Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
M-am intrebat de nenumarate ori ,cum functioneaza comanda de stop al pompei de benzina de la statia de alimentare (peco) atunci cand plinul este realizat,de unde stie ea ca rezervorul de benzina este plin ,pe ce principiu functioneaza ,ce fel de sistem face chestia asta ?
Skip ads

  • bibi_wanna_fly

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Puteti sa radeti, dar eu nici nu stiam ca exista un astfel de sistem Embarassed . Ce trebuie sa faci ca sa poti lasa pompa sa alimenteze singura?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Autocut in fuel dispenser
Most modern pumps have an auto cut-off feature that stops the flow of fuel once the tank is full. This is done by having a second tube, the sensing tube, that runs from just inside the mouth of the nozzle up to a Venturi pump in the pump handle. While the tank is being filled, air displaced from the tank is drawn up this tube. Once the fuel level reaches the mouth of the sensing tube, air is no longer drawn up the sensing line. A mechanical valve in the pump handle detects this change of pressure and closes, preventing the flow of fuel.


Sursa: AICI
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Se trage o siguranta este sub maner un fel de agrafa care se trage si ramane blocata pe deschis eu asa procedez la fiecare plin si sare singura atunci cand se umple rezervorul dar de unde stie ca rezervorul este plin ? asta nu stiu .
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
de la mama omida Laughing


vezi mai sus Wink
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut-o si pe ea non problem Very Happy asta e zafirule daca tu ai postat cu un minut mai devreme decat mine ,oricum mersi, acuma ma bag la tradus Shocked
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu e rezervorul plin dupa ce sare pompa.Mai intra destula benzina dar incet.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pompa pe care o bagi in rezervor(ma refer la teava metalica care intra inauntru) mai are in interior pe marginea din partea de jos cum tii pompa in mana o alta teava mult mai mica ce are in interior un senzor de presiune care simte cand rezervorul este plin.
Cei care nu au inteles explicatia sa mearga la orice benzinarie, sa ridice o pompa si sa se uite pe marginea tevii in interior si o sa observe exact ce am descris mai sus...
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa se uite tinand apasat butonul de la pompa Very Happy glumeam, aici este vorba dupa cum spuneau colegii de presiunea aerului. Dupa ce sare pompa mai intra lejer 4-5L dar nu este indicat deoarece acest spatiu este rezervat vaporilor de combustibil.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Senzorul sesizeaza presiunea de vapori. De asemani sesizeaza si daca a facut spuma. Senzorul e cu declansare (cutt-off) mecanica.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ceribros a scris:Dupa ce sare pompa mai intra lejer 4-5L dar nu este indicat deoarece acest spatiu este rezervat vaporilor de combustibil.
Simpatica explicatie Smile
Dar imi amintesc altceva de la fizica, cum ca vaporii se formeaza cat timp saturatia este sub o anumita limita.
Asta era demult, sper sa intelegeti ceva din formularea mea.
Adicatelea daca nu e loc, nu se formeaza vapori ca e baieti de treaba si nu fac fite.

Insa alta ar putea fi explicatia... mai demult auzeam niste posesori de Astra G, cum ca ar fi dat motorina pe-afara.
Cum respectivii nu erau remapati la acea vreme, excludem posibilitatea scaderii consumului in asa hal incat sa treaca pe negativ.
Deci putem da vina pe caldura si pe dilatare Smile
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu prea imi amintesc multe de chimie Embarassed dar asta cu vaporii o stiu de la nenea de la peco care imi zicea ca nu ma lasa sa pun benzina in sticla de 5 l deoarece se se creaza vapori si poate face poc Rolling Eyes .
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mi-am permis sa fiu off-topic pentru ca raspunsul la intrebarea initiala a fost dat deja.
Inteleg ca nu le ai nici cu fizica si nici cu chimia, deci e bine ca ai ascultat de nenea de la peco.

Studiul starilor de agregare tine de fizica.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ceribros a scris: nu ma lasa sa pun benzina in sticla de 5 l deoarece se se creaza vapori si poate face poc Rolling Eyes .

daca sticla de 5 litri era din fier sau alt corespondent "solid" sigur te lasa....si nu din cauza de vapori ....sunt norme de protectie civila care nu le da voie sa depoziteze/transporte/alimenteze combustibili in recipiente de plastic,mai ales daca nu sunt proiectate pentru astfel de uz.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu este vorba de material si de faptul ca atata rezervorul cat si canistra autorizata are o supapa de siguranta la presiune.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu despre rezervor vorbeam eu... Wink si este vorba de material! http://web.t-online.hu/szakpet/rom/legi.html
arata-mi unde este supapa!


nu are nici o supapa,ca altfel curge in masina! Wink
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Presiune cauzata de dilatare si nu de vapori, tot o chestie de fizica.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Asa este se dilata datorita diferentei de temperatura, bazinul de combustibil este ingropat unde temperatura este constanta cam 10 gr.C, iar afara temperatura este mai crescuta, exceptand iarna cand temperatura este mai mica, si chiar se contracta.
In alta ordine de idei, cantitatea de 4-5 l. pe care o mai poti baga in rezervor rezulta din:spuma care se creaza cand pompa baga cu debit mare, apoi ea dispare, si sa nu uitam de rezervorul de "rezerva", care se umple mai greu datorita "supapelor"ce da voie combustibilului sa treaca mai incet prin ele pana la echilibrarea rezervoarelor.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Supapele sunt niste gaurele mici care sunt facute in capac cel putin asa stiam, o sa mai uit si eu la canistra care o am in dotare de curiozitate.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sa nu confunzi cu supapa din busonul rezervorului!
ala are!
@chiriac-care rezervor "de rezerva"?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR