Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
UPS-urile moderne vin in dotare cu un prelungitor obisnuit cu 1-3 prize schuko la care evident prin derivatie directa poti alimenta n dispozitive; conditia de baza este ca suma puterilor consumate de dispozitivele legate la UPS sa nu ii depaseasca acestuia valoarea mentionata in cartea tehnica. Poti baga in acele prize orice alimentator, adaptor, transformator, prelungitor etc etc
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Hai ca am priceput ceva , s-ar putea sa nu trebuiasca sa dau 800 de lei manopera si sa bem cu totii bere Smile
Multumesc de ajutor
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Indy, sau exista (din nou) varianta romaneasca, care implica sacrificarea unui cablu de alimentare calculator (pentru mufa care intra in UPS) si legarea firelor in triplu.
Bertone, ce e pacat e ca ar trebui taiata jos mufa de la transformatorul camerelor. Cred ca, cu nitel noroc, la un magazin de electronice, sa gasesti aceeasi mufa, in pereche (mama+tata) si sa faci un prelungitor. ar arata mult mai profi.
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Stocarea se face pe hdd-uri mari, de la 2x320gb in sus si back-up pe dvd. Inregistrarea se face in functie de cate detalii doresti sa ai, cea mai uzuala rezolutie este 640x480 (in 320x240 nu vezi prea multe detalii). De ce mai faci supraveghere daca dupa cateva zile stergi ce ai inregistrat?
Camerele pe care le cumperi ar face bine sa aiba si iluminare cu leduri ir, altfel pe timp de noapte nu o sa vezi mare lucru.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Deciii , blind am zis mai sus , ca vrea sa-mi supraveghez angajatii , neputand sa ma dedublez si sa ma impart pe o raza de 200 de km . Pe de alta parte , nu mai vorbesc de efectul psihologic asupra lor , aratandu-le pe laptop ca pot fi cu ochii pe ei in orice moment , drept care sa ranjeasca frumos la clienti

Ce ziceti , gasesc si eu in 500 de lei max un ups si un sistem de brand second hand ? Vreun Dell , Fujitsu Siemens de-astea ? Nu ma intereseaza decat sa fie P4 si cu 500 de memorie si atat .
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ia-ti un ups slab, care functioneaza cu o singura baterie de 12V 7Ah, ii scoti acumulatorul si faci legatura la un acumulator auto de 110Ah. Nu vei mai avea probleme, iar consumul unui laptop fiind mic (aprox 100W) o sa ai autonomie mare.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Inca o intrebare pt cunascatori : Eu iau o camera dom ccd , care inteleg eu ca nu e ip , pt ca oricum se conecteaza la sistemul computerului prin placa de captura , care are router . Deci eu bag numai ip-ul routerului si imi arata ce inregistreaza ...

Am inteles bine ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pentru preturi de P4: http://www.pcmadd.ro/indexp4.html
Ia-le asa, orientativ... ca nu o sa vii pana la Cluj sa iti cumperi computer.
La faza cu IP-ul router-ului, aproximativ da. Zic aproximativ de ce:
Calculatorul va fi in reteaua interna, in spatele router-ului. Cu IP fals. Programul de captura, daca iti permite sa vezi over the network, va avea un server de streaming video care va asculta pe un anumit port. Acel port trebuie forwardat din router, se face o regula de genul "toate cererile ce vin pe portul X, pe IP-ul real al router-ului sunt de fapt pentru portul Y, pentru IP-ul fals al calculatorului cu placa de captura". Asta se numeste regula re rutare (de unde si numele de router Smile ). Orice router stie sa faca asa ceva.
Ca si router iti recomand D-Link (bune) si LinkSys (divizia home user de la Cisco... unde Cisco e un nume re referinta in networking). Un router fara wireless te scoate pana in 150 RON. Sau, depinde de la cine ai internet. De exemplu RoTelecom iti ofera la ADSL si posibilitatea sa iei modem cu functii de rutare (e mai simplu, ai un singur echipament)
Pe partea de retelistica te mai pot ajuta cu sfaturi, daca ai nevoie. Dai un PM, si iti las numarul de telefon.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Internet este de la Romtelecom . Am inteles ca pot furniza un modem cu 4 porturi , switch si router . Deasemenea voi cere IP fix si voi plati in plus
Placa de captura o iau la 25 de fps / 4 porturi , pt ca am inteles ca in mod normal , daca ai net bun , se vad aprox 50 de fps / sec . Avand in vedere ca n-am net bun , rezulta ca nu-mi trebuie fps multi
Camerele nu mai iau cu ip , ci dome cu ir , avand in vedere ca ele merg in placa de captura .
Pc-ul imi trebui un P4 cu 80 de GB , min. 16 MB on board video si ideal 512 MB ( min.256 ) . Am gasit un Fujitsu Siemens fara monitor la 265 lei second . Daca aveti vreunul de vanzare in banii astia sub banii astia il iau pe loc . De brand sa fie
UPS-ul imi trebuie asa cum a zis si blind mai sus de min. 7A . Daca aveti ceva de vanzare second in bani buni , veniti cu propuneri ca-l iau . Sa aiba priza din aia clasica de preferat .

Cam atat . In rest cablu coaxial , mufe BNC si munca

Va multumesc si daca aveti ceva la vanzare din cele de mai sus , ma bag Laughing
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
bertone vezi ca la Click-Net iti dau IP extern (routabil) dar acesta se schimba periodic prin resetul modemului ADSL comandat scriptic; nu ai ce sa faci decat sa iti iei abonament 'business' care prevede rezervarea IP-ului; abonamentele normale nu au asa ceva.

Daca vrei sa eviti asta, tinand cont ca Ip-ul se schimba de 2-3 ori pe saptamana, deci nu prea des: pui un serviciu pe comp-ul respectiv (un soft) care iti da un mail in fiecare zi (ora, etc) cu ce IP ai tu setat la iesire pe interfata modemului; si astfel stii ce IP sa chemi pt remote (pt a capta imaginile streamuite de la camere)
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Deci Indy daca e cineva care sa ma bage mai tare in ceata , acela esti tu Smile
Deci eu oricum nu inteleg ce zici tu acolo .... eu o sa imi notez pe ceva si ma duc sa citesc de pe hartiuta la click net , ca-s greu de cap la treburi din astea de IT
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
wow indy chiar problema asta o am eu pe RDS. Daca ma scoti din bezna fac cinste. IP asta care se schimba e criminal.
Recomand o placa de captura simpla la max 150 ron ca de ex pico 2000. Rezultatele ei inclusiv remote sunt mai mult ca multumitoare in ciude placilor de firma exagerat de scumpa. Camere recomand cele care au senzor CCD 420 linii Tv si obligatoriu Sony.In caz ca vreti sa puneti mai mult de 4 camere se mai monteaza inca o placa si inca una pentru ca pe acelasi soft vezi pana la 16 buc.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu prea inteleg.
Eu sint pe clicknet, am abonamentul de 6Mb, si in plus am IP fix pt care dau niscai bani in plus (ftp acasa si in plus AppleRemoteDesktop - un fel de VNC)
De ce sa nu mearga ce zice bertone?


@bertone, ia-ti modemul ETH cu un singur port care sa faca conexiunea ADSL cu clicknetsi pune-l sa dea "net" catre un router mai dashtept... Iesi la aceeasi bani si ai in plus ceva mult mai configurabil decit Thomsonurile de la RomTelefon
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Zafirul , dar cat e un modem Thomson de la Romtelecom care sa aiba si router si switch ?
Nu au ceva varianta de comodat ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
indy, mai nou clicknet-ul, din ce am auzit, da IP fix si la acasa.
bertone, cum ai zis ca faci, e bine. Abonament home si niste bani in plus pentru IP fix. Daca se poate, nu are sens sa te complici. Daca nu s-ar putea ar fi mai naspa.
Din cate vad, carnatarii de la ClickNet nu mai au modemuri in custodie. Si nici nu zic ce modemuri au, ca sa ma uit pe specs-uri. Iti recomand fie varianta profi (modemul ala cu 59 euro, cu un port de ETH, un router LinkSys sau D-Link, care sa stie sa lucreze cu modem ADSL, ceea ce iti va permite sa dai net si la alte calculatoare) sau varianta mai ieftina (modemul ala ieftin, pe USB, sau cel de 59 EUR, pe ETH, bagat direct in calc, si cu un firewall pe computer... eu folosesc o versiune mai veche de Kerio... ti-as recomanda totusi modemul pe ETH. Device-urile pe USB is cam... lanterne....)
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Asa cum am mai zis:
1-Clicknet, RDS si mai toti providerii mari dau IP rutabil, extern adica, dar el nu este REZERVAT pentru abonamentele normale, el se schimba la o anumita perioada de timp - prin resetul modemului la intervale, programat de la sediu de un script. E logic din ce ratiuni comerciale fac asta (@jE: ip extern este dar nu e neaparat sa fie acelasi mereu, ca sa nu poti hosta tu de exemplu un domeniu sau un server - pentru asta e abonament business, tre sa dai banu'; plus ca un abonament normal nu are garantare de banda, deci daca am server acolo de ceva, e posibil sa fac trafic in draci si cum alocarea de banda e dinamica, voi dezavantaja ceilalti utilizatori, fara a cotiza cu nimic in plus la provideri deci nu ca le-ar pasa lor de ceilalti utilizatori)
2-Ca sa scapi de problema: faci la ei un contract care prevede Rezervarea IP-ului, ceea ce te va costa in plus la abonament, cum spunea zafirul.
3-ca sa folosesti linia telefonica romtelecom pentru acces la internet in banda larga, iti trebuie un MODEM ADSL. Sunt mai multe modele pe care ti le ofera CLickNet: cel mai prost e pe USB. Apoi sunt acele modemuri ADSL Thomson care functioneaza ca si routere: cu un port, cu 2 cu 4 si au si unul cu 4 porturi Eth + Wireless. Acuma, din ce mai stiam eu, le poti avea chiar gratis, functie de tipul de abonament si de perioada pe care il inchei. Eu am facut pe 3 ani si am luat gratis modemul cu 4 porturi fara wireless. Pt wireless am cumparat un Access Point separat ca nu il deschid decat sporadic cand ma sui cu laptopul in varfu patului. Bertone, tie nu iti trebuie wireless la ce vrei sa faci.
4-de routerul thomson eu sunt multumit, are o interfata configurabila acceptabil de stufoasa, are firewall, stie port-forwarding pe aplicatii...e bun daca nu ai trafic mare si cu multe conexiuni; parerea mea e ca e suficient pt stream video unic (cu o singura conexiune).
5-evident, poti pune orice alt modem ADSL, care sa scota net spre orice ruter vrei, etc. Conditia: modemul ADSL trebuie sa stie PPPOE (nici nu stiu daca sunt modele care nu stiu asta)
6-pt zafira2.0automatic si toti cei interesati: orice programator in dot.net, visualbasic, perl, python, java sau orice alt limbaj stie sa faca un softulet (fe exe fie serviciu de windows) care sa verifice cumva Ip-ul extern si sa trimita informatia prin mail la o anumita adresa (la intervale regulate). Astfel tu stii ce ip ai si gata. E o chestie perfect legala care nu incalca nici un contract. Daca nu ma insel sunt si softuri deja pe torenti de genul asta (nu am cautat ca nu m-a interesat Very Happy)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
indy, stiu ce e ala un IP Smile asta ii ziceam si eu lui bertone, daca aia de la romtelecom i-or zis ca pe abonamentul home pot sa ii bage (contra unei sume modice) IP fix, atunci nu are sens sa mearga pe variantele de biznis, care, de obicei, sunt cu MULT mai scumpe.
In rest, de acord cu tine
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Desigur ca si la mine a fost problema de costuri pentru a obtine un IP fix.Aceast IP fix nu-l ofera nimeni decat pe biznis mult mai scump. Daca credeti ceva fantastic ca inainte pe modem montat pe cablu TV aveam IP fix si dupa ce am trecut la fibra sa se imputa treaba si sa nu mai fie fix.
Desigur exista un soft care sa trimita IP si as fi recunoscator macar de o denumire ca sa nu mai zic de soft.
  • roberto_v

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Scz k ma bag in discutie. Eu sunt putin pe dinafara un ceea ce priveste tehnologia IT dar am gasit topicul si am indraznit sa postez pentru k astazi mi-am facut o mie de nervi. Este a doua oara cand imi gasesc masina zgariata. Ce ma mira este k in acelasi mod si aproape peste prima zgarietura.Se pare k este acelasi individ. Sa trecem peste. M-am hotarat sa-mi pun o camera de supraveghere dar as vrea ceva independent de calculator. Dak aveti vreo idee va rog sa-mi dati si mie de veste caci dak mai i-mi trage asta 0 a treia dunga cred k fac planton pana il prind. Mad
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
iesi mult mai scump cu echipament de supraveghere independent de calc; principalul inconvenient devine spatiul de stocare ... asa teoretic ai putea si cu un handy-cam pusa pe un trepied...dar una cu bluray...ca un dvd chiar la rezolutie mica is compresie mare te tine putin...adica 3-4 ore MAXIM; mai sunt ceva modele cu harddisk sau care accepta card flash de pana la 32 giga...
dar iesi scump...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR