f f putin o sa incerc pe o dimineatza mai racoroasa.
  • Retro 61

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut.Am si eu o Vectra C 1.9 diesel 150cp cumpãratã anul trecut in August si sunt foarte multumit de masina.Singura problema am avut cu,caseta de Directiei. Am schimbat simeringuri-le. Si merge perfect. Prin Ianuarie de la ger a cãzut oglinda dreapta si sa spart am gãsit in târg Vitan o oglinda noua care m-a costat 50 RON. Mai am o problema la senzori de parcare nu , funcționeazã doi senzori, si m-a întreb cât o costa o bucata?.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am luat oglinda noua (nu e heliomata, e normala) cu 45 de lei...
din magazin nu din targuri...
  • Retro 61

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut spune-mi de unde?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
De la un magazin din galati...

Dar am auzit si colegi din bucuresti zicand de preturi asemanatoare la aceasta oglinda.
http://www.serviceopel.ro/p...stanga-Alkar_2398
uite un exemplu...
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Senzori noi gasesti tot aici http://www.serviceopel.ro/p...le_0/Senzori_65/3
sau SH 150 lei bucata la dezmembrari
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR