Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • 29srn
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 14 Dec 2008
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Constanta
  • 29srn

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat



Skip ads

  • 29srn
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 14 Dec 2008
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Constanta
  • 29srn

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat



  • 29srn
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 14 Dec 2008
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Constanta
  • 29srn

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si bineinteles finalu mult asteptat,si absolut tot ce este in masina este facut de mine inclusiv neoanele de sub bord si de sub scaunele din spate,si mai urmeaza sa fac si sub masina Cool (scuze de calitatea unor poze dar imi cam tremura mana ca la alcoolici:D)



  • 29srn
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 14 Dec 2008
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Constanta
  • 29srn

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat



Skip ads

  • 29srn
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 14 Dec 2008
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Constanta
  • 29srn

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat



  • 29srn
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 14 Dec 2008
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Constanta
  • 29srn

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si cateva poze cu restul interiorului,care bine inteles ca este facut tot de mine Cool



  • 29srn
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 14 Dec 2008
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Constanta
  • 29srn

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Multa bafta ptr cei care incearca sa faca asa ceva si ii astept pe toti vizitatorii cu pareri si intrebari despre orice,le stau la dispozitie,chiar si poze din alte arii:D,sper sa fie de folos
  • teozuzu

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTI 16v Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Tot respectul si stima posibila pt Don' Sorin Smile
Se pricepe ? Se pricepe! Nu mai incape discutie aici, are un bord reusit, unicat as putea spune, cum nici o alta Astra nu mai are si unde toata satisfactia consta in faptul e realizat de la 0 de el.

Jos palaria sorin.
Skip ads

  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Foarte bun tutorialul... Ledurile de 5 mm sunt ceva special sau sunt leduri dinalea mai ieftinute? ma bate gandul sa ma apuc si eu de lucrare. Tot respectul pentru un tutorial bine realizat!
  • simy85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
foarte bun tutorialul. felicitari! un sfat: data viitoare nu mai da manetutele de la semnal si stergatoare jos, si nici capacul de jos (cel care e prins cu un surub), ies ceasurile si asa prin stanga, chiar in seara asta le-am dat si eu jos si le-am montat inapoi fara a demonta astea

ps: inc-o data felicitari, au iesit super bine
  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
respectele mele. Foarte frumos tutorialul. Chiar ti-a iesit meserias.
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pe mine ma intereseaza ce tip de becuri ai pus in consola centrala si la blocu de lumini,daca poti sa im dai detalii ce tip de bec/led sa imi cumpar de cati volti etc ce mai trebuie ca nu ma pricep asa bine si unde pot sa le gasesc.Mersi
Skip ads

  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@29srn: puteai sa folosesti rezistente smd in locul celor "clasice" Wink

Astfel de modificari am facut si eu la un bord de cielo, insa ledurile de 110 grade (nu 10 grade, cum ai spus tu Laughing ) au fost "maro" si s-au dus in balarii dupa cateva luni, in ciuda masurilor de precautie luate (stabilizare cu stab monolit la 9V a tensiunii din bord apoi calcularea rezistentelor aferente ledurilor). Ledurile de 110grade (albe, 5mm) s-au parlit, cel mai probabil au fost niste rebuturi, in schimb smd-urile rosii de la acele ceasurilor si indicatoarele butoanelor de la clima traiesc si acum... (ledurile smd rosii au avut alimentare prin rezistenta diferita de cea a ledurilor albe, difera tensiunea de alimentare in primul rand). Conceptia alimentarii pentru clima difera fata de cea pentru bord, de aici si diferenta de luminozitate (pe langa economia de leduri facuta la clima). Primul pacient a fost clima, iar la o luna dupa a urmat si bordul.

Poze pentru curiosi:



  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Excelenta lucrare, de efect.

Nu am desfacut bodruri de Astra G, dar am desfacut zeci de borduri de Logan pentru aceleasi operatiuni.
Deci, daca bordul de Astra seamana functional cu cel de Logan am doua sugestii.
1.Inainte de a se da jos acele, se pot insemna pe cadran pozitiile de "0" cu un creion iar dupa ce se monteaza la loc, semnele se pot sterge cu o guma de sters fara sa ramana deloc urme. Se evita astfel deplasarea la masina pentru reglarea lor.
2.Acele sunt montate pe niste motorase care au opritoare interne la pozitiile de minim si maxim, astfel incat se pot scoate prin fortare usoara peste aceste pozitii si in acelasi timp tragere in sus pe directia de scoatere. Deasemenea, pentru acele "incapatanate" se poate folosi o furculita drept parghie dar cu un servetel sau o carpa curata intre aceasta si cadranul bordului. Din cate vad in poze, penseta folosita a cam lasat mici zgarieturi pe cadran.
  • 29srn
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 14 Dec 2008
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Constanta
  • 29srn

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor de urari,pentru blind nu sunt leduri cu deschidere de 110 grade ci sunt leduri cu deschidere de 170 grade,pe smd-uri am facut mai demullt,este prea multa munca sa faci pe smd-uri la bordurile de astra,pentru ca nu ai chiar asa loc cum vrei tu sa bagi acolo smd-urile,l-am facut asa prima oara,ptr cine stie nu e mare lucru doar o zii de munca,asa in situatia asta nici nu te rupe noaptea la drum lung,oricum felicitari ptr ce ai facut si tu,a iesit foarte bine
  • 29srn
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 14 Dec 2008
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Constanta
  • 29srn

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Djtaotao nu poti sa faci insemne pe locurile de la ace ca nu poti sa le scoti si sa le pui exact pe aceeasi pozitie si dupa ce se monteaza la loc tot ai o deviatie nu mare dar ai,eu am facut asa ca acuma l-am dat a 3-a oara jos sa il modific,asta fac in concediu cand nu am ce face,urmeaza sa mai incerc si altceva dar deocamdata sunt multumit cum a iesit
  • 29srn
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 14 Dec 2008
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Constanta
  • 29srn

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pentru mitza_viola ledurile sunt de 5 mm cu deschidere de 170 grade poti sa le iei de aici http://www.ledshop.ro dar mai sunt unele de 5 mm de 0.5 W eu astept sa vad cand imi vin ca vre-au sa fac ceva pe oglinzi cu ele,si poate o sa bag si in ord nu in al meu unu stoc,ca al meu are modificari,aceste leduri din cate am inteles pot fi puse direct pe soclu cu o rezistenta si nu ai treaba daca o sa fac o sa pun cateva poze aici:D
  • 29srn
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 14 Dec 2008
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Constanta
  • 29srn

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si rezistentele poti sa pui de la 470 ohmi in sus cele mai indicate ca sa tina si in timp la leduri ar fi de la 600 ohmipana in 650 si nu ai treaba de wataj mic asta ca sa pui 3 leduri in serie si o rezistenta inseriate de ele,dar mai poti sa pui rezistenta de 1W si sa pui 4 leduri in paralel si toate inseriate cu rezistenta,acuma cum te descurci mai bine
Very Happy
  • opel kadett

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Calibra 1994 C20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
blind: ai putea da ceva detali de montarea de leduri in bord de cielo, ce leduri ai folosit si cum ai montat in bord ca as vrea sa montez si eu leduri
  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@29srn
Spune`mi si mie te rog urmatoarele lucruri :
1. Dupa ce ai pus ledurile, mai merge sa modifici intensitatea luminii din butonul de langa reglajul de faruri?
2.Cum ai desfacut consola centrala si ce tipuri de becuri sunt acolo, inclusiv la TID. Daca ai putea sa faci niste tutoriale si pt astea ar fi super Smile
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR