Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
De maine renunt si eu la masina pt drumul acasa-serviciu si iau bicicleta. Poze nu prea merita sa pun pt ca e doar un Logan al bicicletelor (DHS Very Happy) dar scopul era sa poluez mai putin si sa fac si ceva miscare (bineinteles si economia de carburant rezultata va fi destul de importanta)

Si doar ca fapt divers, cu bicicleta fac 10 minute in conditiile in care cu masina nu am scos niciodata sub 20.
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Partea cu naveta pe bicicleta e putin cam sensibila. Nu ai cum sa faci naveta pe bicicleta si sa ajungi la birou fresh, fara sa mirosi a transpiratie. In afara de partea cu transpiratia, cum ar fi sa te duci la serviciu in costum de haine pe bicicleta? Si eu m-am gandit la aceasta varianta. Laughing
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu lucrez la 10 km de casa si de cate ori am ocazia, ma duc cu bicicleta. Cea mai mare problema e, intr-adevar, transpiratia si hainele. Din cauza prafului si a gazelor de esapament, eu am renuntat la vestimentatia decenta, "de birou", in favoarea treningului, iar vara a hainelor de ciclism. Va recomand cu caldura tricourile de ciclism, eu le folosesc si la munte, si ajuta foarte mult la indepartarea transpiratiei.
Bineinteles ca, in rucsac imi pun hainele de birou, si cum ajung la firma, ma schimb. Perfect uscat nu poti fi totusi, dar asta e... riscul meseriei...
Si mai indicat este sa nu va luati ruscac pe spate, pe cat posibil acesta sa fie pe portbagaj. Eu nu am, asa ca...

Fiind singurul, dintre ~ 60 angajati Tesa, care umbla la serviciu si cu bicicleta, oamenii se uita ciudat, dar, pot sa spun ca am inspirat si colegi mai in varsta, ca, ocazional sa vina si ei cu bicla Smile
Si pana la urma tot ajungem sa circulam cu biciletele, poate nu pt sanatate, ci din cauza crizei.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@ririnel, eu sunt in situatia fericita de a avea de mers doar 2 km pana la serviciu, deci nu am probleme de tipul asta pt ca incerc sa pedalez incet Laughing
Cand va fi mai cald o sa pastrez o camasa la birou si pe bicicleta voi veni in tricou. Parerea mea este ca solutii sunt, dar si in cazul meu mi-a fost foarte usor sa gasesc scuze pana acum Smile
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ai dreptate la partea cu scuzele
Si eu tot 2 km am pana la birou dar am de urcat mult dimineata, la intoarcere e o placere Laughing
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ia-ti 5 biciclete, du-le la birou si in fiecare zi te intorci cu cate una Wink
Mi-a placut in Germania ca, era bilet de autobus special pt biciclete (cu locul aferent), asa daca dimineata sau dupamasa ploua, faceai pana, etc. puteai lua autobusul, si asta in modul cel mai legal.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Saptamana trecuta mi-am terminat si eu bicicleta, nu e cine stie ce... doar un First Bike cumparat de vreo 7 ani.







Defapt mai trebuie sa schimb scaunul Smile.
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ma anunt si eu ca biciclist activ imediat dupa ce dau teza la istorie...21 mai...ma duc sa-mi iau bicicleta...probabil un BMX....cand o iau fac si poze.
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@Kmc0smin ai fost tare Smile) bafta la teza
La munca nu ma incumet sa merg cu bicicleta(am ca. 44km de mers-dus),dar in fiecare weekend si de fiecare data cand am ocazia prefer bicicleta.
Ca suntem la capitolul ²bike² in Amsterdam(Olanda) sunt aproximativ 1 milion de biciclete la 700.000 de locuitori,iar in Peking(China) 9 milioane de biciclete la 17 milioane de locuitori.
Asa arata o parcare etajata pentru biciclete din Amsterdam.

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ieri m-am plimbat cu fi-mea vreo 12km (inainte de asta am avut ceva drumuri de facut: 26km) iar dupa plimbare am constatat ca mai trebe' luat una-alta de la Kaufland (ala din Barbu Vacarescu) = inca 8 juma. Deci mai aveam nitel si ajungeam la Ploiesti Wink
(da, stiu , sint altii care fac zilnic mult mai multi km... si eu as merge dac-as avea unde, numai ca pina la birou si inapoi nu prea se pot aduna km...)
A, o chestie interesanta: am facut plinul la zafira pe 8 Mai.
Plinul anterior fusese facut pe 11 Aprilie iar inaintea aluia pe 8 Martie... Misto, nu?
Pt aia mai batrini: nu, nu sintem pe vremea lu' ceasca' cu "doar un plin pe luna" Laughing
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
zafirul, cam asta a devenit ritmul si la mine. Tocmai pentru ca drumurile scurte si enervante prin oras am inceput sa le rezolv cu bicicleta. Parca mai repede ajung la destinatie, nu probleme trafic, nu probleme gasit loc parcare.
Imi pare rau pentru Dumbo ca nu-l port cu mine peste tot, dar bicicleta e chiar de mare ajutor. Plus ca e prima dragoste ...
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@vladf:
Frumoasa vopsea ai ales. Nu cumva mai trebuie sa-i pui frana pe fata si schimbatorul de la foi? Very Happy

Iata si baba mea:

Inca n-a intrat in reparatii. Are putina rugina pe aripi iar rotile pierd presiunea dupa cca 24h, deci se mai poate amana Embarassed
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
poate unii dintre noi nu cunosc faptul ca turul frantei nu va mai fi comentat de cei 2 Radu (Naum si Banciu) dupa mai bine de 10 ani deoarece nu mai corespund cerintelor. nu stiu pe cati intereseaza aceasta stire, dar ei chiar animau turul atunci cand nimic nu se intampla pe traseu. personal regret foarte mult aceasta decizie, si din cate vad s-a facut si o petitie pentru readucerea lor.
ea suna asa..

"Dragi iubitori ai ciclismului care va tot intrebati daca Naum si Banciu vor mai comenta ciclism si implicit Turul Frantei la Eurosport, raspunsul este nu.
Si asta datorita distinsului domn redactor-sef al postului, Arnold Cobilanschi, care i-a anuntat pe cei doi ca nu mai are nevoie de serviciile lor si ca nu mai corespund cerintelor postului.
As dori sa-l intreb pe acest domn cine corespunde? Andrei Comsa este ok.
Dar asa-zisul comentator antrenor federal care habar nu are de ceea ce se petrece nici macar atunci cand se uita pe monitor? Daca si asta corespunde, atunci e grav de tot.
Radu Naum si Radu Banciu, care comenteaza ciclism de 10 ani se confunda cu Turul Frantei. Cand zici ca te uiti la ciclism, zici automat cei doi Radu. Comentariul lor era unul foarte gustat de public, si stiau cum sa atraga telespectatorii chiar daca in cursa nu se intampla mai nimic interesant.

Rog pe toti iubitorii de ciclism din Romania care urmaresc TDF si nu numai sa semneze aceasta petitie, pentru a-i reauzi pe Naum si Banciu la microfon.
Chiar Banciu a declarat la radio ca stia ca majoritatea oamenilor ii placeau pe el si pe Naum. Acum este timpul pentru a arata ca lumea intr-adevar ii indragea pe ce doi.
Semnati pentru readucerea celui mai bun cuplu de comentatori din Romania la Eurosport!"


http://www.petitieonline.ro...iu-p60953048.html
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca vremea permite, merge cineva maine la o plimbare prin parc? Herastrau?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
în principiu io ºi famelia... (stãm destul de aproape, batem des pistele dintre Antipa, Charles de Gaulle ºi pietroiul crãcãnat)
sper sã mã simt bine, pt. cã m-a chinuit o virozã sãptãmîna asta ºi mi-a stricat "kilometrajul" Wink - am poluat mai mult mergînd cu zamfira la birou...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ririnel a scris:@vladf:
Frumoasa vopsea ai ales. Nu cumva mai trebuie sa-i pui frana pe fata si schimbatorul de la foi? Very Happy


Schimbatorul de la pedalier nu-l folosesc, imi ajung cele 7 viteze. La fel si cu frana fata.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mno, are si biciclistii tunerii lor:
http://www.okazii.ro/catalo...ente-Shimano.html
oaaaaa!
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@zafirule .. e tare rau anuntul omului .. si daca mai citesti si descrierea .. Smile
oricum .. pretu .. pretu .. asta e de sunat si luat la misto Smile
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sunt biciclist acum. azi mi-am luat un MTB de la un magazin importator de pe strada Baba Novac.
Este un Leader Evo 9. Ceva poze:








  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu ne dai mai multe detalii?
Se zice ca saua si ghidonul trebuie sa fie la aceeasi inaltime, mai ridica putin ghidonul, poate te vei simti mai bine pe ea.

Sa o stapanesti sanatos!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR