Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • iani_caranica

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2009

  • Mesaj Privat
aseara in timp ce ma plimbam linistit.......ma uit in oglinda retrovozoare stanga si vad ceva nereguli la ea,stiind k era pozitionata cum trebuie m-am trezit cu ea data la maxim in jos.......oresc pe dreapta si ma dau jos din masina sa ma uit ce este.......misc putin de ea si imi care oglinda,s-a dezlipit de pe suport geamul(oglinda) si alta faza ca dupa asta umblam la ea s-o reglez la misto si am observat ca se misca si cea din dreapta:)) ceva neobisnuit pt. ca nu am optiunea la masina sa se sinconizeze intre ele cand umbli la una sa se regleze si cealalta dupa ea...
Intrebarea mea ce-a mare este CU CE AS PUTEA SA LIPESC LIPESC GEAMUL(oglinda) DE SUPORT?
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
silicon sanitar.se lasa la intarit minim 8 ore.
  • iani_caranica

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pai daca dau sezaburire nu se incalzeste si posibil sa se topeasca?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
te referi la faptul ca sticla oglinzii s-a dezlipit de pe suportul de plastic in care sunt prinse urechile pt servomotorasele de reglare si papucii pt incalzire? in cazul asta se lipeste la loc cu silicon sanitar (din ala incolor): dai jos suportul din locas, cureti si degresezi suportul, aplici siliconul in strat subtire si uniform, pui sticla, presezi cu ceva (merge si cu carlige de rufe) si o lasi 24 ore la orizontala undeva la loc aerisit si uscat. Asta e procedeul pt orice sticla, se lipeste de nu o mai desfaci decat cu ciocanul. Cat despre temperaturi, nici o problema, scrie si pe tubul de silicon la ce temp este indicat a se folosi (plus ca in baie acest silicon rezista fara probleme la apa fierbinte - undeva spre 60 grade, temp pe care ma indoiesc ca o atinge rezistenta aia de la oglinda.
Daca nu iti convine, exista si kituri de montaj pentru temperaturi inalte, de la Bison, sub forma unor tuburi cu pasta adeziva; alea sunt facute sa tina si cateva kilograme, sunt fara moarte, iar procedeul de aplicare e cam la fel.
Si daca nu vrem atata tehnologie, merge si cu banalul prenandez, asta stiam ca rezista la caldura (trebuie aplicat pe ambele suprafate de contact iar lipirea sa se faca dupa cca 5 min de la aplicare).

Bafta
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Arunca un ochi aici:
https://www.clubopel.com/vie...ight=dubluadeziva
  • iani_caranica

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2009

  • Mesaj Privat
multumesc pentru sfaturi.voi incerca cu silicon sanitar
  • iul

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! mie aseara a incercat sa imi fure oglinda din dreapta si a reusit sa mi-o crape in mai multe locuri si a lasat o asa.intrebarea mea e daca se poate scoate numai geamul oglinzii si inlocui sau lipi altul peste cel spart.oare se poate taia o oglinda pe dimensiuni si lipi peste cea existenta?
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
se poate ,fara probleme .. dar iese foarte urat .. cu 70-80 ron iei una pe producator .. noua .. sau undeva la tot la bani astia iti gasesti pe internet sh .. originala G.M. Am incercat eu experienta asta la un tip d-asta cu geamuri .. a iesit dar ........ mai bn varianta d sus
  • iul

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ok.multumesc frumos d1nutzuu.asta e cu oamenii din tara noastra.se razbuna pe niste fiare.zgarie,lovesc,fura.in fine asta este.daca nu am garaj aici in oras.numai bine!
  • thisadi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
iani_caranica a scris:...... ceva neobisnuit pt. ca nu am optiunea la masina sa se sinconizeze intre ele cand umbli la una sa se regleze si cealalta dupa ea...?



apropo, ce optiune e asta, ca nu am auzit niciodata de asa ceva?
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cand reglezi partea stanga se regleaza si dreapta automat la vectra C
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR