Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
despre alea doream mai multe informatii si daca se gasesc de vanzare celelalte nu ma intereseaza si nu mi se par fff diferite de cele clasice
oricum ms


Ultima modificare facuta de lucio85 la Joi 02 Dec, 2010 4:36 pm
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am editat postul meu anterior. Pe cele din primul clip chiar nu am gasit nicaieri de vanzare.
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
locul 1 in lume sant lanturile PEWAG pe locul doi RUD restul experimenteaza si e posibil sa urce in teste

test facut in ELVETIA 2011 IN DREAPTA SE DOWNLOADEAZA testul PEWAG SI RUD sant cele mai bune cotate in test

http://www.tcs.ch/de/test-s.../schneeketten.php
  • andrei_jr80

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pewag, Rud si Weissenfels produc lanturi antiderapante pentru masini mici, 4x4, bus si camioane. Toti trei fac teste de rupere si rezistenta la uzura asupra tuturor componentelor. Foarte important este ca ei trateaza termic lantur conferindu-i o duritate foarte mare si subliniez ca chinezii NU trateaza lantul. Tot ce gasiti in real, carrefour, penny, kaufland sau alte magazine care nu sunt de profil sunt din china. Nu dati banii pe ele ca dupa aceea veti plati mult mai mult, adica , se rup fff usor si se infasoara pe bratul rotii smulgand furtune si fire electrice sau ce are fiecare pe acolo si veti ajunge la doctor cu masina. Lanturile sunt pe marimi si nu este indicat sa folositi o alta marime. Ce nu se precizeza nicaieri este ca lanturile antiderapante se pot inversa stanga cu dreapta dar AU INTERIOR SI EXTERIOR, atentie la montaj. Mai nou producatorii fac lanturi cu protectie de janta in cazul in care utilizatorul are jante de aliaj, ca sa nu se zgarie.
Ca si model de lant, se pot folosi si cele tip scarita dar acestea prezinta o aderenta scazuta. Lantul tip H la care-i mai spunem si romb sau Y sunt net superioare deoarece datorita modelului in permanenta intre roata si drum exista acest accesoriu, iar prin forma sa se evita si derapajul lateral, lucru f important.
Se vorbea la inceput de un ciorap peste anvelopa, sunt f usoare, material textil performant si rezistent cu insertii de fire de otel care confera o aderenta f mare pe asfalt inghetat, gheata sau pe zapada proaspat cazuta, ca si ciorapul peste bocanci. Parerea mea personala este alta despre acestea.
Sa nu uitam de lanturile care se monteaza singure pe roata, dedicate persoanelor comode, femeilor si pretentiosilor.
Lucrez la un producator mentionat mai sus si pentru orice detaliu va stau la dispozitie cu mare placere. Va salut si la multi kilometrii fara evenimente.
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am folosit eu ciorap dinala, capatat de la un amic ce a primit vreo 20 perechi ca si mosta. Pe zapada ... derapaje peste derapaje, pe gheata, spectacol. Patinezi dar ai totusi un control, similar cauciucurilor de vara pe zapada Smile

Ca si rezistenta, l-am ferfelit in 10 minute de dat cu frana de mana, dar banuiesc ca in caz de nevoie iti faci treaba cu el cat sa ajungi intr-un loc sigur de oprit s.a.m.d. Marea dilema cu ciorapii astia e ca toata lumea crede ca ii pui pe roti si pleci la plimbare (multe firme ii si prezinta asta), de fapt ei sunt pentru trasee foarte scurte si numai in caz de necesitate ... ingheata si trebuie sa mergi 2km ... Daca nu ma insel aia cu care ne-am dat noi erau garantati pana la 20km/h pentru o distanta de minim 5, maxim 50km Smile
  • andrei_jr80

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cam asa este. ai dreptate. daca vrei sa faci creatii pe zapada iti iei lanturi mai de calitate si atunci si distractia e pe masura. marea majoritate a lanturilor sunt de 3,1 mm dar sunt si cele de 4 mm care nu te vor dezamagi sub nici o forma, doar sa duca masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR