Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • obelix44

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am gasit sa fac un schimb opelul meu {astra G caravan 1,7CDTI din 2004, negru cu multiple dotari}plus 1500 euro din partea mea cu un opel astra H 1,3 Diesel din 2006 gri metal, aproape cu toate dotarile.Nu ma pot decide daca se merita schimbul din punct de vedere al motorizarii masinilor.Doresc sa aflu niste pareri.SE MERITA?Mentionez ca masina mea functioneaza impecabil.Cealalta inca nu stiu .
Skip ads

  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
daca si cealalta functioneaza impecabil eu zic ca merita.
sunt mai multe in ecuatie, km, proprietari, adusa din afara sau nu?
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sunt prea putine avantaje fata de astra G si ai toate sansele sa mai investesti bani(multi) intr-o masina pe care nu o cunosti - cine stie ce defecte ascunse mai are.
Daca masina ta este impecabila, nu merita schimbul.
  • lurluras

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Combo 2007 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dupa o verificare amanuntita a celeilalte masini nu vad de ce nu, motorul 1.3 cdti este un motor fiabil, mai scazi si la taxe dar depinde enorm cum se prezinta cealalta masina, mult noroc in orice decizie ai lua.
Skip ads

  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dpdv al "banilor dati la stat" merita pt ca vei plati impozit mai mic insa s-ar putea sa realizezi ca iti va consuma mai mult...motor mai mic pe o caroserie de aproape aceelasi dimensiuni...mi se pare subdimensionat pentru caroserie. motorul respectiv cel mai bine sta pe corsa - acolo isi face treaba cel mai bine.
Poti face raportul intre greutate si cai putere pentru o evaluare mai pertinenta
Cele bune
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
E un motor foarte OK si e bine asa cum e pus pe astra H. Eventual ii poti face un remap dupa. Avantaje fata de ce ai acum ... masina mai noua, alte taxe ... Dezavantaje nu stii ce cumperi decat daca de documentezi bine inainte. Motorul de 1.3 de pe astra are tendinta sa infunde EGR-ul si trebuie curatat destul de des. Mi s-a intamplat ca dupa 30000km sa vina omu inapoi sa il curat iar.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
eu zic ca se merita..motor mic,masina frumoasa
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca masina ta e impecabila eu zic ca nu se merita schimb + diferenta. Iar ca bani mai putin la impozit cred ca e insignifianta suma, probabil cateva zeci de lei.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
2006 e unul din anii pacatosi pentru CIM-ul de pe AstraH. Nu recomand decat daca are airbagurile cortina si ai copii.

P.S. AstraH are 100kg in plus fata de AstraG si va consuma lejer juma de litru in plus la suta.
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
obelix44 a scris:am gasit sa fac un schimb opelul meu {astra G caravan 1,7CDTI din 2004, negru cu multiple dotari}plus 1500 euro din partea mea cu un opel astra H 1,3 Diesel din 2006 gri metal, aproape cu toate dotarile.Nu ma pot decide daca se merita schimbul din punct de vedere al motorizarii masinilor.Doresc sa aflu niste pareri.SE MERITA?Mentionez ca masina mea functioneaza impecabil.Cealalta inca nu stiu .

Eu zic ca se merita. Am condus ambele masini Astra G vreo 60.000km si Astra H 1.3 cdti vreo 5000km. 1.3 CDTI e un motor foarte bun, singurul defect care lam gasit este faptul ca pana in 2000 ture e mort, trage foarte greu, dar dupa 2000 ture zici ca ai alt motor, trage de rupe.Cere turatii mari destul de des, il poti tura linistit in 4000. Ai baza in depasiri, consum mic, e fiabil si daca are 6 trepte poti merge linistit cu 180 cu 3500 ture, asta daca ai unde Very Happy .Dar per general 1.3 este un motor foarte bun. Eu imi doresc un motor de 1.3 cdti.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cum naiba poti merge linistit cu 180 cand are viteza maxima 170?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
180 km/h la doar 3500 rpm, iti dai seama, se duce in 200 lejer.
Skip ads

  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:cum naiba poti merge linistit cu 180 cand are viteza maxima 170?

darius_x te rog sa ma crezi ca chiar merge cu 180 si poate si mai mult fiindca are cutie cu 6 trepte.
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:180 km/h la doar 3500 rpm, iti dai seama, se duce in 200 lejer.

probabil merge si cu 200km\h dar mai mult de 180km\h nu m-am riscat ca nici nu mai aveam unde si iam dat de proba sa vad cum merge cu 180 ca in rest nu merg cu asemenea viteze, mi se par prea mari pt in cazul doamne fereste se intampla ceva si nu mai poti face nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR