Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna, nu-mi merge indicatorul de benzina si nu as vrea sa patesc sa raman in pana...Intrebarea e cum as putea sa il repar? Am masina de 3 saptamani si fostul proprietar mi-a zis ca a picat acul (nu stiu cum). Am incercat sa ma uit prin bord sa vad daca il pot scoate sa il repar si nu am vazut nimic sa imi pot da seama de ceva.
Stie careva cum se poate ajunge la el prin/pe langa bord?
Si oare as putea sa il repar sau trebuie sa iau altul?

Am aprinderea mecanica si nu stiu cum as putea sa schimb platinile. Poate careva sa imi dea o directie, delcoul fiind intr-o parte nu prea am vizibilitate sa vad cam ce ar trebui sa fac? De preferat ar fi sa nu dereglez avansul ca si asa a fost chinuit oleaca pana am reusit sa il reglez cu un mos ce se pricepea la dacii.

Skip ads

  • agasy17

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut.bagate un pic sub masina la rezervor si verifica mufa sau fa punte intre firele de la rezervor si vezi daca merge,sar putea sa iti fi iesit de acolo...inearca si asta ca e mai usor ...si eu am patit la fel si asta a fost..merita sa incerci
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
problema e ca acul nu se mai vede deloc ... o sa ma uit si acolo, dar pe joi... Smile
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
platina o schimbi mai simplu ca la dacie desfaci surubul care o tine pe platou scoti papucul si o iei jos cu mana iar indicatorul de benzina e in bord si cred ca tre sa dai bordul jos adica doar ceasurile deasupra lor sunt 2 suruburi cu cap stelat si atunci poti sa ai acces la ceasuri eu am becurile arse mai merge 1 bec da mi-e groaza sa ma apuc Embarassed
Skip ads

  • opel kadett

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Calibra 1994 C20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa te uiti prima data daca nu e rupt jos acu ca nu se vede deloc poate aia e problema sau so agatat pe undeva. bafta la reparat Smile
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dupa ce scoti bordul conecteaza 2 fire la indicatorul de benzina...daca acul se ridica e bun indicatorul si trebuie sa cauti alta problema(fir intrerupt sau sonda din rezervor)
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
la colegu la masina s-a rupt acu nu firele sunt de vina ca in orice stare ar fi la mine se vede acu la el nu.Ii trebuie alt indicator in bord
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
punem pariu ca se poate duce sus fara sa il vezi?la mine la kadett cand fac plinul nu il mai vad...se duce sus tare
Skip ads

  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si la mine cand fac plinul se duce acul sus ca abia il mai vezi dar se vede plus ca merg mai mult pe gol decat pe plin si asa il vad dar el spunea ca fostul proprietar zicea ca i-a picat acu asa ca pariu pana nu vad nu pun da berea o dau daca are ac Wink
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
inca nu am apucat sa ma uit dar sper sa reusesc maine pe la amiaza...
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sunt pe faza Shocked i-ti urez multa rabdare
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am reusit sa ajung la panoul cu ceasurile dar nu reusesc sa ajung in spatele lui (e foarte mic locul in care ma pot uita si nu vad nimic) deci nu pot sa vad problema...presupun ca se poate scoate panoul daca incerc sa scot toate mufele pe rand...Oricum...sper sa ajung maine la Suceava cu ea (acum is in Botosani) sa o dau pe mana unui "doctor", am zis sper, pentru ca momentan face urat la aprindere...e posibil sa fie putin devansata dar cam in jumate de ora ar trebui sa vina un meserias sa se uite putin, sa mi-o faca sa mearga acei 50-60 km ...

Legat de platina...Desteptul asta de la care am luat-o a lipit-o cu fludor.
Skip ads

  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pana la urma am curatat platina aia veche si am lasat-o acolo si i-am schimbat condensatorul.
La indicatorul de benzina pana la urma nu am mai reusit sa ajung, dar cat am umblat pe acolo cred ca a picat becul de la faza lunga ca nu s-a mai aprins aseara si am gasit un beculet pe jos pe podea.

Am dus-o la service si sper ca vineri cand o sa o iau sa fie fara probleme, si de preferat cu aprinderea electronica montata in locul acesteia mecanice. (O aveam in portbagaj si nu aveam cine sa o monteze.)

O sa vorbesc cu mecanicul (ruda de a prietenei mele) sa se uite el in bord poate reuseste ceva.
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Azi am reusti sa scot bordul si chiar era sarit acul...din pacate cand am incercat sa il pun inapoi nu prea a vrut sa stea...deci daca vreau sa vad cata benzina am in rezervor va trebui sa caut alt bord...Totusi alt bord va fi doar cu turometru - altfel nu se merita...mai ales ca la cam 300km e safe sa fac plinul si sa resetez kilometrajul ala mic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR