Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • RazvanF

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salut, ar putea sa imi spuna cineva cum se poate regla oglinda din interior, heliomata, in asa fel incat sa se inchida mai mult pe timp de noapte. De cele mai multe ori farurile celor din spate ma orbesc. Am cautat pe tot forumul dar nu am gasit o rezolvare. Am si un Mondeo 2006 si la acela oglinda devine verde-inchis pe timp de noapte, la vectra nu imi scot ochii cei din spate dar nici mult nu mai este. Multumesc!
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu,la mașina mea,pe timp de noapte cand ma orbesc cei din spate înclin oglinda in sus (incat sa ai impresia ca nu iti mai reflecta lumina in ochi) si se vede mult mai inchis,dar se vede foarte clar in spate. Probabil ca nu m-am exprimat destul de clar dar încearca sa faci cum ti-am spus si ai sa vezi ca functioneaza.
P.S. Nu la toate mașinile am intalnit așa ceva.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai comod e sa schimbi pozitia oglinzii de la butonul de sub ea,eu asa o folosesc.....cand dai de buton,oglinda se inclina in sus,exact cum spune @Pam.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Oglinzile heliomate nu mai au butonul ala de comutare. A mea e ok, cea din interior..dar cele din exterior..ce le pot face, ca alea nu sunt heliomate?
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Oglinzile heliomate nu mai au butonul ala de comutare. A mea e ok, cea din interior..dar cele din exterior..ce le pot face, ca alea nu sunt heliomate?

Sa le schimbi ! Nu ai alceva ce sa le faci.

CristianTM.
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu ai oglinzi heliomate din fabrica, se mai pot face heliomate ulterior ?
Adica, banuiesc ca da, dar exista firme care sa iti faca asta ?
Sa le dai jos de pe masina, atat oglinda retrovizoare cat si cele laterale si sa le duci la ei.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai cred ca trebuie sa existe instalatie electrica pana la senzor..ceva de genul. Am inmteles ca este un senzor care le declanseaza....
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Asa arata "instalatia" :


Si oglinda cred ca e speciala, nu se poate confectiona :



CristianTM.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, oare nu e suficienta instalatia asta si pt oglinzile exterioare..sa aiba numa cablu tras la ele?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Multumesc mult, oare nu e suficienta instalatia asta si pt oglinzile exterioare..sa aiba numa cablu tras la ele?

EXACT. Oglinda heliomata are doar alimentare si comanda pentru oglinda laterala. Am prezentat pe undeva semnificatia pinilor.

CristianTM.
  • RazvanF

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2006

  • Mesaj Privat
RazvanF a scris:Salut, ar putea sa imi spuna cineva cum se poate regla oglinda din interior, heliomata, in asa fel incat sa se inchida mai mult pe timp de noapte. De cele mai multe ori farurile celor din spate ma orbesc. Am cautat pe tot forumul dar nu am gasit o rezolvare. Am si un Mondeo 2006 si la acela oglinda devine verde-inchis pe timp de noapte, la vectra nu imi scot ochii cei din spate dar nici mult nu mai este. Multumesc!


Poate totusi sa ma lamureasca cineva si pe mine referitor la intrebarea de mai sus?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
RazvanF a scris:
RazvanF a scris:Salut, ar putea sa imi spuna cineva cum se poate regla oglinda din interior, heliomata, in asa fel incat sa se inchida mai mult pe timp de noapte. De cele mai multe ori farurile celor din spate ma orbesc. Am cautat pe tot forumul dar nu am gasit o rezolvare. Am si un Mondeo 2006 si la acela oglinda devine verde-inchis pe timp de noapte, la vectra nu imi scot ochii cei din spate dar nici mult nu mai este. Multumesc!


Poate totusi sa ma lamureasca cineva si pe mine referitor la intrebarea de mai sus?

vad ca ai o astra din 2002-posibil sa nu ai aceasta optiune!daca ai totusi ,inseamna ca nu mai este functionala...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR