Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bargan

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: iasi
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2005

  • Mesaj Privat
am un benzinar de ala turbat de 1,2/16valve cu 65 de cavali si vreu si io sa ma duc pina la torino. oi fi nebun? masina este ok dpdv tehnic, da' intreb si io pe altii ce parere au. si ce acte am nevoie? proprietar inca este firma de turism a unor prieteni. multam pentru sfaturi.
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
actele de care ai nevoie pasaport si carte verde . Vezi ca ai nevoie si de trusa , extinctor , triunghi , vesta reflectorizanta.
  • viorelursu

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Si asigurare de sanatate pe perioada cat esti plecat din tara
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@Mr.hat extinctor??? Rolling Eyes cine cere d'asta?
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
styx a scris:@Mr.hat extinctor??? Rolling Eyes cine cere d'asta?


toata lumea iti cere Smile , mai ales ungurii care cauta orice chichita ca sa te poata faca de euroi Laughing
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
eu am fost de 2 ori in Italia in toamna si nimeni nu mi-a cerut extinctor samd....asta nu inseamna ca nu e mai bine sa le ai. Si in plus o imputernicire de la firma...


Ultima modificare facuta de Luciani67 la Vin 09 Dec, 2005 12:51 am
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca ai nevoie si de invitatie de la persoana respectiva si o suma de bani pe care sa o arati la vama si anume 150 euroi cheltuieli de transport si inca 150 euroi pentru minim 5 zile cheltuieli de intretinere.
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Invitatie ? Pai eu am rude linga Milano si vreau sa le vizitez la vara.Ce invitatie sa le cer ?Scrisa de mana ? Eventual pot sa le dau o adresa si un nr de telefon de Italia (astora la vama)sa verifice daca ma duc acolo.Ma gandeam ca daca iesi cu auto nu se mai aplica chestii de gen voucher , etc.
Suntem diletanti la capitolul frontiera.Clar.
Skip ads

  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
nu ai nevoie de invitatie...
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Depinde foarte mult prin ce vama iesi si de lucratorii de acolo.
Nu stiu in ce luna ai iesit tu din tara dar a fost mediatizata si la TV chestia cu invitatia sau alte documente necesare la iesirea din tara.
Eu nu pot decat sa iti urez drum bun si sa ai bafta.
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
...ies saptamanal....daca ai banii la tine nu se leaga nimeni de tine...s-a si scos chestia cu invitatia...
  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
he he , lucian cam uita sa zica ca are vama aranjata, dar in principiu nu ai probleme la vama numai daca nu ii apuca vre-un exces de zel gen greva sau controale care vin din bucuresti. si oricum tu de fapt mergi in budapesta nu?de acolo unde vrei sa ajungi e treaba ta nu a vamesilor romani. ideea e ca daca te opreste in italia gaborii le spui ca azi ai ajuns in italia din austria,vizitezi roma de exemplu si poimaine pleci in spania sau mai stiu eu unde. daca stai mai mult de 3 zile trebuie sa declari la chestura cred. in alte tari nu cred sa ai probleme. drum bun si distractie placuta in compania opelului
Skip ads

  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ma mir ca nu a spus nimeni nimic de contractul de comodat, care este necesar in principiu ca sa poti iesi din tara, mai ales daca masina e pe firma. Costa cateva sute de mii si e valabil cat specifici tu.

De invitatie se spune ca ai nevoie, dar eu am vorbit cu multi si la niciunu nu i-a cerut. In septembrie sigur nu era nevoie, mie nu mi-a cerut.

Iar de bani, teoretic e vorba de cei 500 de euro, adica 100 euro/zi, minim 5 zile.

Practic, nu ai nevoie decat de pasaport, talon, carte verde, asigurare medicala, si eventual permisul de conducere.

Dar bineinteles, cum ti-e norocul. Dpdv legal cam ai nevoie de tot ce am scris mai sus.

Drum bun Smile!
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
8mistiq
eu sint asociat unic si administrator la firma mea... deh sint mare patron..
ce pana mea de comodat o trebui??
Firma sint eu ca sa parafrazez...
stii tu ceva mai multe? ca eu n-am mai iesit de vreun an... dar atunci aveam inca numere de leasing...
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai probabil in cazul tau, un act care sa dovedeasca ca firma esti tu e suficient. Smile

Eu stiu ca, legal vorbind, trebuie contract de comodat cand mergi cu masina altcuiva. E drept ca multora nu le prea pasa. Eu la un moment dat am fost cu alta masina, am avut contract de comodat, dar am avut senzatia ca nu mi l-ar fi cerut daca nu saream eu sa il arat.

Pe de alta parte, mi se pare cam normal sa iti ceara ceva acte in cazul in care masina nu e pe numele tau. Afara din tara e mult mai usor sa ti se piarda umra daca o dezmembrezi Smile) si o vinzi pe bucati Smile.

Tot ce aduce in plus contractul de comodat, este ca are stampila unui notar, ceea ce ii da un aer de credibilitate Smile).
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
contract de comodat daca e vorba de persoane fizice sau imputernicire de la firma daca masina apartine unei pers juridice...
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu mai este nevoie de asigurare medical pentru tarile care apartin spatiului Schengen.Iar chestia cu invitatia sigur nu s-a scos, doar daca nu ti-o cere nimeni asta e altceva.
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
chestia cu invitatia mai e valabila numai pentru tarile Schengen !!!


Ultima modificare facuta de Luciani67 la Joi 15 Dec, 2005 10:14 pm
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Intr-adevar noi am avut nevoie de contract de comodat pentru masina unei persoane fizice.

Probabil ca pentru firma ajunge imputernicirea, dar oricum, trebuie si aia facuta. Nu stiu cine pleaca in vacanta cu stampila firmei la el Smile.

Iar referitor la invitatii, pana la urma cum e? Sigur ca de cativa ani s-au scos, dar acum vro cateva se zicea ca s-au bagat din nou din cauza numarului mare de shmecheri care plecau la munca ilegal.

La TV se spune ca e, dar eu am vorbit cu destui care merg frecvent, cu masina mica si spun ca nu au nevoie de nimic. Eu ultima oara am fost pe la sfarsitul lui septembrie si nici nu se punea problema de asa ceva.

Iar daca pari om serios, mai nou, nici aia 500de euro nu trebuie sa ii arati. Eu de fiecare data cand am fost, am aratat maxim vro 600-700 si eram 3 persoane.

Oricum, e de bun simt sa ai cam 100euro pe zi, per adult Smile. Nu se stie niciodata ce se poate intampla.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
acu sincer, se mai uita si ei la masina....la om... daca nu pari mincator de lebede treci cum a zis 8mistiq... Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR