Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • tinus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
de unde pot descarca soft ABCOM sau Opel Tech2?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Trimite-mi un mail, sau ma gasesti maine pe YM. Am la serviciu salvate pe un dinozaur vechi.
Vezi ca ai nevoie de interfata seriala. Exclus USB converter sau adaptoare minine, Doar serial nativ, si cu ceva greutati in setare cu adaptopr PCMCIA-Serial
  • tinus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
AM UN KKL USB.DE UNDE L-AM COMANDAT ZICEA CA E COMPATIBIL CU OPEL TECH 2 SAU ABCOM.DACA NU IN LOCUL LOR CE SOFT AS PUTEA FOLOSI? OP?
multumesc

contact valentinivan87@yahoo.com
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La Opel, in principiu, nu va functiona cu nici un soft...
Skip ads

  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor ,am si eu o problema an o interfata bosch kts 115 obd modul si am conectat o la un opel din 2001 zafira dar nu citeste decat cateva amanunte tensiune baterie,presiune admisie,turatie,temperatura,pozitie clapeta .Am scos mufa de la debilmetru sa aprins pe bord cheita dar interfata nu citeste aceasta eroare.Cablul de la interfata are stecher pentru obd2,maa gandesc alocarea pinilor e ok sau am nevoie de vreun adaptor.Multumesc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Posibil sa ma insel, dar in loc de KTS 115 ai practic o versiune exagerat de scumpa a ELM-ului. Parca stia sa citeasca doar motor si standarde OBD2(la europene cu minim E4).
Mai concret, interfata functioneaza dar asta stie pe o masina euro 3(banui ca Zafira era Y20DTH)
  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
da e zafira cu acest motor dar trebuie sa citeasca si erori.stiti cumva cauza,va rog?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am raspuns mai sus, depinde cum vrei sa intelegi. Cred ca nu e prima oara cand primesti raspunsuri dar nu le prinzi.
Concret, banui ca ai o mica activitate cu reparatii auto, ai auzit la X si Y ca trebuie cutarescu tester, ai prins la diverse oferte testerele respective si acum ai probleme in a le utiliza.
Practic, ai nevoie de Autocom/Delphi si in completare un VCDS si OPcom, astfel cuprinzi cam toate masinile ce iti pot trece pragul.
Skip ads

  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
ok multumesc dar tot nu am inteles de ce nu citeste...in manualul lui scrie ca citeste coduri de eroare...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In manualul lui scrie ca stie sa citeasca coduri de eroare din protocolul X, Y, si Z. Masina pe care ai incercat, nu are acel protocol. Acele protocoale pe care le foloseste testerul, le gasim in general la masini europene dupa 2000 benzina si 2004 diesel, adica E4.

Daca pe Y20DTH nu a mers, in mod normal, pe un Z19DT ar trebui sa mearga. Totusi, unde va merge, va citi doar codurile comune producatorilor, nu si cele specifice si asta doar pe motor. Interfata respectiva e o "prastie", bani aruncati, timpi pierdut, cum vrei tu sa-i zici. Pana si cel mai ieftin ELM stie mai multe daca ai ceva cunostinte in a-l folosi.

Pentru o miniconsultanta, da-mi un telefon, imi explici care sunt necesitatile tale si incerc sa iti dau cateva sfaturi din umila mea experienta.

LE: Pentru a intelege putin standardele, uite putina DOCUMENTATIE


Ultima modificare facuta de DB77AAA la Lun 02 Sep, 2013 9:47 pm
  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
ok.multumesc.o seara buna.
  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut,am citit aceasta documentatie si am verificat si am acele 5 protocoale.o sa-ti spun ce protocoale are aparatul meu:ISO 9141-2,ISO 14230(KWP 2000),VPW SAE J1850,ISO 11519-4,CAN ISO 15765-4.nu ar trebui sa citeasca Opel Zafira 2001 Y20DTH?multumesc!
Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Poate nu ai inteles bine
Protocolalele suportate de interfata ta sunt protocolae OBD II
Protocolul de pe Y20DTH nu este un ul OBD II
Protocolale acoperite de interfata ta se gasesc pe masini pe benzina Europene ( nu pe toate ) incepand cu anul de fabricatie 2001 sau Americane din 1996
Protocolalel acoperite de interfata ta se gasesc pe masini disel Europene incepand cu anul de fabricatie 2004 - 2005
In conescina gandind logic : Opel Zafira B model 2001 si Y20DTH ( deci disel si din 2001- sub 2004/2005 ) nu are unul din protocol OBD II acoperite de interfata ta si enumerate de tine.
Bafta multa
  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut si multumesc pentru raspuns dar in link-ul de mai jos in tabelul 2 sunt enumerate cateva modele de opel impreuna cu protocolul compatibil modelului respectiv care lucreaza si sub acestiani de fabricatie.Ce sa inteleg?Multumesc oricum.

http://pinoutsguide.com/Car...diag_pinout.shtml
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asa cum a spus si Dragos, trebuie sa intelegi ca interfata respectiva o poti utiliza pe masinile de fabricatie europeana dupa 2000 la benzina si dupa 2004 la diesel, mai exact cele ce indeplinesc standardele de poluare Euro 4. Pe ele va putea accesa codurile de eroare stocate in ECU motor si sunt comune producatorilor.
  • frontera

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare

Ma poate lumina cineva la cap? Smile ... am un opelscanner 1.0.1.65 pe care nu reusesc sa-l conectez la o Frontera din 1996 motor x22xe ... interfata incearca sa se conecteze dar nu gaseste ECU. Am facut legaturile "clasice" ALDL A,F,G la OBD 4-5,16,7 iar cineva mi-a spus ca nu o sa reusesc daca nu conectez si linia de date L. Acum sunt in ceata maxima. Nu stiu care este linia L nici pe iterfata si nici pe mufa ALDL.

multumesc

atasez si 2 poze cu interfata
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
linia L este pinul 15 din mufa OBD2
  • frontera

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
da, dar interfata are pinul 15 liber
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
fa strap la pinul 7 K-line
  • frontera

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am facut dar nu merge nici asa ... tot nu se "trezeste" ecu
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR