Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu i-am luat dupa okazii, dar tot tipii de acolo au fost pana la urma:)) coletul a ajuns cu posta romana in 2 zile cu plata ramburs. Taxele postale au fost suportate de expeditor. Cost total 150 lei
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu m-am întâlnit cu bãiatul de la xenonshop în martie ºi atunci nu avea senzori. Pe site gãseºti ºi numãrul lui de telefon. Dar sã suni de duoã trei ori pentru cã nu prea rãspunde din prima. El are doar modelul cu buzzer. Uite unde gãseºti ºi modelul cu display. Este un pic mai scump dar dacã crezi cã meritã.... Eu am sã cumpãr unul cu display. Aºtept doar dimensiunile, sã vãd dacã încape în locul unde vreau sã-l montez.
http://www.tmag.ro/Produse/...re%20TMG%20EPS%20(fara%20gauri%20in%20bara)%20Accesorii%20auto.html
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Roly a scris:@Tiby- Cele cu ultra sunete sunt mai sigure? Vindeai si asa ceva?


Da vindeam asa ceva si erau mai siguri.Sa zic ca la 20-30 bucati cadeau cam maxim 5 ochisori. in sensul in care erau probleme de fabricatie.
Cei pe care ii vindeam erau cu alerta vocala in limba romana, cred ca se mai gasesc. Cam asa arara:

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Tiby a scris:

Sa zic ca la 20-30 bucati cadeau cam maxim 5 ochisori.

Ce vrei sa spui cu ²ochisori²?Eu astazi mi-am comandat EPS,sa vedem...va spüun dupa montaj. Smile
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daedalus a scris:salutare, eu mi-am montat senzori din asti electromagnetici. Sunt f precisi, singura problema pe care am observat-o dupa montaj...trebuie sa ii montati la 50 de cm inaltime fata de sol altfel cand se inclina masina si se apropie prea mult de sosea urla de nebuni.

Saptamana viitoare imi sosesc senzorii electromagnetici,eu am masurat asa orientativ si este o ²problema² zic eu relativ la ce a scris @daedalus Smile Pana sub numar sunt 40cm,iar pana deasupra numarului sunt 60cm.Acum nu stiu daca este influentat de numar,il pot monta in spatele numarului?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ªi eu sunt în aºteptarea senzorilor. Am citit cã orice obiect metalic trebuie sã fie la min. 2 cm faþã de antena senzorului, in caz contrar scade acurateþea avertizãrii. Mãsoarã ce grosime are bara in dreptul numãrului. Succes
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@edwin citeste mai sus,senzorul detecteaza in momentul in care se misca fata de un obiect(poate fi si plastic,piatra sau altceva....nu neaparat metal).Numarul si suportul de la numar se misca odata cu masina,implicit cu senzorul,dar cum ai spus tu sa nu modifice precizia senzorului.
@daedalus tu unde ai montat senzorul?

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am citit cam tot ce am gãsit despre senzori, deoarece eu vreu sã montez ºi cârlig de remorcare. Normal cã distanþa nu de la numãr la senzor nu se modificã, dar dacã metalul este prea aproape( mai puþin de 2 cm) poate sã influenþeze acurateþea funcþionãrii.
Uite aici gãseºti mai multe informaþii:http://www.proxel.com/
Skip ads

  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu i-am montat singur in fata blocului, initial la vreo 35 de cm fata de pamant si faceau figuri, i-am mutat pe urma la 50 si merg de rup Very Happy
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sambata am mai montat o serie pe un citroen C3. Durata de lucru:60 de minute(tinand cont ca bara spate se desface incredibil de imbecil). Pana in momentul de fata functioneaza normal si fara alarme false si pe masina mea si pe C3
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu pana la urma mi-am montat cu ultrasunete , par mai credibili. Functioneaza perfect.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ieri am montat senzorul electromagnetic,la probe a iesit bine...sa vad acum,pana ma obisnuiesc ma e Smile Am pus banda exact deasupra numarului(la 60 cm de la sol,cum se vede si in poza postata de mine mai sus).
@daedalus eu am pus alimentarea in mufa de la stopul dreapta spate,pe firul pentru marsalier(sunt paralel la capitolul electric-electronic);asa se pune?e in regula?
Skip ads

  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu ii am montate la 39 cm fata de sol si imi merg bine.
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dap, acolo se pune, masa iei dupa firul maro si + de la becul de marsarier
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@daedalus eu am bagat ambele fire(+si-) in mufa de la tripla insa din cand in cand nu-mi merge decat un bec pentru pozitie la stopul respectiv si pe bord imi afiseaza ca e ars.Il scot,il pun la loc si merge fara probleme.De la ce sa fie oare?
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu tot acolo am conectat alimentarea, insa astra mea classic nu e asa sofisticata sa imi zica de becuri arse; presupun ca se modifica rezistenta pe care o detecteaza computerul de iti zice ca e becul ars. Oricum senzorii nu consuma mare lucru, aparatul de masura imi indica aprox 40mA. Eu unul as pune un bec de o putere mai mica(in W) ca becul mai mic+senzori=becul normal(in W)
LE: Poti incerca sa iei minus dupa caroserie in loc din tripla( la mine nu a functionat dar cine stie)
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mmmm,becurile normale sunt de 21w;de cat imi recomanzi sa pun?
becurile de la mersul inapoi functioneaza perfect...nu sunt probleme,la becurile de pozitie ma refeream.Instalatia de senzori este alimentata de la becul de marsarier.
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
imi cer milioane de scuze, am citit total aiurea. Am avut impresia ca zici de becurile de marsarier ca fac figuri si deja imi zbura mintea la toate prostiile. Daca nu ai probleme cu ele lasa-le asa. In ceea ce priveste becul de pozitie spray contact din abundenta in tripla si mufa(pe partile metalice) Ai sa fii uimit de ce mizerie o sa iasa. Masina mea are 1,5 ani da la cat jeg a iesit parca avea 15
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Astãzi am montat ºi eu senzori electromagnetici. Am optat pentru modelul cu display.


Distanþa de la nivelul solului este de 50 cm. De asemenea am montat ºi cârligul de remorcare insã nu afecteazã funcþionarea senzorului de parcare.


Banda am lipit-o cât mai sus posibil pe bara,( 50 cm. ).


Displayul l-am montat lângã plafonierã.


Are ºi o bandã adezivã cu care se poate fixa dar eu am decis sã decupez din ornamentul de plastic de lângã plafonierã. Decupajul l-am relizat cu pistolul de lipit ºi cu o pilã rotundã. Rezultatul:


Firul de masã l-am legat la un ºurub de lângã stopul din stânga, iar firul roºu ( + ) direct pe firul de la becul de mers înapoi cu ajutorul unei cleme. Nu dã eroare de bec ars. ªi iatã rezultatul final, din timpul probei:


Concluzii: Am fost plãcut surprins de cum funcþioneazã, adicã exact cum scrie în descrierea produsului. De la cca. 70 cm, apare prima avertizare, pe la 50-40cm cea dea doua, iar de la cca 30cm, apare sunetul pentru oprire. Secretul este ca mersul înapoi sã se efectueze cu vitezã relativ micã ºi constantã, deoarece avertizarea apare doar atâta timp cât maºina este în miºcare. Cârligul de remorcare nu afecteazã funcþionarea senzorului, nu dã alarme false.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@Edwin ,sa-ti fie de folos...si utili Smile .Unde ai montat difuzorul care pipuie?Eu l-am lipit in portbagaj apropiat de bancheta spate,se aude perfect(ma rog,trebuie sa fie muzica la un nivel normal).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR