Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Aurel812

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu cum are colegul @cdanwtz,nu stiu cum sa leg firele la AC. Mi-a ramas doua fire albe care trebuiesc legate la AC. Are cineva schema la mufa de la panoul cu aer conditionat?
Multumesc!
Skip ads

  • Aurel812

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu e nimeni ?
  • mib
  • **
  • 95 mesaje
  • din 04 Jun 2006
  • Astra 2001 y20 DTH
  • Bucuresti
  • mib

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Aurel812 a scris:Aceeasi problema o am si eu cum are colegul @cdanwtz,nu stiu cum sa leg firele la AC. Mi-a ramas doua fire albe care trebuiesc legate la AC. Are cineva schema la mufa de la panoul cu aer conditionat?
Multumesc!

Daca am cunoaste ce masina ai poate gasim Smile
  • cdanwtz

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Aurel812 a scris:Aceeasi problema o am si eu cum are colegul @cdanwtz,nu stiu cum sa leg firele la AC. Mi-a ramas doua fire albe care trebuiesc legate la AC. Are cineva schema la mufa de la panoul cu aer conditionat?
Multumesc!


salut, scuze ca nu am dat pana acum curs dorintei tale, dar speram sa pot termina lucrarea, sa-mi rezolv si chestia cu lumina de zi.In legatura cu AC, este foarte important de stiut de care ai, Behr, sau Delphi.De principiu, cu consola scoasa, scoti mufa din spatele blocului de comanda al AC, si, in functie de model, legi conductorii albi astfel:Behr-in pinul 11(este un cablu rosu de 4 mm), si in pinul 4( cablu violet de 0,5mm); Delphi-mufa X65/pinul 5(cablu negru de 4mm), si la mufa X66/pinul 2(cablu verde de 0,5mm).Eu am Behr, daca ai nevoie, dar sper ca te descurci cu informatia de mai sus (parca pinii sunt numerotati pe mufa),iti pot trimite schema mufei.Te rog daca ai nevoie de scheme spune, nu o trimit acum deoarece nu o am la mine( mai si muncim din cand in cand), dar ti le pot trimite pana deseara.Ce mai pot sa spun este ca eu mi-am montat modulul si megre brici.
Skip ads

  • Aurel812

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Modelul e Behr, am vazut aseara tarziu. Am gasit si schema. Credeam ca trebuie un releu. Multumesc pt explicatii.
Ma duc sa ma apuc de treaba.
  • Aurel812

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Gata,am terminat montajul Very Happy . Deocamdata e in probe,parca mi se pare cam mare consumul,8l/100 insa nu am mers decat 4 km. Inca odata multumiri pt sfaturi si informatii. Masina e o asatra g CDTI,motor z17dtl,scria in semnatura.
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
trebuie intrat si in meniu si facute anumite setari,dupa cod motor si impulsurile de la abs ca sa iti poata calcula exact consumul.
  • Aurel812

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
E complicat? Ce anume ar trebui facut?
Skip ads

  • florinro

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2012

  • Mesaj Privat
M-ar putea ajuta si pe mine cineva cu montajul? (contra cost evident). Sunt dispus sa ma deplasez pt. asta pe o raza de 100 - 150 km daca prin Brasov nu gasesc pe nimeni.
Ideea e ca pana nu gasesc pe cineva sa ma ajute nu comand jucaria. Multumesc Smile
  • vl06gkd

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
marcelt2 a scris:Asta e softul: yaccN3310.hex
3.3V se ia de pe YACC, pinul 20 sau 7 de pe ATMEGA168

Sursele sunt aici: yaccN3310.rar
Se compileaza cu FastAVR, puteti folosi si alte microcontrollere AVR, sau alt tip de display, sau se poate folosi o comunicatie seriala prin bluetooth cu un PDA, etc.
Nu sunt profesionist in ale microcontrollerelor, deci daca gasiti metode de a optimiza codul, sau erori, asta e...


poate sa ma ajute si pe mine cineva cu softul ca nu pot sa il descarc.
  • obysan

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP / 103 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva ce pin este setat pentru a accesa modul service la modulul BC al cehului?
Multumesc.
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
este 3,e o singura cifra,o bagi repede si ii dai ok Smile
Skip ads

  • obysan

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP / 103 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Da, am reusit, multumesc
Mai am o intrebare referitor la "corectia de consum" care se gaseste in modul service.
A inteles cineva cum se calculeaza, ca cehul are o engleza pe care eu nu o inteleg.
  • drodowu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pentru Z 14 XEP, am calculat "corectia de consum" in felul urmator:
- am facut plinul la rezervor pana a declansat pistolul pompei singur;
- am resetat computerul (poti sa resetezi numai TRIP CONSUM);
- am parcurs aproximativ 300 km;
- am refacut plinul la rezervor pana a declansat pistolul pompei singur;
- cantitatea de benzina indicata de pompa, am comparat-o cu indicatia TRIP CONSUM a computerului;
- aplici formula : indicatie TRIP CONSUM = cantitate pompa benzina X corectie consum.

Refaci pasii de mai sus, pana intre doua alimentari, diferentele rezultate te satisfac.
Cu corectia de consum calculata in felul acesta, intre doua alimentari, nu am diferente mai mari de +/- 0.2 l de benzina la ~ 25 alimentati.
Spor la calcul si sa ne tii la curent.
  • obysan

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP / 103 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc drodowu
acum am inteles despre ce este vorba cu acea corectie
cred ca asta explica si cehul in manualul lui, dar atunci cand la scris cred ca s-a ajutat de google si nu de cineva care stie engleza.
eu unul nu am inteles nimic Very Happy
  • HAPKO

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sandu Paul a scris:Vad ca nu-i mai merge site-ul. Eu am copiat de pe site-ul lui ceva fragmente de programare PIC pentru afisare pe TID. Daca vrei si ai rabdare, le caut si ti le trimit. O adresa de mail ar fi utila.

Salut am citit ca ai ceva fisiere de pe situl lui eelke visser intre timp vad ca nu mai e activ situl lui .Poti te rog sa-mi trimiti si mie tot ce ai de pe situl lui(scheme si fisiere pentru microcontrolere). Multumesc.
  • obysan

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP / 103 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
intrebare pentru cei care au montat board computerul de la ceh.
daca masina este in mers, dar scoasa pe liber (motor la relanti), imi indica consum de 3,4 - 5,2 la suta
nu ar trebui sa indice un consum intre 0,9-1,2 ca atunci cand sta pe loc?
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca e pe loc ai litri/ora, daca e in mers in ora aia parcurgi niste km(ai si semnal de viteza) deci calculatorul va transforma litri/ora in litri/100km
  • obysan

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP / 103 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
logica mea este ca indiferent daca masina este in mers, dar scoasa din viteza ori sta pe loc, motorul merge la relanti, are aceeasi turatie, deci implicit acelasi consum.
intr-adevar in mers apare semnalul de viteza, dar parerea mea este ca nu ar trebui luat in considerare de catre BC pt ca motorul nu este in sarcina ca sa consume altfel decat ar consuma la relanti. motorul merge in gol si intr-un caz si in celalalt.
deci ori ca masina sta pe loc cu motorul la relanti ori ca merge din inertie tot cu motorul la relanti, consumul ar trebui indicat la fel.
poate trebuie setat ceva in meniul BC?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Este aproape de adevar ... in mers totusi o sa observi ca masina scoasa din viteza nu coboara la aceeasi turatie de relanti ca pe loc. Explicatia e ca motorul isi pastreaza "o rezerva de putere" pentru servo si alte elemente de siguranta.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR