Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • mihai panfil

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut. vreau sa plec din tara peste 2 saptamani in germania si as vrea sa stiu si eu care este limita de viteza pe autostrazile din Ungaria,Austria si Germania.
multumesc
Skip ads

  • kulea

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
depinde si cu limitele de viteza in unele locuri e mai mare in altele e mai mica , ce vreau eu sa te sfatuiesc acolo unde vezi restricti de 80 km/h ..50..60..km/h mai ales in locurile unde se lucreaza pe autostrada sa respecti indicatoarele
indicatoare sunt peste tot o sa vezi , in cea mai mare parte e 130 km/h , ai grija pe langa viena ca sunt camere destul de multe si vin amenzi si acasa
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mihai, in Ungaria, Austria Âși Germania limitele de viteza sunt urmatoarele:
- in localitate - 50 km/h
- pe sosele secundare - 90 km/h
- pe sosele europene - 100 km/h
- pe autostrazi - 130 km/h

Later edit: dupa cum zice si colegul kulea, mai sus, fa tot posibilul si incadreaza-te in limitele de viteza impuse pe fiecare portiune de drum, nu vrei sa stii amenzile aplicate in tarile prin care te vei plimba!

Exceptii: toate zonele unde aceste limite sunt stabilite in mod special, in functie de conditiile meteo, ale traseului, drum in reparatii, altele
Nu te mira daca pe autostrada intalnesti aparent fara motiv limite de viteza, ele sunt puse din cauza unei curbe mai periculoase, altele din cauza reducerii zgomotului - limite orare, altele din cauza carosabilului umed - in conditii de ploaie, din cauza cetii - pe timp de ceata.
In Germania pe Autobahn nu este limita de viteza stabilita, ci doar o viteza recomandabila pe care sa o mentii. Daca nu-ti place ce-ti recomand ei, da-i talpa la masina, dar cu tact.

Inainte de granita cu Ungaria nu uita sa bagi la naftalina detectorul de radar. Sau, cel mai bine, lasa-l acasa.

Drum bun!
  • mihai panfil

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2008

  • Mesaj Privat
multumesc
Skip ads

  • mihai panfil

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca pe autostrazile din germania pot merge cu 150-160 km\h fara probleme ?
  • bennjamin

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mihai panfil a scris:sa inteleg ca pe autostrazile din germania pot merge cu 150-160 km\h fara probleme ?

in germania este in felul urmator. nu ai limita de viteza unde nu vezi nici un semn de limita dar daca cumva o sa apare vre-o delimitare de viteza si nu o respecti si te prinde e grav. legea spune asa: viteza recomandata de 130km/h daca depasesti aceasta viteza e ok dar in caz de accident chiar daca nu esti de vina asigurarea nu va plati nimica. drum bun si poti sai dai si mai mult de 160 ca sa testezi masina cat merge.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
http://europa.eu/abc/travel...here/index_ro.htm

Gasesti in josul paginii limite de viteza pentru mai multe tari din UE, precum si alte informatii utile.

Oricum sunt bine venite si alte tips&tricks de la colegii "mai umblati" Razz
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Limitele de viteza sunt ca la noi.Atentie mare in Austria .Daca depasesti viteza legala te arde rau de tot.Sunt multe camere intre Viena si Graz.Amenzile sunt mari de la 300 euro in sus.Daca nu ai bani sa platesti iti ia actele si cheile de la masina.Radar +vigneta=500 euro.In Germania dai fara grija dar in limite rezonabile.Sa nu dai flasuri ca deranjezi si stresezi soferul german si dai cam 70 euro amenda.Daca vrei viteza calculeaza si banii din buzunar -amenda+carburanti ca ,consuma nene la 160-200km/h
Skip ads

  • bennjamin

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mihai panfil a scris:salut. vreau sa plec din tara peste 2 saptamani in germania si as vrea sa stiu si eu care este limita de viteza pe autostrazile din Ungaria,Austria si Germania.
multumesc
si nu uita ca in austria se tine cont si de distanta pe care o ti fata de masina din fata. sotia mea a luat amendsa 100 si ceva de euro pentru chestia asta i-a facut poza de pe un pod.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mare Britanie , Londra si imprejurimi in special .
In oras intre 30 si 50 (MILE pe ora) . Mare atentie cu camerele. Sunt usor de observat, de regula cele din oras sunt niste galbene si mari, amplasate pe stalpi , pe trotuar . In dreptul lor veti observa o rigla(dungi albe) pe banda de mers .
Dupa cum se stie, camerele actioneaza doar pe lungimea riglei (app 20 de m, unele mai lungi, altele mai scurte).
Limita pe autostrazile din jurul Londrei e de 60mph(asa spun indicatoarele) , gps-urile spun 70pmh si camerele te iau doar dupa 70mph . De asemenea daca pe display-uri e indicata o limita mai mica (50-40-30-20) , atentie ,camerele se adapteaza la aceasta limita .

Totodata exista foarte multe camere pe semafoare. Ai trecut pe rosu=amenda prin posta .
  • Thorp

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut!

Am facut prin Europa in ultimul an urmatoarele excursii, de aceea va pot spune limitele legale de viteza in cateva tari:
Cu Corda D 1.2: august 2008 Bucuresti -Thassos.
Cu Corsa D 1.2: octombrie 2008 Bucuresti-Arad-Praga-Strasbourg-Paris-Marsilia-Milano-Arad-Bucuresti.
Cu Insignia 2.0 CDTI: martie 2008 Bucuresti-Arad-Bruxelles-Brugge-Amsterdam-Viena-Bucuresti.

Limte legale pe autostrazi (am inteles ca in unele tari este cu +10km/h ca la noi, ramane sa va interesati punctual) :
Grecia: 130 km/h
Bulgaria: 130 km/h
Ungaria: 130 km/h
Austrai: 130 km/h
Germania: + infinit (exista doar limitari prin indicatoare langa orase si noduri aglomerate si 130 km/h recomandatat). Nu va bucurati degeaba, aglomeratia va va limita la mai putin de 130 km/h!
Franta: 130 km/h. Atentie, aici se plateste pe fiecare tronson si e foarte scump. Merita!
Italia: 130 km/h. Si aici se plateste! In plus sunt foarte multe limitari (indicate corespunzator), prea des chiar la 80 km/h!
Belgia: 120 km/h. Noroc ca e o tara mica! Autostrazi iluminate in proportie de 100%.
Olanda: 120 km/h. Nici macar viteza asta nu se poate respecta din cauza aglomeratiei, cel putin in preajma Rotterdam-ului se circula cu viteza coloanelor de TIR-uri. Noroc ca e la fel de mica precum Belgia.

Bafta!
  • depecharu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mare grija la radare in Ungaria. E plin de ele si pe autostrazi si pe drumuri europene. Am luat o amenda pentru 85km/h in localitate de 40.000 de forinti aprox 160€.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ungaria nu (mai) e 120 Question
In rest, amenzile prin posta din alta tara poti sa le arunci direct la cos...
Desigur, daca te opreste si cere actele, e diferit...
  • depecharu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
In rest, amenzile prin posta din alta tara poti sa le arunci direct la cos...
Desigur, daca te opreste si cere actele, e diferit...

Si pe mine m-au oprit. M-au rugat sa platesc amenda la ''consulat''.
Fireste ca am aruncat amenda.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cred ca s-a si intors colegul din Germania dar oricum este bine de stiut ca pe langa depasirea vitezei legale se mai pedepseste si nerespectarea distantei fata de vehicolul din fata ta. Aceasta distanta trebuie sa fie de jumatate din "taho". Ex: daca rulezi cu 100km/h trebuie sa ai aprox. 50 m fata de vehicolul din fata. Pe acest articol din lege se bazeaza nemtii atunci cand nu te amendeaza ca circuli cu 250km/h dar ai distanta de minim 100 de metrii fata de masina din fata care circula pe aceeasi banda cu tine. Atentie! Politia de autostrada are masini civile.
  • bennjamin

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am iesit de zeci de ori din tara in ultimi doi ani si am mers aprox 150 in toate tarile inafara de germania si nu am luat nici o amenda.
  • Thorp

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:cred ca s-a si intors colegul din Germania dar oricum este bine de stiut ca pe langa depasirea vitezei legale se mai pedepseste si nerespectarea distantei fata de vehicolul din fata ta. Aceasta distanta trebuie sa fie de jumatate din "taho". Ex: daca rulezi cu 100km/h trebuie sa ai aprox. 50 m fata de vehicolul din fata. Pe acest articol din lege se bazeaza nemtii atunci cand nu te amendeaza ca circuli cu 250km/h dar ai distanta de minim 100 de metrii fata de masina din fata care circula pe aceeasi banda cu tine. Atentie! Politia de autostrada are masini civile.


Stiam chestia asta, chiar am auzit ca au montate pe pasarele aparate care masoara distanta dintre masini.
Oricum, cred ca e o tampenie. Daca s-ar respecta legea, le-ar trebui de 10 ori mai multe autostrazi, oricat de ridicol ar suna asta pentru o tara intesata de super-drumuri. In ultimul an am traversat de 3 ori Germania (in total cam 2000 de km), iar 60-70 % din drum l-am facut "bara la bara".
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cele mai reduse limite maxime pe autostrazi le-am intalnit in tarile nordice:
Suedia 100-110km/h
Norvegia 90-100km/h

In Spania si Portugalia am vazut semafoare care se schimba pe rosu daca te apropii de ele cu viteza mai mare decat limita admisa in zona. De obicei sunt puse pe la intrarile in localitati si sunt averizate cu indicatoare.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Iata ce am gasit pe net:

TARA VITEZA MAX IN LOCALITATE VITEZA MAX IN AFARA LOCALITATII VITEZA MAX PE AUTOSTRADA
ROMANIA 50 km/h 90 km/h 130 km/h
AUSTRIA 50 km/h 100 km/h 130 km/h
FRANTA 50 km/h 90 km/h 130 km/h
CROATIA 50 km/h 80 km/h 130 km/h
POLONIA 50 km/h 90 km/h 130 km/h
GERMANIA 50 km/h 100 km/h 130 km/h
UNGARIA 50 km/h 90 km/h 130 km/h
ITALIA 50 km/h 90 km/h 130 km/h
SPANIA 50 km/h 90 km/h 120 km/h
ELVETIA 50 km/h 80 km/h 120 km/h
SLOVACIA 60 km/h 90 km/h 130 km/h
SLOVENIA 50 km/h 90 km/h 130 km/h

Trebuie sa retineti si ca tabelul de mai sus se aplica pentru autovehiculele categoria A si B si ca in Romania, pe anumite portiuni de drum din interiorul localitatilor se pot stabili de catre administratorul drumului limite de viteza mai mari, dar nu mai mult de 80 km/h. La fel se poate intampla si cu limita inferioara de viteza, dar nu mai putin de 10 km/h pentru tramvaie si 30 km/h pentru toate vehiculele.
Este important sa mai stiti ca deocamdata in Germania nu exista restrictionare de viteza pe autostrazi, limita de 130 km/h reprezentand doar viteza maxima recomandata.


Daca tot se apropie vacanta si v-am oferit lista limitelor de viteza in tarile europene, cred ca ar fi bine sa stiti si ce amenzi se practica pe acolo, mai ales ca acum le primiti acasa.

Asa ca daca alegeti sa va petreceti vacanta in strainatate, va recomand sa respectati regulile de circulatie pentru a evita sa ramaneti fara bani de vacanta sau chiar fara masina. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu prea mai merge binecunoscuta “spaga”. Desi nu va pot da concis valoarea tuturor amenzilor, va ofer o idee pentru a sti la ce sa va asteptati.

Austria - In Austria, veti plati minim 35 Euro pentru o amenda. Cumpararea vignetei va asigura accesul pe autostrazi. Vigneta se lipeste in mod obligatoriu pe parbrizul masiniii. Nerespectarea acestei obligatii atrage o amenda de 120 euro. Centura de siguranta este obligatorie. Folosirea aparatelor antiradar este interzisa, cu exceptia cazurilor in care se obtine aprobare in acest sens de la Autoritatea de Telecomunicatii din cadrul Ministerului federal al transporturilor, Inovatiilor si Tehnologiei. Folosirea acestor dispozitive constituie contraventie, iar sanctiunea consta in amenda de pana la 4000 euro si confiscarea aparatului. Exista si posibilitatea retinerii temporare a autoturismului.

Belgia - Daca sunteti prins cu o alcoolemie intre 0,5 si 0,8 g/mie veti plati o amenda de 137,5 euro. Daca nu platiti pe loc, amenda ajunge la 2.750 euro. In cazul unei alcoolemii de peste 1,5 g/mie, amenda se ridica la 11.000 euro si suspendarea permisului de conducerii pentru 5 ani. Parcarea neregulamentara atrage o amenda de minim 50 euro. Este interzisa comercializarea, detinerea si folosirea detectoarelor de radar si a aparatelor antiradar. Aceste fapte se pedepsesc cu suspendarea permisului de conducere pe o perioada de minim 30 de zile, in functie de decizia procurorului, confiscarea aparatului si o amenda ce se poate ridica la 2000 euro. O amenda neplatita in 96 de ore duce la confiscarea masinii.

Bulgaria - Limitele de viteza sunt strict urmarite de politie. Este obligatorie folosirea centurii de siguranta. Este interzisa utilizarea telefoanelor mobile. Nu este permisa folosirea aparatelor sau dispozitivelor antiradar; folosirea acestora constituie contraventie si se pedepseste cu amenda.

Croatia - Orice amenda primiti trebuie s-o platiti in termen de 8 zile. Conducerea sub influenta alcoolului atrage plata unei amenzi si retragerea permisului de conducere. Folosirea centurii de siguranta este obligatorie. Este interzisa utilizarea detectoarelor de radar si aparatelor antiradar. In caz contrar, sunteti sanctionat cu o amenda in valoare de 2000 kune (aproximativ 300 euro), iar aparatul antiradar sau detectorul va este confiscat. Politia va retine pasaportul pana cand veniti cu dovada platii amenzii.

Cehia - Folosirea fazei scurte este obligatorie. In caz contrar, amenda este de 83 de euro. In cazul in care sunteti prins baut la volan amenda este intre 1000 si 2000 de euro cu suspendarea permisului de conducere pentru doi ani. Centura de siguranta este obligatorie. Depasirea limitelor de viteza atrage amenzi de pana la 500 euro si suspendarea permisului de conducere. Este interzisa utilizarea aparatelor antiradar. Utilizarea lor constituie contraventie si atrage o amenda de 2000 de coroane cehe ( aproximativ 85 euro).

Danemarca - Este obligatoriu ca faza scurta sa fie aprinsa in permanenta. Purtarea centurii de siguranta este oblligatorie pentru toti pasagerii. Depasirea vitezei legale se pedepseste contraventional cu amenda intre 500 si 2500 coroane. Este interzisa utilizarea aparatelor de detectare a radarelor sau a antiradarelor. Parcarea se face numai in locurile special amenajate si numai in intervalul de timp mentionat. Depasirea timpului legal este sanctionata contraventional cu amenda cuprinsa intre 500 si 1500 de coroane.

Finlanda - Purtarea centurii de siguranta este obligatorie pentru toti pasagerii. Folosirea fazei scurte permanent este obligatorie. Parcarea se face in spatii special amenajate. Amenda pentru neplata parcarii este cuprinsa intre 20 si 40 Euro. In cazul parcarii ilegale, masina poate fi ridicata si inapoiata proprietarului contra sumei de 170 euro. Este interzisa detinerea si utilizarea dispozitivelor de detectare si bruiaj a aparatelor radar.
Amenzile de pana la 115 euro pot fi achitate pe loc.

Franta - Conducerea sub influenta bauturilor alcoolice, la o concentratie mai mare de 0,5g/mie, se poate solda cu confiscarea permisului de conducere. Depasirea cu peste 40 km/h a vitezei legale aduce dupa sine suspendarea permisului de conducere. Detinerea si utilizarea detectoarelor radar este interzisa si poate atrage o amenda de 1500 euro si chiar confiscarea masinii. Parcarea in zone interzise se sanctioneaza cu amenda pana la 375 euro sau cu ridicarea masinii. Purtarea centurii de siguranta este obligatorie. Este interzisa folosirea si detinerea aparatelor de detectare a radarelor. Fapta constituie contraventie si se amendeaza cu 1500 euro (750 euro daca amenda se plateste pe loc).

Germania - Centura de siguranta este obligatorie. La 18 puncte de penalizare acumulate pe teritoriul Germaniei carnetul de conducere este retinut temporar sau definitiv, in functie de gravitatea si intervalul la care se comit contraventiile. Utilizarea detectoarelor de radar si a aparatelor antiradar constituie contraventie. Aceasta se sanctioneaza cu amenda in valoare de 75 euro si 4 puncte de penalizare. Organele de politie au dreptul de a confisca dispozitivul de detectare al radarului, antiradarul, precum si sistemele de navigatie cu functie de detectare a radarului. Sofatul in stare de ebrietate poate aduce dupa sine interdictia de a mai conduce pe teritoriul Germaniei. Orice depasire a concentratie de alcool de 0,49g/mie atrage o amenda de 125 euro. Puteti primi amenda si pentru injurii adresate unui al sofer. Daca nu aveti vigneta primiti o amenda de 40 euro.

Grecia - Legea sanctioneaza conducatorii auto cu o alcoolemie mai mare de 0,24g/mie (contraventie) si 0,50g/mie (delict). Utilizarea sau detinerea sistemelor antiradar sau de detectare a radarului este interzisa. Fapta constituie contraventie si se amendeaza cu sume pana la 2000 euro, retinerea permisului de conducere 30 zile, retinerea actelor masinii, precum si a placutelor de inmatriculare pentru 60 zile. Parcarea ilegala se pedepseste cu amenda cuprinsa intre 40 si 150 euro plus confiscarea placutelor de inmatriculare pentru 20 zile, precum si plata taxei de parcare pentru acest interval de timp. Depasirea vitezei legale cu peste 20 km/h se pedepseste cu amenda de 100 euro, iar cu peste 30 km/h cu amenda de 350 euro plus retinerea permisului de conducere timp de 60 de zile. Se aplica amenzi mari si se poate retine permisul de conducere, certificatul si numerele de inmatriculare pentru cei care: folosesc telefonul mobil in trafic; circula pe benzi destinate mijloacelor de transport in comun; depasesc linia dubla, trec pe culoarea rosie a semaforului, nu respecta semnalele agentului de circulatie, opresc in locuri neamenajate sau dau inapoi pe autostrada.

Italia - La depasirea limitei maxime de alcool in sange de 0,5g/mie, soferul poate ajunge in arest, iar masina poate fi confiscata. Faza de intalnire este obligatorie in permanenta. Depasirea limitelor de viteza poate atrage amenzi de pana la 1000 euro si suspendarea permisului de conducere. Celelalte incalcari ale regulilor de trafic, inclusiv cele referitoare la parcare, afecteaza punctajul si poate atrage suspendarea permisului. Este interzisa detinerea si utilizarea detectoarelor de radar si antiradarelor. Amenzile pentru cei care produc, comercializeaza si folosesc astfel de dispozitive sunt cuprinse intre 742 si 2.970 euro plus confiscarea aparatelor respective.

Olanda - In timpul condusului este interzisa folosirea telefonului mobil, soldandu-se cu o amenda de minim 138 euro. Este interzisa utilizarea aparatelor de detectare a radarelor si a celor antiradar. Utilizarea lor reprezinta contraventie si se sanctioneaza cu 250 euro amenda si confiscarea aparatului.

Spania - Centura de siguranta este obligatorie pentru ocupantii locurilor din fata in interiorul localitatilor si pentru toti pasagerii in afara localitatilor. Depasirea limitelor de viteza poate atrage aplicarea unor amenzi de pana la 1500 euro si suspendarea permisului de conducere. Depasirea cu peste 40km/h a limitelor de viteza constituie infractiune, iar depasirea cu mai putin de 40 km/h se pedepseste cu amenda de pana la 1500 euro. Sunt interzise detinerea si utilizarea dispozitivelor de detectare a radarelor, precum si a aparatelor antiradar. Folosirea lor reprezinta infractiune si se pedepseste cu aplicarea unei amenzi si a punctelor de penalizare.

Turcia - Este interzisa utilizarea sistemelor anti-radar sau de detectare a radarelor, amenzile aplicate fiind de aproximativ 1500 euro, cu achitare imediata sau 2000 euro, pana la data iesirii din tara.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
jos palaria!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR