Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • asseuu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Era doar o idee, si totusi nu mi se pare ceva foarte riscant si poate as incerca
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Posesorii de Polo vintage de pe un site pe care-l fregventez pretind ca le decapeaza cu petrol si le "topesc" ulterior, dupa uscarea producului, cu un "uscator de par" industrial (aer fierbinte) si ca iasa negru-taciune, permanent.
Cum nu am incercat, nu recomand, nu fac decat sa amintesc ideea ca o posibilitate... pentru curajosi Wink
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
vladb a scris:Nu este metoda mea. Am auzit de ea, dar executata numai cu un aparat industrial, care poate sa incalzeasca nult mai tare plasticul decat uscatorul de par. O alta solutie permanenta este si produsul de la G techniq - numit c4 permanent trim restorer.



ai idee unde se gaseste solutia respectiva?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La mama lui, adica aici. Si la multe alte magazine online de profil din UK. In Ro din cate stiu nu exista inca un importator.
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
merci ,ma bate gandu sa comand unul dar ai idee cam cat ar trasportul?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Aici ai flat shipping rate de 9 lire daca nu ma insel.
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Dupa ce am spalat masina, am dat si eu cu produsul de la Nigrin (e ca o crema pentru pantofi, cu aplicator de burete in capat) pe bandourile de pe usi si pe praguri, apoi si pe fusta de la spoilerul din fata. Cam asa arata:
Am folosit si niste banda din aia lata de hartie ca sa delimitez zona si sa nu dau aiurea pe langa. Cam trebuie insistat cu aplicarea pentru a intra bine in textura plasticului. Dupa un drum cu praf, s-a cam pus pe zona data, dar apoi la un jet de apa s-a curatat fain. Nu pot spune ca este un produs-minune, dar dupa un tratament din asta, arata totusi mai bine masinuta.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Frumos! De unde l-ai luat si eventual un pret ?

Multumesc.
Skip ads

  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Din Real (vreo 20 si ceva de lei). Oricum, presupun ca gasesti produsul si in alte hypermarketuri.
  • dorel.dorel

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare pe semiaripi se pot pune bandouri si unde se gasesc
  • zec_77

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
vladb a scris:Prin incalzirea cu un foehn industrial (sau obisnuit) se poate readuce culoarea initiala a bandoului decolorat (nevopsit).
de exemplu


Asa am procedat eu si a mers. Trebuie sa fiti atenti sa nu expuneti aerul cald prea mult intr-un loc.Temperatura feonului sa fie setata la 450 grade Celsius. 90% iasa ca noi. Eu am un astra classic si manerele erau practic albe. Dupa operatie au revenit la culoarea neagra, aproape ca noi.
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Buna ideea cu feonul..! Eu am vopsit bandourile +pragurile... cu spray negru lucios si au iesit foarte bine parerea mea..nu stiu daca o sa tina foarte mult dar e o idee destul de ieftina si de efect si niste poze daca ajuta pe cineva:D
Skip ads

  • hektor

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Stie cineva, in Ploiesti, unde se gaseste NIGRIN > Stobstangen Schwarz. Am incercat la Real, OBI, Praktiker, Carrefour si nu se gaseste nicaieri. Majoritatea au alte produse de la Nigrin dar numai asta pare sa lipseasca.

Multumesc.
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
incercati cu coca cola , cu un burete sa dati , sau pe cuciuguri 2 saptamini sunt negre zici cas noi Wink
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu recomand solutia aia de la nigrin. Eu am luato din Real insa la prima spalare de la spuma activa din spalatorii se curata, la fel si de la ploaie. Eu am dat cu ea pe manere si dupa o ploaie aveam "negreala" pana jos pe praguri. Cea mai OK metoda este cea cu feonul. Am dat pe grilajul de la stergatoare care era aproape alb si a iesit ca nou. Lasati cola si solutiile minune ca nu exista asa ceva(sunt ok daca vinzi masina a doua zi Laughing ) ...sau ca ultima varianta vopsirea elementului in cauza.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca vreti ceva ieftin incercati crema de pantofi GOLD, are un burete in cap, tine 2 luni lejer pe masina daca speli masina la 3-4 zile, nu se ia la spuma activa, tine foarte mult.
  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mânerele de la uºi se pot înnegri cu marker permanent negru iar apoi un strat protector (ceara)?
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu, ceara albeste plasticele, deci faci mai mult rau decat bine, daca dai cu ceara pe bandouri o sa freci la ele mult si bine pana se ia, foloseste crema de pantofi cum am zis eu: eu folosesc crema de pantofi Gold, are un buretel in cap, e 1.5 lei si ma tine 2 luni pe pragurile laterale, eventual lasi un spatiu mic in colt sa vezi cand se duce.
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Alyn93 a scris:Buna ideea cu feonul..! Eu am vopsit bandourile +pragurile... cu spray negru lucios si au iesit foarte bine parerea mea..nu stiu daca o sa tina foarte mult dar e o idee destul de ieftina si de efect si niste poze daca ajuta pe cineva:D


ai dau cu ceva primer plast ? sau ai curatat bine plasticul si ai aplicat vopseaua ?
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Si la mine s-au cam albit bandourile. Voi cauta totusi o solutie gen Nigrin.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR