Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Din nou apelez la forum pt ca m-am lovit de o alta problema cine stie cu ce se pot lipi farurile de la masina , am incercat cu silicon dar nu adera la corpul farului (materialu negru din plastic ), daca stiti vi ceva solutii postati varog . Ms
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
xanderx a scris:Din nou apelez la forum pt ca m-am lovit de o alta problema cine stie cu ce se pot lipi farurile de la masina , am incercat cu silicon dar nu adera la corpul farului (materialu negru din plastic ), daca stiti vi ceva solutii postati varog . Ms
sa le lipesti de ce?,din cate stiu farurile au niste urechi in care se prinde surubu si garnitura de inconjoara farul este lipita daca te referi la aia cu banda dublu adeziva se gaseste la orice magazin de piese auto, sper sa iti fie de folos!
  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Farul in sine, adica sticla din fata ( plasticu transparent) de corpul farului (plasticul negru) , din fabricatie era lipit cu mastic care se intareste in timp si patrunde apa in far, vreau sa stiu daca este vreo alta solutie care ar lipi faru in afara de silicon sanitar . Sau stiti voi un mastic destul de moale care se poate aplica fara sa mai incalzesti farul in cuptor special?
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Curata mai intii partea neagra(corpul farului),smirghel fin,apoi curata cu diluant,dupa care pui silicon sanitar universal(transparent) si fixezi partea transparenta. Pentru o mai buna aderenta la silicon ,poti da cu primer la tub dupa ce ai curatat cu smirghel fin si apoi pui siliconul.Succes.
Skip ads

  • cont-sters-13103

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare.dar pentru lipit ,,pleopele'' de far ce solutie sa folosesc si ce diluant sa degresez?ms
  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
GL99VRC! a scris:Curata mai intii partea neagra(corpul farului),smirghel fin,apoi curata cu diluant,dupa care pui silicon sanitar universal(transparent) si fixezi partea transparenta. Pentru o mai buna aderenta la silicon ,poti da cu primer la tub dupa ce ai curatat cu smirghel fin si apoi pui siliconul.Succes.


primer la tub ? e vorba de acel grund gri tip spary? Si ms de sfat
  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
de poate inchide , ms
  • alindrgn

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
dan_tmx a scris:salutare.dar pentru lipit ,,pleopele'' de far ce solutie sa folosesc si ce diluant sa degresez?ms


nu cu diluant, ci cu solutie de spalat geamuri. sa nu lipesti cu picatura/super glue ca o sa iti para rau mai tarziu. mai bine ceva dublu adeziv.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR