Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • vektor

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am un astra F din 92,am roti pe 14 si pe carte is trecute pe 13, la cite masini ma-m uitat care sunt de tipul asta la toate am vazut ca sunt pe 14 . Vati mai batut careva de problema asta?,ca nu stiu ce sa mai cred, eu asa am luato!.
Skip ads

  • mertinkeler

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu e nimic, fa-le omologarea ptr 14, te mai costa 30-50 lei cred
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am mers cu roti de 14 la rar si pe carte erau trecute pe 13. nu au comentat nimic
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mai nou te cauta si la dimensiuni anvelope..cunosc inca un caz similar in Sibiu..de saptamana trecuta. Solutia cea mai convenabila: imprumutat un set de roti corespunzatoatre, ca sa faci RAR..si in continuare ITP. Verificarile RAR pe traseu se fac deocamdata numai la camioane... cand o sa inceapa si cu turismele, o sa fie necesara omologarea jantelor mai mari.
Skip ads

  • vektor

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nonea a scris:eu am mers cu roti de 14 la rar si pe carte erau trecute pe 13. nu au comentat nimic
Cind sa intimplat asta, acuma cu noile reguli, s-au inainte?.
  • vektor

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am mai vorbit si cu alti si cred ca cel mai bine e sa le omologhez si sa nu mai am probleme.
  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Si eu si tatal meu avem Astra F si in talon sunt trecute jentile pe 13'
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@vektor....intr-adevar ...in decembrie se implinesc 2 ani
Skip ads

  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pe noile certificate nu mai scriu astia dimensiunile la roti...
si eu tot pe 13" am trecut in certificat si am circulat cu 14 pana mi-am luat amenda...
ca sa le omologhezi pe alea de 14 tre sa mergi la o reprezentanta opel sa iti dea aia o hartie cu dimensiunile acceptate la masina ta...apoi la rar unde dai in jur a 100 ron pt omologare...
  • vektor

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
alexey a scris:pe noile certificate nu mai scriu astia dimensiunile la roti...
si eu tot pe 13" am trecut in certificat si am circulat cu 14 pana mi-am luat amenda...
ca sa le omologhezi pe alea de 14 tre sa mergi la o reprezentanta opel sa iti dea aia o hartie cu dimensiunile acceptate la masina ta...apoi la rar unde dai in jur a 100 ron pt omologare...

Da e adevarat, si mie miau cerut la fel, am mers la reprezentanta si miau zis ca nu au ce dovada sa-mi dea la mana ca nu gasesc date tehnice despre masini pana in 2000,si nu stiu cei de facut! de rar am trecut, nu s-au uitat la roti! de la rar miau zis ca miar fi buna si cartea tehnica a masini daca as aveao, dar unde sa o gasesc!?.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salutam la prieteni!

Eu am alta problema:
In cartea de identitate, am 3 dimensiuni acceptate (Astra G -2003) iar in talon mi-au scris doar doua. Culmea e ca tocmai rotile pe care le am pe masina nu sunt trecute in talon. Totusi sunt in carte. Ce ar trebui sa fac, sa merg sa le omologhez din nou, sa ma duc la politia care mi-a facut talonul sa imi faca altul (pe banii lor ca nu e greseala mea) sau sa port la mine tot timpul o copie a cartii de identitate cu care sa fac dovada ca am roti omologate?
Mai mentionez ca masina a fost cumparata in leasing si pe perioada cat a fost a bancii,in talon erau scrise toate cele trei dimensiuni acceptate.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
invest20042001 In certificatele de inmatriculare de tip nou, nu mai apar multe rubrici, printre care si cea referitoare la dimensiunile anvelopelor. Atata timp cat este trecuta dimensiunea in carte de identitate, nu ai ce sa mai omologhezi (numai in cazul in care vrei sa mai adaugi o noua dimensiune)
Parerea mea, ai doua variante: ori schimbi certificatul de inmatriculare, cu unul de tip nou (neeconomic - cheltuiala), ori mai simplu, fara cheltuieli, o copie a CI, ca sa faci dovada (in cazul in care dai de un "bolovan")
Skip ads

  • vektor

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
invest20042001 a scris:salutam la prieteni!

Eu am alta problema:
In cartea de identitate, am 3 dimensiuni acceptate (Astra G -2003) iar in talon mi-au scris doar doua. Culmea e ca tocmai rotile pe care le am pe masina nu sunt trecute in talon. Totusi sunt in carte. Ce ar trebui sa fac, sa merg sa le omologhez din nou, sa ma duc la politia care mi-a facut talonul sa imi faca altul (pe banii lor ca nu e greseala mea) sau sa port la mine tot timpul o copie a cartii de identitate cu care sa fac dovada ca am roti omologate?
Mai mentionez ca masina a fost cumparata in leasing si pe perioada cat a fost a bancii,in talon erau scrise toate cele trei dimensiuni acceptate.

Daca le ai in cartea de identitate nu-i nici o problema! mergi la rar si iti modifica in certificat.
  • raky
  • *
  • 4 mesaje
  • din 14 Nov 2008
  • Astra 1995 C14NZ
  • Bucuresti
  • raky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut.

Eu aveam ceva pe talon si altceva pe masina. Mi-au spus sa vin cu orice roata / anvelopa din cartea tehnica (manual de utilizare) si ei le trec in acte.
Ei au spus ca daca vrei ceva ce nu e in manual trebuie hartie de la Opel. Cei de la Opel nu dau .. ca nu au cum si nici ce ..

Apropo de modificare, mi-am pus GPL si nu este trecut in talon, doar in Cartea de identitate. Deci mergi cu o copie dupa tine.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
vektor a scris: ...mergi la rar si iti modifica in certificat.

RAR face modificari doar in cartea de identitate.
Modificare in certificatul de inmatriculare doar politia (de fapt nu cred ca opereaza modificari, ci face altul - contracost, evident)
Din cate am inteles, invest20042001 are 3 dimensiuni in carte si doar 2 in certificat (lipseste doar ceea ce are pe masina si care exista in carte).
E buna o copie a cartii in torpedou.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
RAR=incompetenti
Am fost respins si eu de la ITP pentru ca la mine in certificat si carte scrie despre un singur model de roata, pe 14, iar pe masina am pe 15, adica rotile standard care vin pe toate astrele.
Sunt sigur ca incompetentul de la RAR-ul din Arad care ca a copiat date de pe cartea din Germania pe carte de Romania a trecut numai primul tip de roti, nu si restul de 15, 16 si 17. Si uite asa tot noi trebuie sa dam bani pe o alta omologare la RAR ca sa reparam greseala lor.
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si eu cind am adus masina,avea in certificat jante pe 14",dar pe masina aveam jante pe 15" cu anvelope de 205/60/15.La RAR cu o hirtie de la Golden&Platin in care era specificat ca au fost echipate Opel-uri si cu astfel de dimensiuni s-a rezolvat in cartea de identitate.Acum umblu cu o copie la mine,caci pt trecerea in certificat se cer alti bani.Nu am avut probleme nici la verificatea ITP.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
cat a costat trecerea in CIV?
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
la mine au trecut cum trebuia 14, 15 si 16 ...fara probleme...creca ai dat de unii mai ai dracu Smile
  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am procedat in felul urmator : am fost am luat o foaie de la reprezentanta care imi atesta marimile care merg pe masina apoi am facut programare la rar . la rar sa uitat pe foaie (nu prea a luato in considerare ) sa uitat si in calculatorul lor si de acolo mi-a trecut marimile ,trecerea marimilor (modificare civ ) costa 100 ron. ps: nu se uita la ce roti ai pe masina se uita doar la seria masini . totul la rar a durat jum de ora nu bagi masina in rampa . sper sa va fie de folos
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR