Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • silgy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
SALUT ! Stie cineva cum pot face o cedare de leasing prin act notarial catre o persoana fizica ?
Skip ads

  • Gasler Tiberiu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
Cedarea unui contract de leasing prin act notarial,catre o persoana fizica sau juridica se face doar prin contract de NOVATIUNE!
Asta inseamna ca utilizatorul cedeaza toate drepturile si obligatiile ce ii revin utilizatorului in favoarea celui care preia contractul,fara ca in contractul cu firma de leasing sa se schimbe utilizatorul.
Aceasta forma de cedare are marele avantaj ca se evita implicarea firmei de leasing in schimbarea utilizatorului,lucru cu care ,de obicei,acestia nu sunt de acord dintr-un motiv simplu... la schimbarea utilizatorului se inchide anticipat contractul existent( fapt care implica taxe si comisioane de incasat) si se deschide altul pentru noul utilizator( alte comisioane,taxe,analiza venituri,etc.).
Deci,firma de leasing pierde bani din doua parti si nu are interes sa fie de acord!
Prin cedarea contractului prin notariat,singura taxa de plata este taxa notariala,care nu ar trebui sa depaseasca 100 euro,si totul poate fi terminat in cel mai scurt timp,fara drumuri inutile,amanari,birocratie,etc.
Succes!
  • silgy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru informatii !
  • Gasler Tiberiu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Succes!
Skip ads

  • nicolaeclaus

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Gasler Tiberiu a scris:Salut!
Cedarea unui contract de leasing prin act notarial,catre o persoana fizica sau juridica se face doar prin contract de NOVATIUNE!
Asta inseamna ca utilizatorul cedeaza toate drepturile si obligatiile ce ii revin utilizatorului in favoarea celui care preia contractul,fara ca in contractul cu firma de leasing sa se schimbe utilizatorul.
Aceasta forma de cedare are marele avantaj ca se evita implicarea firmei de leasing in schimbarea utilizatorului,lucru cu care ,de obicei,acestia nu sunt de acord dintr-un motiv simplu... la schimbarea utilizatorului se inchide anticipat contractul existent( fapt care implica taxe si comisioane de incasat) si se deschide altul pentru noul utilizator( alte comisioane,taxe,analiza venituri,etc.).
Deci,firma de leasing pierde bani din doua parti si nu are interes sa fie de acord!
Prin cedarea contractului prin notariat,singura taxa de plata este taxa notariala,care nu ar trebui sa depaseasca 100 euro,si totul poate fi terminat in cel mai scurt timp,fara drumuri inutile,amanari,birocratie,etc.
Succes!


Salut Gasler Tiberiu!

Sa mai adaug cate ceva si eu.
Societatea de leasing, si nici o institutie nu recunoaste acordul facut la NOTAR. (asta tinand cont ca nu sunt platite ratele in caz de exacutare...tot la cel care a semnat contractul de leasing se ajunge)

Ceea ce se face la notar este Cedare drept de folosinta (Utilizatorul plateste rata si este direct responabil, si altul conduce autoturismul prin tara pe baza unei procuri Notariale).
Novatia este procesul in care TU (utilizator) gasesti o persoana sa preia autoturismul tau.
Ca toate obligatiile si drepturile ce decurg din contract sa treaca de la tine la noul client trebuie sa inchei asa numita NOVATIE.
Cu taxele de novatie deprinde de societatea de leasing ( n% din capitalul ramas).

Sfat: aveti un autoturism in leasing si aveti un client pentru el, faceti Novatie (intradevar este de umblat)dar numele vostru este sters de pe contracte. Cool
  • TwinsFather

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

A cedat careva vreun leasing doar prin Notar?
A-ti auzit cazuri?
Ce parere aveti?
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Gasler Tiberiu a scris: ,de obicei,acestia nu sunt de acord dintr-un motiv simplu... la schimbarea utilizatorului se inchide anticipat contractul existent( fapt care implica taxe si comisioane de incasat) si se deschide altul pentru noul utilizator( alte comisioane,taxe,analiza venituri,etc.).
Deci,firma de leasing pierde bani din doua parti si nu are interes sa fie de acord!

De ce zici asta? firma castiga din ambele parti.Eu am preluat un contract si am platit taxa de analiza dosar, cedare dosar si s.a.md. deci interesul lor e sa il treaca prin cat mai multe maini.
  • TwinsFather

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am avut si eu un posibil client ptr leasing prin Notar, dar mi-a fost frica...

a mai cedat cineva masina prin asa ceva...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR