Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
biela-manivela,
Desi nu am (inca) bebe, si mie imi creste tensiunea cand vrun teribilist cu motor sau cu ATV da ture la 11 noaptea prin zona.
N-am nici o problema cu motociclistii ce-si tureaza motoru in trafic, cand se strecoara; bine fac, ca soferii nu prea se uita in oglinzi cand stau pe loc. Dar noaptea pe stradutele din cartiere chiar nu are nici un rost sa-ti ambalezi partzaitoarea.

Eniuei, solutia mea, daca nu se potolesc, e sa-mi iau pusca cu aer comprimat Twisted Evil De la etaju 2, ii numa' bine.

P.S. Pe ATV-urile din oras chiar am ciuda. Pe astia jur ca incerc sa-i lovesc. Aia chiar n-au nici o alta justificare sa mearga prin oras cu ATV-u, in afara de teribilism. Daca nu le interzice in curand politia sa mai mearga prin oras (parca am citit undeva c-o sa dea lege), o sa auziti in Timisoara de ceva accident groaznic intre un Astra G si-un ATV Embarassed
Skip ads

  • sebastyan2001

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si eu sunt sofer de masina dar si de motor, motivul pentru care am renuntat la toba stock este ca nu eram auzit in trafic, mi se deschideau usi in fata, imi sarea lumea dintre masini in fata, mie se lua fata ca nu se uitau in oglinda si nici de auzit nu ma auzeau, etc. De cand am pus o toba putin mai zgomotoasa am scapat de toate neplacerile astea.... si recunosc ca am si pe masina toba sport si tot din acelasi motiv. Nu voi renunta la toba sport niciodata. Si in acelasi timp si eu am boala pe cei care trec noaptea pe baba novac si tin motoarele turate la maxim de inebunesti, astia fac parte din categoria cocalarilor care si-au luat motor ca sa agate pitipoance care vor senzatii tari.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mi se pare pueril daca nu chiar imbecil argumentul ca faci zgomot ca sa fii vazut. Dupa cum am spus si mai sus multi tembeli din astia care vor sa fie vazuti merg fara far aprins. Insa nu inteleg daca tinta ta sunt 10 soferi chiori de ce spargi si timpanele catorva sute - sau chiar mii in Bucuresti - de oameni nevinovati? E ca si cum as arunca o grenada in Gara de Nord pentru ca in gramada aia era unul care ma ameninta cu cutitul.

Tobele zgomotoase mi se par o dovada de egoism barbar. Asa ca astora nu le voi face vreun favor in trafic. Acu', fie vorba intre noi, de cate ori am facut loc unui motociclist sa treaca printre coloanele de masini stationate la semafor nu am primit nici macar un "multumesc" Asa ca nu incercati sa ma convingeti ca nesimtitii au o pondere mica in randul motociclistilor pentru ca realitatea este exact invers!
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca un pic mai multa indulgenta din partea toturor ar rezolva toate problemele de acest gen.
Skip ads

  • sebastyan2001

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu intelege gresit, am zis sa faci zgomot sa fi AUZIT nu vazut, si am precizat ca am o toba putin mai zgomotoasa, nu toba de sparge timpanele la oameni nevinovati...
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu am o ura desavarsita pe cei cu scutere sunt cu mult mai periculosi decat cei cu motoare mari

@sebastyan2001 are o logica in ce a spus si daca te-ai pune in locul lui imi e greu sa cred ca nu ai face la fel ba cred ca ai aprinde si faza lunga , te gandesti cum e sa-ti deschida cineva o usa de masina in fata cand esti pe motor ?

si eu la randul meu am lasat baieti cu motor sa se strecoare si 40% din ei mi-au multumit fie cu un inclinat din cap , fie cu o mana ridicata , fie cu avarii , si procentul e la fel si la masini ... din pacate

@biela tu bagandu-i pe toti in aceeasi oala faci la fel ca ala cu grenada

si nu, nu am motor dar pe unii ii inteleg
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg mai degraba aceste tobe sport.

Toba sport? poftim? de ce sport?
Masinile sport nu suna oribil.

I-as spune toba sparta mai degraba mizeriilor astea ce nu fac decat galagie.

http://www.youtube.com/watch?v=jGBVyq3zrv0

am pus filmuletul ce mi-a picat primul.

Cat timp circuli pe banda de mers si nu dublezi pe dreapta nu prea are cine sa-ti deschida vreo portiera, decat in mers.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dupa o saptamana de mers prin bucuresti iti garantez ca iti schimbi parerea ! .. si nu ma refer doar pe bulevarde !

megeam pe banda mea si o blonda dupa ce ca parcheaza ca o vaca gestanta nici nu s-a asigurat cand a coboarat din masina
noroc ca parca le citesc dupa comportament si ii trantesc un clacson bitonal si un figider de salamuri si alte carnoase
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre, io inteleg ca sportul asta pe doua roti e riscant. Dar noi ceilalti ce vina avem ca tu ai o pasiune? De ce trebuie sa existe victime ale pasiunii tale? Asa as putea avea si io o pasiune: pedofilia! Asta este, mai indura si copilasii, dar eu ma simt excelent! Si in final le iau gatul ca e riscant sa ii las in viata. Va place rationamentul asta? E similar cu al vostru, supermenii calare pe scula!

gxg_tm a scris:si eu la randul meu am lasat baieti cu motor sa se strecoare si 40% din ei mi-au multumit fie cu un inclinat din cap , fie cu o mana ridicata , fie cu avarii , si procentul e la fel si la masini ... din pacate

@biela tu bagandu-i pe toti in aceeasi oala faci la fel ca ala cu grenada

si nu, nu am motor dar pe unii ii inteleg


Cred ca nu intelegi proportiile! Desi mi se pare foarte mult acel 40%, totusi el arata ca sunt si motociclisti printre nesimtiti si nu invers. In cazul in care 60% dintre motorizatii pe doua roti sunt nesimtiti atunci pot clasifica fara nicio retinere. Era grav daca as fi clasificat plecand de la un 40% de nesimtiti.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@gxg_tm faptul ca tu CLAXONEZI si injuri ca la usa cortului te face sa fi un sofer cumpatat?
Mda....ce rost are sa mai comentam cand ne purtam ca la C.A.P.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Chiar trebuie sa va spun eu de ce vi se deschid usi in fata? Rolling Eyes Incercati sa tineti dracului banda si sa nu mai crosetati coloanele de masini. Stati cuminte in trafic si garantez ca nu o sa va mai deschida nimeni usa in fata. Mi se pare absolut normal sa te trezesti cu idioti care iti taie calea, usi deschise aiurea, pietoni sinucigasi, etc. DAR astea se intampla numai si numai pt. ca mergi mai tare decat restul vehiculelor si depasesti haotic, cand pe stanga cand pe dreapta. Situatiile astea sunt inevitabile indiferent ca ai sub tine 2 roti sau 18.
Azi maine o sa puneti sirene si girofare pe ele.
Ma gandesc cu groaza ca vine vara si o sa isi scoata toti imbecilii scuterele la plimbari nocturne, ca deh, ziua e cald. Is curios ce fel de parinte isi lasa copilul sa bantuie strazile unui oras mare si aglomerat cu un scuter fara toba si mai stiu eu ce improvizatii la sistemul de iluminat. Rolling Eyes
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ahh, uitasem sa amintesc faptul ca motociclistii nu semnalizeaza mai niciodata. Considera ca este suficient faptul ca inclina motocicleta inspre partea in care o iau. Iar eu imi permit sa ocolesc gropile din carosabil in timp ce ei croseteaza printre masini cu 80-120 km/h fara niciun fel de semnal. Dupa cum se observa lesne in viziunea lor au multe drepturi, iar "conservarii" ar face bine daca n-ar pleca d-acasa. Evil or Very Mad
Skip ads

  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Biela, vad c ai o problema serioasa cu motoristii, am fost de putine ori prin Bucurest si mi-a ajuns ce am vazut pe acolo, fie motociclete sau ,masini, e un haos total, nu spun ca nu exista teribilisti, dar cu cati motoristi tin eu legatura sunt de mai multe ori victimele soferilor si nu invers. Ceea ce tine de semnalizare, sa stii ca semnalizam, cel putin cei din ardeal, iar daca nu multumim daca am fost lasati in fata este datorita faptului, ca e cam greu sa lasi ghidonul si sa circuli in siguranta, dar asta nu inseamna ca nu apreciem gestul. Daca mai multi ar renunta la masini in favoarea motoarelor in traficul urban sa stiti ca s-ar circula mult mai lejer, nu inteleg de ce trebuie sa mergi cu masina de 5 persoane, sau cu un SUV in oras daca oricum esti singur in masina si nu ai nici bagaje...
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ma baieti eu cred ca exagerati si cred ca nu mai vedeti padurea de copaci. Eu zic sa faceti o comparatie de cate ori va incurca in trafic o motocicleta si de cate ori o masina in drumurile voastre zilnice. Nici nu cred ca mai trebuie raspuns. Era retorica. Cel mai indicat ar fi sa va lasati frustrarile acasa si la volan sa fiti calmi si indulgenti cu cei din jurul vostru. Numai asa se va putea sa avem si noi cat de cat o civilatie stradala mai apropiata de normal. Altfel nu ne ramane decat sa ne incaieram si sa ne batem ca chiorii de fiecare data cand consideram ca partenerul de trafic (motociclist sau sofer) face ceva ce nu e pe placul nostru. Exista exceptii care au fost, sunt si vor ramane. Hai sa le lasam la nivel de exceptii. Nu cred ca vreunu din cei de mai sus ce isi exprima asa zisa furie fata de motociclisti nu a incurcat la randul lui sau nu a deranjat niciodata pe ceilalti. Iar statistica de pe site-ul politiei romane suna asa: In peste 60% din accidentele rutiere din 2007 si 2008 in care au fost implicati motociclisti, vina a apartinut soferilor si pietonilor. Cifrele vorbesc.

http://www.antena3.ro/stiri...onilor_67279.html
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cristiandvd a scris:Cel mai indicat ar fi sa va lasati frustrarile acasa si la volan sa fiti calmi si indulgenti cu cei din jurul vostru.

Profesore, posturile tale imi amintesc de vorba aia cu barna din ochiul altuia, dar ma tem ca nu intelegi asta. Io cred ca ai o problema mare cu padurea. Nu ma deranjeaza absolut deloc motociclistii civilizati, ba chiar am scris in acest topic cum l-am admirat pe Dan Nastase pentru modul in care se deplasa cu motorul. Daca 51% dintre motociclisti ar fi ca el atunci as spune ca motociclistii se deplaseaza civilizat. Pana atunci merg si fac tratamente la ORL doar pentru ca niste retarzi primitivi au o pasiune si vor sa umezeasca fofoloancele unor tipe care altfel nu s-ar uita la ei. Deci cine e frustrat? Nu cumva cel care se simte un nimeni si cauta sa iasa in evidenta cu o scula zgomotoasa? Nu cumva cel care sufera de complexul sculei mici si isi cumpara una mai mare? Dar din pacate nu-l vede lumea ce tare e el daca nu face zgomot si nu se ridica pe o roata. Nu cumva acest comportament va aminteste de cel al gorilelor care se bat cu pumnii in piept pentru a atrage atentia femelelor?

Intr-o zi ascultam o emisiune la radio in care realizatorul critica acest comportament al motociclistilor. Intra unu' in direct: "Bah, n-ai dreptate sa bagi toti motociclistii in aceeasi oala! Nu toti se ridica pe o roata. Uite... io am permis de 2 ani si nu m-am ridicat pe o roata." Realizatoru' il intreaba: "De ce nu te-ai ridicat pe o roata? Nu ai vrut sa faci asta?" Iar ala raspunde: "Ba am vrut, dar nu am reusit!" Laughing Cam asa sunt si motociclistii de pe forum care au pretentia sa nu-i bagi pe toti in aceeasi oala.

In ultima vreme s-a raspandint si la motociclete becul cu xenon la far. Bineinteles ca este chinezarie montata in garaj. E cel mai mare cretinism pe care puteau sa-l faca. Acel far cu xenon in cazul in care e calculat pentru bec cu xenon are doar o singura fanta de lumina in care nu rupe ochii celor de pe contrasens! In cazul motocicletelor acele faruri nu sunt proiectate pentru bec cu xenon, iar gibonul te sparge la retina atunci cand inclina motoru' pentru slalom si fasciculul se duce dracului in retinele unor nevinovati. Adica nu e suficient ca iti sparge timpanu', dar iti mai si prajeste retina pentru ca el are o pasiune, dom'le! Cred ca voi dezvolta si eu o pasiune ca si xflo si de pe balcon voi trage cu pusca in þeste de motociclisti. Numai ca eu as prefera o arma cu glont ca sa nu se mai chinuie sarmanii retarzi si astfel sa chinuie si oameni nevinovati.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
gxg_tm a scris:Dupa o saptamana de mers prin bucuresti iti garantez ca iti schimbi parerea ! .. si nu ma refer doar pe bulevarde !

megeam pe banda mea si o blonda dupa ce ca parcheaza ca o vaca gestanta nici nu s-a asigurat cand a coboarat din masina
noroc ca parca le citesc dupa comportament si ii trantesc un clacson bitonal si un figider de salamuri si alte carnoase


Din ce m-a invatat pe mine nea insructoru si din ce scrie la carte trebuie sa lasi distanta intre tine si masilile parcate de o portiera Rolling Eyes deoarece in cazul in care se deschide o usa aiurea sa o poti evita
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
De pe linkul pus de cristiandvd am extras un
continuã proiectul demarat în 2008, pentru a conºtientiza conducãtorii de autovehicule cu privire la existenþa motoriºtilor în trafic, dar ºi pentru a sensibiliza conducãtorii de motociclete ºi mopede sã respecte regulile de circulaþie ºi sã poarte echipamentul de protecþie.

Sublinierea imi apartine. De ce? Pentru ca am prea multe degete la o mana sa numar exemplele pozitive.
Pai oare nu ar trebui si ei sa "tina banda" pe care circula? Dar viteza cu care circula, este oare cea legala? Daca e "subtire", nu inseamna ca trebuie sa mearga intre benzi (citeste intre masini). Deci nu e de mirare ca i se deschide o usa in fata.
Nu zic ca toti soferii sunt corecti. Si mie mi s-a intamplat sa fiu pe punctul de a lua usi deschise, dar nu am zis nimic, deaorece nu pastrasem o distanta de siguranta. Oare de cate ori nu se strecoara motoristii printre masinile de la semafor si mai agata o oglinda? Nu ma incalzeste cu nimic scuza lor.
Nu vreau sa se inteleaga ca as fi impotriva lor, dar daca cer respect si corectitudine, sa respecte si ei la randul lor. Incepand cu reguluile de circulatie pe care ei le incalca muuult mai des decat soferii


Ultima modificare facuta de mihdoi la Joi 19 Mar, 2009 1:03 pm
  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dar tot acolo unde scrie cata distanta sa lasi se precizeaza si faptul ca sa parchezi in locuri permise, cat ma aproape de bordura si sa te asiguri inaintea deschiderii usilor....
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nea Istvan, imi place la nebunie balcanismul asta in care nu suntem in stare sa recunoastem ca gresim, ba chiar incepem sa aratam imediat cu degetu' pe X sau Y care gresesc. Numai oamenii puternici recunosc ca gresesc, dar matale te incapatanezi sa demonstrezi ca nu faci parte din categoria asta.
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
cristiandvd a scris:Cel mai indicat ar fi sa va lasati frustrarile acasa si la volan sa fiti calmi si indulgenti cu cei din jurul vostru.

Profesore, posturile tale imi amintesc de vorba aia cu barna din ochiul altuia, dar ma tem ca nu intelegi asta. Io cred ca ai o problema mare cu padurea. Nu ma deranjeaza absolut deloc motociclistii civilizati, ba chiar am scris in acest topic cum l-am admirat pe Dan Nastase pentru modul in care se deplasa cu motorul. Daca 51% dintre motociclisti ar fi ca el atunci as spune ca motociclistii se deplaseaza civilizat. Pana atunci merg si fac tratamente la ORL doar pentru ca niste retarzi primitivi au o pasiune si vor sa umezeasca fofoloancele unor tipe care altfel nu s-ar uita la ei. Deci cine e frustrat? Nu cumva cel care se simte un nimeni si cauta sa iasa in evidenta cu o scula zgomotoasa? Nu cumva cel care sufera de complexul sculei mici si isi cumpara una mai mare? Dar din pacate nu-l vede lumea ce tare e el daca nu face zgomot si nu se ridica pe o roata. Nu cumva acest comportament va aminteste de cel al gorilelor care se bat cu pumnii in piept pentru a atrage atentia femelelor?

Intr-o zi ascultam o emisiune la radio in care realizatorul critica acest comportament al motociclistilor. Intra unu' in direct: "Bah, n-ai dreptate sa bagi toti motociclistii in aceeasi oala! Nu toti se ridica pe o roata. Uite... io am permis de 2 ani si nu m-am ridicat pe o roata." Realizatoru' il intreaba: "De ce nu te-ai ridicat pe o roata? Nu ai vrut sa faci asta?" Iar ala raspunde: "Ba am vrut, dar nu am reusit!" Laughing Cam asa sunt si motociclistii de pe forum care au pretentia sa nu-i bagi pe toti in aceeasi oala.

In ultima vreme s-a raspandint si la motociclete becul cu xenon la far. Bineinteles ca este chinezarie montata in garaj. E cel mai mare cretinism pe care puteau sa-l faca. Acel far cu xenon in cazul in care e calculat pentru bec cu xenon are doar o singura fanta de lumina in care nu rupe ochii celor de pe contrasens! In cazul motocicletelor acele faruri nu sunt proiectate pentru bec cu xenon, iar gibonul te sparge la retina atunci cand inclina motoru' pentru slalom si fasciculul se duce dracului in retinele unor nevinovati. Adica nu e suficient ca iti sparge timpanu', dar iti mai si prajeste retina pentru ca el are o pasiune, dom'le! Cred ca voi dezvolta si eu o pasiune ca si xflo si de pe balcon voi trage cu pusca in þeste de motociclisti. Numai ca eu as prefera o arma cu glont ca sa nu se mai chinuie sarmanii retarzi si astfel sa chinuie si oameni nevinovati.


1)"Profesore" ? Nu stiu unde ai vazut tu ca sunt profesor.
2) Esti sigur ca nu ai nici o frustrare ? Rolling Eyes
3) Repet intrebarea poate n-ai citit cu atentie (se intampla cand esti mai nervos din fire sa iti scape detalii). De cate ori te incurca pe tine in traficul de zi cu zi o motocicleta si de cate ori o masina ?

Sper sa remarci pertinenta raspunsului meu si mai ales faptul ca nu exista nici un fel de tenta de agresivitate verbala in exprimarea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR