Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pt bucuresteni:


Vino in 4 aprilie sa faci piata cu bicicleta "gospodina" la Targul Taranului ! O miscare in masa pe 2 roti, catre Uranus !

Asociatia “BATE SAUA SA PRICEAPA IAPA” si www.veloteca.ro te invita sambata 4 aprilie dimineata cu bicicleta la piata, la Targul Taranului ! Vino sa faci piata, sa faci miscare si sa faci senzatie cu o bicicleta “gospodina”! Vino si tu cu bicicleta la piata! Sau vino sa vezi ce fel de biciclete sunt potrivite pentru a veni la piata. Ne intalnim la ARK - Bursa Marfurilor, langa Piata de Flori Cosbuc, str. Uranus colt cu Calea Rahovei 196 A.

Evenimentul urmareste sa demonstreze ca nu este nevoie sa plecam in vacanta sau concediu, pentru a ne bucura de contactul cu spatiul rural sau culinar traditional. Sunt suficiente 2-3 ore intr-o dimineata de weekend in care am renuntat la shoppingul de mall sau de hypemarket. Putem pedala, ne putem aproviziona, putem socializa intr-un context special, ne putem face prieteni printre micii producatori traditionali. Vom gasi branzeturi de capra de la Crit. Cas dulce si cas afumat de la Fundata. Pastrav in cetina de la Sadova. Zacusca cu ciuperci, magiun de prune si cozonaci de post de la Sucevita si Topoloveni. Ciorbaria La Anuta. Si in acest week-end, de post.

Asociatia” BATE SAUA SA PRICEAPA IAPA” promoveaza traditiile cultural-artistice prin intermediul turismului in sa. Plimbarile cu bicicleta fac parte din programele Campaniei VELORUTIA. O REVOLUTIE PE DOUA ROTI, prin care Asociatia isi propune sa introduca bicicleta in viata de zi cu zi a bucurestenilor si romanilor in general.

Targul Taranului este o piata de mici producatori, organizata de catre Grupul de Intiativa Radu Anton Roman.
Targul Taranului este marca inregistrata la OSIM. Se desfasoara in cursul anului 2009 la ARK-Bursa Marfurilor, Str. Uranus colt cu Calea Rahovei 196A, vizavi de Piata de Flori Cosbuc, Bucuresti.

http://www.targultaranului.ro
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da am gandeam si eu ca e posibil sa o fac cuier dupa 1 saptamana dar nici mort nu ies pe strada cu bicla, iar mai greu este ca stau le et 5 si am un lift de 2 persoane deci decat sa urc cu bicla pe scari mai bine urc in fiecare zi fara si cred ca o sa reusesc sa fac un pic de miscare. Scze acolo era vorba de sport nu de spor am si modificat.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
si eu stau la 8...
si au fost dese cazurile in care am venit inapoi acasa si nu mergea liftul...
scuze gasim usor... Wink Laughing
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pe www.reactieinlant.ro puteti citi si viziona filme despre cum ne intalnim noi in fiecare ultima sambata a lunii si protestam printr-un mars organizat cu politie si jandarmerie, facand un traseu ce acopera majoritatea cartierelor Clujului.

Se aduna din ce in ce mai multa lume. Si sunt din ce in ce mai multe persoane trecute de 40 de ani, care vin cu copii. Cam in formatia lui zafirul, daca-mi permite sa fac o analogie.

In Cluj se foloseste ceva mai mult bike-ul decat in Bucuresti, din cate am observat, chiar si raportat la nr. de locuitori.

In legatura cu frica de a iesi pe strada cu bike-ul, ia ziceti-mi, care dintre voi a fost cu bike-ul prin tari straine? Daca n-ati fost, merita sa mergeti: trasee dedicate, respect total din partea conducatorilor auto si a pietonilor, daca ai pista dedicata pt bike-uri prin oras, pietonii nu pierd vremea pe ea, iar soferii nici nu cuteaza sa isi imagineze sa parcheze pe ea. E de vis.
La noi e altfel. Conduc foarte mult masina, dar cand sunt pe bike devin salbatic. Cate oglinzi de Q7 si M500-uri am dat peste cap ca mârlanii parcau masinile pe pista de biciclete, unica din oras. Sper ca le-am rupt...nu stiu...nu privesc inapoi...

@ceribros: cu bike medicinal nu faci nimic...mai mult de o lunã de zile...recomand cu caldura un bike normal pe care sa-l manuiesti cu grija prin parcurile Bucurestiului...aveti destule...daca umbli noaptea neaparat iti pui lumini.

In ceea ce priveste liftul...daca ridici bike-ul pe roata din spate si ii lipesti rotile de unul din colturile liftului, cu o mana tii apasata frana pe roata din spate, iar cu cealalta apesti pe 5. Daca chiar nu incape, iti iei un bike din dur-Aluminiu, sa fie usor si-l salti pe umar, pana la 5 zbori cu el.

Imi place mult ideea de a fi si sofer impatimit, dar si biker. Daca te urci des pe bike, la volan vei ocoli mai hotarat orice biciclist de pe sosea, iar ca si biker realizezi faptul ca noaptea ai nevoie de lumini fata/spate si nu e chiar sanatos sa treci prin fata masinilor.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu am mers cu bicicleta in belgia si in olanda. Olanda e de vis, e tara bicicletelor. Hai sa va arat cateva poze din Amsterdam cu parcari de biciclete. Va rog sa nu ma intrebati ce e cu steagurile si cu felinarele rosii aprinse ca am copii acasa. Smile .....si nici cum se numeste strada.







  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
heheheheeeee









  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Smile Am si eu asa dar apar in ele si membri ai familiei mele si parca n-as vrea sa-i vad pe net Smile
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
iat-o pe inculpata



Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
daca tot va laudati si cu bicicletele sa pun si o poza cu a mea sta spanzurata prin garaj


  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Desi am zis ca nu ma mai dau niciodata(ma saturasem deja Very Happy) topicul vostru m-a facut sa merg azi la garaj si sa-mi dezmembrez bicicleta pana la cel mai mic surubel.

Reconditionare!
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am doua biciclete: o MIFA abandonata de nemti cand s-au retras si un Pegas cu sa lunga fara cadru, dar pe care scria KENT.
MIFA e functionala, are sistem de ungere la butucii rotilor si la pedale. Bratul pedalelor se prind pe hexagon pe ax si piulita si nu pe con cu pana ca la majoritatea bicicletelor. Are stantat vulturul german pe butucii rotilor. A avut din fabrica sistem antifurt pe furca spate, si blocarea ghidonului, dar nu mai sunt functionale. Nici saua nu mai e originala. Jentile sunt "pe talon", necesita cauciucuri speciale fara sarma (practic cauciucul il poti scoate cu mana dupa jeanta dupa ce ai scos presiunea si il poti impaturii si il poti baga in buzunar). Din pacate nu se mai gasesc. Spitele sunt din otel; in 60 de ani de exploatare nu s-a rupt nici macar o spita. Te minunezi de ce au fost in stare sa faca nemtii acum 70 de ani. Acum este in conservare; sper ca mai este tot acolo unde am lasat-o (intr-o magazie la tara unde nu a mai fost nimeni pe acolo de vreo doi ani).
KENT-ul asteapta de 4 ani sa imi fac timp pentru reparatia capitala si sa-i cumpar o sa originala. Are si asta peste 30 de ani.
Cand merg pe la tara, imi place sa merg cu bicicleta, dar in oras nu prea. Faceam excursii in grup pe dealuri, prin paduri (in general spre munte), pe trasee pe unde cu masina e imposibil sa mergi. De vreo 10 ani incoace nu cred ca am mai urcat in sa...
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
azi am iesit cu familia.
pa bicle...
pt fetita mea era prima zi pe anul asta si nu am vrut sa facem exces.
asa ca am mers ceva mai putin, incluzind si o vizita la muzeul Kaufland (a, nu stiati? e plin bucurestiu' de muzee; cu exponate cu vinzare; lacase de cultura adevarata: Carrefour, Cora, Auchan, Metro, Selgros, Ikea, si-or mai fi....)
In parcare, un domn la vreo 60 si ceva de ani, cu sotia, ambii cu bicicletele. Stind acolo, domnul m-a intrebat ceva despre echipamentul meu, i-am raspuns cu mare placere si asa am intrat in vorba...
Mi-a fost rusine... bicla lui avea vreo 25 de ani, mi-a zis ca merge iarna/vara... ca pe la 60ooo km i s-a stricat kilometrajul ala rusesc (nu vad de ce nu l-as crede in conditiile in care imi zicea ca avea zile in care mergea 30-40km...; daca eu in vreo 3 luni am facut 1000 in conditiile in care mai mult de 5-6 nu aveam cum face zilnic- pare rezonabil sa zici ca omu' face vreo 4000 pe an... ia sa vedem cit inseama asta in 25 de ani...)
a fost o placere conversatia cu el...
Skip ads

  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pai cam 6000 - 8000km fac eu cu masina pe an.
sunt aproape Smile
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut!

De fiecare data cand vine primavara ma uit cu nostalgie la bicicleta ce zace in garaj de ani de zile, cu mici exceptii ocazionale.
Nu este o bicicleta de firma, este una facuta in totalitate de mana mea dupa modelul vestitei semicursiere rusesti. Are un cadru de la o bicicleta normala frantuzeasca abandonata de un prieten prin curte. I-am sudat acei butucei prin care trec cablurile de la frana si schimbatoare, am modificat furca spate astfel incat sa-i pot pune schimbator si butuc cu pinioane si astfel a devenit cadru de semicursa. Am sablat tot cadrul si l-am vopsit cu vopsea auto, apoi am cumparat piesa cu piesa de la rusi (cei de care spunea @db77aaa pe topicul celalalt) sau de la diverse peroane la care am mai gasit asa ceva si a rezultat o semicursa intreaga. Totul se intampla in urma cu peste 15 ani.

Inainte de asta, avusesem o semicursiera romaneasca, luata "pe sub mana" inainte de revolutie de la un mare magazin ploiestean cu ajutorul unei relatii de la consiliul judetean. Imediat dupa revolutie am vandut-o si cu banii luati pe ea mi-am luat o pereche de "blugi" turcesti. Shocked Sincer, nu mi-a placut deloc acea bicicleta, de aceea am vandut-o.

Si mai inainte am avut vreo 2 modele de Pegas luate de parintii mei cu ocazia diverselor premii prin scoala generala.
ririnel junior nu are decat 5 ani si jumatate si este deja la a 3a bicicleta cu 2 roti. Se vede cu cine seamana Wink
Acum, de fiecare data cand merg prin magazine ma tot uit dupa o bicicleta noua pt mine si sincer nu prea imi place ce vad legat de calitate, din experienta cu semicursa mea romaneasca si cu bicicletele celui mic. Asta pentru ca am nevoie de o schimbare...

Sper sa ma pot lauda si eu candva ca mi-am pus bicicletele pe masina si am plecat cu familia in concediu, apoi sa va spun impresii din calatorii Crying or Very sad
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Na cã am pus ºi eu ceva poze în blog-ul lui Dumbo cu bike-urile. https://www.clubopel.com/vie...highlight=#480310
Menþionez cã în poze nu apar roþile faþã ºi ºaua de pe Wheeler, ele existã! Smile

Dacã ceva nu-i clar, întrebaþi.

Ride well!
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
semi cursiera mea v-a intra in RK.v-a primi cauciucuri si camere noi,up-grade la frane.
poze am sa pun dupa reconditionare! Very Happy
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Pe vremea liceului si anilor studentiei eram mare fan al sportului si miscarii...muntele la mare altitudine (atata cat se poate in romanica) si bicicleta erau nelipsite saptamanal.
In ultimii ani insa...am facut burtica...am prins gustul fotoliului Astrei mele...al butonatului la radio si cd player in timp ce stau in coloana ca vita...
Si ma apuca nostalgiile...as vrea sa ma reapuc...am si acum bicla in balcon, sta pe cadru pe niste suporti special amenajati...dar cam ca la muzeu...
Mi-e o mare lene numai cand ma gandesc, desi mi-ar placea sa ma reapuc...
Ce sa fac?!?!?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@Byke, legat de circulatia bicicletelor in tari mai vestice, am lucrat in Germania si dupa cateva zile de autobuz am hotarat sa cumpar o bicicleta. Orasul era impanzit de piste de ciclisti, unele dintre ele in mod ciudat serpuiau printre 3-4 benzi pline cu masini. Si totusi, n-am avut nici macar un incident, un claxon, nimic.
In schimb acasa am luat si portiere, am fost si calcat, am fost si injurat etc.


Cat despre trecutul meu ciclist, practic am crescut pe bicicleta. Din pacate de cativa ani ies foarte rar cu bicicleta, mai mult la serviciu cand nu ploua sau nu ninge.
In "garajul meu" am poze cu bicicletele mele actuale, o cursiera Bianchi si un MTB Ruddy dax (cel cumparat in .de)
https://www.clubopel.com/album_p....php?user_id=8777
In timpul liceului-facultatii am facut destul de multe ture, acum insa am destule kg in plus, si rezistenta scazuta rau. Am inceput insa sa ma reantrenez, avand mai multe obiective pt vara asta: Carpatii occidentali, Transalpina, Transcalimani, vf. Omu, si altele pe drum european, pt cursiera.

Daca vor fi iesiri, sa zicem pana pe Transfagarasan, ma bag si eu, cu conditia ca pana atunci sa-mi refac conditia cat-de-cat Very Happy

PS - felicitari pt topic!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Frumoase exemplare de biciclete. Sa le plimbati sanatosi si de acum incolo Wink

Mi-am adus aminte de un detaliu: cand am zis ca mi-am facut bicicleta cu mana mea, nu am exagerat. Spitele mele sunt confectionate din electrozi de inox de 2, 5 mm, jantele sunt din aluminiu dar diferite, una ruseasa, cealalta frantuzeasca. O adevarata bicicleta de expozitie, unicat Embarassed

Poze dupa ce fac operatiunea propusa si de octav13

Drumuri bune!
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eeee... Am vazut si eu discutia asta acum o saptamana si am spus sa scriu p-aici cand o sa am si poze mai bune calitativ dar se pare ca nu reusesc sa le fac.

Deci. Sunt detinatorul unei biciclete facuta din piese(personalizata) de care sunt foarte mandru.
Compozitie:
- cadru UMF (Unided Merida Freeriders) Hardy1 Team
- furca marzocchi DJ3 (Dirt Jumper 3)
- cateva piese truvativ
- bucuci roti novatec pe rulmenti
- frane pe disc hayes
- si nu in ultimul rand cauciucurile maxxis(pe care le recomand fara drept de apel)



si dupa cum se vede in poza, accesoriile mele in loc de o aripa, un far si altele am optat pentru o casca full o armura si tibiere cu genunchere toate de la 661(sixsixone). Cool

PS: Pana la urma ne intalnim la o tura in week-end? Daca nu ajungem la ceva concret p-aici, eu ies cu prietenii daca e frumos in fiecare week-end. Cine vrea sa vina cu noi sa ma caute pe mess ca e binevenit!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR