Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • al3xxxx20

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1996 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut...am un opel omega 1996,benzina.2.5 , 6v, X25XE ,are cineva idee care este ordinea fiselor la plecarea din repartitorul de scanteie?ma intereseaza o poza o schema ceva...multumesc anticipat...
Skip ads

  • mariusnmc89

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
al3xxxx20 a scris:salut...am un opel omega 1996,benzina.2.5 , 6v, X25XE ,are cineva idee care este ordinea fiselor la plecarea din repartitorul de scanteie?ma intereseaza o poza o schema ceva...multumesc anticipat...


salut. m-am uitat in haynes data book si din cate am observat, ordinea ar fi chiar aceasta: 1-2-3-4-5-6 , iar pozitia primului cilindru ar fi Dreapta-Fata. iti pot pune la dispozitie acest pdf pentru tipul tau de motor. sunt cateva date tehnice destul de utile. daca doresti pdf-ul, contacteaza-ma. bafta !
  • mariusnmc89

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
oricum, ca sa fii sigur cum sta treaba si care e ordinea exacta, mai bine te-ai duce la o reprezentanta opel
  • al3xxxx20

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1996 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mariusnmc89 a scris:
al3xxxx20 a scris:salut...am un opel omega 1996,benzina.2.5 , 6v, X25XE ,are cineva idee care este ordinea fiselor la plecarea din repartitorul de scanteie?ma intereseaza o poza o schema ceva...multumesc anticipat...


salut. m-am uitat in haynes data book si din cate am observat, ordinea ar fi chiar aceasta: 1-2-3-4-5-6 , iar pozitia primului cilindru ar fi Dreapta-Fata. iti pot pune la dispozitie acest pdf pentru tipul tau de motor. sunt cateva date tehnice destul de utile. daca doresti pdf-ul, contacteaza-ma. bafta !



ms pt raspuns...momentan in tulcea nu avem reprezentanta opel...daca ai informatii tehnice,chiar mi-ar fi de ajutor...ms inca o data...
Skip ads

  • mariusnmc89

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ti-am spus, iti pot pune la dispozitie pdf-ul acela unde iti arata schema. daca o vrei, apeleaza-ma pe privat
  • al3xxxx20

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1996 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mariusnmc89 a scris:ti-am spus, iti pot pune la dispozitie pdf-ul acela unde iti arata schema. daca o vrei, apeleaza-ma pe privat


momentan nu am 10 posturi si nu pot trimite pm....
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
vezi ca pe "repartitorul de scinteie" in dreptul fiecarui plot scrie o cifra mica, acea cifra corespunde pistonului cu nr repectiv.
  • al3xxxx20

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1996 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ZRM a scris:vezi ca pe "repartitorul de scinteie" in dreptul fiecarui plot scrie o cifra mica, acea cifra corespunde pistonului cu nr repectiv.


asta e problema..de asta vroiam o schema ceva pentru ca nu gasesc nicaieri o poza clara cu acel repartitor de scanteie si pentru cine are un astfel de tip de omega stie tocmai pe unde este bagat repartitorul Evil or Very Mad ...
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
este situata in partea din spate a motorului si este prinsa cu 4 suruburi pe motor.
daca nu te pricepi de ce nu te duci la un service sau un mecanic auto sa-ti rezolve problemele, ar fi mai simplu si ai avea garantia ca este totul in regula
  • al3xxxx20

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1996 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
hmmm...da...am schimbat doua service-uri si la nici unul nu m-i s-a pus corect....si am dat o gramada de bani pt nimic...asa ca daca aveam o poza ma bagam si i-mi faceam treaba singur...stiu ca e prins in 4 suruburi dar nu am reusit pur si simplu sa-l scot ,in schimb am pozitie sa schimb fisele...trebuie doar sa stiu de unde incepe numaratoarea si unde se termina,asta in cazul in care este numerotat la rand si nu amestecat....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR