Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • maryan_nar

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
2.0cdti 160 de iepe( nu de 130 cp ca sa nu te rogi de ea ) , cat despre fiabilitate i a forumul la puricat
Skip ads

  • urs.ar

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Eu am insignia cu 131 cai si sunt multumit de ea .

@Kamob- referitor la ultimul anunt ce l-ai postat cu insignia break alba la 12750 .
Am observat ca are si scaunul din dreapta ventilat, ceea ce nu am vazut pana acum la nici o insignia . . Cineva a spus pe forum ca nu exista ca dotare ventilatia scaunului din dreapta, ci doar cel de la sofer . Este o optiune din fabrica sau e montata ulterior ?
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E standard de fabrica, costa extra si putini isi pun. Smile
  • Rares12

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Am inteles..! as dorii cutie automata..e cam obositor in trafic cu ambreiajul..masina va fi folosita pentru taxi...
Skip ads

  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Rares12 a scris:Salut,Prieteni,,sunt nou pe acest forum!as vrea sa va cer o opinie ...vreau sa achizitionez un opel insignia an minim 2013 maxim 2014- diesel.vreau sa stiu ce motor ar trebuii sa aleg?(cai putere) cat de fiabil este ..etc!va multumesc.o zi buna


Din cate stiu ai 3 alegeri: 130, 160, biturbo 194. Gura lumii si a celor mai in tema(EDS) spun ca primele doua motoare A20DTJ si A20DTH sunt identice si diferenta este doar din soft. De altfel ambele se pot resofta la ~200cp.
Lasand deoparte varianta biturbo care e din alta lume, daca tu o vei folosi la taxi, presupun ca nu ai nevoie 200cp in oras. Vei alege 130 sau 160, toti iti vor spune sa mergi pe 160 dar poate nu se justifica sa platesti o diferenta de bani pentru motorul de 160 din fabrica si-ti va fi mai mult decat suficient cel de 130.
Decizia iti apartine.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Iar vorbim...ca sa vorbim...:
×) a20dtc = 110 cp (cv m32)
×) a20dtj = 131 cp (cv m32)
×) a20dth = 160 cp (cv f40)

La prima vedere nu difera doar softul ci si cutia de viteze...Intre modele, parerile sunt imparite ca si fiabilitate. Personal, imi par putini si 160cp pentru o Insignia, dar eu o folosesc mixt oras/autostrada...

P.S.: in mare, ca fizionomie toate cele 3 motoare sunt identice...repet...identice fizic
  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai si eu ce am zis ca sa fie zis? Am sarit peste A20DTC pt. ca mi se pare o gluma buna pentru Insignia. Si m-am referit strict la motoare(am precizat clar) cand am zis ca sunt identice. N-am zis ca masinile ca si ansamblu total sunt identice.

PS. Hai sa punem lista diesel completa daca e sa vorbim sa nu vorbim:

×) a20dtc = 110 cp (cv m32)
×) a20dtj = 131 cp (cv m32)
×) a20dth = 160 cp (cv f40)
×) a20dtr = 194 cp (cv f40)

Legat strict de cutia de viteze automata AF40-6, pentru cine are chef de citit (https://en.wikipedia.org/wiki/AWTF-80_SC)
  • Rares12

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Va,multumesc!
Skip ads

  • andrei.alex

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Doresc sa achizitionez o insignia si oscilez intre aceste 2 motoare, ambele diesel.

B 1.6 DTH ecoFLEX Start/Stop, 100 kW / 136 CP, 6-viteze manualã
B 2.0 DTH Start/Stop, 125 kW / 170 CP, 6-viteze manualã

Pareri ?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
B20DTH...
  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva cu o decodare pt. VIN-ul asta?

W0LGT6EN1C1071928

Ma intereseaza in principal dotarile. Stiu ca e Cosmo 2012, dar cam atat.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
rpp - exista topic dedicat pentru decodare VIN; lasa o intrebare acolo si iti raspund baietii foarte repede.
Skip ads

  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cautat, gasit, intrebat acolo. Multam frumos Kamob.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cu placere! Smile
  • Symy_Maryus2987

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Bunã seara, salutari tuturor din grup !

M-am înscris pe forum pentru ca doresc sa achiziționez o masina second hand. Dupa mai multe cautari pe site-uri, discutii cu prieteni care se pricep mai bine la masini decat mine, m-am decis. Imi place Modelul: Insignia Berlina 2011-2012, Diesel 2.0 130/160 cp, Cutie manuala. Bugetul este de 10000 euro.

Va rog sa mi dati niste pareri despre aceste masini : ....

http://www.olx.ro/oferta/op...osmo-ID6PQRe.html

http://www.olx.ro/oferta/op...m.html#9e1e2ad693

http://www.olx.ro/oferta/op...gnia-ID6xbb4.html

http://www.olx.ro/oferta/op...gnia-ID6k7cc.html

http://www.olx.ro/oferta/op...gnia-ID6G97U.html

http://www.olx.ro/oferta/op...gnia-ID6Ou0y.html


Va multumesc ! O seara buna va doresc !
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Prima: scaunul soferului arata ca are cam 250.000km. Jumate din anunt e aiurea.
A doua: pai daca incepe ca are xenon si ea are halogen, ce sa mai zic? Evil or Very Mad
A treia: cinstita, aia par sa fie km reali, n-are navi.
A patra: vezi ca are probleme mecanice; daca te duci sa o vezi, ascult-o cand accelereaza. Nu cred ca ar trebui sa iti bati capul cu ea.
A cincea: samsar, masina luata de afara, pretul pare ok. Daca poti sa o duci la un mecanic bun, ar putea intra la "merita vazute".
A sasea: masina de franta; cand am intrebat si eu, cand cautam pentru mine, mi s-a spus sa ma feresc de doua tari de provenienta: Italia si Franta. Rolling Eyes
  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut, al 2'lea anunt nu mai este activ !

Majoritatea date de tine sunt cam chele si pentru un pret de ~10k euro nu se merita fiind peste 150k km si poate chiar peste. Dotarile la insignia sunt chiar bune mai ales xenon cu afl, scaune sport piele, incalzire/racire scaune, display mare color, etc care fac masina sa fie cu totu si cu totu alta la categoria de confort.

Ca si credibilitate la km as merge pe a 3'a a 4'a si a 5'a fiind cumparate din Romania, ai acces la istoricul lor complet pe cand a 6'a e vanduta de un samsar cu provenienta Franta si cu posibili km dati inapoi.

Daca esti dispus sa renunti la multe dintre aceste dotari si sa verifici masina amanuntit inainte sa o achizitionezi, poti sa te duci sa vizitezi cateva. Personal eu as cauta altele dar daca ar fi sa aleg dintre optiunile date as merge pe a 3'a.
  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
1...dotari slabute si mult bullshit in descriere...samsareala
2...mai slaba ca dotari ca prima
3...inafara de xenon...mai nimic....+200000km in ro...mult
4...arata ok....km ok...nu are incalzire in scaune, navi, dotari basic
5...dotari ok...km posibil reali. arata ok ar merita verificata
6..nuu...e model basic chel

ideea e ca trebuie sa te hotarasti cam ce vrei..ca dotari.asta depinde de ce iti place, eu oricum zic ca xenonul e obligatoriu, incalzirea in scaune la fel...da depine de fiecare...la km mai multi sigur mai trebuie bagati ceva banuti in mici remedieri...trebuie sa iei in considerare asta....
  • Symy_Maryus2987

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Varianta a 5 merita vazuta din informatiile voastre http://www.olx.ro/oferta/op...gnia-ID6G97U.html . La dotari este ok FRANKIE82, nu lipseste : xenon, incalzire in scaune, interior piele, km par cei reali, ca nu este full asta este....nu cred ca poti gasi in 10k Insignia din 2011/12 full op....daca ma insel, astept link-uri cu anunturi....in afara de urm doua anunturi , chiar nu am mai gasit in tara altele mai ok :

http://autovit.ro/anunt/ope...7.html#9f676b6399

Ma surprinde ca este din 2013 si este prea ieftina, taxa de prima inmatriculare este in jur de 80-100 euro si la dotari sta binisor, km ar fi cei reali, dar ceva imi scapa, aici am nevoie de sfaturile voastre Smile


http://autovit.ro/anunt/ope...html#contact_form


.....asptept parerile si sfaturile voastre, chiar imi sunt de mare folos. Va multumesc si va doresc o seara buna !
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere, pentru buget urci putin cam mult la an. Mai bine iei un 2009-2010 bine dotat si ii rezolvi tu problemele specifice anului (ca nu e atat de scump sa le faci preventiv si sa stai linistit dupa) decat sa iei un 2011-2012 la un pret de nimic, pentru ca si masina e foarte posibil sa fie de nimic si sa incepi sa repari atunci pe bani multi, ce ascunde samsarul la inceput.
Nu cred ca merita sa dai 10.000 pe o masina care nici macar xenon nu are...
Masinile astea, in afara de an nu ofera nimic. Si nu o sa te plimbi cu anul pe strada si nu el o sa iti ofere comfort.

Prima (cea alba) m-a convins incepand de la navigatia MARE , 4D (daca iti luai facelift era 7D , te si stropea cand treceai pe langa mare), nu mai zic de motorul de generatie noua...

A doua pur si simplu nu ma impresioneaza. La banii aia, iarasi, in afara de an nu ofera absolut nimic masina...
Ar ramane in picioare tot aia de pe OLX.

In alta ordine de idei, incearca sa nu te feresti de o masina doar pentru ca iti spun "avizatii" ca are scaun de 545.000 km, schimbator de 283.450, plafon de 190.000 , ca nu astea sunt criterii dupa care verifici kilometrajul real al unui automobil (is baieti care retapiteaza scaunul ala de 250.000 , il fac ca nou si o sa zica colegii pe aici ca e buna de vazut masina, ca are km reali). Cauta sa obtii seria de sasiu de la vanzator poate reusesti sa o verifici in reprezentanta , inainte sa bati drumul pana la ea...

Daca pleci dupa o masina , oricat de buna ar parea si oricat de credibil ar fi anuntul, cauta in aceeasi zona macar inca 1 / 2, sa ai siguranta ca nu pleci degeaba.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR