Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • adrian_iasi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 XI6xEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am o intrebare: pot schimba volanul actual (fara comenzi), cu unul care sa aiba comenzi pt casetofon pe el? Specific ca are airbag-ul in el. Exista vre-un tutorial pe care eu nu l-am gasit? Meltumesc!
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Foloseste functia ...Cauta.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai ar fi destul de simplu...Cauti volanul cu comenzi,(nu se pot adapta comenzile la unul fara),inlocuiesti spirala din spatele lui,si cam asta e.Restul instalatiei e la fel.Ar mai trebui sa `sculptezi `in lateralele air-bag ului locas pt comenzi,asta ca sa nu inlocuiesti si air bag-ul.E destul de greu,dar nu imposibil.
  • adrian_iasi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 XI6xEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Uragan am folosit cauta ca de asta am postat. Merci oricum!
Skip ads

  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Pai ar fi destul de simplu...Cauti volanul cu comenzi,(nu se pot adapta comenzile la unul fara),inlocuiesti spirala din spatele lui,si cam asta e.Restul instalatiei e la fel.Ar mai trebui sa `sculptezi `in lateralele air-bag ului locas pt comenzi,asta ca sa nu inlocuiesti si air bag-ul.E destul de greu,dar nu imposibil.
pai si daca iau unul cu air-bag cu tot se potriveste?asta ca nu cumva sa mai stric ceva pe acolo!oare o fi mergind?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ady negoita a scris:pai si daca iau unul cu air-bag cu tot se potriveste?

Evident,asa ar fi ideal..Dar air-bag-ul e o piesa care se cauta si evident inseamna niste bani in plus..
Daca ai rabdare si experienta in lucrul cu cutter-ul,iti iese ceva ca in poza..
  • adrian_iasi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 XI6xEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ce ma intereseaza mai exact e: daca marg la dezmembrari si iau un volan cu comenzi si airbag, il pot pune in locul celui pe care-l am si daca pot, dati-mi un tutorial sau niste explicatii despre cum se face. Multumesc!
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
as fi curios cum se face ca io habar nu am!
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Scoti volanul vechi,desfaci aparatorile de plastic din spatele lui,si te vei lovi de o cutie de plastic neagra,din care ies 2 cabluri-unul pt air-bag,unul pt.claxon.Si acea cutie (spirala)tb.schimbata.Cea noua tb.sa aiba in loc de 2 fire la claxon,4,adica 2 la claxon si 2 pt comenzi(in aceiasi mufa).Acea mufa este pereche cu cea de pe volanul cu comenzi.Ai inlocuit spirala,pui aparatorile la loc,dupa care pui volanul,il mufezi la claxon si air bag,si gata,ai comenzi.Nu trebuie sa mai faci nici o lipitura,adaptare sau programare.Merge din prima,fara nici un fel de problema.

ATENTIE Exclamation Cand pui spirala,trebuie sa fie infasurarea la centru,altfel se va rupe banda din interior.Ai instructiuni in engleza,scrise chiar pe plasticul acela.In principiu,tb sa apesi plasticul alb din mijloc,dai in stg.pana simti ca a ajuns la capat,dupa care dai spre dreapta cam 2.5-3 ture,pana se aliniaza semnele.In total,spirala tb sa aibe cam 6 ture,de la un cap la altul.Tu la volan ai 5 ture,deci ramane si o marja de siguranta.Vezi sa nu tragi de capacul spiralei in sus,sa `vezi ce-i acolo`,ca nu stiu daca il mai pui la loc. E foarte usor,tb.doar sa ai rabdare si sa fii atent.Iti doresc distractie placuta!
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pt informatii,ma si duc sa dau comanda de volan,si vom vedea ce va iesi!poate la cit sunt de destept stric ceva! Very Happy
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu un sfat pentru tine. Cand te apuci sa schimbi volanul, neaparat sa scoti o borna de la baterie pentru ca, altfel risti sa-ti sara air-bag-ul atunci cand il mufezi sau demufezi.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai am s-o duc in casa sa fiu sigur ca nu-i nici un bai! Very Happy
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nickm a scris:Am si eu un sfat pentru tine. Cand te apuci sa schimbi volanul, neaparat sa scoti o borna de la baterie

De ce,@nickm,`ai tu un prieten`care a patit asa,nu..? Shocked
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ma pai daca iti trage airbagul una zici ca te-a lovit trenu' eu stiu ca eu am facut cunostinta cu el! Very Happy
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:
nickm a scris:Am si eu un sfat pentru tine. Cand te apuci sa schimbi volanul, neaparat sa scoti o borna de la baterie

De ce,@nickm,`ai tu un prieten`care a patit asa,nu..? Shocked

Am o vaga impresie ca ma ironizezi? Sper ca nu. Asta spune manualul de service si daca ai stii ca air-bag-ul este deschis cu ajutorul unei capse pirotehnice comandata electric, ti-ai putea inchipuii la ce risc te expui.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Scrie in carte ca airbagurile functioneaza numai cu contactul pus, deci nu cred ca o sa sara.
Dar acum serios daca nu scoti borna s-ar putea sa te trezeshti cu o eroare la bord adica cu becul de la airbag aprins si nu se stinge decat pe tester. (cateva zeci de roni ) Shocked
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
adrian_iasi, am un volan nou de vectra C in 4 spite cu comenzi gri metalizat pt. radio CD, fara airbag, sau daca vrei numai rama volan. Pret 120 Ron.
  • cont-sters-3673

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2006

  • Mesaj Privat
salut! am eu si volan complet in piele cu comenzi si spirala aia care e pt volan cu comenzi... vectra b/b2 ... da-mi un PM sa vorbim.
cheers!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR