Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
crystyxcw a scris:M-ai pierdut un pic Very Happy, eu am modificat grilele din mijloc ca sa aiba loc display-ul de 7" de la CarPC, asta vrei sa faci si tu, momentan o solutie pentru display-ul masinii, am vazut la Astra H ca l-au mutat in plafon in locul la suportul de ochelari, mie unu nu imi place si nu am sa o fac, daca ai gasi un display liniar ar fi perfect pentru partea de jos (asta ma intereseaza si pe mine), Semnalul audio de la CarPC poti sa il treci prin unitatea masinii, (am inteles ca unele CD30-uri au aux in neactivat, ori treci pe CD70, sau un modulator mai profi care se leaga direct pe antena). Tot Vectra C am si eu Very Happy, USB-ul l-am tras prin butonul SPORT, si un cititor de card-uri urmeaza sa il montez in week-end, plus alte cateva modificari, o sa vin cu poze si ceva mai multe explicatii la intreg sistemul.


Da. As vrea sa scot BID-ul actual al masinii din locul lui si acolo sa vin cu un touchscreen. Faza cu plafonu' ii un kitch mare de tot (asa cred eu).

Da. In loc de BID as pune un display liniar exact deasupra de volan (pe partea reglabila a volanului) sau dupa geamul consolei de bord. Nu am studiat f. bine locurile disponibile dar nu as vrea sa renunt la BID pt. ca tin sa am si informatiile de la BC (poate le pot importa in PC...).

Da. USB-ul tot la butonul Sport o sa il pun (pt ca am inteles ca cel de deasupra poate fi folosit la dezactivarea TC-ului. Este mufa acolo dar mai trebuie butonul).

Ce as vrea eu dar inca nu am informatiile este sa pot folosi comenzile de pe volan si la carPC in 2 momente:
- cand raspund la telefon se folosesc in mod standard cele 2 butoane de pe stanga
- si as vrea sa pot controla carPC-ul cu tasta sistem de pe stanga volanului (nu cred ca va fi posibil)

Eu vad sistemul functionand in felul urmator:
1. Este in stand-by. Adica ruleaza navigatia care nu necesita interventie din partea mea.
1'. Sau asculti muzica de pe USB.
2. Suna telefonul. Imi afiseaza pe ecranul carPC-ului nr. de telefon la care pot raspunde sau nu folosind cele 2 taste din stanga volanului. In momentul in care telefonul suna, volumul sistemului audio a masinii este pus la un 10% sau pe mute si se suprapune convorbirea telefonica cu un volum care poate fi setat din carPC ca si default. Aplicatia care ruleaza in acel moment pe carPC (navigatia sau media player-ului) va trebui pusa pe pauza (media player) sau volumul pe mute (navigatie). In acest caz as vrea se poate folosi volumul de pe volan pentru a da mai tare sau mai incet volumul convorbirii telefonice (de fapt se modifica volumul global a sistemului).
3. Si acum mi-a venit. O sa fie si un jog-dial (similar cu cel de la CD 30 MP3) pentru controlul carPC-ului situat probabil in zona schimbatorului de viteze pentru a putea naviga in meniul carPC-ului.
4. In caz ca se vrea sa se asculte muzica de pe usb ii simplu ca se pune sistemul pe mute si se intra pe auxiliar de pe carPC si se modifica volumul global de pe volan. Atunci ar intra in functiune cele 2 taste sus-jos tot din dreapta volanului. Sau daca nu se va putea si sunt destul de sigur de asta voi folosi jog-dial-ul.
5. Nu stiu cum va fi cu ascultatul muzicii de pe bluetooth. Poate softul de interfata va sti sa faca diferenta intre conexiunea telefonica si muzica prin bluetooth. Desi asta nu este foarte importanta.

Ce zici?

Pt. configuratia asta trebe un sistem cat mai slab si mai mic. O sa ma uit dupa niste placi de baza micro-ATX si dupa sursele respective.
Tre sa vad cat are BID-ul in diagonala ca sa vad ce display tre sa caut.
Receptorul bluetooth va fi pe USB cat mai bun ca va trebui sa fie performant (conexiuni simultane si A2D2).
Navigatia va fi pe bluetooth (am deja receptorul de mai demult) si receptorul va fi pus sub parbriz (in zona senzorului de temperatura din centru). Va putea fi alimentata din unul din USB-urile carPC-ului.

Ce zici din nou?
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la BC, puteti folosi ELM, eventual Opcom(? ) si pluginuri *MPG* pentru front-end-uri, vezi OBDMPG pt RR. Eu in schimb lucrez la un fel de YACC pe USB, dar nu stiu daca va voi putea ajuta cu asa ceva, avand in vedere ca momentan ma concentrez sa mearga pe motorul meu. Pe viitor mai vedem, daca il fac sa fie mai general ca si YACC.

@Mese: daca alegi windows, pregateste-te de foarte multe probleme cu BT. Un sfat, renunta la GPS pe BT, se complica treaba si e instabila mai ales daca intre timp mai si primesti un apel. In rest probleme de compatibilitate intre stick si stack.
Frontend pt linux, sunt cateva ex. http://wiki.openice.org/ind...p?title=Main_Page sau http://www.ubuntu.com/products/mobile

PS- ce inseamna display liniar (in contextul de inlocuitor pt BID)?
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La o interfata ELM m-am gandit si eu (am si avut una) doar ca masina mea nu vrea sa se inteleaga deloc cu nici o alta interfata in afara de Tech2 si Op-com. Op-com mi-am luat dar nu am gasit nici o alta posibilitate sa o fac sa comunice cu Centrafuse. Apropo am gasit Centrafuse Auto (3-ul) varianta buna pentru noi fara $ si functioneaza ceva mai bine functia bluetooth. Ai dreptate referitor la GPS pe bluetooth, este posibil ca atunci cand ai mai multa nevoie sa te lase. Diplay liniar adica mai ingust si mai lung, ceva in genul la GID-ul de Vectra B sau Astra G (nu stiu exact de care e).
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
N-ai incercat OBDMPG? Merge si cu alt hardware in afara de ELM, dar nu stiu daca ar merge cu Opcom. Nu m-am uitat niciodata daca apare undeva portul serial virtual cand conectezi Opcom.

Legat de CF3 pe care l-ai gasit, e spart si Bluesoleil, sau doar programul? Pt ca CF2 variantele sparte contin BS demo. Iar limita de 2 Mb inseamna vreo 20 sec de convorbire / cateva strazi navigare Very Happy

Oricum, daca va orientati catre RR, este un plugin de telefonie foarte bun, nu stie el prea multe dar cate stie, le face bine. Merge cu BS >6.4xxx si se gaseste aici: http://www.mp3car.com/vbull...phone-plugin.html
Skip ads

  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai BlueSoleil il am deja spart, este varianta 6.4.249 parca, Opcom-ul nu face port serial virtual. Daca vrei da-mi add pe mess si ti-l trimit.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
CF merge doar cu Bluesoleil-ul tunat de ei. 6.4.249 de la Bluesoleil nu este acelasi lucru cu 6.4.249 de la Fluxmedia Sad
si crack-ul pt Bluesoleil nu sparge stackul de la Fluxmedia.
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Functioneaza si cu varianta de la Bluesoleil dar trebuie schimbat un dll din Centrafuse.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
E o veste buna atunci. 6.4.249 am si eu spart, in afara de faptul ca nu-i place de iGO, telefonia merge bine. Un link la tutorial, ce anume trebuie schimbat? Bine, eu deja am trecut pe RR si se pare ca raman. Dar totusi CF e mult mai stabil si mai usor de folosit, nu se stie niciodata...
Skip ads

  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
McFly a scris:Referitor la BC, puteti folosi ELM, eventual Opcom(? ) si pluginuri *MPG* pentru front-end-uri, vezi OBDMPG pt RR. Eu in schimb lucrez la un fel de YACC pe USB, dar nu stiu daca va voi putea ajuta cu asa ceva, avand in vedere ca momentan ma concentrez sa mearga pe motorul meu. Pe viitor mai vedem, daca il fac sa fie mai general ca si YACC.

@Mese: daca alegi windows, pregateste-te de foarte multe probleme cu BT. Un sfat, renunta la GPS pe BT, se complica treaba si e instabila mai ales daca intre timp mai si primesti un apel. In rest probleme de compatibilitate intre stick si stack.
Frontend pt linux, sunt cateva ex. http://wiki.openice.org/ind...p?title=Main_Page sau http://www.ubuntu.com/products/mobile

PS- ce inseamna display liniar (in contextul de inlocuitor pt BID)?


Sunt deja orientat spre Linux. Oricum asta il folosesc zi de zi si acasa. Am renuntat la windows cu o droaie de vreme in urma.
Faza cu GPS pe bluetooth: inseamna ca trebe un receptor pe usb care sa fie cat mai generic sa fie recunoscut de linux.

Am aruncat o privire peste openice si suna promitator. Nu stiu cat o sa reusesc sa integrez telefonia cu navigatia pe distributia asta de linux dar o sa incerc evident.

Stie careva dintre voi cat este diagonala la BID-ul de la vectra C? 7'' sau mai mica?

La fel stiti cumva daca la CD30 MP3 exista un punct de intrare auxiliar si mai ales un punct de mute? Pt. ca de astea ii neaparata nevoie pentru mixarea celor 2 surse de semnal. Cred ca este ca am fost la o firma sa imi pun car-kit pt. telefon prin BT si zicea individul de acolo ca este la orice consola de bord un punct de aux-in si de mute.

Legat de front-end. O sa arunc o privire peste el si sa vad ce stie. Am deja conturate procedurile software pentru a putea face asta, dar nu stiu ce scule gasesc. Adica am nevoie de
- un navigator care sa imi ia hartile de la iGo - care sa poata fi trecut in fundal cand vine apelul telefonic si dupa aia sa revina
- o aplicatie pt. conexiunea cu telefonul. Adica ceva care sa imi preia semnalul prin bluetooth de la mobil si il pune la sistemul audio al masinii
- o aplicatie care stie ca foloseasca mp3, ogg, wma de pe USB precum si de pe bluetooth.

Pt. interactiunea cu comenzile masinii am nevoie de la volan pt. remapare/capturare doar de tastele din stanga volanului pentru a raspunde/inchide o convorbire telefonica. Si ulterior daca o sa mearga si de tastele sus jos din dreapta pt. navigare in lista cu melodii.
Volumul o sa ramana la fel (global).
Butonul sistem din stanga la fel o sa ramana.

O sa mai folosesc un buton suplimentar (gen jog-dial) similar cu cel mare de pe CD care o sa il folosesc pentru navigarea in meniul carPC-ului.

@McFly - BID liniar = un ecran similar dar care este lung si ingust pentru a putea fi pozitionat in alta parte.
De fapt BID-ul este o matrice pe 3 linii care este destul de mare. Cred (as vrea sa cred) ca se poate conecta alta matrice mai mica si mai lunga care sa faca acelasi lucru. De fapt mi-ar trebui un ecran lung si subtire. Nu sunt convins ca se va putea face si adapta dar sunt increzator.
Daca nu se va putea va trebui sa ma gandesc la alt loc pentru ecranul carPC-ului. A
Aveti voi vreo idee?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cu Joycon ar trebui sa-ti mearga toate butoanele. O alta varianta e cea a lui Aquagen cu o tastatura RF cu care ai si optiunea Shift care dubleaza numarul de comenzi.
Despre BIDul liniar nu zic nimic, stiu ce ai vrea sa faci dar sunt protocoale diferite si ar fi prea mult de lucru. NU este imposibil dar eu as incepe sa caut alt loc pt BID.
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit sa inlocuiesc carcasa PC-ului si sa montez microfonul, maine o sa montez si cardreaderul supa care revin cu poze, o intrebare pentru McFly sau pentru cei care mai au carpc in legatura cu microfonul, m-am lovit de o problema si nu ii dau de cap, imi face microfonie daca dau muzica un pic mai tare iar cand vorbesc prin la telefon prin el se aude cu ecou si nu ma pot intelege, ce am gresit? sau ce trebuie setat? ma gandesc ca poate fi si din cauza placii de sunet care este integrata si nu este foarte performanta.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce mic ai, citind primele randuri am si sarit pe "raspunde" sa-mi spui de care folosesti. Apoi am vazut ca ai microfonie...
La fel am si eu. In schimb daca ai placa de sunet realtek, si softul instalat, ai optiuni interesante la microfon.

Eu nu pot instala softul placii pt ca am Win7 si inca nu i-am gasit unul compatibil.
Skip ads

  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate placa de sunet este IDT si nu am aceasta optiune, microfonul este un Soundmax Superbeam, caut un creative audigy 4 si am sa mai vad atunci ce se mai intampla.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Personal nu sunt un adept al PC-ului in masina (8 ore pe zi la job imi ajung si prisosesc Twisted Evil ) o idee... unele cadre foto Samsung pot fi folosite drept monitor auxiliar prin USB... si nu sunt scumpe...
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Probabil vorbesti de asta: http://www.openpinoy.com/sh...1.php?number=2016


INtr-adevar, sunt interesante si se pare ca merg destul de bine. Nu le-am vazut inca redand jocuri.
Se gaseau nu demult pe okazii la 150 lei. Singurul minus e lipsa panoului touch, dar deja sunt si astfel de modele ( http://www.mimomonitors.com...s/imo-pivot-touch )
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da, de astea, un coleg a adus unul la job acum circa 2 saptamani. Pretul mi se pare excelent pentru ceea ce stiu sa faca, iar imaginea de buna calitate. In plus se alimenteaza de la o tensiune unica (nu mai tin minte daca de la 12V)
  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
crystyxcw a scris:Am reusit sa inlocuiesc carcasa PC-ului si sa montez microfonul, maine o sa montez si cardreaderul supa care revin cu poze, o intrebare pentru McFly sau pentru cei care mai au carpc in legatura cu microfonul, m-am lovit de o problema si nu ii dau de cap, imi face microfonie daca dau muzica un pic mai tare iar cand vorbesc prin la telefon prin el se aude cu ecou si nu ma pot intelege, ce am gresit? sau ce trebuie setat? ma gandesc ca poate fi si din cauza placii de sunet care este integrata si nu este foarte performanta.


Salutare,

Incearca sa scazi sensibilitatea de la microfon. Si inca ceva: incearca un mic. cat mai performant si sa il pui cat mai aproape de tine. Locul cel mai potrivit pt. el este pe stalpul din stanga fata care este relativ departe de difuzoare si aproape de tine.

Inca ceva (acu' mio venit solutia). Incearca sa tii mic. dezactivat si sa il activezi (soft) doar cand ai nevoie de el (conv. telefonice). Trebe sa fie posibilitatea prin soft de la front end...
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
am primit o oferta pe net pentru produsul urmator:
http://www.cartft.com/catal...paign=Mimo_UM720F
dupa ce ii instalezi softul si toate cele pe un monitor normal atasat la CarPc, cred ca poti lejer sa il folosesti ca principal...
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Avem un coleg mureºean cu astfel de monitor, îl voi ruga sã vi-l prezinte.
Eu am testat U70 de la Samsung, nu pot sã zic cã nu merge. Din pãcate programele 3D nu afiºeazã nimic, ºi aici nu mã refer la jocuri. Filme n-am reuºit sã afiºez, dar teoretic merge, probabil ceva setãri. Flash merge chiar foarte bine. Excelent ca monitor secundar pt pasagerii din spate sau de ex, OBD info.
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
m-ar fi interesat acest model in special ca si monitor singular montat in consola... astept si eu descrierea produsului colegului in cauza
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR