Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • state marius

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca basescu avea aceleasi parghii ca si Ceausescu,dadeam de dracul.....
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am votat nu . Nu prea cred in comparatia asta !

Cum spunea si un coleg pe prima pagina , nu poti compara viatza pe timpul comunistilor cu cea de astazi , cum spun si cei mai in varsta , atunci aveai bani si nu aveai ce sa faci cu ei SI acum ai de toate la dispozitie dar nu ai CU CE !

Cat despre scandaluri ?! Baselu` a ars pe multi de cand este la putere . Ati mai auzit voi de Nastase ( asta imi vine acum in minte ) , foarte bine face , nu ca ne-ar ajuta pe noi muritorii de rand cu ceva .
Mai bine era comparatia facuta intre Iliescu si Baselu` , ce a facut fiecare !

O seara buna !
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
undeva in tara prefectul nu a fost in stare sa ridice un pod daramat de ape ca nu are bani Base l-a luat la rost si a promis banii Ceausescu ii arata CANALUL . 0 la Base -1 la Ceausescu Shocked
  • Eugen Ripanu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Conducatorii statului nostru reflecta vointa majoritatii participantilor la vot.Reformulez:avem conducatorii pe care ii meritam. O comparatie intre cei doi cred ca nu se poate face.Sunt perioade istorice diferite, context international diferit, alte echilibre de putere, alte directii trasate de afara de urmat, un alt mod de distributie a resurselor.Reamintesc ca despre "economia de piata" s-a vorbit oficial abia in 1992, pina atunci cine trebuia sa se imbogateasca, demarase.Cunosc persoana care a declarat public ca imediat dupa 90 i s-a spus in m0d oficial "lasati-ne sa va imbogatim". Remarc totodata ca noi romanii, privitor la evolutia societatii, precum si la structurarea acesteia, nu am descoperit nimic;aplicam, cu mai mult sau mai putin succes(inclusiv in zonele justitie, politie, servicii de informatii), modele, cind din est, cind din vest.Cunoastem doar mai bine ce se intimpla la noi, fara a avea mai multe informatii despre altii (sau nu le acordam importanta, atunci cind le avem, pentru ca nu prezinta interes pentru noi).Viata marginalizeaza pe cei inadaptabili, in orice sistem
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
state marius a scris:Daca basescu avea aceleasi parghii ca si Ceausescu,dadeam de dracul.....


Cineva care a intuit sensul intrebarii mele. Bravo!
Problema e ca Basescu incepe sa adune acele parghii, dupa cum deja se vede.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu l'as asemana mai degraba pe Basescu cu Musolini. Traitor al vremurilor ceausiste, nu l'am vazut niciodata pe Ceausescu sa aiba derapajele lui Basescu. Ceusescu era un tip lipsit total de carisma, probabil si din cauza "domniei" indelungate ... trist dar adevarat, Ceausescu si Romania s'au bucurat pe plan international de o imagine si o influenta mult mai buna decit cu Basescu.
Daca voi credeti ca Basescu nu are pirghiile lui Ceusescu va inselati, le are si le foloseste din plin. Problema lui Basescu este massmedia si contextul national si international in care se desfasoara toata povestea ...

Basescu ca presedinte a avut o prestatie lamentabila prin care a adus numai desevicii tarii atit intern cit si international si de departe este presedintele cel mai pagubos pe care l'am avut vre'odata .

Am votat DA pentru tendintele dictatoriale pe care le'a aratat de'a lungul "domniei" sale.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Odata cu scandalul Becali(fum si lumini), Basescu si restul vor putea sa "lucreze" in liniste. Cine stie, poate se schimba constitutia si aflam si noi peste cateva luni.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
mergem la vot sa ne-o luam in bot !
Cancerul e prea raspandit in "clasa politica"(gloata de borfasi avizi dupa putere) asa ca oricine s-ar apuca sa faca treaba ar fi acaparat de boala ,eu pun pariu ca daca am pune pe oricine a postat aici in "sistem" ar fi la fel ca cei la care latra acum !Numai fiti orbi ca nu basescu sau cine credeti voi apasa butoanele sunt "baieti" care au sforile in mana si care fac show-ul pentru prostime!
on topic : Ceausescul este foarte diferit de Basescu ,nu poti sa compari pe unu care are izmenele pe inventar cu Basescu!
Skip ads

  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Unde esti tu Tepes Doamne ...
Acum 500 si de ani a fost indeajuns unul, in zilele noastre cred ca nici un regiment nu ar mai reusi sa faca ceva.
Sunt adeptul unui barbat cu mana de fier, DAR care sa fie cu adevarat patriot, dispus sa isi sacrifice tot ce are mai scump pentru tara.
Cei pe care ii avem in ziua de astazi sunt niste citez: "golani" care ar fi in stare sa isi injunghie fratele pe la spate numai sa mai faca o "manareala reusita".

Scuze de off topic
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Un alt pas care i-l duce pe Basescu un pic mai aproape de ceea ce viseaza: vrea sa fie cel mai bine platit functionar public din stat. Ceea ce implicit inseamna ca se considera cel mai corect, responsabil si competent functionar public al tarii. Din nou, o dovada de primitivism de tip comunist in gandire care nu face altceva decat sa omoare unul din principalele stimulente de performanta, si anume venitul.
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu n-am votat pentru ca e un vot interpretabil in sensul ca "nu e la fel : e mai rau decat..." dar parerea mea ca oricare ajunge acolo e manevrat in asa fel incat baronii locali sa o duca bine.. pardon... din ce in ce mai bine. Asa ca eu zic ca inteligenta lui basescu, geoana, vanghelie,..., etc, chiar si Bush se reflecta in discursurile lor. Nu vedeti cum scot pe gura dude pe care nu le mai recunosc sau nu le respecta din minutul urmator? DECI, vedeti-va de job-ul vostru, de salarul vostru, de viata voastra pentru ca acolo sus (la presedentie) nu vegheaza nimeni pentru voi.

Asa ca hai sa ne vedem de=ale noastre coloana fara sfarsit opel
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu il votez pe becali daca mai ajunge pe liste... cu altcineva nu mai am cine. Azi dai in gat afacerea Popoviciu, maine Mirciulica cel frate Base isi bate joc de ziaristi, si joi il aresteaza pe Becali, dupa 3 luni, fara proble clare, niste imagini cu o rezolutie cel putin de 5 ori mai proasta decat a unui telefon mobil, in conditiile in care extrem de multe alte cazuri mediatizate n-au avut parte de o descindere de forte ca la oieru analfabet si nebun, dar sincer si popular. am zis. Base = nebunia puterii, familie mare = furt mult pt bunastarea tuturor, si frica de a pierde mandatu (vezi legea cu mandatu pe 5 ani), mai vezi legea cu impozitu forfetar = faci nu faci profit platesti, si totodata, ordonanta de urgentu a lu Boc (base de fapt) conform caruia firma fiind, platitoare de TVA, NU mai pot deduce TVA-u din leasing, reparatii, revizii, etc decat daca ai/cumperi masini de 3.5 T si 9 locuri sau mai mult... Cateva exceptii, taxi, masini de scoala, etc. In noiembrie cu siguranta ii voi da un antivot.

In ce democratie ati vazut voi instanta sa judece de la 1 la 6 dimineata, poate decat in interogatoriile securiste ?


PS: pentru inteligenta lor...exista zeci de consilieri, cand ai cojones, iti permiti. de exemplu: Becali e unu fara scoala, din topor, si altele, dar macar STIE sa se imbrace. Uita-te la Base !? A apus vremea cand daca are un polo shirt si blugi atrage muncitorii de la Faur ca vezi-Doamne, e cu poporu' ...
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Parerea mea despre Basescu e "arhicunoscuta" asa ca n-o mai zic Very Happy
Votul va depinde insa de cei care stiu sa-si mobilizeze mai bine electoratul , iar aici partidul prezidential e foarte priceput , dupa cum s-a vazut .
Ceilalti , scarbitii , cum suntem si noi de pe acest forum , vor ramane acasa si vor ramane in general , spectatori in aceasta tara .
Daca-mi pare rau de ceva este ca , dupa atata timp in care mi-am propus sa nu mai votez ca oricum o fac degeaba , am fost si am pus stampila pe Basescu in 2004 . Defapt am pus stampila pe o idee...care idei sunt uitate cand ajungi ACOLO


Offtopic : Subiectul Becali tine exclusiv de campania electorala . Daca ati vazut filmul Ticalosii(2007) cu Stefan Iordache si cu o distributie de exceptie , este o mare ASEMANARE intre ce se intampla acum in Romania si acel film . Vi-l recomand . Trebuie sa-l vedeti

@Dodo - Mai stii cxe ne-am certat pe forum acu 2 ani pe acest subiect Laughing Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tin minte, dar tot nu il apreciez mai mult pe Patriciu decat acum doi ani. Mai ales ca si-a vandut afacerea rusilor. Oricum, cu Basescu ai avut dreptate. Si am sa-l votez pe Antonescu, chiar daca stiu ca-l votez pe Patriciu.

@blandeat
Ma scuzi ca-ti spun dar suna un pic a "tara arde si baba se chiaptana".
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
NU!
De ce?
Ceusescu conducea o tara, cu parti bune si rele, insa in urma sa se vede/vedea ceva. Nu a lasat in urma o avere impresionanta, avand in vedere ca a avut un regim dictatorial, insa tara, contrar aparentelor s-a dezvoltat.
In fosta echipa de pana recent Tariceanu-Basescu vedem la inceput ceva nemai intalnit in Romania, un management modern, conceput cu influente vestice, unde poporul avea de castigat. Se pare ca m-am inselat. Ambii au urmarit rezolvarea interesului propriu, daca mai ramane timp, s-au mai ocupat si de tara.
Evident, sunt foarte multe asemanari. Acum 20 de ani erai intoxicat de putina presa, insa si acum suntem in aceiasi situatie. Acum 20 de ani puteai avea avere mare doar daca erai prieten partidul, insa la fel stau lucrurile si acum. Exemplele pot continua.
Totusi nu este acelasi lucru, tocmai din cauza intereselor, acum 20 de ani interestul tarii era mai presus decat interesul propriu, acum lucrurile fiind invers. Acum esti nevoit sa-ti rezolvi interesul cat esti la ciolan, adica o perioada limitata.

Probabil vor trece multi ani pana cand vom vedea ceva concret in tara, insa cred ca daca regimul ceausist se pastra, cu putine influente vestice, ma duceam in cocedii oriunde in tara numai pe autostrazi.
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am votat clar NU
Nimic nu se poate compara cu comunismul! Atunci fraierii munceau pe rupte sa se plimbe prietenii partidului in concedii...
L-am "vomat" pe Basescu si imi pare rau, dar in nici un caz nu-l putem compara cu un pantofar! Probabil ca la urmatoarele alegeri voi face cum au mai spus si alti colegi de forum, cum am facut dealtfel si in turul 2 ilici vs vadim...
Mi se pare jenanta aricum comparatia... Ma bucur ca mai baga din hoti la racoare, poate ca urmatorul regim o sa bage si din hotii lui la racoare si tot asa...
Offtopic: Oricum eu ma gandesc la emigrare de ceva ani incoace...
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:
@blandeat
Ma scuzi ca-ti spun dar suna un pic a "tara arde si baba se chiaptana".

Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta!
Vrei sa zici ca tu si eu ca simplii alegatori vom schimba ceva in tara asta vreodata? Nu vezi ca si-au impartit ciolanu cum au vrut ei dupa alegeri fara sa tina seama de ce s-a votat in romania? Speriati ca nu sunt destui la guvernare au facut aliante mutante de care nimeni in lumea asta nu a mai auzit?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am inteles, nu te intereseaza subiectul "politica". Dar poate pe altii intereseaza si ar fi politicos sa-i respectam. Totusi, trebuie sa incepem de undeva,


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Lun 06 Apr, 2009 10:11 pm
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cu asta sunt de acord dar deocamdata nu prea vad cum. Cred ca ne-ar trebui mai multi ca Radu Mazare pe care sa-i doara in f&$d de Basescieni
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Un roman, in varsta de 36 ani, care activeaza in domeniul politic in Romania, a fost injunghiat de un individ neidentificat, marti seara, langa Viena, existand suspiciuni ca ar putea fi vorba despre o fapta motivata politic, relateaza portalul cotidianului Österreich, Oe24.


Sursa:
http://www.bzi.ro/Politicia...Viena-A51890.html
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Basescu = Ceausescu?
NU 49%
DA 50%
99 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR