Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • silverastra

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Salut!
Cine poate sa-mi spuna si mie unde gasesc discuri ventilate pt astra g(fata+spate)la un pret mai normal?
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Discuri ventilate pe spate la Astra-G? de cand si la ce model?
  • silverastra

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
astra g coupe,1.6 benzina, an 2000.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu intra in etrieri (pe spate...) Exclamation
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
nu mai suparati omul, sunt sigur ca a vrut sa zica discuri ventilate pe fata si discuri normale pe spate.... Very Happy
  • silverastra

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
virgil a scris:nu mai suparati omul, sunt sigur ca a vrut sa zica discuri ventilate pe fata si discuri normale pe spate.... Very Happy

Nu ma supar ma,da nici mecanic sau sofer nu sunt sa stiu exact dc merg pe spate discuri ventilate.Am intrebat si eu!!!ok!stie cineva unde gasesc discuri ventilate pe fata?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai daca spui singur ca esti cofetar, de ce te intereseaza Cool si de altfel, am putea sa-ti dam si "Cotele Apelor Dunarii" ca tot atata de interesant va fi...
  • silverastra

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
sorin666,scuza-ma prietene!poate facem un barter:eu i-ti trimit niste prajituri ca tot sunt cofetar,iar tu ma lamuresti de ce nu exista discuri ventilate pe spate,ca tot esti mare inginer!!!Iar in ce priveste cotele apelor dunarii,poate pt tine e mai usor sa le iei,ca doar esti venit acum cu pluta.
In alta ordine de idei,inafara de ingineri care sunt beton la partea tehnica,poate totusi ma lamureste si pe mine cineva unde gasesc discurile alea si cat costa.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pe fata se gaseste la Opel, sau la orice firma de piese sau tuning... Daca le montezi 2-3000 km si dupa aia le dai la cementat, vei schimba 5 masini, cu acelasi discuri...
Pe spate grosimea discurilor este de 10-12 mm, deci NU poti monta discuri ventilate decat cu schimbarea etrierilor si nu are rost, nici macar la modele generos motorizate...
Explicatia... spatele nu "ajuta" decat in proportie de 20% la franare (cifra scoasa "din burta", poate fi 15 sau 25%)
In schimb si NUMAI daca ai un cap divizor, poti sa gauresti "in spirala" un set de discuri (noi...), poze de genul celor de pe net pot sa-ti dea idei... Arata bine, cu genti ALU, evident, dar nu ajuta prea mult... tratamentul termic dupa o perioada de rodaj este benefic si aici...
In rest... imi pare rau ca am "atins" susceptibilitatea ta, era o simpla gluma, oricum... acuma imi datorezi o prajitura... Twisted Evil
Scuze, ma grabesc sa-mi iau cizmele, am de efectuau niste masuratori cu picioarele in apa... Wink Sa-ti comunic si celelalte date promise... Rolling Eyes
  • silverastra

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Ai o prajitura!!! o sa caut la opel! Iar cotele dunarii, vezi ca e cam naspa ca am impresia ca e inghetata.sa nu patesti ceva,ca poate mai am nevoie sa ma luminezi si cu alte aspecte tehnice(vb serios).multumesc!
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ma bucur pentru voi.......sunteti niste intelepti.
  • silverastra

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Numai oamenii prosti nu au diferente de opinie si nu accepta parerea altuia.Sorin666 chiar m-a lamurit cum e cu discurile ventilate!
Skip ads

  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
silverastra da un search ca mai este discutia asta cu preturi pe undeva!
era chiar un set complet de preturi!
sau poti sa intri pe www.elit.ro si acolo vezi preturi.
Sorin unde poati sa cementezi??
si eu tre sa le schimb pe fata:"Daca le montezi 2-3000 km si dupa aia le dai la cementat, vei schimba 5 masini, cu acelasi discuri... "
Multam
  • silverastra

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Ce inseamna mai exact cementat? eu nu tre sa schimb neaparat acum discurile.mai merg vreo 15.000, da dc as gasi la un pret bun m-as baga! Da nu merg cementate de la inceput sa nu ma mai foiesc atat cu montajul? Si ca tot e vorba de frane, tre sa schimb neaparat cablul de frana si l-am gasit la2.200.000 pe lizeanu.stie cineva mai ieftin pe undeva?
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cementarea este un proces de tratare a metalului mai deosebit, dar ai grija ca pot deveni casante(discurile!). Eu zic sa le lasi asa ca doar nu o sa schimbi tu 5 masini si sa-ti discurile de la una la cealalta. Bafta! Wink
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@sorin666, sper sa nu te superi si sa-mi raspunzi si mie ca mai sus, as avea o intrebare: unde ai vazut (citit) ca fonta se cementeaza? Cementarea este un procedeu de calire superficiala (la suprafata) valabil la otel, dar la fonta ce vrei sa calesti superficial, granulele de carbon?!!!!! Scuze, dar asta e.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu toate discurile sunt de fonta..., acelea, evident, nu pot fi cementate, decat daca vrei frane... carbon... Rolling Eyes Imi pare rau ca nu am fost mi explicit...
In acelasi timp, stratul tratat nu trebuie sa fie mai gros de 1-1,5 mm. altfel discul este, intr-adevar, casant, doar ca... in mod normal nu exista motiv sa se sparga...
Unde se poate face asta... pot sa va spun unde o faceam eu, din pacate nu cred ca se mai face... Timisoara, laboratoarele de la Poli, (ex?)UMT, (defuncta)IAT...
Stiind ca vei schimba o pereche de discuti la jumatatea vietii masinii, poate ca cel mai intelept e totusi... sa nu faci nimic
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR