Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Vladb, tu ai incercat metoda asta expusa de tine? Sunt si ru curios cum cauti dupa aia sa cumperi alte plastice. Feonul ala baga caldura, nu glumeste. Trebuie sa ai mare atentie cand lucrezi cu el. Eu topeam plastice in joaca cu el.
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu, nu am incercat-o, dar am citit si vazut pe net ca este folosita cu succes, mai ales in cazul plasticelor deteriorate/albite rau de tot, acolo unde doar vopsitul/schimbatul piesei ar putea remedia problema. E clar ca lucrarea se face cu maxim de raspundere si dupa ceva exercitiu (pe plastice de sacrificiu), cum e si cu polisharea pana la urma.
  • geo24_frb

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
inca o posibila solutie ar putea fi crema de pantofi.Nu am incercat inca ,dar cred ca poate fi o buna metoda low cost
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Crema de pantofi si Cola sunt metodele samsarilor pentru anvelope si unele plastice mai poroase, insa ii tine decat in targ. Imediat se pune praful.
Incercati si uleiul siliconic. Da rezultate mai bune decat cola.
Totusi solutii ar fi sa cumparam ceav special conceput pentru aceasta situatie.
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Solutii sunt, slava domnului, bani sa fie:D
Eu folosesc Poorboy's Natural Look sau Einszett Intensive Plastic Care.
  • maCebV

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
recomand siliconul pentru bord.foarte eficient si ieftin
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De fapt, siliconul este cel mai rau "tratament" pe care il putem aplica bordului (sau oricaror alte plastice de pe masina). Lasa suprafetele grase, care atrag praful, si in plus imbatraneste prematur anumite tipuri de plastice, care se vor rigidiza si crapa mult mai repede sub actiunea razelor UV. Se gasesc acum destule produse dedicate, pe baza de apa, cu inhibitori UV si care vor lasa un aspect uscat si "ca de fabrica". Am enumerat cateva din ele mai sus.
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am incercat eu metoda lu vladb dar am incercat cu uscatoru de par dar niciun rezultat,nici pe aproape...sa incalzit plasticu da degeaba....nu sa inegrit...tot culoarea aia o are....a mai incercat careva cu altceva?
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu este metoda mea. Am auzit de ea, dar executata numai cu un aparat industrial, care poate sa incalzeasca nult mai tare plasticul decat uscatorul de par. O alta solutie permanenta este si produsul de la G techniq - numit c4 permanent trim restorer.

  • adlman

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Sunt diverse solutii de bandouri prin supermarket-uri. Acestea se pot aplica si pe manerele usilor (eu le am negre ca si bandourile) si dau rezultate. Normal ca dupa 2-3 luni de soare si spalari mai trebuie sa le mai bagi in seama inca odata.
Un amic (e pe aici pe undeva cu nickname "yka") spunea ca a dat cu azbest si nu a mai avut probleme!

Poate putin offtopic, dar sper util:
- pentru usi (broasca+balamale)- spray cu unsoare lichefiata (de la Krafft). Acum nu mai am greieri in masina!
- pentru bord, personal nu sunt de acord cu silicon-ul, in timp mi-au aparut diferente de luciu pe alocuri si cred ca din cauza ca la fiecare spalare ceream silicoane pe bord Smile))
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Folositi cu mare incredere pt bandouri si manere usi acest produs stobstangen schwarz de la firma nigrin.Eu l am folosit la recomandarea unui prieten si sunt foarte multumit .Bandourile arata ca noi si se mentin curate.Produsul l am cumparat din practiker si este pina in 20 lei
  • mitica68

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vladb a scris:De fapt, siliconul este cel mai rau "tratament" pe care il putem aplica bordului (sau oricaror alte plastice de pe masina). Lasa suprafetele grase, care atrag praful, si in plus imbatraneste prematur anumite tipuri de plastice, care se vor rigidiza si crapa mult mai repede sub actiunea razelor UV. Se gasesc acum destule produse dedicate, pe baza de apa, cu inhibitori UV si care vor lasa un aspect uscat si "ca de fabrica". Am enumerat cateva din ele mai sus.

Te contrazic, am masina de 5 ani si de 5 ani folosesc silicon pt bord, nu s/a rigidizat, nu s/a crapat nu s/a deteriorat. Arata foarte bine partile tratate cu silicon si modic partile netratate .
Gresita afirmatia ta. Praf atrage, dar de asta s/a inventat carpele Smile)
Skip ads

  • mitica68

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am vopsit respectivele bandouri cu vopsea neagra mata. un strat foarte subtire subtire. Am acoperit uniform toata suprafata.Am facut acesta operatiune in urma cu 2 ani. La momentul actual nu s/a exfoliat nimic, culoarea a ramas la fel de "neagra" . Nu a intervenit absolut nicio modificare. Real este putin de lucru, dar eu spun ca merita.
Numai bine.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@mitica 68
Siliconul usuca cauciucul si ii slabeste rezistenta la razele UV. Nu o zic eu ci niste studii facute de producatorii mari de anvelope. Implicit, bordurile care au un strat mai gros cauciucat la suprafata, va fi afectat in timp de silicon. Asta e tot. In alta ordine de idei, ma bucur ca ai gasit un produs care iti satisface exigentele.
  • mitica68

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vladb a scris:@mitica 68
Siliconul usuca cauciucul si ii slabeste rezistenta la razele UV. Nu o zic eu ci niste studii facute de producatorii mari de anvelope. Implicit, bordurile care au un strat mai gros cauciucat la suprafata, va fi afectat in timp de silicon. Asta e tot. In alta ordine de idei, ma bucur ca ai gasit un produs care iti satisface exigentele.

Vlad, se poate sa fie reala afutmatia ta , nu te contrazic, doar spun din propria experienta Smile
Ti-am spus , de 5 ani dau cu silicon pe bord si este la fel de elastic, etc, etc, fara crapaturi si mai stiu eu ce minuni, in concluzie de 5 ani nu am niciun fel de problema Smile
Numai bine Razz
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@vladb, fiind ulei, ma gandesc ca siliconul face bine plasticului negru.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
din ce mai cunosc si eu siliconul imbatraneste plasticul,bord,etc,etc,
o persoana foarte desteapta in ale intretinerii mi-a recomandat sa nu folosesc niciodata silicon./si l-am ascultat/
bordul si nu numai, se pastreaza mat asa cum iese el din fabrica.
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
siliconul luceste la soare,personal pe mine nu ma incanta ideea de a avea un bord lucios ca un ou de paste Razz,cand am vopsit plasticele din bord vopsitotul s-a chinuit ceva sa scoata siliconul ala care deja se imbibase in plastic si nu lasa vopseaua sa se aseze(fostul proprietar cred ca a folosit din greu) folosesc cu incredere servetzele umede pentru copii pampers nu contin alcool deci nu lasa urme,si motorul din cnad in cand tot cu servetzele umede il sterg Wink mi se pare solutia cea mai practica
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=774097
  • asseuu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am vazut undeva pe net un tip folosind unt de arahide si a dat rezultate Very Happy
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
asseuu a scris:am vazut undeva pe net un tip folosind unt de arahide si a dat rezultate Very Happy


Sincer, ai fi dispus sa incerci varianta asta pe masina ta?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR