Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mahumarius

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
ce ziceti schimbam gumele? trecem la cele de vara?
astept pareri Laughing
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca citeai topicurile deja existente despre obligativitatea echiparii masinilor cu anvelope de iarna ai fi observat ca primesti amenda daca circuli pe drumuri acoperite cu zapada fara sa fi echipat corespunzator.Cum in unele parti ale tarii inca se mai asteapta ninsori slabe eu zic sa le mai lasi macar pana la sfarsitul lui Martie.
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Legea cu privire la anvelopele de iarna se aplica intre 1 noiembrie - 1 martie.
  • mahumarius

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cangri stai linistit stiam ca pina la 1 Martie erau obligatorii cele de iarna, dar asa urit fac astea de iarna pe asfalt ca m-am saturat de ele ,parca ma roade sa le schimb
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti! Colegul mahumarius abia asteapta sa- si etaleze noile jante... parerea mea. Sa le porti sanatos si Very Happy ! Cool
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Gresit.
Proiectul de lege spunea pana la 31 Martie.Dar din cate stiam legea in Monitorul Oficial nu mai contine aceasta fraza deci se aplica pe toata durata anului.
O sa ma pun sa caut acuma si revin cu lamuriri.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Asa este, legea NU prevede o perioada anume. Daca ninge in iunie, musai cu anvelope de iarna.
Textul legii aici.
  • mahumarius

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
stam cu gentile de iarna in masina,ninge! tragem pe dreapta si le schimbam asa ar trebui la noi .
Skip ads

  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ganditi logic.
1 martie? = prima zi de primavara, nu?
cauciucuri de iarna? deci ca si cum s-ar fi terminat iarna, nu?
Pai se pot da jos.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pei cum facem.
Caci Politia Romana cat si Guvernul Romaniei nu gandesc logic?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu este vorba de gandit logic, ca daca gandim logic, le-am pus degeaba din noiembrie ca a nins in februarie:)) sau ianuarie cand a nins, deci 2 luni le-am fortat pe asfalt incins degeaba... daca nu ma insel, stiu ca a ramas ceva gen, le pui cand este nevoie fara perioada, dar nustiu daca s-a si aprobat sau ce s-o mai fi intamplat..oricum treaba asta fiecare o priveste cum doreste, adica este intr-un fel mai bine, ca numai trebui sa le punem din noiembrie si sa ninga in februarie, dar pe de alta parte este urat, ca daca plec undeva si ma prinde acolo ninsoarea in august:)) nu este bine, desii cum lumea o cam ia razna, tot ce este posibil sa ninga in august, copiii sa sofeze de la 16 ani si polistitii sa numai foloseasca radarele ci sa calculeze viteza pe foaie:))))))
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Gumele de iarna se tin montate pana cand temperatura medie incepe sa urce peste 7 grade, indiferent daca e sau nu zapada. Asta e o regula de bun simt.
Skip ads

  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
CAND BUNUL SIMT ESTE PE BANII NOSTRII, atunci nu mai avem bun simt. Am uitat de el. Evil or Very Mad
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Acum depinde.La mine alea de iarna sunt mai ieftine ca cele de vara.Asa ca prefer sa merg cat mai mult posibil cu cele de iarna.
  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
in germania se aplica regula nescrisa din octombrie pana la paste
eu le schimb in functie de prognoza, de ex anul asta le-am pus in decembrie, chiar la prima zapada cand deja toti le schimbasera.
pe cele de vara cred ca le pun dupa 15 martie, in functie de aglomeratia de la service
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Atata timp cat cauciucrile de iarna se preteaza la temperaturi sub 7 grade celsius o sa merg cu ele pana ce afara creste temperatura peste aceasta marja si apoi trec la cele de vara ,
Acum 2 ani am trecut de la gumele de iarna la cele de vara pe 4-5 martie iar la 2 zile dupa ce le schimbasem a nins ,sa fii vazut patinaj pe 4 roti de vara ,acela a fost un moment la care ma gandesc de 2 ori inainte sa schimb rotile de iarna cu cele de vara.
Acum face fiecare cum vrea asa ca sa auzim de bine .
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
aseara la Piatra Neamt a nins. acum sunt -3 si soare. deci eu am sa dau jos gumele de iarna pe la 1 aprilie.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dragilor, haideti sa lasam de-o parte povestea cu legea. Tehnic vorbind, gumele de iarna se monteaza (tinand cont de clima din Romania) undeva la sfarsit de octombrie/inceput de noiembrie, si se dau jos de pe masina de prin 15 aprilie incolo
S-a mai discutat de n ori, gumele de iarna nu inseamna doar "de zapada". Pe langa profilul gandit pentru a face fata mai bine in zapada/noroi (mai adanc, sa poata sapa nitel, spre diferenta de profilul de vara, care trebuie sa evacueze doar apa) cauciucul din compozitia anvelopei e mai moale, pentru a asigura aderenta. Gumele de vara au cauciuc mai rigid, pentru ca vara asfaltul e cald/fierbinte, si la cauciucul se inmoaie din cauza temperaturii mai mari la exploatare.

Legat de lege, intr-adevar, incercand sa acopere o scapare din propunerea initiala (care stabilea obligativitatea intr-o anumita perioada, desi am mai vazut luni de noiembrie sau de martie cu temperaturi foarte ridicate) a creeat o alta problema (vezi 2011, cand in 7 octombrie la Bran era zapada). Insa, din cate tin eu minte, este un topic unde se discuta pe marginea legislatiei. Aici, daca inteleg bine, intrebarea e de factura tehnica.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Tehnic vorbind, eu am mers cu cauciucuri de iarna toata vara trecuta.
Nu am remarcat pe asfaltul incins o schimbare in cauciucurile masinii, nu pareau moi in mod excesiv.

Insa ce am remarcat : nu s-au mai tocit asa rau ca cele de vara.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Je a pus punctul pe i.
Oricum, fiecare face cum il taie capul.

Unii sunt mai calici si nu si-au pus deloc roti de iarna, altii le scot imediat ce apare asfaltul pentru ca "stie el ca se toceste si doar a dat 4mil pe ele la second"... altii tin la siguranta lor si acelor din jur si le pastreaza pe masina pana cand e cazul.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR