Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu exista comparatie aici!matizul face parte dintr-o alta era si e depasita tehnologic
Skip ads

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am avut matiz nou inainte de corsa actuala si iti spun din experienta proprie ca merita din toate punctele de vedere.
1. E mai grea (1110 kg masa proprie la cea in 3 usi)
2. Mai stabila , alta tinuta de drum, nu mai simti vantu lateral si siajul tirurilor
3. roti mai mari, deci simti mai putin gropile
4. consum mai mic (1.3cdti e f bun din punctul asta de vedere)
  • razcyp

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Oameni buni, s-a intamplat sa testez si eu o Corsa motor de 1L. A 2-a zi mi-am scos Matizu la vanzare.Asa ca, alte cuvinte nu-si mai au rostul.Ms pt sfaturi si mesaje.
  • kratos

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pe mine ma pufneste rasul ,,cu tot respectul vo zic cum sa compari o corsa cu un matiz?
nu ai cum din start poate sa fie matizul fulloption si corsa cheala ca tot nu are treaba matizul ....matizul a prins in romania ptr ca asa era atunci piata ca daca esi din romania nu mai prea vezi asa multe dar corsa e totusi fabricata de opel ..yo am condus la jobul meu matiz si sincer parca e un aspirator
,nu are nimic care sa ma atraga rage motorul aiurea si nu pleci frate parca stai pe loc ,,nu zic ca ar fi corsa super masina dar sa fim seriosi nu mias cumpara matiz nici de frica
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Corsa vs. Matiz e cam ridicol sa compari. Oricum vizavi de tot ceea ce am citit, voi nu stiti ca toate masinile din targuri/germania/prieteni/etc :

- consum mic, 4l-5l%, nu conteaza ca masina are motor 1.8 benzina;
- stare impecabila, binenteles cu rigurozitate stiintifica de genul "Pai nu se vede ? N-are nici pe dracu'.";
- nerulata in tara, tinuta in garaj in germania;
- km reali neaparat, nu din aia imaginari, ca aia nu-s la moda;
- a avut-o un batranel, ca toti batranei isi schimba masinile la 2 ani, ca sa nu mai zic ca daca as fi batranel in Germania, dupa o viata de munca nu mi-as lua o masina mica, ci as vrea sa mearga muschiul meu cu un Audi sau BMW, sau oricum, o masina mare, nu Corsa, Punto, Polo, etc.
- masina se vinde ca pleaca saptamana asta in germania si are nevoie de bani, ca altfel nu ar fi vandut-o, e indragostit de ea.

Smile In perioada in care vroiam sa-mi vand masina, ma suna una intr-o zi si ma intreaba ? "Dar km sunt reali, nu ?" la care ii raspund "Da doamna, de care credeati ca sunt ? Imaginari ?" si si daca ar fi fost dati inapoi, cine ar recunoaste ? Smile
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,496
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
admini initiatorul acestei discutii si-a rezolvat problema, deci se poate considera inchisa
razcyp a scris:Oameni buni, s-a intamplat sa testez si eu o Corsa motor de 1L. A 2-a zi mi-am scos Matizu la vanzare.Asa ca, alte cuvinte nu-si mai au rostul.Ms pt sfaturi si mesaje.

multumesc.
  • alexx_17dti

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu as avrea sa stiu ce senzatie iti da un matiz la 160km/h. Smile
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
acuma intrebarea de baraj! cati au facut-o intr-un corsa si cati intr-un matiz? Smile) nu de alta..dar nu ai loc in matiz nici sa intorci o musca Very Happy
Skip ads

  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Chiar nu mai vad rostul topicului, sincer, nu poti compara corsa cu matizul, punct
  • Kraven

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

dati si voi niste pareri chiar m-ar interesa sa vad opinile cunoscatorilor si mai ales daca este cineva care sa aiba 1 dintre cele 2 modele in special cel de 1.4i care era mai rar vazut...

Ms anticipat,
alex
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce pareri ? masinile sunt aceleasi doar ca ala de 1.4 e mai bunicel in afara, in oras nu conteaza chiar deloc diferenta.
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am 1.4 benzina si am cu masina vreo 5000km. Din punctul meu de vedere motorul e OK pentru greutatea masinii, trage cel mai bine intre 3000 si 4000rpm, daca stii sa-l turezi nu te lasa la deal sau la depasiri. Consumul la mine in regim 90% extraurban, 10% urban (Bucuresti, seara) este 6.2% pe CB. Nu am mers cu un 1.2 ca sa pot face o comparatie intre ele. Pun si curbele cuplu-turatie ca sa iti faci o idee.

Skip ads

  • Kraven

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
ms pt comentari, graficele alea par interesante dar nu inteleg mai nimik din ele.... nu stiu mai deloc germana Sad poti si u sa faci o scruta legenga pls Razz
any1 else ? Very Happy
alex
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorul Z14XEP provine din Z12XEP deci constructiv este identic. Sunt fiabile si costuri intretinere mici. Distributia e pe lant si tine teoretic 120,000km. Folosind ulei bun si schimbat la max. 10,000 faci lejer 140,000km, cind e gata te anunta singura ca motorul va tacani dupa ce se incalzeste.
Urban e mai avantajos Z12XEP la consum, extraurban e cam identic.
Amindoua au forta maxima intre 3200 si 5000 ture, sunt motoare de turatie si acolo le place
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.4 are consumul un pic mai mare, iar pentru oras nu se simte diferenta de putere, deci ar trebui sa fie mai economic cel de 1.2. Poate la viteza maxima, cu 1.4 sa prinzi 180 fata de 170 cu motorul de 1.2, desi oricum nu prea e cazul. Diferentele sunt mici totusi. Diferenta am simtit eu intre 1.2 Corsa si 1.9 Diesel Focus. Asta e o diferenta. 200cmc prea putin.
  • yry28

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 z1.8 gsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu am una de 1.4 si una de 1.8 si parerea mea e sa nu te incurci cu una de 1.2 1.4 e mai agresiva sa nu mai vb de cea de 1.8 fugaresc masini tari cu ea
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am motor de 1.2 si merge mai bine si are si demaraj mai bun fata de un Megane de 1.4, tot benzina. Acum depinde si de motoare intre producatori. Eu sunt multumit de 1.2, si asa circul numai prin oras, deci nu ma ajuta cu nimic cai in plus, iar cand ies din oras o data pe luna, e suficient si 1.2.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am considerat 1.2 suficient pt nevoile mele, tinand cont ca o folosesc 80% in oras. Diferenta de 400 euro am investit-o in garantia extinsa (inca 2 ani in plus) care o consider mai utila decat cei 10cp si 15nm n plus ca oricum nu sunt genul care sa "fugareasca masini tari" Smile cu o masina din clasa asta
  • biba_lionclaw

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Depinde de cine vb in legatura cu comparatia.Sincer nu este nici macar un reper de comparatie intre ele.Sincer.Intre matiz si corsa ,garantez corsa cu 100%.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Corsa vs. Matiz e cam ridicol sa compari. Oricum vizavi de tot ceea ce am citit, voi nu stiti ca toate masinile din targuri/germania/prieteni/etc :

- consum mic, 4l-5l%, nu conteaza ca masina are motor 1.8 benzina;
- stare impecabila, binenteles cu rigurozitate stiintifica de genul "Pai nu se vede ? N-are nici pe dracu'.";
- nerulata in tara, tinuta in garaj in germania;
- km reali neaparat, nu din aia imaginari, ca aia nu-s la moda;
- a avut-o un batranel, ca toti batranei isi schimba masinile la 2 ani, ca sa nu mai zic ca daca as fi batranel in Germania, dupa o viata de munca nu mi-as lua o masina mica, ci as vrea sa mearga muschiul meu cu un Audi sau BMW, sau oricum, o masina mare, nu Corsa, Punto, Polo, etc.
- masina se vinde ca pleaca saptamana asta in germania si are nevoie de bani, ca altfel nu ar fi vandut-o, e indragostit de ea.

Smile In perioada in care vroiam sa-mi vand masina, ma suna una intr-o zi si ma intreaba ? "Dar km sunt reali, nu ?" la care ii raspund "Da doamna, de care credeati ca sunt ? Imaginari ?" si si daca ar fi fost dati inapoi, cine ar recunoaste ? Smile



m-am distrat teribil citind , asta e neamu nostru Very Happy , nu exista cale de comparatie intre corsa si ... chestia cealalta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR