Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
poate au si ele vreun firmware, dar sa nu uitam ce scrie mai sus , de catre bazare:
Dupa cum spuneam si mai sus, dupa activare TC-ul la mine nu functioneaza, si mai mult cand am desfacut calculatorul de ABS nu am nici pinii care permit dezactivarea lui.
cred ca calculatorul de abs cu tc are altfel pinii si poate si altele...nu sunt sigur , este doar o deductie a mea..
nu vad nici un expert care sa scrie aici ceva clar. pina atunci speculam.....
Skip ads

  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mai fratilor eu cred ca , gresiti pini din abs tisul meu imi spune ca in pinul 25 trebuie venit cu un - iar pinul 20 da - pt martor bord

precizez tipul motorului y 17 dt an 2003 ales in tis daca alegi un an mai vechi nu arata butonul respectiv
oricum cert e ca eu ma apuc de treaba am butonul am plasticul cu 3 gauri si pt incalzire in scaune
bafta va tin la curent cu evolutia
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
bafta tie Florine , ca tu muncesti.
aici discutia era ca nu martorul in bord intereseaza acum, ci doar daca functioneaza tc dupa ce il activezi. din cei care au activat tc , nu este nici unul care sa demonstreze ca functioneaza.
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am operat pacientul insa acesta a decedat in sensul ca nu functioneaza
deci am tras - in pinul 31 abs iar din 28 abs am pus un led provizoriu in interior
am activat obtiunea cu interfata opcom
am plecat in teste si nimic nu se aprinde ledu la apasarea butonului desi functia este activat pt ca mai mult de 1,5 m nu pot merge cu scart am dezactivat tc cu interfata si pot pleca cu scart 5-7 m
bun acum urmeaza sa fac dupa schema mea respectiv pin 25 activare dezactivare tc ia pin 2o semnal martor cel mai probabil voi face asta vineri pt ca maine este joi iar acum e prea tarziu sa o mai desfac iarasi
bafta tuturor
Skip ads

  • ratoiu2001

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@ flores_astra:
1 -- discutia este despre activare TC si nu despre leduri in butoane;
2 -- s-a inventat virgula, punct si alte semne de punctuatie.

Calculatoarele de ECU au eeprom deci au un firmware.Culmea ca eu folosesc la munca la un robot industrial exact acelasi eeprom.
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ratoiu2001 a scris:@ flores_astra:
1 -- discutia este despre activare TC si nu despre leduri in butoane;
2 -- s-a inventat virgula, punct si alte semne de punctuatie.

Calculatoarele de ECU au eeprom deci au un firmware.Culmea ca eu folosesc la munca la un robot industrial exact acelasi eeprom.


1- daca citeai de 2 ori inainte iti puteai da seama ca eu nu am discutat despre ledulete in butoane ci de toata operatiunea in sine adica activare tc cu op com, montare buton activare dezactivare si semnalizare in bord a functiei

2 cat despre semne de punctuatie nu suntem la ora de gramatica aici daca te-am deranjat ca nu am pus semnele adecvate unde acestea sunt necesare imi cer scuze.

3 eu doar mi-am expus aici ideea pe care am incercat sa o pun in practica deocamdata aici este decat o persoana ( imi scapa numele) care a zis ca nu a gasit pini cu nr. respectiv in mufa abs deci a incercat a desfacut etc. sa se mai apuce si alti de munca asta si apoi mai vb
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ce va mai place sa va " hirjoliti'.....
florine , lasa ca nu-i bai. tu fa treaba , ca de firgula se ocupa alti.
ia uite:,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,zeci de virgule Very Happy
deci : ma mir ca iti functioneaza tc. din cite am citit multi au activat , 0 au funtionat.... in cuntinuare nu stiu ce sa cred . esti singurul din toti cei care au activat tc , la care functioneaza , si sunt multi cei care au activat... deci: mai fa tu o incercare de proba pe noroi .... pe ceva alunecos...
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@tes am tras o linie cu creta pe asfalt intr-o parcare plecat cu scart cat cuprinde cu tc activat mai mult de 1 m nu ma lasa sa plec se reducde turatia dintr-o data la o valoare constanta si pleaca normal
am repetat de 5 ori dunga lasata de la cauciuc este lafel

l-am dezactivat din soft si pleaca 6-7 m cu scart continu
am repetat de mai multe ori dunga lasata lafel

maine ma apuc iarasi sa desfac si sa trag din celalti pini 25 dezactivare 20 semnalizare martor
cert e ca trebuie sa imi iau alte anvelope dupa Very Happy bafta va tin la curent
Skip ads

  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am tras azi dis de dimineatza firele respective si nu merge dezactivat activat de nervi am desfacut si masina mamei si am constatat ca pin 11 mufa ecu ajunge in pin 20 ceasuri si mai departe ar trebui sa ajunga si in pin 30 ABS numai ca la caravanul mau ajunge la masina mamei nu ajunge
bun am activat tc si pe masina mamei dai scarturi cat cuprinde si nimic am tras acel fir din pin 11 ecu pin 30 abs si nu mai pot pleca cu scart
analizand mai in detaliu problema constat ca abs tranzmite semnalul de viteza la ecu dar nu primeste semnal de turati al motorului

acum intrebarea mea este Daca tot am reusit sa il fac activ permanent
cum pot sa dezactivez din buton ? ca deja sunt in pana de idei
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
[quote="flores_astra"]am tras azi dis de dimineatza firele respective si nu merge dezactivat activat de nervi am desfacut si masina mamei si am constatat ca pin 11 mufa ecu ajunge in pin 20 ceasuri si mai departe ar trebui sa ajunga si in pin 30 ABS numai ca la caravanul mau ajunge la masina mamei nu ajunge
bun am activat tc si pe masina mamei dai scarturi cat cuprinde si nimic am tras acel fir din pin 11 ecu pin 30 abs si nu mai pot pleca cu scart
analizand mai in detaliu problema constat ca abs tranzmite semnalul de viteza la ecu dar nu primeste semnal de turati al motorului

acum intrebarea mea este Daca tot am reusit sa il fac activ permanent
cum pot sa dezactivez din buton ? ca deja sunt in pana de idei
[/quote
dupa ce am citit masajul tau , imi dau seama ca ti -ai raspuns singur, te mai las putin si daca imi spui cum sta treaba cu tc la motorul meu( ce pini , de unde pina unde.. asta daca ai tu tis-ul instalat ca eu nu il am ...) iti spun solutia la tine. Very Happy
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Exista cumva riscul sa fie activat din fabrica (la unele modele) si sa nu aiba buton?
Eu am un astra caravan n'joy 2004 1.7dti .
Foarte rar reusesc sa fac rotile sa scartaie si atunci cand reusesc o fac pe distanta foarte scurta (max 1 metru), am avut ocazia sa merg cu alta astra caravan n'joy 2003 cdti la care puteam sa o scartai foarte mult?
Cum aflu daca are sau nu? la scart nu merge
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
morandi2more a scris:Exista cumva riscul sa fie activat din fabrica (la unele modele) si sa nu aiba buton?
Eu am un astra caravan n'joy 2004 1.7dti .
Foarte rar reusesc sa fac rotile sa scartaie si atunci cand reusesc o fac pe distanta foarte scurta (max 1 metru), am avut ocazia sa merg cu alta astra caravan n'joy 2003 cdti la care puteam sa o scartai foarte mult?
Cum aflu daca are sau nu? la scart nu merge

o pui pe tester si verifici.....
Skip ads

  • viorel tecla

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2006

  • Mesaj Privat
morandi2more a scris:Exista cumva riscul sa fie activat din fabrica (la unele modele) si sa nu aiba buton?
Eu am un astra caravan n'joy 2004 1.7dti .
Foarte rar reusesc sa fac rotile sa scartaie si atunci cand reusesc o fac pe distanta foarte scurta (max 1 metru), am avut ocazia sa merg cu alta astra caravan n'joy 2003 cdti la care puteam sa o scartai foarte mult?
Cum aflu daca are sau nu? la scart nu merge


"Riscul" exista cum am mai spus eu am condus o Zafira care avea TC si nu avea buton,ia si tu legatura cu Flores si poate va ajutati reciproc,el iti confirma daca il ai activ si tu il ajuti cu informatii.dai un mesaj privat eventual......
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
multumesc pentru informatii
  • viorel tecla

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2006

  • Mesaj Privat
morandi2more a scris:multumesc pentru informatii


In principiu daca ai TC din fabrica chiar daca nu ai buton de activare /dezactivare, ar trebui ca atunci cand intra TC-ul sa se aprinda un martor in bord, numai daca nu ai becul respectiv ars(putin probabil parerea mea) sa nu vezi cand intra in functiune TC.....
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
operatiunea a luat sfarsit in urma tuturor testelor TC -ul este perfect functional semnalizat si cu buton de activare dezactivare perfect operational
cine doreste sa vada nu are decat sa vina la intanlirile saptamanale de joia unde aproape in fiecare saptamana sunt prezent
bafta tuturor
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare @flores_astra, in urma cu cateva pagini spuneam ca eu am desfacut calculatorul de ABS si ca la mine nu exista pinul 31, de fapt nu exista ultimul rand de pini cu totul. Ai putea spune mai detaliat exact ce fire ai tras si unde, ca sa mearga? Pana acum am deslusit pin 11 de la ECU la pin 20 ceasuri si mai departe la pin 30 ABS. Maine daca am timp mai desfac odata odata calculatorul si ii fac o poza.
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@flores din ce an e Astra ta?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat



Dupa cum se vede si in poze ... nu am ultimul rand de pini.
  • teodorescu_cos

  • Mesaje scrise: 227
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
a reusit sa faca cineva tc functional pe 2.0 dth?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR