Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dan2008

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mersi de sfat,eu am vazut in cartea masinii,ca se recomanda schimbul la 6 ani sau 90.000 km,cei 6 ani i-ar avea in martie 2009,ma gandesc ca nu are rost mai repede.....
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Stiu cam ce zice in cartea masinii , asa zice si la astea manuale ca nu se schimba ci doar se completeaza.

Dar daca o sa mai citesti pe aici legat de cutii automate o sa vezi ca niciodata nu e prea devreme sa-l schimbi.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa lamurim si problema asta.

La mine in carte scrie in felul urmator

La 30000 sa verific daca sunt scurgeri
La 60000 tot asa
La 90000 verificare si eventual completare
La 12000 verificare si completare
si asa mai departe pana la 300000 de km

doar check/topup atat scrie

La celelalte fluide spune, de ex la ulei la fiecare 30000 renew
La breke fluid la 24 de luni renew
La cooling fluid 60 de luni renew

si tot asa

Eu unu NU i-am crezut pe nemti si am bagat dexron III care este full compatibil cu dexron II si merge f bine si asa dorm si eu mai bine
  • Zangah

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mihait a scris:Sunt doua modalitati de schimbare a uleiului :

1. Flush -> eliminarea completa din cutie si inlocuirea uleiului cu cel nou ( cauta pe google flush automatic transmission ). Vezi ca am descris si pe forum procedura , cea cu 2 bidoane mari...


M-am folosit de search dar nu am reusit sa gasesc metoda cu bidoanele, poti sa ma ajuti ?
Skip ads

  • cristian07

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua,am o astra automata motor z16Xe an 2002,imi poate spune cineva unde gasesc in Dolj pe cineva care sa-mi schimbe uleiul la cutia AT.
Am cumparat-o pe 31 dec 2007,este prima mea masina si nu sunt deloc un priceput. Va
Va multumesc!
  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@zangah
https://www.clubopel.com/viewtop...p?p=122302#122302

Sincer, nu-ti recomand procedura.Schimba-i uleiul de 2 ori si gata....
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
abc
  • danielbadoi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1995 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cruger a scris:Buuun . Sunt fericitul posesor al masinii din semnatura si sunt f multumit de cutia automata. E mai mult decat iti poti dori in orice conditii. Poti merge cu ea lent elegant sa schimbe vitezele fara sa simti si poti merge si sportiv sa simti atunci cand schimba la 6.500.Singura "problema" ramane consumul. Daca as reusi sa gasesc metoda de ai scadea consumul ....adik 11 - 13.5 nu am reusit sa o scot sub 11 in oras nici sa o bati. Dacac merg sportiv e jale 14 - 16 Very Happy .Deci propun, daca va intereseaza ideea , sa ne dam pestre cap si sa vedem ce putem face sa ne bucuram de CA cu un consum mai mic. Daca as aduceo la un 10 in oras jur ca nu o vand Very Happy



Nu stiu de unde ai scos u aceste sume extraordinare de mari.. am si eu un Vectra A din 1995 cutie automata si sincer sa iti zic sunt super multumit de consum.. are motor de 1800cc. Cea ce este devarat in modelul sport depaseste 10L% in oras. citez ce scrie din cartea tehnica a masini: "Avantajele folosirii acestul mod de schimbare a treptelor sunt: consumul redus de conbustibil, calitatea imbunatatita a cuplarii treptelor de viteza, etc. Acum cea ce tot discutati voi si ce tot aud eu pe la anumite persoane e ca, cutia automata mareste consumul masinii... Adica aia de la Opel cand au scris in carte au fost prosti ca nu stiu ce vorbesc nu? cand ii aud pe toti vaiiii... cutie automata daca se strica ce faci.... iti consuma mai mult... auzi daca se strica. pai toate se strica pana la urma acum depinde cum ai noroc si cum ai grija de ea.. Eu sunt foarte multumit de cutie automata si asa voi ramane si sunt foarte multumit de Opel ca masina din 1995 pot sa zic ca am mai confort ca un Logan si multe alte masini care tot se lauda prin Romania. Sau mai aud ca ma face si o dacie:)) pot sa zic ca am facut si dacii si loganuri si renaulturi si alte masini chiar si la plecarea de pe loc cu tot cu cutia lor manuala doar de aceea exista modul S
Skip ads

  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
yoo am schimbat uleiul la cutie anul trecut la radacini motors, mi-au pus ulei GM dar in urma propriilor mele investigatii am constatat ca au pus alt tip de ulei (e vb. de un cod propriu GM)....asa ca am mers peste ei si l-au inlocuit free Laughing (mi-a placut ca seful de service a recunoscut imediat, desi era putin speriat ca la eventuale probleme nu asta ar fi cauza-probleme pana akum nu am avut si vreau si eu sa-i luminez pe cei care vb. si nu au mers in viata lor cu o masina automata ca se insala amarnic....c/v automata sporeste confortul la volan cu 50%-parerea mea Laughing
  • danielbadoi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1995 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2008

  • Mesaj Privat
imo2209 a scris:yoo am schimbat uleiul la cutie anul trecut la radacini motors, mi-au pus ulei GM dar in urma propriilor mele investigatii am constatat ca au pus alt tip de ulei (e vb. de un cod propriu GM)....asa ca am mers peste ei si l-au inlocuit free Laughing (mi-a placut ca seful de service a recunoscut imediat, desi era putin speriat ca la eventuale probleme nu asta ar fi cauza-probleme pana akum nu am avut si vreau si eu sa-i luminez pe cei care vb. si nu au mers in viata lor cu o masina automata ca se insala amarnic....c/v automata sporeste confortul la volan cu 50%-parerea mea Laughing



Si cu consumul cum stai? ca vad ca toti se tot vaieta si eu cred ca sporeste cu peste 50% confortul eu unu sunt foarte multumit si nu as schimba niciodata cu una manuala
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
fii linistit nu cheltui mai mult k tine pe benzina...100% k nu stii ce inseamna sa conduci o masina echipata cu tansmisie automata...
  • danielbadoi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1995 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2008

  • Mesaj Privat
imo2209 a scris:fii linistit nu cheltui mai mult k tine pe benzina...100% k nu stii ce inseamna sa conduci o masina echipata cu tansmisie automata...





si ce te face sa crezi ca nu stiu? din intamplare tot transmisie automata am si eu la masina mea si cu consumul stau excelent de asta te-am si intrebat
Skip ads

  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am crezut ca spui despre automate ca au un consum cu 50% mai mare decat cele manuale....scuze....pe ce masina ai c/v automata?...de cand o ai?...ceva probleme pana acum?
  • danielbadoi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1995 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Opel Vectra A 1995 o am de 1 an si deocamandata in afara de ulei la motor nu am schimbat nimic. totul merge ok si sunt rezistente. Cu, cutina de viteze nu am absolut nici o problema. Consumul e excelent, confortul nu mai zic. sincer as refuza multe masini in locul acesteia... Opelu in general e masina rezistenta si foarte ieftina de intretinut.
Restul vine de la sine.
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Absolut de acord cu tine....Opel are cel mai bun raport pret/calitate...
si eu am tot de aproape un an Astra G automata de care sunt fff. multumit...acum mi-am mai luat un Golf VR6 de 174 CP (tot automat Laughing ) si ma batea gandul sa vand Opelul....dar nu cred ca o voi face....fiecare dintre ele au cate ceva special si unic....sper sa le pot tine pe amandoua pana la urma....
  • cristian07

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ce se intampla daca schimb in mers din D in 3 sau in 2.
Butonul S se poate activa si opri numai de pe loc sau si din mers?
Va multumesc!
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
S-ul il poti activa oricand...
  • cristian07

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns imo2209.Imi poti da un raspuns si la probleme schimbarii vitezelor in mers?Am facut o singura data lucrul asta,am schimbat din D in 3,a intrat in viteza ,am mers cu ea circa 10 km. in 3 si am schimbat iar in D tot in mers. Se poate sa am probleme ?Pana acum se comporta normal.
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu sigur dak se poate schimba din D in 1,2 sau 3 in mers....eu nu am incercat si nu vad de ce ai face asta....treptele selective se aleg daca vrei de exemplu sa mergi doar pana la maxim treapta de viteza respectiva (alegi sa zicem 2 daca ai un drum de munte sau mai greu si masina nu va schimba dincolo de treapta a 2-a; daca ai drum bun de mers o lasi in D si masina va schimba in functie de cat de mult apesi tu acceleratia)

Bafta
  • cristian07

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mersi pentru raspunsuri,oricum nu o sa mai incerc sa schimb din mers cred totusi ca nu este indicat.
O zi buna sa aveti!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR