Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • dnt
  • OP
  • 51 mesaje
  • din 05 Aug 2006
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Bucuresti
  • dnt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Vi se pare legal sau normal daca imi duc masina sa fie reparata pe asigurarea vinovatului la un service cu decontare directa cu firma de asigurare, acesta( service-ul ) sa-mi retina masina, dupa ce este gata, pana primesc acceptul de plata de la firma de asigurari?
Asta dupa ce in prealabil firmele de asigurari sunt instiintate cu devizul lucrarii si teoretic si cu preturi piese/manopera.
Adica, ce vina am eu daca confirmarea de plata vine in 2-5 zile ( + weekend) sau ca se rataceste sau trebuie sa sun eu si sa ma rog de agentul de asigurari sa trimita confirmarea?

Rog moderatorii daca considera, sa mute la : Service-uri in Romania
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lasa-ma sa inteleg:
1- te-a lovit un flacau
2- ti-a dat RCA-ul lui
3- ai dus masina la service
4- service-ul a reparat-o
5- service-ul nu iti da inapoi masina pana cand tu nu duci dovada de accepatare a platii de la firma la care e incheiat RCA-ul

am priceput corect?
Pai omule, hai sa lamurim o kestie: cand faci maina pe RCA sau pe Casco, in mod normal service-ul nu se apuca de treaba pana cand devizul nu e aprobat de asigurator (adica ce piese se schimba, ce piese se repara). Oricum, in cazul tau, eu zic ca nu e normal. Eu m-as duce direct la OPC... Eu cred ca cei de la service au uitat sa faca ceva hartii cu RCA-ul, RCA-ul ar avea, probabil, motiv, din cauza asta sa carcoteasca, si ei se asigura asa, ca daca carcoteste RCA-ul, te pun pe tine sa platesti.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu pierde vremea, cand ai probleme, OPC-ul rezolva tot. Si repede. Eu am cumparat un produs din Craiova (eram in trecere), s-a defectat, au refuzat sa mi-l schimbe prin curierat, am trimis recomandata la OPC Craiova si dupa 2 zile a venit firma din Craiova in TM sa imi aduca produsul.
OPC-ul lucra!
  • dnt
  • OP
  • 51 mesaje
  • din 05 Aug 2006
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Bucuresti
  • dnt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:Lasa-ma sa inteleg:
1- te-a lovit un flacau
2- ti-a dat RCA-ul lui
3- ai dus masina la service
4- service-ul a reparat-o
5- service-ul nu iti da inapoi masina pana cand tu nu duci dovada de accepatare a platii de la firma la care e incheiat RCA-ul

am priceput corect?
Pai omule, hai sa lamurim o kestie: cand faci maina pe RCA sau pe Casco, in mod normal service-ul nu se apuca de treaba pana cand devizul nu e aprobat de asigurator (adica ce piese se schimba, ce piese se repara). Oricum, in cazul tau, eu zic ca nu e normal. Eu m-as duce direct la OPC... Eu cred ca cei de la service au uitat sa faca ceva hartii cu RCA-ul, RCA-ul ar avea, probabil, motiv, din cauza asta sa carcoteasca, si ei se asigura asa, ca daca carcoteste RCA-ul, te pun pe tine sa platesti.

Ai priceput corect. Problema este ca service-ul imi da de inteles ca asta este procedura.( iti da masina dupa ce primesc de la asigurator confirmarea platii in baza devizului initial verificat de asigurator)
Marea problema este ca politia a uitat sa-l puna pe ,, flacau" sa semneze pe asigurare ca este de acord cu pagubele????????!!!!!!!!! si asigurarea nu-si da acceptul. A fost trimisa o instiintare catre ,, flacau" dar mi s-a sugerat sa-l caut eu si sa-l rog sa mearga la o reprezentanta a firmei asiguratoare si sa semneze o declaratie cum ca este de acord.Va dati seama, in timp, ce inseamna asta?
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
In cazul asta, service-ul nu are nici o vina. El este interesat doar sa isi incaseze banii, nu il intereseaza de unde. Problema este societatea de asigurare care legal este obligata ca in 5 zile de la inaintare Accept de plata de catre service, sa dea un raspuns.
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ia fa o plingere la OPC
eventual o plingere scrisa la sefii celui care a intocmit pv
poate ii taie din salariu si-linvata sa srie corect
service-ul nu are nici o vina
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Asa am patit si eu....am avut masina lovita (exa), a fost gata in 2 zile si am primit devizu in 3 saptamani. Nu stiu ce pot face cei de la OPC dar incearca, nu te costa nimic.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
degeaba faci plangere la opc,,asa am patit si eu si mi-au tinut masina pana si-au incasat banii,,altfel ce garantie au ca-si primesc banii pe reparatie Rolling Eyes
deci eu iti garantez ca nu-ti dau masina pana nu-si iau banii Sad
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai daca sunt fricosi, de ce s-au apucat de masina Question In mod normal, nu ar avea voie sa iti "confiste" bunul, pune tu plangere, ca nu pierzi nimic... Cool
  • deleted-4190

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2006

  • Mesaj Privat
112 Si ceri cu politia. Ceea ce fac ei este numeste sechestru, iar acest lucru se poate face in baza unei hotarari judecatoresti. Trebuie sa te lase sa iei masina, iar in ceea ce priveste decontarea reparatiei este treaba firmei de asigurari si a service-ului. Daca se intampla ca reaprartia sa fie mai mare decat poate suporta polita de asigurare nu este datoria ta de a da bani ci a persoanei care a provocat dauna, lucuru pe care il hotaraste firma asiguratoare. Asa ca daca nu te lasa sa iei masina le chemi politia pe cap si cu siguranta nu vei mai avea probleme. Multa bafta!

L.E. OPC-ul este frectie la picior de lemn (in Romania)
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai tocmai asa am zis si au OPC-ul nu e nimik in romanica Sad Sad ,asa ca nu stiu ce ai de facut decat sa astepti Sad
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asa, da-te la fund cu resemnare... Evil or Very Mad "de aia nu are ursul coada"... Twisted Evil
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
chiar sunt curios sa vad cum o sa rezolve problema Rolling Eyes Rolling Eyes
  • dnt
  • OP
  • 51 mesaje
  • din 05 Aug 2006
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Bucuresti
  • dnt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
sunt departe de a rezolva problema.Initial mi s-a spus ca persoana care trebuie sa semnze declaratia, cum ca este de acord cu pagubele o poate face la orice agentie Asirom. GRESIT. dupa ce ca deabia am dat de el, m-am rugat sa gaseasca o agentie, s-a dus omul si nu i-au primit declaratia.l-au trimis la o sucursala.S-a dus si la o sucursala, nu e bine nici acolo, l-au trimis la sediul central.( unde nu a mai ajuns).
Intre timp a mai aparut ceva. Cealalta firma de asigurari (Unita) prin bunavointa unui inspector de asigurari a dat acceptul service-lui mai putin 300 RON diferenta unei jante de aluminiu. Mai pe scurt au spus ca janta comandata de service este prea scumpa si ei nu acopera intreaga suma.
  • dnt
  • OP
  • 51 mesaje
  • din 05 Aug 2006
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Bucuresti
  • dnt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
si inca ceva, in nici un caz sa nu va duceti la Prestige Berceni. Este cea mai mare bataie de joc si asta fara ca macar sa vad cum a iesit masina.............
De 3 luni astept sa fie gata: inlocuit bara/aripa/amortizor fata, far, janta,bara spate si ornament prag.
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asa a patit si un amic al meu.De aici am aflat multe, si am concluzionat:
-dupa ce asiguratorul iti estimeaza valoare daunelor( intocmirea dosarului de daune), sa-ti indice Service-urile agreate de el.
- nu trebuie sa intri in service decat in momentul in care dosarul de daune este terminat.
- asigurate ca ceea ce este trecut in dosar(piesele ce necesita inlocuite sau reparate)este identic cu ce scrie in PV de la politie.
- daca service-ul de exemplu iti schimba aripa, in loc sa o repare; asiguratorul nu-ti va deconta nici un leu, asa ca vei plati din buzunar.
- nu trebuie sa intri in primul service care spune ca lucreaza cu societati de asigurare, ca te trezesti cu masina sechestrata. Sunt sanse ffff mari sa dai bani din buzunar daca societatea asiguratoare nu recunoaste Service-ul.Si asta pe motiv ca manopera este prea mare, ca piesele sunt la preturi inacceptabil de mari, etc.
In ceea ce priveste sechestrarea masinii....nu stiu ce sa zic. Poate ca service-ul nu este sigur ca-si va recupera banii. Poate exista ceva incomplet la dosar, sau nu a lucrat cu soc. de asigurari, sau stie ca acea societate vireaza greu banii.
Asa forteaza societatea de asigurari prin tine sa recupereze suma. Poate are cineva un prieten jurist/avocat sa vedem daca au dreptul sa opreasca masina.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
drept nu prea au sa-i tina masina,,dar cum ai spus si tu,il forteaza pe el sa mearga de n ori la firma de asigurari pana isi iau banii pe reparatie.
exact acelasi lucru am patit si eu,mi-au tinut masina exact 1 luna la union motors in otopeni,din cauza ca asiguratorul nu dadea banii,in cele din urma m-am dus cu un avocat peste ei,,la noi in romania pana nu dai cu bata nu rezolvi nimik si in cele din urma mi-a dat personal acceptul de plata cu care am mers sa-mi iau masina Sad
deci nu ai decat sa mergi peste ei sa-i ameninti cu un avocat, o alta rezolvare imediata nu prea vad
sa ne tii la curent
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am lucrat cu chestiile astea ( sunt avocat si reprezentan un dealer din grupul Porsche ) si este legal sa-ti retina masina . decontarea directa , contractul in sine , specifica obligativitatea clientului asigurat sa deconteze factura , pana in momentul in care soseste acceptul de plata .
Dealtfel , banuiesc ca atunci cand a intrat masina in reparatie , ai semnat pe comanda si pe contractul de reparatie , asiguratorul neaparand in nici un act ( in afara de devizul estimativ de reparatie care nu-l obliga in nici un fel ) .
Asa ca ai doua sanse :
1.te duci platesti factura si recuperezi banii de la asigurator
2.astepti acceptul de plata
Neoficial :
3.Bagi o pila la asigurator si urgentezi treburile . Adica aia iti dau masina , urmand ca asiguratorul sa dea banii . Cu un tel se rezolva .
  • dnt
  • OP
  • 51 mesaje
  • din 05 Aug 2006
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Bucuresti
  • dnt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
am reusit sa obtin semnatura vinovatului pe procesul verbal.Acum astept sa iasa de la jurist( unde am aflat ca in fiecare zi sosesc zeci poate sute de dosare). Sper sa nu fie alte probleme, desi am o presimtire tare proasta pe moment ce o bara si un ornament de prag au fost 21 de milioane.........
Stau si ma gandesc ce ar fi insemnat sa n-am masina de servici sau cu ajutorul masinii personale sa-mi castig banii
  • dnt
  • OP
  • 51 mesaje
  • din 05 Aug 2006
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Bucuresti
  • dnt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
din fericire ieri am reusit sa scot masina.Cu cei de la Unita n-am rezolvat nimic(inca) au spus ca nu acopera toata valoarea jantei.M-am certat cu aia la service si mi-au facut un discount, in loc sa dau 300 RON, am dat 160.Le-am cerut factura de achizitie si au venit la mine dupa 30 de min. de asteptare cu o factura: furnizor Prestige Mimpex si cumparator Prestige Impex........
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR