Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • deleted-62104

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2011

  • Mesaj Privat
si eu am un astra cu motor 1.4benzina dar nu consum atat si merg in atena in aglomeratie cel mai mult ia 9%,dar eu nu merg la turatii mici deoarece motorul e in sarcina adica nu ii dai putere mergand la turatii mici accelerez repede sa ajung cu a 3 si apoi merg cu 3-3,5 mii rotatii pe minut si vad ca nu consum totusi nu uitati o fac nemtii,nu mai zic de cunsum exterior imi ia 5% nas crede totusi ca ia 14%
Skip ads

  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu am motor X14XE si n-am consum de 14%, in Bucuresti crestea spre 10%, dar nici un caz de 14. Si o mai si acceleram la plecare, apoi mergeam cat mai constant cu ea. Parerea mea ca un 16V lasat sub 2000 e moarte curata ... cel putin la motoarele noastre (care au momentul maxim la 4000 rpm) trebuie schimbat cel putin la 3000-3500. Doar cand am combustibil mai putin schimb in 2500rpm si merg cu 2000rpm pentru consum mai mic. Totusi, avem masini cu 16 valve, pe benzina, nu au nimic dc mergi si mai turate, mai ales cu benzina din Romania.
  • demolatorul_cs

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1999 x16 ....
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu va cred ca aveti consum mic si este foarte normal atata timp cat conduci un benzinar si nu depasesti 3000 r/min, eu pentru moment nu prea mai am ce sa ii fac.deoarece am invatat-o cu turatia Âși altfel nu pot merge. Am un amic care are si el motor de 1,6 si i-am dat-o sa o conduca si a spus ca nu poate sa mearga cu ea pt ca daca nu o tureza ii moare motorul.
  • b49 tzu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1364
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
pai ce motor ai pe ea , de ai atins 205km / h ?
Skip ads

  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
b49 tzu a scris:pai ce motor ai pe ea , de ai atins 205km / h ?


la descriere gasesti:

Masina mea
Model: Opel Astra
Anul de fabricatie: 1999
Motorizare: x16 .... Benzina
Culoare: albastru

Deci motor de 1.6, ceea ce teoretic i-ar permite sa ajunga la viteza asta. dar pe unde mergeti fratilor cu viteza asta?

@b49 tzu ... calca acceleratia aia, ai motor 16v, si daca o tii prea scazuta in turatii, o sa-ti consume mult, iar in timp o sa-ti lase depuneri pe tot sistemul de evacuare, mai dai si ture, o sa-ti desfunda un pic toate, altfel daca mergi la consum, si mai ai si benzina proasta, distrugi masina. In plus, o sa-ti scada consumul. Mergi cu ea in 5000-6000 de ture cativa km si mai vb dupa. PS: consuma mai putin la 3000 ture decat la 1600-1800. Un alt lucru, verifica bujiile, la un moment dat, aveam pierdere de putere chiar si in treata 2-3-ia, la 2000 de ture. Bujiile au fost de vina. Pt motorul meu, o bujie Bosh costa 13,5 RON. Eu zic ca se merita!
  • b49 tzu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1364
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am plecat din Bucuresti la drum intins mers constant 120km/h bucuresti- targoviste 80 ron( alimentat sin Bucuresti ) venit in Bucuresti pe rosu .Am fost cu ea la Opel i-am pus testerul pe ea si raspunsul lor a fost " masina este in parametrii normali " .
  • b49 tzu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1364
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Mi-a spus cineva mai devreme ca modelul asta 1.4 16v gtc nu are debitmetru , stie cineva mai multe detalii despre problema asta ori despre masinuta asta ? Tare sunt curios !
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
De aproximativ 2 saptamani tata si-a achizionat un Astra G sedan cu motorul Z14XE (cel despre care s-a deschis discutia) si i-am facut consumul de la plin la plin inainte de schimbarea uleiului, filtrelor si bujiilor si arata asa: 30.48 L consumati pe o distanta de 288.3 km numai in oras (Arad), deci un consum mediu de 10.57 L/100km. O sa revin si cu alt consum dupa revizie. Asa ca nu pare a fi mare consumul tinand cont de vechimea si kilometrii parcursi (an fabr. 2005 si 67.000 km
parcursi). Mai urmeaza sa curat EGR-ul si clapeta de acceleratie.
Cred ca acel consum de 13-14 L/100km despre care s-a inceput discutia poate fi normal daca mai mult "se sta" in trafic aglomerat.
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pentru toti care se plang de un consum marit de benzina:
1.Verificati GRAFIC functionarea sondei (sondelor-acolo unde sunt doua) lambda!
Este foarte important ca aceasta sa functioneze in parametri .
2.Nu montati decat sonde ORIGINALE (nu universale, nu producator)!
Pretul unei sonde originale este in jur de 700 lei.Ce costa mai putin nu este sonda originala si nu va functiona in parametri.
  • dan_67_m

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Buna, sunt nou pe forum,am si eu un Opel Astra G Caravan cu motor de 1,4 16 v Twinport,are 69000 km,achizitionata de 2 luni,sunt f. multumit de ea,consuma in oras 8-9 iar extraurban in jur de 6.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@dan_67_m, felicitari pentru achizitie si sa o folosesti sanatos. Aici discutam desore motorul Z14XE, iar al tau e Z14XEP, asa ca la consum al tau "ia" mai putin la suta.

Catre @all: Am curatat clapeta de acceleratie si atat: valva EGR nu are. Deduc ca la toate Z14XE e fara EGR. Deci repet in caz in care se mai cauta pe forum: Z14XE nu are valva EGR, asta pe Astra G din 2005.

Revin cu noutati despre motorul Z14XE de pe Astra G. Dupa ce am schimbat toate cele patru filtre (ulei, aer, benzina, habitaclu), uleiul cu GM 5W30, bujii GM si am curatat clapeta de acceleratie, consumul masurat de la plin la plin pe o distanta parcursa de 432 de km numai in oras (Arad), arata in felul urmator: 9,39 L/100km.

P.S.: Rog un moderator sa imi uneasca ultimele postari. Multumesc!

edit by StefanTolos Wink
06.05.2011 15:45:19
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@daci..vreau sa te contrazic..z14xe ARE egr! am avut masina asta 4 ani si mi-a facut destule fite egr-ul. Daca te referi la z14xep, aici nu mai stiu...citeam pe undeva ca ar fi fost ceva motoare pe meriva fara egr, dar nu sunt sigur....
Skip ads

  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu am o corsa c cu motor z14xe si are egr .eu n am reusit sa scot sub 10-11 litri in oras .in mod normal peste 12 .in schimb la drum lung ia bine ; din italia romania la 2100 de km cu portbagaj suspendat si mers cu 120-140 km/h am scos o medie de aprox 6,5 .m am resemnat cu consumul de 12 la suta dar greu:)).singurul lucru care parca mi a influentat scaderea consumului a fost cand am bagat bujii denso iridium power dar cu aprox 1 litru zic eu la suta asta in oras plus un comportament mult mai bun in turatii mari,bujiile fiind unul din mofturile care le mai fac masinutei pt comportamentul exemplar Smile .
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cu siguranta e vorba de Z14XE. O sa fac o poza in locul in care ar fi trebuit sa fie EGR-ul, adica in partea stanga a motorului. Are locul cu forma si gaurile pentru suruburi, dar este o placa de aceeasi forma,ca un fel de capac peste gaura.
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
o fi anulat !am mai auzit
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca sunt off-topic si imi cer scuze.
Lipsa valva EGR la Z14XE pe Astra G:

  • b49 tzu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1364
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am vb cu voi acum cateva luni si ma vaitam de consumul exagerat la astra H 1.4 16V 90 HP, acum sunt fericit masina consuma 9 in oras iar afara daca merg intre 110 si 120 masina consuma 6.6,7 . am fost cu ea asa cum mi-ati spus si voi iar baietii mi-au spus sa merg mai turat fata de cum mergeam eu . ACUM AM ALTA INTREBARE LA VOI SI SPER SA IMI DATI UN RASPUNS : VREAU SA O CIPUIESC SI AM GASIT CU MAXIM 9 CAI + 20 LA CUPLU . CHIAR NU SE POATE FACE NIMIC MAI MULT ?DACA AVETI VRE-O CUNOSTINTA VA ROG SA MA ANUNTATI . SALUT BAIETIII
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
b49 tzu, nu se poate scoate mai mult. E benzinar aspirat. In plus vei fi limitat de folosirea benzinei cu cifra octanica mare.
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
b49 tzu a scris:am vb cu voi acum cateva luni si ma vaitam de consumul exagerat la astra H 1.4 16V 90 HP, acum sunt fericit masina consuma 9 in oras iar afara daca merg intre 110 si 120 masina consuma 6.6,7 . am fost cu ea asa cum mi-ati spus si voi iar baietii mi-au spus sa merg mai turat fata de cum mergeam eu . ACUM AM ALTA INTREBARE LA VOI SI SPER SA IMI DATI UN RASPUNS : VREAU SA O CIPUIESC SI AM GASIT CU MAXIM 9 CAI + 20 LA CUPLU . CHIAR NU SE POATE FACE NIMIC MAI MULT ?DACA AVETI VRE-O CUNOSTINTA VA ROG SA MA ANUNTATI . SALUT BAIETIII


Aceeasi problema si la mine, m-am gandit la un chip tuning, dar scoate doar 10CP in plus. Doar aici am gasit ceva mai mult:
http://www.mpowertuning.com/prijzen/opel/benzine.pdf

In plus, se poate scimba axe cu came + admisie, un power box de exemplu. Insa cred ca sunt prea multi bani bagati ca sa merite. Insa un power box m-ar atrage, mai ales ca Tigra sufera la capitolul admisie.
  • b49 tzu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1364
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut

Dar cum luam legatura cu firma asta ? sunt romani ? 18 cai in plus cred ca este ceva, ne-a pus naiba sa ne luam tigai de masini de 1.4 Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR