Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut !
am o Vectra B x16xel,din ( '97) adusa din Germania , imi arata 172.136KM reali [verificati].
intrebarea este : " e posibil sa aiba distributia schimbata conform numarului de kilometrii ?. sau necesita schimbarea distributiei ?
10x Very Happy
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bre, de ce toate opelurile astea de 15 ani "aduse recent" au aceiasi km ca la masinile de 2/3 ani?

Eu nu am incredere nici in mine, dar in altul strain. Km si cartea service se fabrica, nu numai de samsari, ci si de propietari uneori. As schimba ulei, filtre, distributie si o verificare amanuntita a sistemului de franare si rulare.
  • tomytm

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu esti 100% sigur ca s-a schimbat distributia mai bine schimb-o...nu te costa foarte mult...
Distributia se schimba la 60000 Km. Daca vrei sa fi sigur schimb-o...pentru ca Km pe care-i are masina nu iti garantreaza schimbul distributiei...
Vezi cat te costa totul si daca poti fa-o.
Bafta. Wink
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Tare sunt curios cum ai verificat tu km Shocked
Skip ads

  • cont-sters-23186

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sa imi spui si mie cum ai verificat km ca din cate am auzit nu prea ai cum, dar cine stie...As vrea sa vad cati are si a mea(reali)
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Mafi0tul a scris:Tare sunt curios cum ai verificat tu km Shocked

am luat masina la (123. mii doua sute si ceva ), evident fiind fentat Kilometrajul.
Lucru confirmat de un prieten conectand Laptop ul la calculatorul masinii. rezultat : 50.000 dati inapoi Very Happy.
Very Happy
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mai mare pozna.si la ce a conectat laptopul?km la vectra b sunt stocati numai in bord.in concluzie nu ai ce conecta ca tot pe aia de bord ii vezi.
simplu.
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:mai mare pozna.si la ce a conectat laptopul?km la vectra b sunt stocati numai in bord.in concluzie nu ai ce conecta ca tot pe aia de bord ii vezi.
simplu.

Nu, mane, nu sta treaba asa, Very Happy
a conectat P.C-ul la mufa calc. masinii, ala ( de sub frana de mana ). si s-au constatat 50.ooo Km , dati inapoi. Simplu. Totusi din '97 masina la 123 de mii,.......... sa fim serioshi Very Happy
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu vreti sa intelegeti ca la vectra 97 nu se pot vedea km in ecu?sunt stocati numai in bord.
din 97 e posibil sa aiba 300 miii.ca doar nu a fost la o baba care mergea numai la piata.
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
laptopul minune Shocked

si ca sa fiu ontopic eu iti recomand sa schimbi distributia ca sa fi sigur ca n-o sa ai nevoie de niste supape noi.Schimbatul consumabilelor si al distributiei e OBLIGATORIU la cumpararea unei masini sh mai ales cand o cumperi de la vreun strain.
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
lkn a scris:laptopul minune Shocked

si ca sa fiu ontopic eu iti recomand sa schimbi distributia ca sa fi sigur ca n-o sa ai nevoie de niste supape noi.Schimbatul consumabilelor si al distributiei e OBLIGATORIU la cumpararea unei masini sh mai ales cand o cumperi de la vreun strain.

Ok , boss !
Si daca esti baiat citit, pompa de apa la modelul asta e cu floare sau fara ? Very Happy vreo diferenta cu sau fara floare ?
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
e cu floare cred Smile
vezi si tu cum se prezinta rolele si intinzatorul, daca nu au joc si nu au vasilina iesita din ele cumperi doar cureaua si mergi linistit macar 40000km
poti sa iti dai seama si dupa cum se prezinta cureaua, daca o indoi si te uiti pe la dinti si are fisuri crapaturi inseamna ca e obosita si automat si rolele sunt obosite si atunci schibi clar totul. daca cureaua arata bine pt propria ta liniste schimbi numai cureaua, eu unu asa am facut
P.S. si eu sunt tare curios cum ai vazut pe laptop km reali?
Skip ads

  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
victorniculescu a scris:e cu floare cred Smile
vezi si tu cum se prezinta rolele si intinzatorul, daca nu au joc si nu au vasilina iesita din ele cumperi doar cureaua si mergi linistit macar 40000km
poti sa iti dai seama si dupa cum se prezinta cureaua, daca o indoi si te uiti pe la dinti si are fisuri crapaturi inseamna ca e obosita si automat si rolele sunt obosite si atunci schibi clar totul. daca cureaua arata bine pt propria ta liniste schimbi numai cureaua, eu unu asa am facut
P.S. si eu sunt tare curios cum ai vazut pe laptop km reali?


salut !
un prieten a conectat laptop ul la calc. masinii si mi a zis ca am 50.000 km. dati inapoi ,evident.
un altul imi zice, ca nu e umblat la kilometrii. pana la urma sa-mi bag p***.... in ei de Km.

Sunt si role din plastic la distributie ?
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu o sa ma dau mai destept decat sunt si o sa recunosc ca habar-n-am la ce floare te referi desi am schimbat cateva distributiii in perioada,scurta ce-i drept, de cand incerc sa invat si eu despre masini Cool .Eu la a mea cand am schimabat-o i-am pus o garoafa Very Happy .(si adevarul e ca am gasit greu o pompa care sa potriveasca)
daca tin bine minte la motoarele noastre ai doua role de ghidaj+o rola intinzatoare.Ideal ar fi sa schimbi TOATE rolele(daca nu sunt schimbate la timp se pot bloca si distrug cureaua),cureaua de disrtributie si pompa de apa.nu te zgarci la chestiile astea deoarece vei ajunge sa regrerti.piesele sun in jur la 500 de ron si manopera 250.
cat despre partea cu kilometri stai linistit,daca masina e ok si n-ai probleme chiar NU conteaza cati km are.Nu poate sa-ti spuna nimeni km reali deoarece nu se pot afla.
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
coresc nu te joci la distributie, dar daca el zice ca are acte cum ca ea ar fi schimbata recent, se poate observa starea rolelor si atunci isi da seama daca au 10000km sau 70000 - fac joc la atata folosire
dap sunt 2 role de plastic de diam diferit, mai e rola intinzatoare de metal si pompa de apa, la care se adauga rotile de la axele cu came si cea de la arbore si cureaua care le prinde pe toare Smile - din asta e compusa distributia la motoarele noastre
dap asa e nu poate sa iti spuna nimeni cati km ai , si eu as fi vrut sa aflu la a mea cati km are dar nu voi putea afla nici odata, probabil are 3-4sute de mii Smile, asta e realitatea, citeam ieri de un baiat cu vectra B din 2001, cumaparata de la un intermediar si care avea pe bord 150000km si nu stiu prin ce intamplare a dat de unicul proprietar al masinii care i-a zis ca in 2008 masina avea 440000km, deci.....
se gaseste ce se cauta - toti vrem masini cu km putini desi au ani multi atunci samsarii au vazaut ca daca le lasa km reali cand vede clientul 3-4sute de mii zice ca e topita prea rulata, dar daca are 150000km e buna si o cumpara, asadar asta cere piata - clientela
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
victorniculescu a scris:coresc nu te joci la distributie, dar daca el zice ca are acte cum ca ea ar fi schimbata recent, se poate observa starea rolelor si atunci isi da seama daca au 10000km sau 70000 - fac joc la atata folosire
dap sunt 2 role de plastic de diam diferit, mai e rola intinzatoare de metal si pompa de apa, la care se adauga rotile de la axele cu came si cea de la arbore si cureaua care le prinde pe toare Smile - din asta e compusa distributia la motoarele noastre
dap asa e nu poate sa iti spuna nimeni cati km ai , si eu as fi vrut sa aflu la a mea cati km are dar nu voi putea afla nici odata, probabil are 3-4sute de mii Smile, asta e realitatea, citeam ieri de un baiat cu vectra B din 2001, cumaparata de la un intermediar si care avea pe bord 150000km si nu stiu prin ce intamplare a dat de unicul proprietar al masinii care i-a zis ca in 2008 masina avea 440000km, deci.....
se gaseste ce se cauta - toti vrem masini cu km putini desi au ani multi atunci samsarii au vazaut ca daca le lasa km reali cand vede clientul 3-4sute de mii zice ca e topita prea rulata, dar daca are 150000km e buna si o cumpara, asadar asta cere piata - clientela


tare comment ul .
la toate masinile SH , nu se pot vedea Km. reali , sau doar la opel uri?
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
lkn a scris:nu o sa ma dau mai destept decat sunt si o sa recunosc ca habar-n-am la ce floare te referi desi am schimbat cateva distributiii in perioada,scurta ce-i drept, de cand incerc sa invat si eu despre masini Cool .Eu la a mea cand am schimabat-o i-am pus o garoafa Very Happy .(si adevarul e ca am gasit greu o pompa care sa potriveasca)
daca tin bine minte la motoarele noastre ai doua role de ghidaj+o rola intinzatoare.Ideal ar fi sa schimbi TOATE rolele(daca nu sunt schimbate la timp se pot bloca si distrug cureaua),cureaua de disrtributie si pompa de apa.nu te zgarci la chestiile astea deoarece vei ajunge sa regrerti.piesele sun in jur la 500 de ron si manopera 250.
cat despre partea cu kilometri stai linistit,daca masina e ok si n-ai probleme chiar NU conteaza cati km are.Nu poate sa-ti spuna nimeni km reali deoarece nu se pot afla.


las o dracu de garoafa ,Very Happy
pompele de apa, unele au floare altele , nu.
si totusi care-i mai OK, Distributia ,GM sau Geitz ?
  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Defineste cuvantul floare ca ne-ai bagat pe toti in ceata
Gm face si distribuii?
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
cornel2cornel a scris:Defineste cuvantul floare ca ne-ai bagat pe toti in ceata
Gm face si distribuii?

"floare" - acel/e palet/palete care pun/e in miscare lichidul de racire , ce dracu ,mane. unde te gandeai ?
da, sunt distributii GM, asa scrie pe a mea .
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
deci asta era floarea Shocked
palete au majoritatea pompelor de apa(si de la opel toate au) deci asta nu e un criteriu.
distributia nu e facuta de gm, e facuta de alta firma doar poarta logo-ul gm,asa se intampla in general.
ca si kit de producator eu folosesc fara probleme role INA si curele ContiTech.mi se par cele mai bune la raport calitate/pret.
in concluzie recomandarea mea e sa mergi sa-ti schimbi cat de repede distributia indiferent de ce povesti ai auzit,eu zic ca e mai sigur asa si nici nu stai tot timpul cu frica-n san.NIMENI nu poate sa-ti spuna sincer cati km a facut masina cu distributia care o ai
P.S.:jargonul mecanicilor difera de la oras la oras chiar si de la service la service deci nu are rost sa ne iei cu intrebari gen "are floare sau nu?" pentru ca nu impresionezi cu cuvinte invatate de la mecanicul de la coltul strazii mai bine itrebi frumos de ce ai nevoie pentru ca noi incercam sa ne ajutam unul pe altul, cu cat stie fiecare, nu sa ne impresionam cu chestii auzite de la altii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR