Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Am vazut destule discutii pe forum si chiar am in fata un ziar care trateaza problemele pe care le intampina soferii in relatia cu diverse societati de asigurari, fie ca e vorba de CASCO sau de RCA.

Unele societati incearca sa nu achite, altele nu achita toata suma. Sunt si cazuri fericite, in care asiguratorul avizeaza tot si plateste pana la ultimul leu.

As vrea sa prezentati aici cazurile voastre ca sa stim si noi de cine sa ne ferim si cum sa procedam mai bine.

Eu stiu, spre exemplu, ca ARDAF nu prea mai are bani si nu are de unde sa
achite.
Skip ads

  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
eu am casco la Allianz. Din punct de vedre al platilor catre service sun f.f. corecti si punctuali. Ca prima de asigurare e mai mare decat la altii asta e alta discutie
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Folosesc ASIROM pentru autoturismul personal si cel de la servici. Nu a fost pana acum nici o problema cu decontarea si au fost evenimente. Singura problema este monopolul care-l are Tiriac (cate marci auto reprezinta) Si daca apelezi la un service autorizat sub aripa ocrotitoare Tiriac-Allianz, nu poti sa ridici masina decat dupa plata reparatiei de catre asigurator.Verificati daca nu platiti, in caz de, solidar cu asiguratorul ALLIANZ (franciza)?????? Din experienta proprie si nu fac reclama, eu nu am avut probleme cu despagubirea la ASIROM. Ma intereseaza ca in caz de eveniment nedorit sa fiu despagubit integral si nu partial(solidar), nu moare nimeni DACA DUREAZA 2 SAPTAMANI DESPAGUBIREA si ridici masina dupa.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez ca este vorba de CASCO.
Skip ads

  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Eu am avut o singura data de a face uc firmele de asigurare (inafara de inceierea politelor si plata primelor) cand am fost busit din spate de una care avea RCA la Allianz, totul a decurs fara probleme si au platit pana la ultimul leut catre service-ul la care m-am dus. Nu am fost nevoit sa scot nici un leu din buzunar si mi-am luat masina a doua zi dupa ce a venit piesa comandata (spoilerul spate).
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
cred ca tiariac sunt cei mai buni ptr. ca multe service-uri vor sa aiba decontare directa cu ei.
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Si la Allianz, la CASCO, se poate scoate fransiza. Pentru cine nu stie fransiza este partea din dauna care este suportata de client, iar la Allianz exista 2 fransize care se dau la incheierea unei polite CASCO standard, fransiza de 20% la furt total (adica daca-ti fura masina cu totul, ei iti dau 80% din suma asigurata) si fransiza de 2% la furt partial (adica daca ti se fura ceva, si daca masina a fost asigurata pe 10.000 de Euro sa zicem, 2%=200 de Euro, tie ti se va despagubi numai diferenta de la 200 de Euro pana la valoarea pagubei. Insa la accidente nu sunt fransize, si atunci iti primesti toata valoarea. Insa, repet, cu anumite conditii, se pot scoate si aceste fransize.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ai dreptate cu fransiza, dar in momentul in care faci asigurarea (casco) te interesezi de toate aspectele, ca sunt niste bani destul de multi. De aceea e si foarte bun acest site si acest topic ca sa stie toata lumea ce are de facut.
Skip ads

  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Eu am CASCO la Allianz fara fransiza, a trebuit sa duc ceva munca de lamurire dar a mers (i-am mai adus ceva clienti agentului de asigurari si s-a gandit ca merit un full casco) Smile Smile.
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Sau alte modalitati de scoatere a fransizelor sunt:
- sa inchei o asigurare de viata la ei, caz in care iti ofera si o reducere de 10% la CASCO (ganditi-va ca la un CASCO scump, inseamna ceva acest 10%, si cu acesti 10% iti poti plati jumatate din rata anuala a asigurarii de viata, cea mai ieftina asigurare de viata, are prima anuala cam 300 de Euro);
- la polita CASCO sa iei si suplimentul de asigurare de deces si invaliditate, caz in care sunt asigurate decesul si invaliditatea din accident a tuturor pasagerilor din autovehicul, si mai nou (octombrie 2005) se asigura si decesul din boala al soferului pe perioada asigurarii CASCO


si bineinteles sa platesti extraprimele (parca 1,1 si 1,15).
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ce ma bucur sa mor cu o asigurare CASCO Alianz ! Laughing Laughing Laughing
@Maxone Lucrezi cumva la ei sau pentru ei ??
Oricum sunt bune informatiile .
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Lucrez la ei, asa ca daca va mai pot ajuta cu ceva informatii, cu placere.
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
MAXONE nu cred ca la Allianz am o prima de asigurare mai ieftina decat la alti asiguratori Fa o cotatie de full casco inclusiv furt pentru Zafira 2,0 DTI an 2003 elegance valoare 14000 asigurata la furt total??????? Sa stiu daca am gresit sau nu prin a nu ma asigura la Tiriac?????
Despre service-uri sa stiti ca toti accepta sa repare, indiferent de asigurator, inclusiv cele din monopolul Tiriac; doar ca-ti sugereaza politicos sa folosesti serviciile lui Allianz, care vezi doamne se deconteaza direct si poti ridica masina imediat cand e gata. Pe mine ma intereseaza sa primesc cele mai bune servicii de reparare la cea mai mica prima de asigurare cu atat mai mult ca nu avem o piata concurentiala.
  • nicku

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu si familia avem casco la mashini la ASIROM despre plata no coment....nici o problema am avut dauna si de peste 3000euro si nici nu s-a pus problema sa nu primesc banii sau sa nu fie reparata mashina...
pentru a evita neplaceriile in caz de dauna ...cand doriti sa faceti o asigurare casco alegeti o firma de asigurari mare gen asirom,tiriac... nu va lasati furati de cotele putin mai mici de la firmele de asigurari mici...pentru ca aveti mari sanse sa nu primiti nici un leu.
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Ptr. Zafira: " Nu am zis ca Allianz ar fi cei mai ieftini, dimpotriva sunt printre cei mai scumpi, insa ideea la un CASCO, este SA POTI BENEFICIA DE EL. Degeaba platesti cu 100 de Euro mai putin, prima de asigurare, daca in caz de avarie, iti recuperezi cu greu banii (cand zic greu ma refer la 2 - 3 luni sau chiar mai mult), sau daca asiguratorul nu are decontare directa cu service-ul si tu trebuie sa scoti la sfarsitul reparatiei 3000 de Euro ca sa poti scoate masina din service, bani care apoi ii recuperezi intr-adevar. La CASCO nu este ca la RCA unde ai facut un accident, ii dai omului copie dupa asigurare, si treaba lui daca-si recupereaza banii sau nu, pe tine nu te mai intereaseaza. Iti marturisesc ca si eu RCA-ul nu-l fac la Allianz, ptr. ca ei nu dau reduceri, nu tu bonuri de 100.000, nu tu 2 sticle de vin cum este la altii."
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Tot ptr. Zafira: " La 14.000 de Euro suma asigurata si in ideea ca masina are 2 ani vechime, este inmatriculata pe persoana fizica, platesti prima de asigurare integral, ai alarma la ea si s-au scos in totalitate fransizele la furt ai avea de platit 818 Euro ptr. un an"
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Mdea, in titlu threadului este scris ceva iar majoritatea posturilor au ca subiect altceva Sad asa ca ma conformez si eu ...

Din proprie experientza, este adevarat cu ceva ani in urma, Asirom bleah, foarte birocratzi si carcotashi.

Acum am CASCO la BCR, plecasem hotarat sa fac la Tiriac, dar diferentza de pret si problema cu franshiza m-a facut sa ma razgandesc (am dat 666 Euro la valoarea asigurata de 12.000 Euro, cu franshiza de 10% la furt total, in rest = 0). Sincer sa fiu, sper sa nu o folosesc.
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Ptr. Clawoodiu: " Ai de gand cumva sa pleci in afara cu masina, mi se pare ca la BCR, casco nu are acoperire si peste granita, asa ca te mai pune sa platesti si o extindere a politei CASCO, pe langa Cartea Verde pe care o plateste toata lumea?"
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
MAXONE sa sti ca am platit 702 euro la 14000 euro valoare asigurata in caz de furt, beneficiez si de casco extern prin extindere contract. Pana acum am avut cu alta masina doua evenimente:2003 - 120.000.000 lei platiti in 3 saptamani de la terminarea reparatiei si 2005 - 45.000.000 lei platiti in 2 saptamani auto cu pricina Ford Galaxy 1999.Nu fac reclama ASIROM dar pana acum a dovedit seriozitate si cel mai important nu am platit nimic in plus(franciza) au platit integral si culmea au fost si cel mai ieftini din piata.Stau la dispozitie cu contract original asigurare pentru dovada si sa nu mai povestesc despre Allianz ca si asigurari de viata.TE ROG INCHIDE GURA CU CEL MAI BUN ASIGURATOR ALLIANZ!!!!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
SUFAR DE ALERGIE ALLIANZ TIRIAC....................
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR