Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Oops! Iar uitasi promisiunea, profesore! O fi de la prea multa... psihanaliza.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Ontopic: As fi foarte bucuros daca politia si RAR-ul ar face niste controale pe bune! Cat mai dese. In special motocicletelor, dar nu trebuie ignorate nici automobilele. Asta pentru a nu se simti frustrati motociclistii.


Daca 50% din posesorii motoarelor nu le-au schimbat tobele tot degeaba(xxx decibeli specificati in carte, aia e Wink ). Repet, te vor trezi chiar si cu tobele din fabrica .
Iar motoarele le tureaza deoarece unii soferi dorm pe ei si uita ca ar mai trebui sa arunce o privire si in oglinzi.
Pana la urma e problema fiecaruia ce face si fiecare e raspunzator pentru faptele sale si va suporta consecintele .



Aici, in UK, daca te manifestezi de nebun(de ex : turat motorul la semafor) si ai norocul sa fie un echipaj de politie in preajma esti oprit si atentionat sa nu mai faci zgomot fara rost.

Cat despre "multumesc ca mi-ai facut loc" putini sunt cei care se incumeta sa ridice o mana din motive de siguranta dar asta nu inseamna ca aceste gesturi nu sunt apreciate.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cei care ii blameaza pe motociclisti probabil ca n-au circulat prin Italia si Grecia unde scuterele si motoarele apar in fata masinii de unde nu te astepti.La noi, o mare problema o reprezinta starea drumurilor care este sub orice critica si din dorinta de a mai menaja un amortizor luam uneori mici viraje fara a ne asigura.Deocamdata nu suntem obisnuiti cu ei dar si pentru asta(ca si pentru multe altele) e nevoie de timp.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
gobelu, eu sunt unul dintre cei care ii blameaza pe motociclisti, dar principalul motiv pentru care fac asta este zgomotul care ma face sa sar din pat noaptea, nu faptul ca iti taie fata fara semnal! Exclamation
Totusi nu inteleg de ce trebuie sa adoptam modelele proaste gen Italia si nu modelele bune gen Germania.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
biela-manivela, iti atrag atentia pentru ultima data, ai grija la limbaj.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Iar motoarele le tureaza deoarece unii soferi dorm pe ei si uita ca ar mai trebui sa arunce o privire si in oglinzi.


Intradevar, noaptea cand dorm nu ma prea uit in oglinzi si periodic sunt taxat de cate-un "Ghost Rider" dinasta...
  • krueger

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor sunt unii "motociclisti" care nu merita sa mearga nici macar pe bicicleta, dar credeti-ma ca stiu o gramada care merg foarte bine si nu au avut nici un incident, frati-miu e motociclist de vreo 6-7 ani si este si la rutiera pe motocicleta si nu a avut absolut nici o data probleme...pe de alta parte am un prieten motociclist si inca unul foarte bun care a patit-o total aiurea. Mergea linistit pe prima banda si s-a trezit o femeie sa faca dreapta de pe a 2-a, va dati seama ce s-a intamplat... de un an jumate nu poate sa merga, fiare in picior si tot felul de nenorociri...(o fi una dintre cei cu permisele din Pitesti?). Ma rog, eu am grija de 5 ori mai mult cand vad un motociclist in oglinzi si cred ca asa e bine sa facem cu totii.Numai bine!
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
krueger a scris:Fratilor ....


Inteleg ceea ce vrei sa spui tu aici...in principiu sunt de acord cu tine ca nu exista padure fara uscaturi si nu trebuie sa generalizam usor pe seama unor cazuri particulare. Insa nu sunt deloc de acord cu acordarea unei atentii sporite motociclistilor...as dori sa te intreb de ce?...sau mai bine zis, as reformula: de ce sa acord atentie "sporita" motociclistilor si sa nu acord aceeasi atentie tuturor participantilor la trafic?.
Oare in momentul in care un omulet de pe dulcea noastra planeta isi asuma mersul pe motocicleta nu isi asuma si riscurile infinit mai mari decat cele pe care le am eu, un biet "conservar"? Daca omul ala si le-a asumat, atunci ar trebui sa aibe parte de un tratament "preferential" din partea noastra?. In momentul in care iti iei un motor cu o putere mai mare decat are "bijuteria Smile mea " la mai putin de 100 de kile...in momentul in care faci 0-100 in realmente cateva secunde...in momentul in care stii ca intre tine si sosea este doar casca (cea casca, in anumite cazuri ,de fapt cred ca te ajuta mult la reconstituire...sa fii recunoscut Smile )...cred ca ar trebui sa fii putin mai responsabil...daca nu, mai bine ia-ti viteza pe care o doresti atat de mult...descarca-ti adrenalina cat vrei de mult...dar singur, in fata unui perete de beton ( pe care il ocolesti desigur, sa nu fiu acuzat de anumite chestii...) si lasa-ne frate pe astia mai linistiti in durerile noastre.
Si daca tot nu ne lasi...cand se intampla ceea ce de multe ori e inevitabil sa se intample...nu lua cu tine si pe altii...voi reveni....
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
vladf a scris:
cozmino a scris:Iar motoarele le tureaza deoarece unii soferi dorm pe ei si uita ca ar mai trebui sa arunce o privire si in oglinzi.


Intradevar, noaptea cand dorm nu ma prea uit in oglinzi si periodic sunt taxat de cate-un "Ghost Rider" dinasta...

Laughing Tare de tot si din pacate foarte adevarat, 10 puncte pentru post
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mihai_b a scris: de ce sa acord atentie "sporita" motociclistilor si sa nu acord aceeasi atentie tuturor participantilor la trafic?.

pentru ca sunt mai greu de observat in trafic...
e mult mai usor ca o motocicleta sa-ti intre in unghiul mort si daca ai intrat in el praf il faci chiar daca nu ai viteza mare.
PS: nu cred ca ai vrea sa ai pe constiinta moartea cuiva, indiferent de riscurile pe care si le asuma respectivul.
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna remarca
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Haosul din trafic e nu e generat nici de moto nici de auto, ci de politisti sau mai bine zis de lipsa legii (aplicarea corecta a ei). Am vazut in Paris cu un Ferari a facut o plecare de pe loc sportiva. Nu a apucat 5 - 800 de metrii, si cat e el de Ferari, a fost prins din urma de doi motociclisti (politisti) si sanctionat. Asa ca ...
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ar trebui bombardati cu sesizari scrise cei de la politie pana se satura si pun niste echipaje pe strazile respective.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Auzi, dar tu ai ceva prieteni cu motoare? Eu am...
Intamplarea face ca sunt vecin cu "mari motociclisti"(da, sunt mai multi) in sensul ca ii cunoaste toata lumea ca ei aduc motoarele "tari", au atelier de reparat motoare si cel mai important nu le e frica sa mearga cu 300km/h pe Acatari/Balauseri.(va dati seama ce simt pustii de 16-17 ani cu scuter cand ii aud cum se lauda)

Au o incredere in ei de nu-ti vine sa crezi...
Cand au inceput politistii sa opreasca motoarele galagioase noaptea s-au divizat motociclistii.
Cei mai "slabi"/fraieri sa le zicem - care opresc la semnul politistului.(foarte rar ca se lasa cu amenda)
Cei cu sange/smecheri - care dau gaz la semnul politsului.

Deci in privinta mea problema e tot in capul motociclistilor pentru ca organu' nu prea are ce face cand cocalaru' de pe motor ajunge la 150km/h in 5 secunde.

Ca exemplu sa luam un accident: Targu Mures, om la 54 ani face wheelie in oras pe strada aglomerata - Bulevardul Gheorghe Doja - in plina zi cu o viteza undeva la 140km/h. O Dacie Papuc ii taie calea, nevazand-ul iar motociclistul moare pe loc.
Sa facut o ceremonie la moartea lui mai ceva ca Papei, a murit eroul muresenilor, erou pe 2 roti, eroul suprem, tata eroilor pe 2 roti...etc etc.
Binenteles toata lumea a sarit pe "conservar" ca a omorat bietul om nevinovat. Cati dintre cei care l-au numit erou l-au cunoscut defapt, asa cum era el?


Ultima modificare facuta de deleted-5946 la Sam 21 Mar, 2009 1:40 pm
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
stelea, incompetenta politiei am indicat-o in alt topic unde am fost catalogat drept frustrat amendat de politie. Imediat au sarit pe mine gaborii de pe forum ca cine sunt io sa ii apreciez pe ei. Adevarul este ca pe ei de cele mai multe ori nu ii apreciaza nici familia.


vladf, nota 10 pentru postul tau! Sunt multe cazuri ca cel prezentat de tine unde "dreptate" a avut cel care are gaºca mai mare.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
De ce sa ai motor ?
Cel mai intalnit raspuns va fi : libertate , insa extrem de putin vor sti sa-ti explice.
Am mai auzit expresia : "de cand am motor distantele mi se par mai mici". No comment !
Exista diferente in a percepe motociclismul : unii au 18 ani si gandesc ca n-au pe cine sa dezamageasca in viata si altii au 30 de ani si au anumite planuri in viata (care implica si alte persoane, nu doar ei).
Ce este in capul lor ? Iesiti la o bere : unii vor sti ce sa raspunda, altii nu.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Exista oameni carora le face placere sa mearga cu rulota. Altii nici nu vor sa auda. Exista oameni care le place cu cortul, care fac alpinism etc. Altii nici nu ii inteleg. Si da, exista oameni care merg pe doua roti.
Faptele de indisciplina in trafic le fac toate categoriile. Problema e ca ele cresc si nu se iau masuri de stopare si reducere.
S-a dat exemplu cu un mare motociclist care a murit si s-a spus ca de fapt nu prea era un sfant. Nu stiu, nu-l cunosc. Dar a murit si un cunoscut organizator al curselor pe 4 roti. Ce mai jelanie, cate comentarii de bine la adresa lui (facut bineiteles de colegii de curse). Dar nu uitati de circumstantele in care a murit.
Fenomenul de viteza exista la toate clasele, dar la cei pe doua roti, sansele de supravietuire in caz de accident sunt foarte mici. La auto sansele sunt mult mai mari: rupe parapetul, aterizeaza pe calea ferata dupa ce au rupt cablurile electrice si mai si fug de la locul accidentului. La un motociclist, totul se termina la parapet. Dar traim in Romania unde daca parchezi un X5 pe trecerea de pietoni, tot acolo il gasesti
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca te referi la Micutul pierderea mi se pare la fel de insignifianta ca a oricarui motociclist ce-si termina "show-ul" cu 200km/h.

Totusi aici in topic vorbim despre motociclisti(si ce e in capul lor) mai ales ca sunt mai sensibili as putea spune decat "conservarii".

Ca daca e de dat exemplu: Acum ceva ani doi piloti de MIG-uri s-au crezut in Top Gun si dupa o manevra periculoasa avioanele se gaseau imprastiate prin Cristesti.

Se vorbeste de tobe, ca fac galagie sa fie vazuti.

Sa analiam putin accidentul de pe DN1 de acum vreo 2-3ani.
"Conservarul" un passat B4 schimba banda, dar nu observa motociclistul ce venea lansat(200km/h) din spate. Accidentul se lasa cu decesul motociclistului(detaliile nu cred ca vreti sa le stiti) si soferul cat pe-aci sa fie transat de motociclistii ce au ajuns la fata locului.
Ca deobicei au aparut cei ce acuzau "conservarii" de imprudenta, a fost o campanie destul de mare in acel moment... toti stateau la "mila" conservarilor.
La 200km/h parcurgi 55m/s. Daca soferul s-ar fi asigurat cu 4 secunde mai devreme, suficient cat sa vezi tot traficul la distanta mare motocliclistul s-ar fi aflat undeva la 220m in spate adica suficient sa-l ignori.

Partea "amuzanta" as putea spune e ca majoritatea mor la viteze mari spre extreme si tot timpul se gasesc forumistii (fratii motociclisti) care dau vina pe conservari.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Excese sunt de ambele parti. Niciodata n-am sa iau apararea unui motociclist care zboara prea jos, dar nici sa-i punem pe toti in aceeasi oala. Regulile sunt clare pentru toate categoriile. Daca le incalci trebuie sa te astepti sa sporti si consecintele, indiferent din ce categorie fac parte. Oameni spulberati pe treceri de pietoni de bolizi pe doua sau patru roti am vazut cu totii. Unii uita ca pe treceri nu traverseaza numai olimpici; mai traverseaza si copii, batrani, suro-muti si chiar nevazatori.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mai chiar ca e complicat sa stii ce e in capul lor, dar din pacate am un prieten care vrea sa isi ia motor desi toti care il cunoastem inclusiv prietena lui l-am rugat sa renunte. L-am intrebat zilele trecute de ce vrea el sa ia motor, raspunul ar fi fost ca e mai usor de intretinut, ajunge mai repede unde vrea el si ca nu trebuie sa se certe cu toti handicapatii pe locurile de parcare. I-am spus ca exista si riscuri la asemenea mijloc de transport dar m-a ignorat complet "Nu am ce sa pierd, nu am copii sau nevasta de intretinut deci imi pot permite". La faza asta ce sa ii mai zic decat "Bafta atunci" si i-am mai zis ca daca pici de pe bicicleta la 20 km/h si te julesti destul de rau dar la 60 km/k. Noroc ca il stiu ca e mai lenes si nu o sa stea el sa faca scoala, dar poate cine stie......sper totusi sa renunte la idee deoarece este posibil sa am cu un prieten mai putin Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR