Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Serban Daniel a scris:mi-am adus din germania un astra g. 2003 1.7 dti, avea 240.000 km.
Ce imi recomandati, la urmatorul schimb ar fi mai bine sa revin la 5w40 daca nu consuma? sau la km astia (acum 251.000) sa o las pe 10w40?

.....un motor poate avea 300 mii km si sa fie intr-o stare mai buna ca unul cu 100 mii. Depinde ce animale l-au folosit si cum. Uleiul il alegi in functie de ceea ce ai sub capota , nu de ce scrie pe kilometraj. Oricum, dupa parerea mea mai poti adauga macar 100 mii la km aia reali....

Da , iti recomand si eu sa revi cit mai repede posibil la 5W40 si urmareste cum se comporta masina ( sound, demaraj, consum carburant, consum ulei, depuneri, etc)
Skip ads

  • opryx

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2014

  • Mesaj Privat
La Vecruta C a mea i-am facut schimbul dupa primii 10 000 km ,si am folosit ulei GM 5w-30 . Masina are 13000,motor 1,8 Z18 XER 140 cp,credeti ca rezista uleiul asta 10 000 km? La cat sa-l schimb sau este recomandat alt ulei pentru a proteja motorul mai bine? Multumesc !
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Daca mergi mai mult urban il schimbi la max. 5-6k km iar mixt la max. 7-8k km. Eu iti recomand sa folosesti altceva, pentru +-100 lei la schimb, ai un ulei de calitate. Bafta.
  • opryx

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Asta mi-au recomandat cei de la reprezentanta.Sincer si eu am vazut ca e cam ieftin si de aceea pun la indoiala calitatile lui,la ce sa ma reorientez? Castrol e mai bun?
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu te lasa 'vrajit' de cei de la reprezentanta.......ei isi vand 'posirca', nu ii intereseaza daca e bun sau nu. Nu e topicul corect in care sa discutam altceva in afara de GM.........iti zic doar atat, evita Castrol.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
....tocmai am refuzat o oferta super-generoasa acum in prag de sarbatori - Castrol la 15 lei / litru ....si cica daca voi cumpara cantitati mai mari ,,mi-l lasa ,, la 10 lei. Din amuzament am intrebat de specificatii dar omu' n-a stiut ....Doar ca el are pe cineva care la randul lui are pe altcineva si ala se jura ca nu-i contrafacut !

Nu-l luam nici gratis pentru ca eu votez cu alta marca .....se stiiiiiiiiie ! Smile ...dar ma gandesc totusi ca niste motoare vor primi acel minunat Castrol ......
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
am folosit deja cateva tipuri de uleiuri si dintre toate cel mai penibil consider ca a fost GM. schimbul il fac la 7000km
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Foarte relevant Smile
Skip ads

  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut.
Am o intrebare uleiul GM5w30 dexos2 este sintetic sau nu,eu stiam caci este sintetic,dar am gasit azi un vinzator care scrie caci e smisintetic https://www.epiesa.ro/ulei-m...s2-5l-acc-3770.htm
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cei de la GM cu 'posirca' lor, nici nu stiu cum se scrie sintetic, dar sa mai fie si in bidon! E ulei mineral in mare parte, nici macar ulei HC nu e!
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Vectra C Z20net (2 l benzina turbo) aprox 140.000 km pana in prezent toti cu ulei gm 5w30 si nici o problema (adevarul ca a si fost schimbat la 6-7000 km)! Ma bate gandul totusi sa bag alt ulei dar nu prea stiu ce mai ales ca motorul e rar si nu gasesc informatii!
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ce recomand, eu daca pot eu sa recomand in materie, insa din experienta, recomand uleiul GM cu eticheta cu uleiul galben care curge, nu cel cu eticheta albastru toata. Desi mi s-a spus ca nu e nicio diferenta, se simte si la consum de ulei, si la comportamentul masinii, si la calitatea lui cand il verific pe joja. Mie mi s-a parut mai bun cel cu eticheta cu uleiul galben pe ea(aceasta eticheta este numai pe bidoanele de un litru, nu pe cele de 5)
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
buldozer2, sunt o gramada de produse net superioare uleiului GM, indiferent de marca (nu ma refer la no name), doar ca de la marca respectiva asupra caruia te-ai decis, sa iei un produs din gama premium.

Din cate stiu, tu poti folosi ulei si fara norma dexos 2 (mid ash) si poti baga un ulei full saps (GM-LL-A-025), sau alta norma mai performanta pentru o benzinara.
  • Bata Kanda

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
salut vreau sa ma ajutati ce ulei sa bag in astra mea cod motor z16se momentan are ulei gm10w40 si consuma cam mult si a cam ajuns la schimb ..ce ulei imi recomandati
multumesc!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Citeste cu atentie aici https://www.clubopel.com/vie...2115&start=0, si sigur vei sti ce sa folosesti.
  • ancusorin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pt cei care se contrazic pe producatorul uleiului GM dexos 2 vedeti aici: http://www.centerforqa.com/gm/dexos2-brands
Se pare ca ar fi lukoil
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Sunt mari sanse sa fie asa dar din pacate nu schimba cu nimic calitatea continutului, ramane in continuare un ulei 'subtire', ca sa nu folosesc cuvinte mai dure.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut!
Am schimbat uleiul pentru Corsa A12XER in service opel. Ei zic ca ar fi 5w30 (a fost pus din bidon dexos 2 dar nu pot sti ce au pus din butoi). Am un zgomot ciudat , un tacanit. Sa fie de la ulei sau nu am fost eu atent? Ori aveam si inainte zgomot si nu am sesizat?. Zgomotul e accentuat la rece dar nu dispare in totalitate la cald, doar este diminuat.

Ma gandesc sa schimb iar uleiul ori cu gm dexos 2 cumparat de mine ori cu mobil 1 5w50.

Ceva pareri?

Multumesc!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai si ce sa faci cu un 5w50 intr-un 12xer? Daca tacane cu un 5w30 inseamna ca sunt tachetii obositi, ai depuneri in motor sau e prost uleiul. Poti incerca un 0w40 de calitate, daca si asa tacane, schimbi tachetii si vezi si cat de curat e motorul sau te obisnuesti cu sunetul. Bafta.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc de idee. Si eu ma gandeam ca o fi de la ulei...... Poeate mai apar si alte sfaturi....
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR